AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - αγορα κυαλιων (αρχαριος)
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
αγορα κυαλιων (αρχαριος)
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Κιάλια
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
chrismakisOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 13 Αύγ 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 20
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 16/04/2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 17:02    Θέμα δημοσίευσης: αγορα κυαλιων (αρχαριος) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

χαιρετω ολα τα μελη του ομορφου αυτου ιστοτοπου..
παρακολουθω χρονια την σελιδα σαν επισκεπτης.ενω ξεκιμησα δυναμικα στο χωρο τα παρατησα ολα για ενα μεγαλο χρονικο διαστημα.τωρα νοιωθω ετοιμος να επιστρεψω.ειμαι κατοχος ενος διοπτρικου αχρωματικου τηλεσκοπιου celestron 4 ιντσων με την ισημερινη στηριξη eq 3-2 και με δυο φακους baader hyperion...
θα ηθελα να αγορασω ενα ζευγαρι κυαλια..θα τα χρησιμοποιω για τις εξορμησεις μου στη φυση αλλα και για να παρακολουθω επιγειους στοχους πλοια την πολη μου κλπ..σιγουρα θα τα χρησιμοποιησω και για να σαρωνω τον νυχτερινο ουρανο..
θα ηθελα να με βοηθησετε γιατι εχω στο νου μου δυο μοντελα αλλα δεν εχω τη δυνατοτητα να τα πιασω στα χερια μου να τα επεξεργαστω και να τα δοκιμασω..το budget μου ειναι στα 150 με 180 ευρω..
το ενα ειναι της hellios NATURESPORT-PLUS WA 10x50
και το αλλο ειναι της nikon action ex 10x50.
αμφοτερα διαθετουν bak 4 πρισματα πληρως πολυεπιστρωμενα, ειναι αδιαβροχα εχουν το ιδιο ανοιγμα (απο οτι αναφερουν τουλαχιστον οι κατασκευαστες) και γενικως ειναι κοντα σε τιμη και χαρακτηριστικα..
θα εκτιμουσα τη γνωμη σας για αυτα τα δυο.η αν εχετε να προτεινεται κατι αλλο σε αυτα τα χρηματα, η γενικα αν εχετε καποια ενσταση.θα ειναι τα πρωτα μου κυαλια οποτε δεν εχω εμπειρια στο αντικειμενο.
αφου τελειωσω με αυτο το θεμα θα προχωρησω και στην αγορα ενος νεου τηλεσκοπιου μεγαλυτερου οποτε εδω θα ειμαστε να τα λεμε.
σας ευχαριστω προκαταβολικα!!!!

Έχει επεξεργασθεί από τον/την chrismakis στις 16/04/2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 18:14, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
zuperakosOffline
Νέος
Ένταξη: 17 Δεκ 2017
Σύνολο δημοσιεύσεων: 19
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 16/04/2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 17:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η άποψη μου είναι να πας στα Celestron Skymaster 15x70 με 80 ευρουδάκια + με τη διαφορά ένα πολύ σταθερό και καλό τρίποδο.
Είναι πολύ καλά και νομίζω ότι θα σου δώσουν με το παραπάνω αυτό που θες!
Με την αγορά τους το τηλεσκόπιο μου μπήκε πολλά βράδια στην άκρη...
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
chrismakisOffline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 16/04/2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 18:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τα skymaster τα εξετασα σοβαρα..εννοω πως διαβασα οσο περισσοτερο μπορουσα απο διαφορες πηγες.
η αληθεια ειναι πως με επηρεασε αρνητικα μια δοκιμη που διαβασα εεδω, χωρις φυσικα να σημαινει πως τα δυο μοντελα που ανεφερα ειναι καλυτερα απο αυτα..για αυτο αλλωστε ζηταω τη βοηθεια σας.
επισης μιλαμε για ενα κυαλι μεγαλων διαστασεων..το οποιο πιστευω πως δε θα με βολεψει λογο ογκου βαρους αλλα και μεγαλου zoom, στο να το κουβαλαω μαζι μου οπου πηγαινω καθως η χρηση τριποδα κρινεται αναγκαια..
θελω ενα κυαλι ευχρηστο εστω και αν χρειαστει να κανω συμβιβασμους οσον αφορα τη μεγεθυνση.
θελω να το εχω μαζι μου και να το χρησιμοποιω απροσκοπτα.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
zuperakosOffline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 16/04/2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 18:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πλήρως κατανοητό!
Ωστόσο προσωπικά δεν έχω εμπειρία από άλλα κυάλια άρα δε θέλω να σε κατευθύνω σε λάθος μονοπάτια.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
chrismakisOffline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 16/04/2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 18:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

σε ευχαριστω για την ταχυτατη απαντηση - βοηθεια..σαν κατοχος των εν λογο κυαλιων θα ηθελα να μου πεις τη γνωμη σου για τα sky master..
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
zuperakosOffline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 16/04/2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 18:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαρίστηση μου, ελπίζω να βοηθήσω έστω και λίγο.
Παρακάτω λέω την άποψη μου ως αρχάριος και εγώ! (οπότε δε τα πάω ακόμα καλά με την ορολογία)

Έχουν ευρύ πεδίο (όπως όλα τα κυάλια φαντάζομαι), ενώ είναι αρκετά φωτεινά!
Έτσι κάθε βράδυ (ειδικά το χειμώνα) για παράδειγμα το Orion Nebula φαινόταν πολύ καλά ακόμα και στα προάστια (Καπανδρίτι).
Δεν είναι ελαφρυά και λόγω της μεγένθυσης όντως χρειάζονται τρίποδο για να τα ευχαριστηθείς.
Για μένα αποτελούν μια εύκολη καθημερινή λύση... βγαίνω στην αυλή και χάνομαι Smile
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 290
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 16/04/2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 20:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα κυάλια Celestron Skymaster 15x70mm τα έχω και τα χρησιμοποιώ εδώ και 7 χρόνια.Είναι κυάλια μαζικής παραγωγής και όλα τα παρόμοια έχουν αποκλίσεις-για την ίδια μάρκα-στην ποιότητα κατασκευής,λόγω πλημμελών ποιοτικών ελέγχων,αλλά και συμβιβασμών στην οπτική τους απόδοση...Πχ στα δικά μου δεν υπάρχουν κάποια ελαττώματα-στο βαθμό που περιγράφονται-στα κυάλια του τέστ που διάβασες,και που το έκανε ένας εξαιρετικός γνώστης του θέματος(Ντίνος Μακρόπουλος).Μπορείς να διαβάσεις και τις διαφοροποιήσεις που εξέφρασα,έχοντας εμπειρία απο τα δικά μου.
Αυτό στο οποίο πάσχουν σοβαρά,και-πρόσεξε-π α ρ α τ η ρ ε ί τ α ι σε απογοητευτικό βαθμό-είναι το έ ν τ ο ν ο χρωματικό σφάλμα τους το οποίο είναι εκτεταμένο...Αν δείς άστρα,δημιουργούν ψευδοχρώματα.Το ίδιο πρόβλημα έχουν ίσως όλα τα κυάλια της ίδιας κατηγορίας τιμής,πχ.τα BRESSER 20x80,τα οποία έχουν μικρή διαφορά στη φωτεινότητα(όπως διαπίστωσε κάποιος που είχε και τα δυο),έχουν 1 μοίρα λιγότερη(μεγάλη διαφορά)στο οπτικό πεδίο που δίνουν,ανάλογο χρωματικό σφάλμα,αλλά ίσως λίγο καλύτερο contrast,λόγω ενδεχομένως καλύτερων επιστρώσεων.Επιπλέον τα BRESSER 20X80 θέλουν οπωσδήποτε τρίποδο,λόγω 20x μεγέθυνσης,και αρκετά μεγαλύτερου βάρους σε σχέση με τα 15x και ελαφρύτερα Celestron,τα οποία μπορεί να τα κρατήσει κανείς στα χέρια με ιδιαίτερο τρόπο-τον έχω περιγράψει σε ανάλογα post-ώστε να μπορεί να κάνει σάρωση του ουρανού,για σχετικά μικρό χρονικό διάστημα(10-30 λεπτά ανάλογα με τις αντοχές του παρατηρητή).
Αν όμως θέλεις να κάνεις παρατήρηση για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα-και πιο αποδοτική-χρειάζεσαι και σε αυτά τρίποδο...Υπ'όψιν οτι ο αντάπτορας για τρίποδο που περιέχουν δεν είναι σταθερός,και είτε χρειάζεται ενίσχυση,είτε αγορά άλλου πιο ποιοτικού...αλλιώς θα τα βλέπεις να ταλαντώνονται και να θολώνει η εικόνα.
Το θέμα είναι γιατί είδους χρήση θέλεις τα κυάλια:παρατήρηση ή αναζήτηση στόχων?Εγώ τα χρησιμοποιώ για αναζήτηση στόχων-απολύτως απαραίτητη διαδικασία πριν πάω στο 10'' τηλεσκόπιο,αφου παρατηρώ απο περιοχή με σχετική φωτορρύπανση!Για τέτοια χρήση είναι πολύ καλά,λόγω της διαμέτρου 70mm,της ικανοπoιητικής,σχετικά,οξύτητας και contrast και της σχετικής φορητότητάς τους.Και παραβλέπεις το έντονο χρωματικό σφάλμα και άλλα προβλήματα που ενδεχομένως να έχουν κάποια κομμάτια,λόγω μαζικής παραγωγής...
Αν όμως θέλεις να κάνεις παρατήρηση αστρονομική και επίγεια,δεν θα τα συνιστούσα...Καλύτερα να πας σε κάτι πιο ποιοτικό,με καλύτερη σχέση απόδοσης προς τιμή...Για τα χρήματα που διαθέτεις αναγκαστικά,αν θέλεις καλύτερη οπτική ποιότητα,θα πας στα 50mm...με συνέπεια να χάσεις σημαντικά σε φωτοσυλλεκτικότητα-και διακριτική ικανότητα-αλλά να κερδίσεις σε φορητότητα(χωρίς να χρειάζεσαι τρίποδο)και σε οπτική ποιότητα...
Επίσης είναι πολύ σημαντικό να σκεφτείς,ιδιαίτερα για τα επόμενα χρόνια που θα μεγαλώνεις σε ηλικία,οτι η χρήση τριπόδου σε κυάλια,λόγω της ευθείας παρατήρησης και όχι υπο γωνία,μέσα απο τους προσοφθάλμιους,σε πολλούς ανθρώπους προκαλεί δυσφορία ζαλάδα,πονοκέφαλο κλπ(αυχενικό σύνδρομο).Το λιγότερο που θα πάθεις-εκτός αν είσαι ειδική περίπτωση-είναι να χαλάσει η παρατήρηση...Γι'αυτό χρειάζεται το διαγώνιο πρίσμα σε 45ο για επίγεια,και διαγώνιο κάτοπτρο σε 90ο για αστρονομική παρατήρηση-εφόσον χρησιμοποιείς τρίποδο ή βάση στήριξης!
Έτσι για να αποφύγεις το τρίποδο,χρειάζεσαι μεγεθύνσεις μέχρι 10-11x,για να κρατήσεις τα κυάλια στα χέρια χωρίς πρόβλημα.Έχεις και μεγαλύτερη γωνία θέασης-οπτικό πεδίο.Αν θέλεις αστρονομική χρήση,θέλεις και όσο γίνεται μεγαλύτερη διάμετρο,60mm,70mm,κλπ.Δηλ.10x70 ας πούμε.Δες αυτά εδώ:www.firstlightoptics.com/opticon-binoculars/opticon-oregon-observation-70mm-binoculars.html.Τα έχουν σε προσφορά στα 79.69+23.04ευρώ έξοδα αποστολής=102.73ευρώ.
Να ξεκαθαρίσω οτι δεν τα γνωρίζω-δεν τα έχω χρησιμοποιήσει!Υποψιάζομαι όμως οτι θα είναι πάνω-κάτω τα ίδια σε ποιότητα με τα Celestron 15x70,Bresser 20x80 κλπ.Δηλ.ένας συμβιβασμός που πρέπει να σταθμίσεις πολύ προσεκτικά σε όλα αυτά τα κυάλια,τα υπέρ και κατά,πριν προχωρήσεις στην αγορά...
Με 300+ευρώ θα έχεις όχι μόνο πολύ καλύτερη οπτική και μηχανική ποιότητα,αλλά και καλύτερη σχέση ποιότητας-τιμής όπως επεσήμανε και ο Ντίνος Μακρόπουλος στα τέστ που έχει κάνει!
Μετά απο 7 χρόνια στην χρήση κυαλιών,μπορώ να πω οτι η μόνη α ξ ι ό π ι σ τ η-α π ο δ ο τ ι κ ή(και με καλό value for money)χρήση των φτηνών κυαλιών διαμέτρου άνω των 50mm,είναι για αναζήτηση στόχων και όχι για κάτι άλλο...
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
chrismakisOffline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 16/04/2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 21:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πολυ κατατοπιστικο το ποστ σου.και σε ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να γραψεις ολο αυτο το κειμενο..τα κυαλια προοριζονται αυστηρα για επιγεια παρατηρηση οπου δε θα μπορω να κουβαλησω το διοπτρικο τηλεσκοπιο μου το οποιο σιγουρα μου προσφερει μεγαλυτερη μεγεθυνση και ποιοτητα γενικα.
ψαχνω κατι σε αυτα τα χρηματα οτι καλυτερο θα μπορουσα δηλαδη και κυριως θελω να το εχω μαζι μου ευκολα και ανετα στις εξορμησεις μου ειτε για επιγεια ειτε για αστρονομικη χρηση (περιορισμενη λογο δυνατοτητων των κιαλιων).δυστηχως το budget δε μπορει να ανεβει επειδη συντομα θα προχωρησω στην αγορα και ενος μεγαλυτερου τηλεσκοπιου διαφορετικου τυπου (νευτωνειου κατοπτρικου).
για ολα αυτα πιστευω πως μια μεγεθυνση της ταξεως των 10χ ειναι η χρυση τομη..
το θεμα ειναι ποιο μοντελο........προσπαθω να πετυχω τη καλυτερη σχεση τιμης αποδοσης..
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 16/04/2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 21:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αφού τα θέλεις κυρίως για επίγεια χρήση,χωρίς χρήση τριπόδου,θα πας σε 10x μεγέθυνση,και 50-60mm διάμετρο-δεν σου χρειάζεται μεγαλύτερη.
Τώρα τα Helios,Nikon,Pentax έχουν πολύ καλή ποιότητα,αλλά δεν γνωρίζω ακριβώς τις διαφορές στην οπτική τους απόδοση.
Θα πρέπει να σερφάρεις πολλές ώρες,μέρες κλπ d'oh! στο internet,διαβάζοντας όχι μόνο τα τυπικά χαρακτηριστικά που αναφέρουν οι εταιρίες,αλλά κυρίως tests,reviews και απο ειδικούς και απο χρήστες που τα έχουν δοκιμάσει,για να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα και να μην κάνεις λάθος αγορά,ειδικά σε καιρούς κρίσης που τα χρήματα στους περισσότερους απο εμάς είναι μετρημένα...Επίσης όσο ψάχνεις και αξιολογείς προϊόντα,αποκτάς γνώσεις και σωστή κρίση,που ποτέ δεν πάει χαμένη.Μην βιαστείς να αγοράσεις μέχρι να σιγουρευτείς.Αυτό μου έχει διδάξει η εμπειρία σε ένα σωρό προϊόντα,ειδικά στα αστρονομικά!
Ελπίζω κάποιος γνώστης των κυαλιών που αναφέρεις,να έχει σαφή άποψη για τα συγκεκριμένα.Ο πλέον ειδικός στο θέμα των κυαλιών στο forum-και πιστεύω εξαιρετικός και σε διεθνές επίπεδο,αν κρίνω απο τις γνώσεις του-είναι ο Ντίνος Μακρόπουλος(KonstantinosM).Έχει επινοήσει και την πλέον αξιόπιστη μέθοδο ευθυγράμμισης κυαλιών (crossed bahtinov).
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15209
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 16/04/2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 21:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εφόσον η επίγεια παρατήρηση έχει σημασία για εσένα και θέλεις να τα κουβαλάς μαζί σου, ένα roof 8x30 είναι το ιδανικό. Εγώ κουβαλώ εδώ και χρόνια τα Nikon Monarch 7 ED 8x30, τα οποία αγόρασα 250 ευρώ καινούρια από eshop στην Ολλανδία. Είναι εξαιρετικά κιάλια και υπερφορητά. Ελάχιστα υπολείπονται από πολύ ακριβότερα, όπως τα Zeiss Conquest ED 8x42, τα Leica Ultravid 8x20 και τα Canon IS. Δεν είναι τα ιδανικά για αστρονομία αλλά όλα τα καλύτερα από αυτά δεν θα τα κουβαλάς μαζί σου συχνά και όταν το κάνεις θα χρειαστεί τρίποδο, κάτι που οριακά δεν απαιτείται στα 8x. Παρατήρηση παντού, από το θέατρο και το μουσείο έως το πέλαγος και τον ουρανό.
Εάν έχεις παιχνιδιάρικη διάθεση, ακριβώς 180 ευρώ κοστίζουν τα μοναδικά Pentax Papilio 6.5x21. Ακόμη πιο φορητά και ο ουρανός είναι το τελευταίο μέρος που θα τα στρέψεις (μια χαρά είναι για ανοικτά σμήνη φυσικά) αλλά θα σου δείξουν χλωρίδα και πανίδα από κοντά όσο κανένα άλλο κιάλι.
Τα Nikon Action δεν μου άρεσαν καθόλου, καθώς είχαν κλειστοφοβικό eye relief. Τα Helios που χρησιμοποίησα μόνο φευγαλέα ήταν μάλλον καλύτερα, αλλά λιγότερο κατάλληλα για επίγεια. Τα Skymaster 15x70 μου φαίνονταν φοβερά όσο δεν είχα μέτρο σύγκρισης, αλλά τελικά ό, τι άλλο δοκίμασα αποδείχθηκε καλύτερο, τόσο οπτικά, όσο και εργονομικά (ο εστιαστής για παράδειγμα), ακόμη και τα Bresser του Lidl.
Εάν μου έλεγαν να κρατήσω ένα μόνο ζευγάρι, αυτό θα ήταν σίγουρα το Nikon Monarch 7 ED, το οποίο ουδέποτε αποχωρίζομαι. Το σαββατοκύριακο στο Ποσειδώνιο των Σπετσών, μια κοίταζα τους γλάρους, τα χελιδόνια, τους θαλασσοκόρακες και τα σπουργίτια, μια τα καράβια, μια τις αρχιτεκτονικές λεπτομέρειες και μια τον Δία, τους Διδύμους και ό, τι άλλο βρισκόταν τριγύρω. Μετά τα τοποθέτησα στη μικρή μου τσαντούλα και έφυγα όπως ήρθα.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
chrismakisOffline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 16/04/2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 22:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

fotodektis, kkokolis σας ευχαριστω..
τωρα οσο για τα Nikon Monarch 7 ED 8x30 ξεφευγουν δυστηχως αρκετα απο τον προυπολογισμο μου.
απο τα χαρακτηριστικα του και συμφωνα με οσα λες θα προκειτε για ενα εξαιρετικο προιον..οτι πληρωνεις παιρνεις αλλα εγω δε το φτανω αυτη τη στιγμη..
απο τα nikon παιζουν και τα aculon γυρω στο κατοσταρικο. η διαφορα με τα action ειναι στην αδιαβροχοποιηση που δεν εχουν και στις επιστρωσεις καθως δεν ειναι πληρης...
πιστευεις πως δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα στις μεγενθυσεις αλλα και στο ανοιγμα του φακου ωστε να κατεβω απο το 10 στο 8 και απο το 50 στο 40 πχ ωστε να βαλω στο τραπεζι και αλλα μοντελα;
περα απο το κλειστοφοβικο eye relief διαπιστωσες κατι στα nikon action που δε σου αρεσε;
ευκρινεια,βαρος ποιοτητα κατασκευης κλπ κλπ??
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 16/04/2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 23:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να ευχαριστήσω και εγω τον αγαπητό Κώστα Κοκκώλη(kkokkolis) για τις πολύτιμες γνώσεις και συμβουλές του,που δίνει απλόχερα όλα αυτά τα χρόνια σε όλους μας!Ειλικρινά δεν ήξερα οτι είχε στην κατοχή του τόσα πολλά και ποιοτικά κυάλια!Αρχίζω και αισθάνομαι οτι δεν έχω ξοδέψει αρκετά σε κυάλια... Cheesy Grin Αλλά επειδή περιμένει στο άγνωστο μέλλον,ένα 18-20'' dob να το αγοράσω,θα αντισταθώ αναγκαστικά στον πειρασμό να δοκιμάσω τα παραπάνω δελεαστικά σε ποιότητα κυάλια...
Μια και τα ανέφερε ο Κώστας,τα BRESSER 10X50(απο το Lidl)μου κόστισαν μόνο 20 ευρώ,τα χρησιμοποιώ εδώ και 11 χρόνια,για επίγεια παρατήρηση,έχουν μια ικανοποιητική-επαρκή ποιότητα σε απλή παρατήρηση-οξύτητα,contrast,περιορισμένο χρωματικό σφάλμα,και ποτέ δεν μετάνοιωσα για την αγορά τους!Άριστη σχέση ποιότητας-τιμής!
Μόνο κακό η ποιότητα κατασκευής...υπάρχουν,απο όσο έχω ελέγξει μέσα στο κατάστημα,σημαντικές διαφορές ανάμεσα στα κομμάτια που διαθέτει κάθε φορά το lidl,στα ελαττώματα που παρουσιάζουν!Γι'αυτό χρειάζεται προσοχή στον έλεγχό τους πριν την αγορά!Απο εκεί και μετά μαθαίνεις να τους κάνεις ευθυγράμμιση και τα έχεις για πολλά χρόνια,πιστεύω χωρίς να προβληματίσουν όσο αφορά την οπτική τους απόδοση,όπως κάνουν τα μεγαλύτερης διαμέτρου φτηνά κυάλια...
Θα πρότεινα στο φίλο μας,αν δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις στην οπτική απόδοση και κυρίως στην ποιότητα κατασκευής,να ξεκινήσει με τα εν λόγω κυάλια,δίνοντας μόνο 20 ευρώ,και αν ενδιαφέρεται για κάτι οπωσδήποτε ποιοτικότερο,αργότερα,να προχωρήσει σε κάτι πολύ ακριβότερο και καλύτερο.
Πάντως τα BRESSER 10x50 έχουν μια καλύτερη ποιότητα εικόνας απο τα φτηνά 15x70,20x80 διαφόρων εταιριών,είναι καταλληλότερα για επίγεια παρατήρηση,και κοστίζουν μόνο 20 ευρώ!
Εύχομαι καλή αγορά-με σύνεση και σωφροσύνη-μιας και περιμένει το φίλο μας για αγορά,το μεγάλο του νευτώνειο!
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15209
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/04/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 7:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η Nikon διαθέτει πλήρη γκάμα προϊόντων, από φθηνιάρικα, έως κορυφαία, ισάξια των γερμανικών. Η σειρά Monarch είναι η standard επιλογή των ορνιθοπαρατηρητών, με τα 3 και τα 5 φθηνότερα από τα 7.
Στο budget σου υπάρχουν τα Prostaff https://www.astroshop.eu/binoculars/20/m,Nikon/a,Fernglaeser.Allgemein.Serie=Prostaff

8 με 10x έχουν μικρή διαφορά αλλά οι δονήσεις ενοχλούν λιγότερο στο 8x και η κόρη εξόδου είναι μεγαλύτερη. Για να μεγαλώσει η κόρη εξόδου στο 10x μεγαλώνει η διάμετρος στα 40-50mm και συνάμα ο όγκος, το βάρος και το κόστος, ενώ προκύπτει και ανάγκη τρίποδα από εκεί και πέρα. Το όφελος είναι εμφανές μόνο σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Την ημέρα οι κόρες εισόδου είναι 2-3mm μόνο, οπότε τα 8x30 επαρκούν.

Το πνεύμα είναι: χαμηλή μεγέθυνση και ελευθερία κίνησης στο κιάλι - υψηλή μεγέθυνση και στήριξη στο τηλεσκόπιο. Κιάλια υψηλής μεγέθυνσης έχουν ειδικές εφαρμογές, δεν είναι ο κανόνας.

Τα Acculon τα βρίσκεις σε πολλά καταστήματα όπου μπορείς να τα δοκιμάσεις. Εγώ πλέον προτιμώ τα roof για πολλούς λόγους και κάθε porro μου είναι άβολο, όσο καλό και να είναι.

Με είχε πιάσει μια εποχή μια μανία για τα κιάλια.

Terrestrial Optics 2015 MTO.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  951.68 KB
 Διαβάστηκε:  75 φορές

Terrestrial Optics 2015 MTO.jpg

My Binoculars Graph.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  285.02 KB
 Διαβάστηκε:  42 φορές

My Binoculars Graph.jpg

Terrestrial optics.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  450.69 KB
 Διαβάστηκε:  26 φορές

Terrestrial optics.jpg

567e9e05c6a30161305aa4be91575a4e.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  45.63 KB
 Διαβάστηκε:  30 φορές

567e9e05c6a30161305aa4be91575a4e.jpg

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
chrismakisOffline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/04/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 16:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

σε ευχαριστω για τις πολυτιμες πληροφοριες..βλεπω πλεον την prostaff με πιο ζεστο ματι και πιστευω πως ισως ταιριαξει περισσοτερο για τη χρηση που θελω..βεβαια εχω ακομη καποιες αποριες..
θα αξιζε η υπερβαση στα prostaff 5s αντι 3s λογο πληρως πολυεπιστρωμενων φακων;
σαν μεγεθυνση η 10x χρειαζεται τριποδα η ειναι οριακα στα χερια;εννοω θα με κουρασει;
για περιστασιακη αστρονομικη χρηση η διαμετρος των 42mm κανει μεγαλη διαφορα σε σχεση με την 50mm;
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
astrofriendOffline
Αστρομανιακός
Ένταξη: 23 Φεβ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 174
Τόπος: Παλλήνη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/04/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 17:17    Θέμα δημοσίευσης: Κυάλια Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συμφωνώ απολύτως με τον kkokkolis και με το κυάλι roof που προτείνει

Τα καλύτερα κυάλια είναι αυτά που χρησιμοποιείς περισσότερο

Έχοντας καμιά δεκαριά διαφορετικά (και έχοντας χρησιμποποιήσει άλλα τόσα - μεγεθύνσεις 7X,8X,10X,12X,15X,20X,30X,60X,80X), αυτά που χρησιμοποίησα περισσότερο είναι ένα ζευγάρι εξαιρετικά μικρού μεγέθους roof voigtlander 8X25 (χωράνε κυριολεκτικά στην τσέπη του πουκαμίσου μου) και πολύ καλής ποιότητας εικόνας

Δεύτερα σε πλήθος χρήσεων ένα ζευγάρι παλιά (του 1975) και σχετικά μικρά, ρωσσικά porro 8X30 (πρέπει να είναι αλήθεια αυτό που λέγανε ότι είχανε κρύσταλλα zeiss γιατί έχουν επίσης πολύ καλή ποιότητα εικόνας).

Τα 10Χ50 δεν έχουν πρόβλημα φορητότητας εάν τα κουβαλάς με το αυτοκίνητο, σε περπάτημα όμως με σακκίδιο τα 8Χ30 πλεονεκτούν (τα 8Χ25 είναι ιδανικά όταν δεν έχεις ούτε σακκίδιο)

Για κράτημα στο χέρι σίγουρα είναι προτιμότερες οι μεγεθύνσεις 7Χ και 8Χ, σε συγκριτική δοκιμή παράλληλα με τα 10Χ μπορείς να το καταλάβεις.

Εάν θέλεις αστρονομική χρήση χρειάζεσαι τουλάχιστον αντικειμενικό 50mm, σε συγκριτική δοκιμή 7X35 και 7Χ50 φαίνεται αμέσως η διαφορά στο πλήθος των αστεριών.

Φιλικά
Χρήστος
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Κιάλια Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 1 από 3

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης