Jump to content

Για τους Κατοχους NEQ6 PRO H ΚΑΙ EQ6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Τελικά παρήγγειλα τις https://www.ebay.com/itm/Skywatcher-EQ6-HEQ5-NEQ6-mount-Upgraded-Latitude-Altitude-Adjustment-Bolts-/330984010367

Θα έρθουν εως τις 29 /04 .

Προτίμησα την αγορά των έτοιμων βιδών γιατί η ντίζα που είχα (απο μια κατασκευή παλιότερα) αν και είχε το ιδιο πάχος οι αυλακώσεις της δεν ήταν ίδιες.

Δεν γνωρίζω και πολλά σχετικά με τέτοια αντικείμενα οπότε προτίμησα το έτοιμο.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις .

Φιλικά

Νίκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και απο εμένα.Θα συμφωνήσω και εγω οτι η στήριξη ειναι σφιχτή στη ρύθμιση καθ ύψος. Εγω εχω αλλάξει τις δυο βίδες με κανονικές, την περιστροφή την κάνω με μανελα και καρυδακι. Θα ηθελα εδώ να επισημάνω το εξής σε όσους αλλάξουν βίδες. Οι νεες βίδες στο σημείο που έρχονται σε επαφή με το αλουμίνιο εσωτερικά,εκει που σπρωχνουν δηλαδή ,πρεπει να διαμορφωθούν με ενα τροχό ή ενα ντρεμελ ώστε στο τέλος να είναι στρογυλεμενες και να φαγωθούν τουλάχιστον 3 σπείρες. Αυτό το κάνουμε για δυο λόγους, το στρογγυλεμα για να μην φάμε το αλουμίνιο να μην το σκάψουμε δηλαδή,και τις σπείρες για να μην κεφαλωσει η βίδα και σε ενα μελλοντικό λυσημο της μας χαλάσει το σπειρωμα της βάσης.Όσο για την σκληρότητα της βιδας μια din 8.8 είναι ιδανική.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα

Τελικά χθες παρέλαβα το σετ

https://www.ebay.com/itm/Skywatcher-EQ6-HEQ5-NEQ6-mount-Upgraded-Latitude-Altitude-Adjustment-Bolts-/330984010367

Αντικατέστησα μονο την "βιδα" με το χερούλι και είναι πολύ ποιο ευκολη η ρύθμιση.

Ισως έφταιξε οτι είχα την στηριξη φορτωμένη για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Ελπιζω να αντεξει η "βιδα" αρκετό καιρο !!

Φιλικά

Νίκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης