Jump to content

Το έκανα το θαύμα μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια EXOS-2 βάση την οποία κι έβγαλα χθες βράδυ να δοκιμάσω μια ZWO ASI224 κάμερα, που αγόρασα. Αλλά πάνω στη βιασύνη μου, δεν άνοιξα καλά το τρίποδο, με αποτέλεσμα η βάση να πέσει στο πάτωμα και να σπάσει τον άξονα του DEC που βιδώνει επάνω του ο μοχλός αργής κίνησης. Με αφορμή βέβαια αυτό, την έχω κάνει βίδες για να γρασάρω και όλα της τα μέρη συν να "φάω" DREMEL κάποια τραχιά κομμάτια, που εμποδίζουν την ομαλή κίνησή της, αλλά αυτό θα το αναλύσω άλλη φορά για το πως γίνεται. Έχω στείλει ήδη στη BRESSER mail για το αν υπάρχει ανταλλακτικό. Σκέφτηκα και τη λύση συγκόλλησης με εποξική μετάλλων, αλλά δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα έχει. Καμιά ιδέα?

20180419_220033.thumb.jpg.ce8f113ae0b7eb6e26611cebbaeb4c81.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κομμάτι που έχει σπάσει φαίνεται να έχει στραβώσει οπότε νομίζω και να καταφέρεις να το κολλήσεις θα γυρίζει έκκεντρα.

 

Έχει όντως στραβώσει, σκεφτόμουν μήπως το ίσιωνα πρώτα, αλλά μου φαίνεται πως πάμε κατευθείαν γι' ανταλλακτικό να τέλειώνουμε. Το άγχος μου είναι να υπάρχει ανταλλακτικό κι ακόμα καλύτερα να υπάρχει ως ανταλλακτικό μόνο το γρανάζι με τον άξονα, γιατί φοβάμαι μήπως με βαρέσουν στο κεφάλι σε τιμή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημητρη ισως εχω κατι που μποτει να βοηθησει. Ειναι απο εναν ...προγονο μιας Meade lxd55 που ειναι ουσιαστικα - αρκετα - παλαιοτερο μοντελο της mon2.

Δες στις φωτογραφιες, και αν σου κανει να σου το στειλω για να χρησιμοποιησεις το φορεα σαν ανταλλακτικο. Μακαρι να βγω ψευτης, αλλα φοβαμαι οτι δεν θα βγαλεις ακρη για ανταλλακτικο με την bresser.

Νασαι καλα!

IMG_20180420_175751.thumb.jpg.ac64383ef7555629022eace4ec83b9d7.jpg

IMG_20180420_175802.thumb.jpg.2bbb48e9bf465543e01ae2a310973cdc.jpg

IMG_20180420_175812.thumb.jpg.d81015e3bbfa6bceea3b973379b8ab9a.jpg

IMG_20180420_175741.thumb.jpg.0d3503845adf5643709985f150feb056.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημητρη ισως εχω κατι που μποτει να βοηθησει. Ειναι απο εναν ...προγονο μιας Meade lxd55 που ειναι ουσιαστικα - αρκετα - παλαιοτερο μοντελο της mon2.

Δες στις φωτογραφιες, και αν σου κανει να σου το στειλω για να χρησιμοποιησεις το φορεα σαν ανταλλακτικο. Μακαρι να βγω ψευτης, αλλα φοβαμαι οτι δεν θα βγαλεις ακρη για ανταλλακτικο με την bresser.

Νασαι καλα!

Έχεις pm! :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά παράγγειλα από Teleskop express το γρανάζι για την eq5 που είναι ακριβώς το ίδιο!! Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!! =D>
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης