Jump to content

TRIATLAS χάρτες του Jose R Torres σε iOS app!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λίγο εγκατέστησα στο iPhone 6s την εφαρμογή Triatlas, που εντελώς τυχαία ανακάλυψα στο Apple Store!

 

Είναι οι φοβεροί, περίφημοι χάρτες του Jose Torres, με τους οποίους είχε γίνει ένας μικρός χαμός πριν λίγα χρόνια εδώ στο forum. :cheesy:

 

Είναι πολύ ωραίοι και η λειτουργία νυχτερινής όρασης με αυξομείωση στην ένταση της κόκκινης απεικόνισης παίζει πολύ καλά. Το μόνο αρνητικό είναι πως όταν ζουμάρεις πολύ σε έναν χάρτη δεν είναι τόσο υψηλή η ανάλυση όσο θα ήθελα και ψιλοπιξελιάζει.

 

Κατά τα άλλα είναι πολύ καλοί και πλοηγούμαστε από τον έναν στον άλλον μέσω των μαύρων κουμπιών με τα νούμερα, στις άκρες της σελίδας.

 

Μέχρι 12.6 mag αστέρια, γαλαξίες μέχρι 15.5 mag (37.000 στο σύνολο!)

1200 πλανητικά

1800 ανοικτά σμήνη, όλα τα σφαιρωτά

 

και άλλα πολλά...αξίζει!

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο , την έχω εγκαταστήσει κι εγώ και είναι άπαιχτη . Άλλωστε είμαι λάτρης των χαρτών Triatlas. Πάει ανεπιστρεπτί η εποχή που κουβαλούσαμε σακ βουαγιάζ με τυπωμένους χάρτες και τραπεζάκια . Είχε μια γοητεία η όλη ιεροτελεστία αλλά η ευχρηστία του tablet νικάει :cry: :cry:
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το οτι οι ηλεκτρονικοί χάρτες είναι ασυγκρίτως καλύτεροι απο τους έντυπους,είναι δεδομένο(έχει γίνει και σχετική συζήτηση εδώ)...όμως τι γίνεται με τα λειτουργικά των tablets?Τα περισσότερα αστρονομικά προγράμματα,δεν υπάρχουν σε android αλλά σε windows!Το iOS των Apple απ'ότι έχω δει,τρέχει αρκετά αλλά όχι όλα(πχ. HNSKY).Πόσο καλύτερα είναι τα ipad της Apple,απο tablets που έχουν windows(πχ.Lenovo)και προσωπικά με εξυπηρετούν καλύτερα σαν υπερφορητά notebooks,ώστε να αγοράσω οπωσδήποτε ipad?Κοστίζουν και αρκετά...

Πρόκειται να πάρω το πρώτο tablet μου(άνω των 10''),και το δίλλημα είναι μεγάλο όσον αφορά το value for money...

Τι λέτε εσείς που έχετε εμπειρία?

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης