Jump to content

Αγορά tablet για αστρονομική χρήση!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά απο ώριμη σκέψη και χρήση,για πολλά χρόνια,αστρονομικών προγραμμάτων-ηλεκτρονικών χαρτών μέσα απο το laptop μου,το οποίο δεν έβγαλα έξω για λόγους ευχρηστίας και κυρίως προστασίας απο την υγρασία,αποφάσισα να αγοράσω tablet άνω των 10''.

Το θέμα είναι τι λειτουργικό θα έχει: android ή windows?Το Stellarium βγαίνει και σε android.Τα άλλα που χρησιμοποιώ πχ.Hallo Nothern Sky(HNSKY),υπάρχει μόνο σε windows.Το θέμα εκτός απο αυτό,είναι όσα λειτουργούν και σε android (πχ.Stellarium),έχουν την ίδια καλή απόδοση που έχουν στα windows?

Μήπως σέρνονται,κολλάνε,κρασάρουν κλπ στο android?

Όσο για την υγρασία,υπάρχουν tablets με πιστοποιήσεις IP55,IP58,IP65 για την υγρασία και την σκληρή χρήση,αλλά είναι ακριβά,οπότε μου είπαν οτι μια ειδική αδιάβροχη θήκη,θα έκανε δουλειά,με την προϋπόθεση οτι κατά τη λειτουργία του δ ε ν θα ζεσταίνεται ιδιαίτερα-για να μην έχει πρόβλημα ψύξης.Οπότε και αυτό το χαρακτηριστικό,η έλλειψη υπερθέρμανσης είναι επιθυμητό.

Έχει κανείς χρησιμοποιήσει tablet,σε τιμή κάτω των 600 ευρώ,σε εξωτερικό χώρο κατά τη διάρκεια παρατήρησης?

Ευχαριστώ-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη ευχαριστώ,για την απάντηση,έχω διαβάσει ένα σωρό θετικές κριτικές για τα iPad,είναι όμως αρκετά ακριβά,όπως και ένα hi-end Panasonic των 2500 ευρώ,που μου είχε προταθεί...

Χρειάζομαι μάλλον λειτουργικό windows,που τρέχουν σίγουρα και σωστά,τα περισσότερα αστρονομικά προγράμματα,εκτός απο το Stellarium,τα HNSKY,Cartes du Ciel κλπ.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

359€ Έχει το iPad mini τιμή πλαισίου και σίγουρα στο skroutz θα το βρεις και φτηνοτερα. Ειναι μέσα στα πλαίσια που έχεις και στο εγγυώμαι ότι σου είναι κουτί για τη δουλειά που το θες!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας!

Χρειάζομαι και άλλα προγράμματα εκτός απο το Stellarium,όπως τα HNSKY,Cartes du Ciel,και άλλα πιο προηγμένα που πιθανώς θα αγοράσω αργότερα(π.χ.Sky Map Pro).Όλα αυτά τρέχουν μια χαρά στα windows,αλλά στο iOS όμως?Πάντως κατάλαβα οτι το Android δεν εξυπηρετεί τα άλλα softwares,και το Stellarium δεν ξέρω πώς τρέχει εκεί...

Από την άλλη μια και πήρα καινούριο κινητό,δεν θα πάρω smartphone,άρα το tablet θα πρέπει να κάνει και για άλλες χρήσεις εκτός απο αστρονομική:δίκτυο 4G(LTE)για mobile internet,εκτός απο wifi,κλπ

Επίσης επειδή θα χρησιμοποιηθεί σε κάποιες περιόδους και σαν laptop,θέλω και οθόνη άνω των 10''.Που πιστεύω οτι θα βοηθήσει και την νύχτα,βλέποντας αστρονομικούς χάρτες,με τις πολλές λεπτομέρειες που έχουν.

Υπάρχει η επιλογή tablets/laptop 2 in 1 στίς 12-13''.Συχνά βγαίνουν σε καλές προσφορές,αλλά αναρωτιέμαι για τις αντοχές στην υγρασία ή αν υπερθερμαίνονται αν τα βάλεις σε αδιάβροχη θήκη.Δυστυχώς δεν υπάρχουν αναλυτικά όλες οι προδιαγραφές στα διάφορα sites,και θέλει πολύ ψάξιμο στο internet.Βλέποντας πολλά reviews,αρχίζεις και καταλαβαίνεις περίπου και τα προβλήματά τους.

Έτσι είναι πολύτιμες οι συμβουλές ανθρώπων που έχουν την εμπειρία των πραγμάτων!

Για όλα τα πράγματα υπάρχει μια βέλτιση σχέση αναγκών-ποιότητας-τιμής.Τι να κάνουμε,δεν μπορώ να έχω 2 tablets...

Ευχαριστώ και πάλι!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω κι εγω κατι τετοιο στο νου μου οποτε αν καταλήξεις ή απορρίψεις κάποια ενημέρωσε μας...

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρησιμοποιώ πλέον το Skysafari σε Android και iPhone (με το Skywire στο δεύτερο) και είναι εξαιρετικό από κάθε άποψη. Ως προς τα Windows, όλη η οικογένεια έχει κατασταλάξει στα Lenovo Yoga. Η γυναίκα είχε ατυχία με τη μητρική του δικού της και πήρε άλλο, το δικό μου και του γιου μου βγήκαν σκυλιά (η κόρη επιμένει Mac). Μόνο εγώ το γυρνάω σε μορφή Tablet πότε-πότε αλλά όλοι χρησιμοποιούμε το touchscreen. Υπολογιστή σε παρατηρήσεις δεν κουβαλώ, εκτός από το παρελθόν όπου χρησιμοποίησα μερικές φορές το Nexstar με Cartes du Ciel και άλλα προγράμματα και αρκούσε ένα Netbook, από εκείνα που μοίρασε ο Καραμανλής σε παιδιά της Α Γυμνασίου (δουλεύει ακόμη το θηρίο). Γενικώς όλα δουλεύουν αλλά πλέον με ευχαριστεί η χαλαρή και διασκεδαστική παρατήρηση και τα ηλεκτρονικά μου χαλάνε λίγο τη φάση.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για την απάντηση Κώστα!

Όσο αφορά το λειτουργικό windows,μετά απο πολύ ψάξιμο,κατασταλάζω και εγώ στα Lenovo Yoga ή στα θεωρητικά καλύτερα-με πιστοποιήσεις για αντοχές στην υγρασία,σκόνη,κακομεταχείρηση κλπ.αλλά αρκετά ακριβότερα Lenovo ThinkPad...Το κακό είναι ότι αρκετά tablets ή laptops 2 in 1,ακριβά,έχουν τους ξεπερασμένους και αργούς επεξεργαστές Intel Celeron...

Υπάρχει και η επιλογή των πολύ καλών και ανθεκτικών-αλλά ακριβών-ipad της Apple...

Πάντως η επιλογή tablet με λειτουργικό andoid,για μένα έχει αποκλειστεί,λόγω ελάχιστων εφαρμογών αστρονομικής φύσεως,αλλά και λιγότερων σοβαρών εφαρμογών και λειτουργικότητας,σε σχέση με τα windows ή iOS...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Lenovo yoga στο σκρουτζ βλέπω μόνο με Android...

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει και η λύση των κορυφαίων-εκθειάζονται απο όλους τους κατόχους τους- Apple iPad...

Είναι ίσως τα μόνα που δεν βλέπω αρνητικές κριτικές!Και έχω διαβάσει εκατοντάδες,ψάχνοντας tablets...

Μειονέκτημα η ακριβή τιμή τους,δεν έχουν θύρες USB και δεν δέχονται επέκταση μνήμης μέσω καρτών microSD.

Υπάρχει σε προσφορά (-40%) στα 252.99 ευρώ μόνο!(Apple iPad 9.7''(2017),32GB,Wifi)(code:CTABAPP00198)στο:

http://www.eglobalcentral.eu

Μόνο μειονέκτημα η σχετικά μικρή μνήμη-32GB-και η έλλειψη δυνατότητας 4G(LTE) για mobile internet...(έχει μόνο wifi).

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Κάτι πιο απλό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να αποθηκεύσεις μέσα στο tablet pdf καταλόγους, χάρτες (υπάρχουν άφθονοι στο internet) φωτογραφίες από δύσκολα αντικείμενα κτλ. Τους ανοίγεις με ένα απλό pdf viewer ανεξάρτητο λειτουργικού. Κολλάς στο tablet 3 στρώσεις από κόκκινη ζελατίνα και είσαι κομπλέ. 1 χρόνο τώρα σε παρατηρήσεις που πάω παίρνω μόνο αυτό. Παίρνεις ένα tablet της πλάκας με 70 Ευρώ και το έχεις μόνο γι'αυτό. Δεν θέλεις τίποτε άλλο γιατί οι απαιτήσεις για να ανοίγεις pdf δεν είναι μεγάλες. Αυτό που σου λέω είναι δοκιμασμένο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει και η λύση των κορυφαίων-εκθειάζονται απο όλους τους κατόχους τους- Apple iPad...

Είναι ίσως τα μόνα που δεν βλέπω αρνητικές κριτικές!Και έχω διαβάσει εκατοντάδες,ψάχνοντας tablets...

Μειονέκτημα η ακριβή τιμή τους,δεν έχουν θύρες USB και δεν δέχονται επέκταση μνήμης μέσω καρτών microSD.

Υπάρχει σε προσφορά (-40%) στα 252.99 ευρώ μόνο!(Apple iPad 9.7''(2017),32GB,Wifi)(code:CTABAPP00198)στο:

http://www.eglobalcentral.eu

Μόνο μειονέκτημα η σχετικά μικρή μνήμη-32GB-και η έλλειψη δυνατότητας 4G(LTE) για mobile internet...(έχει μόνο wifi).

Φιλικά-Κώστας

 

Αγαπητέ Κώστα,

 

Έχεις αγοράσει ποτέ από το εν λόγω κατάστημα που προτείνεις;

Σε προηγούμενα post σου μας αναφέρεις ότι οι αγορές από το εξωτερικό εγκυμονούν κινδύνους και ότι αγοράζεις μόνο από Ελλάδα γιατί είσαι ηθικός και "ενδιαφέρεσαι" για τον τόπο σου. Όλα αυτά αυτά όσον αφορά αστρονομικό εξοπλισμό. Όσον αφορά tablet και κινητά δεν ισχύουν;

 

Μήπως τελικά δεν "ενδιαφέρεσαι" για τον τόπο σου, αλλά για κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα;

 

Δυστυχώς τελευταία το forum έχει καταντήσει ένας διαρκείς πόλεμος προς αυτούς που αγοράζουν από το εξωτερικό. Φοβόμαστε να προτείνουμε καταστήματα του εξωτερικού, με κίνδυνο να μας χαρακτηρίσουν ανήθικους, ξενομανείς, ότι δεν ενδιαφερόμαστε για τη χώρα μας και πολλά άλλα.

 

Όσον αφορά το θέμα μας, χρησιμοποιώ ένα Samsung Tab 10.1 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Έχει πολύ ευκρινείς και μεγάλη οθόνη, που τη θεωρώ σημαντική για τη δουλειά που θέλουμε να κάνουμε.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εεε. για κάτσε μια στιγμή ρε φίλε. Εδώ ξεκίνησες ολόκληρο θέμα επειδή τόλμησα και πρότεινα το πιο γνωστό και αξιόπιστο κατάστημα της Ευρώπης για αστρονομικά, και εσύ τώρα προτείνεις να αγοράσουμε από ευρωπαϊκή αποθήκη Κινέζικου καταστήματος που δεν ακολουθεί καν την Ευρωπαϊκή νομοθεσία (φαντάζομαι διάβασες τους όρους που λέει καθαρά ότι λειτουργεί με νομοθεσία Hong Kong - αν και οι μόλις 30 μέρες εγγύηση νομίζω το κάνουν σαφές!).

Και δε λέω, έχω αγοράσει από κινέζικα καταστήματα γνωρίζοντας το ρίσκο, οπότε δεν έχω πρόβλημα με αυτό, αλλά η υποκρισία νομίζω χτύπησε στο 10. Θα αρχίσεις βέβαια να διαρρηγνύεις τα ιμάτιά σου πάλι που σε παρεξήγησα, αλλά τί να σου κάνω, παρεξηγώ εύκολα φαίνεται.

 

Για τα tablet τώρα, σε εξωτερικό χώρο με υγρασία έχω χρησιμοποιήσει και το iPad και Windows tablet (με Atom), η βασική διαφορά για εμένα ήταν ότι το iPad ήταν πολύ ακριβότερο και δε μπορούσε να συνδεθεί η κάμερα πάνω του, ενώ στο φτηνό windows μπορούσε :) Αν χρειαζόταν να το πληρώσω εγώ, δε θα είχα iPad - κάνει αρκετά καλά αυτά που κάνει, αλλά δεν κάνει πολλά... Android σε tablet δεν έχω δουλέψει για να πω γνώμη...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντελή και ecuador,αν έχετε καλή διάθεση να τα πούμε,και να καταλάβετε,θα σας εξηγήσω,και θα δείτε οτι δεν υπάρχει θέμα υποκρισίας,όπως μου καταλογίζεις,ecuador...

Αν διαβάσετε προσεκτικά τα πόστ μου στην επεισοδιακή κουβέντα που είχαμε όλη η παρέα,θα δείτε οτι Δ Ε Ν αποκλείω τις αγορές απο το εξωτερικό!Απλώς προτιμάω γ ε ν ι κ ά και σ υ ν ή θ ω ς την εγχώρια αγορά και για λόγους ασφαλείας,και για λόγους τόνωσης της οικονομίας.Γιατί δεν είναι μόνο ''ηθικοί'' οι λόγοι αλλά και ρεαλιστικοί-οικονομικοί με την ευρύτερη έννοια του όρου,αφορά όλη την κοινωνία τα μέλη της οποίας αλληλεπιδρούμε...

Αλλά,επειδή οι καιροί είναι πολύ δύσκολοι και τα ''κουκιά μετρημένα'',όταν υπάρχουν μεγάλες διαφορές στις τιμές,θα το σκεφτώ να αγοράσω απο το εξωτερικό!Δεν λέω ας χάσω μεγάλα ποσά,μόνο και μόνο για να στηρίξω τον τόπο μου...Αν ήμουν ευκατάστατος,θα το έκανα,δεν θα κοίταζα τη τσέπη μου,τώρα σκέφτομαι,τα ζυγίζω,τα υπέρ και τα κατά...Και βέβαια Δ Ε Ν έχω κ α ν έ ν α άλλο λόγο,να προτείνω συγκεκριμένα κάποιο ελληνικό κατάστημα!Τις 3 φορές που ψώνισα όλο τον αστρονομικό εξοπλισμό μου,απο το συγκεκριμένο ελληνικό κατάστημα,έκανα μεγάλες ατομικές παραγγελίες-δεν παραγγέλνω ποτέ μεμονωμένα είδη-με σκοπό να γίνει μια καλύτερη τιμή συνολικά.Την τελευταία φορά(Νοέμβριος 2017) όλα σχεδόν τα είδη που ψώνισα,είχαν έκπτωση 20-30%.Έτσι οι τιμές πλησίαζαν τις τιμές εξωτερικού,είχα τη εξασφάλιση της κάλυψης μετά την αγορά,και την αντικατάσταση με δικά τους έξοδα σε τυχόν ελαττωματικά είδη,πράγμα που έγινε,ταχύτατα σε ένα φακό...Και βέβαια ένοιωθα και μια χαρά που στήριζα και ελληνική εταιρία που θεωρώ οτι είναι έντιμη.Απλά και ξεκάθαρα πράγματα,τίποτα το ''σκοτεινό''.

Αν όμως ήθελα σώνει και καλά να πάρω εδώ και τώρα,ένα μόνο είδος πχ. το SW 102/500,και έβλεπα ότι στο ελληνικό μαγαζί κοστίζει 339ευρώ(χωρίς τα έξοδα αποστολής) και στο αγγλικό 250ευρώ με τα έξοδα αποστολής,θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να προτιμήσω το αγγλικό,γιατί η διαφορά στην τιμή είναι μεγάλη.Δ ε ν ήξερα οτι στο συγκεκριμένο είδος υπήρχε τόση μεγάλη διαφορά στην τιμή,άλλωστε είχα την αίσθηση οτι οι διαφορές στίς τιμές ελληνικών-ευρωπαικών μαγαζιών δεν ήταν ιδιαίτερα μεγάλες,στα περισσότερα είδη!Επίσης ήθελα η αρχάρια φίλη να δεί ενδεικτικά τιμές και τις διαφορές τους-μεταξύ τηλεσκοπίων,όχι καταστημάτων-να πάρει μια ιδέα,όχι βέβαια να πληρώσει το τηλεσκόπιο τόσο ακριβότερα.Δεν θα επέμενα να πάρει το τηλ.απο το ελληνικό μαγαζί,και να υπερχρεωθεί!Θα σιγουρευόμουν όμως πρώτα ρωτώντας τί ασφάλεια έχει-και έχουμε-με την αγορά απο έξω,μιας και προτάθηκε αρκετά μικρότερη τιμή,πρίν γίνει η τελική αγορά!

Τα ίδια ισχύουν και για τα tablets.Θα προτιμήσω την ελληνική αγορά,αν δω οτι στο μοντέλο που θέλω δεν υπάρχει σημαντική διαφορά στην τιμή,απο την ευρωπαική αγορά...

Το συγκεκριμένο όμως Apple iPad στο ευρωπαικό μαγαζί(δεν ήξερα οτι είναι παράρτημα κινέζικου-ecuador σ'ευχαριστώ για την πληροφορία,τώρα θα το τριπλοσκεφτώ το θέμα σχετικά με το μαγαζί αυτό...) είναι σε μεγάλη έκπτωση(-40%),και κοστίζει 252 ευρώ(με δωρεάν έξοδα αποστολής,αλλά+10 ευρώ πληρωμένη ασφάλεια,αν θέλω) την στιγμή που το ίδιο ακριβώς στην Ελλάδα στην μέγιστη έκπτωσή του,κοστίζει 349 ευρώ...

Δεν το αγόρασα,γιατί δεν έχει 4G και η μνήμη του είναι μικρή!(τα ipad δεν δέχονται επέκταση μνήμης μέσω microSD).Από την άλλη θέλω να ψάξω και την αξιοπιστία της εταιρίας,την οποία δεν την ξέρω...το πρότεινα στον φίλο που ενδιαφερόταν και αυτός,μόνο ενδεικτικά,σαν μέτρο σύγκρισης τιμής και μόνο,με το σκεπτικό οτι θα το ψάξει περαιτέρω,όποιος ενδιαφέρεται...Δ Ε Ν είπα ότι το μαγαζί είναι αξιόπιστο!Δεν το ξέρω αυτό,αλλά θα το ψάξω,γι'αυτό καθυστερώ και τις αγορές.Οι τιμές και τα καταστήματα(ιδιαίτερα το ''ευρωπαικό''),προτάθηκαν ως αρχικές-πρόχειρες εκτιμήσεις!Δεν είναι τελεσίδικες ο προτάσεις!Εγώ έτσι λειτουργώ,κατασταλάζω σιγά-σιγά,ιδιαίτερα σε θέματα που δεν έχω εμπειρία.

Και ένας πολύ σημαντικός λόγος τ ε χ ν ι κ ή ς φύσεως που με κάνει διστακτικό στις αγορές απο εξωτερικό:

Αν το οπτικό ή ηλεκτρονικό είδος,ταξιδέψει με αεροπλάνο,τότε υπάρχει ο κίνδυνος να πάθει ζημιά και ίσως να μην το καταλάβεις παρά αργότερα,γιατί τα αεροπλάνα διεθνών πτήσεων πετούν συνήθως στα 40000 ft,όπου η εξωτερική θερμοκρασία,είναι μικρότερη απο -50οC.Ο χώρος των αποσκευών κλιματίζεται προφανώς και αυτός.Όμως μπορεί να χαλάσει,και η θερμοκρσία στον χώρο των αποσκευών να πέσει δεκάδες βαθμούς κάτω απο το μηδέν.Αυτό βέβαια είναι σπάνιο,αλλά συμβαίνει,και όχι μόνο σε εταιρείες χαμηλού κόστους.(Έχει συμβεί σε φίλη μου,που ήρθε απο μεγάλη ευρωπαική χώρα στην Ελλάδα,με μεγάλη ''κανονική'' εταιρία,με τις βαλίτσες της σε βαθεία κατάψυξη,μισή ώρα μετά την προσγείωση).

Όταν οπτικό ή ηλεκτρονικό εκτεθεί σε ακραίες θερμοκρασιακές μεταβολές(θερμικό σοκ),θα πάθει ζημιά που μπορεί να μην εκδηλωθεί αμέσως-ώστε να ζητήσεις και αποζημίωση.Αν δεν ταξιδεύεις με το ίδιο αεροπλάνο,μπορεί να μην μάθεις και ποτέ ότι καταψύχθηκε ο χώρος αποσκευών-εμπορευμάτων...

Σε έναν φακό μπορεί με τις συστολοδιαστολές,να απευθυγραμμιστούν τα οπτικά,ίσως όχι τόσο,ώστε να γίνει απο κάποιον αντιληπτό σε σύντομο χρονικό διάστημα.Μοιάζει με το να πάρεις μεταχειρισμένο φακό ο οποίος μπορεί να έπεσε απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη του,κάποιες φορές κάτω,και να μην έπαθε εξωτερική αλλά εσωτερική ζημιά(απευθυγράμμιση των στοιχείων)...

Αν τα είδη όμως απο το εξωτερικό δ ε ν έρχονται με αεροπλάνο,τότε δεν υπάρχει πρόβλημα με θερμικό σοκ.

Προτού πάρω tablet απο έξω,αν πάρω,θα σιγουρευτώ οτι δ ε ν θα ταξιδέψει με αεροπλάνο!Και βέβαια την αξιοπιστία της εταιρίας που το πουλάει...

Όλες αυτές οι παράμετροι,διαφορές στις τ ι μ έ ς,α σ φ ά λ ε ι α π ά σ η ς φ ύ σ ε ω ς,σ τ ή ρ ι ξ η της ε γ χ ώ ρ ι α ς α γ ο ρ ά ς,συνεκτιμούνται πολύ προσεκτικά πρίν την αγορά...

Και βέβαια ψωνίζοντας απο Ελλάδα,στηρίζω μόνο έντιμες ελληνικές εταιρίες,γιατί θυμώνω με τον τυχοδιωκτισμό και την αισχροκέρδεια πολλών ελληνικών με ''γραικυλίστικη'' νοοτροπία...Γνωρίζω πολύ καλά την αθλιότητα που υπήρχε παλιότερα-τώρα είναι αισθητά λιγότερη-ενός μέρους του ελληνικού εμπορίου...

Ελπίζω να ξεκαθάρισα κάποια πράγματα...

Ευχαριστώ για την υπόδειξη στο tablet που μου προτείνεις Magicstar,αλλά θα πάρω με λειτουργικό windows ή iOS και λειτουργία 4G και GPS,εκτός και αν τύχει καμμία super έκπτωση(>-50%)σε κάτι ποιοτικό.

Ευχαριστώ επίσης,ecuador,για όσα είπες περί tablet.Συμφωνώ γενικά,και αμφιταλαντεύομαι μεταξύ windows και iOS.Όλα συνεκτιμώνται,γιατί τα ανθεκτικά tablet,κοστίζουν αρκετά...

Θύμωσα,λυπήθηκα πολύ,και πικράθηκα,ειλικρινά,για το συμβάν που έγινε μεταξύ μας!Εδώ στο astrovox είμαι 6.5 χρόνια και έχω δεί αρκετά αρνητικά στις συμπεριφορές κάποιων...Σε άλλα fora,γίνονται πολύ χειρότερα,εδώ σε αυτό το forum υπάρχει απο τα περισσότερα μέλη,ένα πολιτισμένο και φιλικό επίπεδο...

Το astrovox το ένοιωσα περισσότερο σαν μια κοινότητα,σαν μια φιλική παρέα,παρά σαν έναν χώρο πληροφόρησης χρήσιμων πραγμάτων...

Εγώ εξακολουθώ να έχω φιλική διάθεση,και εύχομαι ειλικρινά να λυθούν οι παρεξηγήσεις,οι έριδες και να σταματήσει η επιθετικότητα...

Θα δείτε οτι εννοώ αυτά που λέω...Το λ ά θ ο ς μου στην αρχή(χ ω ρ ί ς όμως να υπάρχει τίποτα άλλο σκοτεινό,κάποια πρόθεση),ήταν οτι θεώρησα δεδομένο οτι δεν έχεις ασφάλεια και κάλυψη στις αγορές απο εξωτερικό...Συνήθως ψάχνω τα πράγματα,αλλά μην έχοντας προσωπική εμπειρία,θεώρησα σωστές τις πάρα πολλές απόψεις(και σ'αυτό το forum)περί ρίσκου...και μιλάω για την ευρωπαική αγορά,όχι την κινέζικη.Φυσικά πίσω απο αυτό,σκεφτόμουν και την στήριξη στην εγχώρια αγορά...

Κάποια στιγμή θα αγοράσω και απο το εξωτερικό,αφού βεβαιωθώ για όλα αυτά που έγραψα,και συνεκτιμήσω όλους τους παράγοντες που προανέφερα...δεν είναι μόνο η διαφορά στην τιμή,το πιό σημαντικό...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:shock: wall of text!

 

Κοίτα, δεν ξέρεις το ένα, δεν ξέρεις το άλλο, αλλά πετάγεσαι άταν κάποιος πει κάτι και δεν παραδέχεσαι άμεσα κάποιο σφάλμα. Μετά λες ότι "το ψάχνεις", αλλά αγνοείς ακόμα και τους βασικούς όρους των ιστοσελίδων στις οποίες αναφέρεσαι.

Πήγαινε πίσω στο πρώτο μήνυμα που έγραψα με το οποίο παρεξηγήθηκες, εκεί λοιπόν είπα:

Αν δεν έχεις ίδιον όφελος και είσαι απλά μη σχετικός με το συγκεκριμένο θέμα (και ίσως μπερδεύεις την Κίνα με την Ευρωπαϊκή Ένωση), μπορείς απλά..

Γιατί λοιπόν να παρεξηγηθείς; Ήταν αυτό που έλεγα, μπορεί να μην έχεις ίδιον όφελος, αλλά να μπερδεύεις την Κίνα (Χονγκ Κόνγκ για την ακρίβεια εδώ) με την Ευρωπαϊκή Ένωση (όσον αφορά τα καταστήματα προφανώς, δε σε λέω αγεωγράφητο).

 

Αλλά πίσω στο θέμα μας, ναι μεν το Κινέζικο κατάστημα έχει μόνο 30 μέρες εγγύηση, αλλά απ' ότι βλέπω από τους όρους της Apple που έχουν αλλάξει σε σχέση με παλαιότερα, μάλλον σε καλύπτει η Apple από όπου και να έχεις πάρει το iPad (παλαιότερα είχε εξαίρεση για iPhone και iPad άλλης περιοχής). Δεν ξέρω κανέναν που να έχει πάρει Apple από Κινέζικο κατάστημα για να το πω με σιγουριά πάντως...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν το οπτικό ή ηλεκτρονικό είδος,ταξιδέψει με αεροπλάνο,τότε υπάρχει ο κίνδυνος να πάθει ζημιά και ίσως να μην το καταλάβεις παρά αργότερα,γιατί τα αεροπλάνα διεθνών πτήσεων πετούν συνήθως στα 40000 ft,όπου η εξωτερική θερμοκρασία,είναι μικρότερη απο -50οC.Ο χώρος των αποσκευών κλιματίζεται προφανώς και αυτός.Όμως μπορεί να χαλάσει,και η θερμοκρσία στον χώρο των αποσκευών να πέσει δεκάδες βαθμούς κάτω απο το μηδέν.Αυτό βέβαια είναι σπάνιο,αλλά συμβαίνει,και όχι μόνο σε εταιρείες χαμηλού κόστους.(Έχει συμβεί σε φίλη μου,που ήρθε απο μεγάλη ευρωπαική χώρα στην Ελλάδα,με μεγάλη ''κανονική'' εταιρία,με τις βαλίτσες της σε βαθεία κατάψυξη,μισή ώρα μετά την προσγείωση).

Όταν οπτικό ή ηλεκτρονικό εκτεθεί σε ακραίες θερμοκρασιακές μεταβολές(θερμικό σοκ),θα πάθει ζημιά που μπορεί να μην εκδηλωθεί αμέσως-ώστε να ζητήσεις και αποζημίωση.Αν δεν ταξιδεύεις με το ίδιο αεροπλάνο,μπορεί να μην μάθεις και ποτέ ότι καταψύχθηκε ο χώρος αποσκευών-εμπορευμάτων...

Σε έναν φακό μπορεί με τις συστολοδιαστολές,να απευθυγραμμιστούν τα οπτικά,ίσως όχι τόσο,ώστε να γίνει απο κάποιον αντιληπτό σε σύντομο χρονικό διάστημα.Μοιάζει με το να πάρεις μεταχειρισμένο φακό ο οποίος μπορεί να έπεσε απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη του,κάποιες φορές κάτω,και να μην έπαθε εξωτερική αλλά εσωτερική ζημιά(απευθυγράμμιση των στοιχείων)...

Αν τα είδη όμως απο το εξωτερικό δ ε ν έρχονται με αεροπλάνο,τότε δεν υπάρχει πρόβλημα με θερμικό σοκ.

Προτού πάρω tablet απο έξω,αν πάρω,θα σιγουρευτώ οτι δ ε ν θα ταξιδέψει με αεροπλάνο!Και βέβαια την αξιοπιστία της εταιρίας που το πουλάει...

 

Τώρα Κώστα με αποτελείωσες! Δηλαδή θες να μου πεις ότι αν αγοράσεις ένα τηλεσκόπιο από εγχώριο μαγαζί, δεν θα έχει ταξιδέψει αεροπορικώς από την χώρα κατασκευής.....

 

Ακόμα και αν το εγχώριο μαγαζί το αγόρασε από Γερμανία, και επέλεξε την φθηνή αποστολή που είναι οδικώς, ο Γερμανός που το αγόρασε από Κίνα, Ιαπωνία ή Αμερική πώς το παρέλαβε; Οδικώς; Ακτοπλοϊκώς; Με διαστημόπλοιο;

 

Τι να πω.... Αν λοιπόν όπως λες, δεν έχεις "σκοτεινή" πρόθεση να παραπλανήσεις κόσμο, τότε λόγω ελλιπών γνώσεων το κάνεις! Σε αυτό το forum διαβάζουν και άτομα που θέλουν να μάθουν πράγματα και να ανοίξουν τους ορίζοντες τους πέραν του συνηθισμένου. Αυτός είναι και ο λόγος των forum. Διαβάζοντας τα post σου, διακρίνω μία σιγουριά σε πράγματα που δεν γνωρίζεις, επειδή κάποιος σου τα είπε, ή τα διάβασες ή απλά θεώρησες ότι είναι έτσι, χωρίς να έχεις δική σου προσωπική εμπειρία. Το κακό είναι ότι συμβουλεύεις ανθρώπους με τη σιγουριά ενός έμπειρου, ενώ είσαι παντελώς άπειρος!

 

Κλείνω με ένα ρητό που με ακολουθεί πάντα στη ζωή μου: η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στις αγορές απο το εξωτερικό,ναι δεν έχω εμπειρία,αλλά άνθρωποι χρόνια εδω μέσα που μιλούσαν για ρίσκα,ούτε αυτοί ξέρουν?Το ίδιο και σε fora σχετικά με ηλεκτρονικά είδη ,πάλι το ίδιο!Και δεν μιλάω για αγορές μόνο απο Κίνα!

Το ελληνικό μαγαζί που πρότεινα στην αρχάρια φίλη,το ξέρω και το προτείνω,επειδή έχω εμπειρία...Απο την άλλη,πίστεψα ένα σωρό ανθρώπους σ'αυτό το forum,που είχαν επιφυλάξεις για τις αγορές αστρονομικών απο το εξωτερικό.Το μόνο λ ά θ ο ς που έκανα,ήταν λόγω της εμπιστοσύνης που έδειξα σε πολλά μέλη του astrovox,αλλά και σε άλλα fora,οτι δεν υπάρχει κάλυψη για αγορές απο εξωτερικό.Πάντως τα καταστήματα εδώ στα αστρονομικά δεν καλύπτουν εγγυήσεις για αγορές απο το εξωτερικό,αυτό το άκουσα απο τα ίδια τα καταστήματα.Για τις τιμές φυσικά και δεν έχω εικόνα για όλα τα προιόντα στο εξωτερικό!Και αυτό σαν πρώτη προσέγγιση,όπως είπα!Δεν τ ε λ ε σ ι δ ί κ η σ α!Γιατί διαρκώς παρερμηνεύετε αυτά που λέω?

Και θα συνεχίσω να έχω επιφυλάξεις στην αγορά του εξωτερικού,μέχρι να σιγουρευτώ και για αστρονομικά και για tablets!

Δεν έδωσα καμία συμβουλή σαν ειδικός όσο αφορά το θέμα αγορών εξωτερικού!

Έκανα μια πρώτη απλώς προσέγγιση με βάση την τιμή(για το tablet)!Μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαίνουμε?

Όσο αφορά τα εμπορεύματα σε μεγάλες ποσότητες που έρχονται απο Κίνα,και τα οπτικά,τηλεσκόπια κλπ.,εφ'όσον πρόκειται να πάνε σε αντιπροσωπείες και μεταπωλητές,έρχονται με πλοία μέσα σε κοντέινερς.Και μετά σιδηροδρομικώς ή οδικώς.Το αεροπλάνο δεν συμφέρει σε τέτοιες ποσότητες.Αυτό που θα έρθει απο Αγγλία,όμως σε σένα προσωπικά,μπορεί να έρθει με αεροπλάνο.

Τα τηλεσκόπια απο ελληνικό κατάστημα-το έχω ρωτήσει-έρχονται μόνο με χερσαία ή θαλάσσια μέσα...

Ecuador λάθος ερμηνεία έδωσες και στο λόγο που παρεξηγήθηκα!

Παρεξηγήθηκα γιατί με κατηγόρησες,αυθαίρετα,ότι εχω ίδιον όφελος,μαγαζί κλπ,και οτι ανήκω σε ''ομάδα'' που ήθελε να σταματήσει τις αγορές απο τον εξωτερικό!Δεν έχω καμία σχέση με όλα αυτά!

Με πρόσβαλες,με συκοφάντησες,μου επιτέθηκες άδικα με πρωτοφανή τρόπο,και φυσικά δεν αναγνώρισες το λάθος σου.Είπες ένα ξερό ''μπορεί να μην ήμουνα ευγενικός,άνθρωπος είμαι''.

Είχα μια καλή διάθεση να τελειώσει αυτό...αν εσείς δεν θέλετε και συνεχίζετε τις άδικες επιθέσεις και να παρερμηνεύετε αυτά που λέω,λυπάμαι αλλά δεν θα συνεχίσω αυτό που κάνετε...όσοι μας διαβάζουν θα καταλάβουν...και θα βγάλουν τα συμπεράσματά τους!

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και γιατι δεν παιρνεις ενα pc stick με 150ε και δουλεψε το με remote desktop με καποιο ταμπλετ που ηδη εχεις ή παρε κατι οικονομικο εαν το θελεις μονο για τετοια χρηση, οπως εδω: https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=24092&highlight=
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπήρξα κάτοχος αρκετών τάμπλετ και μάλλον έχω καταλήξει στην άποψη ότι τα ipad είναι τα πλέον αξιόπιστα και φαντάσου ότι δεν είμαι κάτοχος ενός από αυτά :). Θα αγόραζα σίγουρα ένα, αν δεν είχα επενδύσει ήδη αρκετά λεφτά σε λογισμικό android. Να προσθέσω ότι είχα και ένα Lenovo Yoga 10 tablet 2.0 με τρομερή αυτονομία, αλλά γενικότερα σαν ποιότητα κατασκευής δεν ήταν ότι καλύτερο. Επίσης και από τα samsung έχω αρκετά παράπονα.

 

Τώρα όσο αφορά το computer stick δεν είναι και τόσο εύχρηστο. Επειδή έχω ένα intel stick για το φωτογραφικό setup υπάρχουν αρκετές αποσυνδέσεις τόσο με remote desktop, όσο και connectify. Πολλές φορές χρειάζεται επανεκκίνηση για να στρώσει και αυτό στην περίπτωση της φωτογραφίας είναι μεγάλος μπελάς. Μάλιστα για να λύσω αυτό το πρόβλημα σκέφτομαι να αγοράσω μια φθηνή 7'' οθόνη αφής με σύνδεση hdmi.

 

Τέλος με προβλημάτισε λίγο το site που ανέβασες, αλλά ψάχνοντάς το γενικά σε δικτυακούς τόπους που ελέγχουν τις περγαμηνές ενός δικτυακού καταστήματος δείχνει αξιόπιστο.

# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σπυρο για τις αποσυνδεσεις του compute stick βρηκα λυση.

 

https://www.dualshop.gr/e-shop/lb-link-from-ethernet-to-wireless-3in1.html

 

Δουλευει με 5βολτ και δημιουργει δικτυο wifi. Συνδεεις το compute stick εκει μεσω wifi ή ethernet. Σβηνεις connectify και τελος οι αποσυνδεσεις!

 

(Κώστα συνεχίζεις τα γράφεις χωρίς να ξερεις και χωρις ουδεμια εμπειρια. Μόνο απο αυτα που και καλα εχεις διαβασει και εχεις ακουσει. Οταν δεν γνωριζεις κατι καλυτερα να σιωπας γιατι εκτιθεσαι.)

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα κι από εμένα.

Σε καμία περίπτωση δεν θα πρότεινα χρήση apple tablet. Κι αυτό γιατί το κόστος είναι αρκετά υψηλό, με αρκετούς περιορισμούς στα προγράμματα/apps, και στην συνδεσιμότητα. Κατά τη γνώμη μου δεν θα ψηνόμουν να έχω ένα πανάκριβο hi end tablet, σε βουνά κι εξοχες, κι αντί να απολαμβάνω την αστρονομία, να σκέφτομαι αν έχει υγρασία, ή μήπως μου γλιστρήσει και πέσει.

Θα πήγαινα σε κάποιο Android.

Όπως είπε κι ένας φίλος πχ τα lenovo έχουν εξαιρετικές μπαταρίες,

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα android όμως έχουν τις λιγότερες εφαρμογές στην αστρονομία.Γι'αυτό καταλήγω σε windows ή iOS.

Τώρα το θέμα είναι ότι κάποιοι σε fora σχετικά με smartphones και tablets,μου είπαν οτι για την υγρασία αρκεί μια ειδική αδιάβροχη θήκη.Υπάρχει όμως το θέμα της ψύξης...αν υπερθερμαίνεται,τότε έχει πρόβλημα!Γι'αυτό χρειάζεται και περαιτέρω εξέταση,σε κάποια τέστ-reviews,μπορείς να δείς εικόνες με υπέρυθρη κάμερα,όπου φαίνεται σε ποιά σημεία και πόσο θερμαίνονται.

Το καλύτερο όμως είναι η εμπειρία όσων έχουν χρησιμοποιήσει την αδιάβροχη θήκη,ενώ δουλεύει,για να δείς τί ακριβώς γίνεται.

Αν είναι να πάρεις tablet με πιστοποίηση σε υγρασία,σκόνη,πτώσεις κλπ.χωρίς την ανάγκη αδιάβροχης θήκης,υπάρχουν(πχ.ένα Panasonic στα 2500ευρώ,τα Lenovo ThinkPad σε ανάλογες τιμές με τα Apple).

Ευχαριστώ για την συμμετοχή και τις απόψεις σας!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το να σκάσω 2500 για να πάρω tablet για το βουνό είναι το λιγότερο ανοησία (για να μη πω τίποτε άλλο). Επίσης υπάρχει το SkySafari που παίζει σε Android και που η Pro έκδοση είναι απλά ότι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή. Αλλά και χωρίς πρόγραμμα απλά με pdf καταλόγους που διατίθενται ΔΩΡΕΑΝ δεν θέλεις τίποτε άλλο. Ο pdf viewer έχει night mode που το λευκό φόντο το κάνει μαύρο και τα αστέρια λευκά εξοικονομώντας ενέργεια και με πολύ καλύτερη προσαρμογή των ματιών. Επίσης δεν χρειάζεται καμμία προστασία. Δεν θα το βουτήξεις μέσα στη θάλασσα κιόλας.

 

Αν τώρα θέλεις να σκάσεις χρήμα, κανένα πρόβλημα. Θα τονώσεις και την αγορά :D

 

Ιδού και του λόγου το αληθές δοκιμασμένο στο βουνό αρκετές φορές:

astrotablet.thumb.jpg.b2aed17b76d84d1118e80d99ebf658c9.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης