Jump to content

Οπτικο για Bird-Jones


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους!

 

(δεν ξερω αν θα ηταν καλυτερο να κανω το θεμα στις αγγελιες, αν ναι παρακαλω τους admin να κατεβασουν το ποστ)

 

Ενας φιλος μου εδωσε το κλασικ τηλεσκοπιο που εδινε η ντεακοιστινη (υπαρχουν μπολικα threads για αυτο) αλλα δυστυχως λειπει το οπτικο που παει κατω απο τον εστιαστη για να διορθωσει το spherical mirror στο πρωτευον.

 

Ειμαι σιγουρος οτι λειπει γιατι δεν μπορουσα να εστιασω, και οταν εβαλα το οπτικο απο ενα αλλο bird jones τηλεσκοπιο που εχω στον εστιαστη του αλλου (που εχει σπειρωμα αρα μαρτυραει οτι οντως λειπει) τοτε εστιασε και δουλεψε.

 

-- Γνωριζει κανεις που μπορω να βρω αυτο το οπτικο? --

Ξερω οτι τα bird jones τηλεσκοπια ειναι πολυ μετρια αλλα ειμαστε οκ με αυτο μπου μπορει να κανει,

αρκει να βρουμε το οπτικο γιατι τωρα εχουμε 2 τηλεσκοπια και 1 οπτικο.

 

Ευχαριστω! :D

Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς να απευθυνθείς στο κατάστημα παλαιών τευχών(δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα):Αλεξανδρουπόλεως 20,Αμπελόκηποι,τηλ. 2107779984.e-mail:info@deagostini.gr

Πάντως,αν υπάρχει ανταλλακτικό,εξέτασέ το προσεκτικά,γιατί έχουν ελαττώματα στην κατασκευή τους!

Ο φακός αυτός,είναι ένας ''αρνητικός''-αποκεντρωτικός φακός τύπου barlow 2x,οπότε αν δεν βρείς το ανταλλακτικό,κάνε κάποια πατέντα με barlow έστω και της πλάκας(γιατί και το αυθεντικό της πλάκας φακός είναι...),να βιδώνει στη βάση του εστιαστή!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δοκιμασα να βαλω κανονικο barlow κατω απο τον εστιαστη αλλα δεν μπορουσα να εστιασω, απλα δεν ξερω αν το οπτικο που θελει δεν ειναι μονο barlow και ειναι και κατι αλλο.
Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι ένα barlow 2x σε διαστάσεις φίλτρου!Ένας απλός αποκεντρωτικός φακός...Πρέπει να έχει ελάχιστο πάχος,όπως ένα φίλτρο που το βιδώνεις σ'έναν φακό.

Ίσως το πάχος του barlow που έβαλες,να ήταν μεγαλύτερο απο αυτό ενός τυπικού φίλτρου,και να απομάκρυνε το barlow απο τον εστιαστή...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αρα λες να βγαλω εντελως το οπτικο απο το barlow και αν το κοτσαρω με καποιο τροπο στο κατω μερος του εστιαστη?
Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι εφ'όσον ο barlow που έχεις είναι 2x,και δεν είναι καλής ποιότητας...μην τον χαλάσεις για αυτό το μετριότατης ποιότητας τηλεσκόπιο!Επειδή έχω συναρμολογήσει το εν λόγω τηλεσκόπιο για λογαριασμό φίλου,πριν χρόνια,έχω δεί τον φακό που προσαρμόζεται στην βάση του εστιαστή και που χωρίς αυτόν δεν εστιάζει.Μοιάζει στις διαστάσεις με ένα κανονικό φίλτρο,άρα έχει πάχος περίπου όπως ένα φίλτρο.Αν μπορείς να φτιάξεις το οπτικό μέρος του barlow,και να το προσαρμόσεις σαν φίλτρο,τότε θα δουλέψει.

Προσοχή όμως:θα πρέπει να προσαρμοστεί τέλεια,ώστε και προβλήματα ευθυγράμμισης να μην έχεις(που θα έχει επίπτωση στην ποιότητα του ειδώλου),και ασφάλειας του δευτερεύοντος και ίσως και του πρωτεύοντος κατόπτρου,αν πέσει απο τον εστιαστή μέσα στον σωλήνα... #-o

Καλύτερα να απευθυνθείς στο τμήμα παλαιότερων τευχών,μήπως υπάρχει το συγκεκριμένο τεύχος-κοστίζει μόνο 9 ευρώ-και μετά να κάνεις οτιδήποτε άλλο!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δοκιμασα και σημερα με 2 διαφορετικους barlow και δεν καταφερα κατι, μηπως παιζει ρολο η αποσταση που θα εχει το barlow με τον προσοφθλαμιο (σαν flattener πχ?)
Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου διάβασε προσεκτικά τι σου έχω γράψει παραπάνω....ο barlow πρέπει να έχει το μέγεθος φ ί λ τ ρ ο υ σε πάχος για να δουλέψει....Αν δεν τα καταφέρνεις,απευθύνσου στο τμήμα παλαιών τευχών που σου έχω γράψει παραπάνω.Κάνε πρώτα αυτό και μετά όλα τα άλλα!

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρόβλημα διορθώνεται,μην ανησυχείς!Αν δεν βρείς το τεύχος,πρέπει να διαμορφώσεις έναν φτηνό-κατά προτίμηση-barlow 2x,σε πάχος φ ί λ τ ρ ο υ και να το προσαρμόσεις πολύ προσεκτικά στη βάση του εστιαστή.

Υπάρχει και άλλη λύση: να απαλλαγείς απο το barlow-φίλτρο,και να διαμορφώσεις τον σωλήνα και τον εστιαστή,ώστε να γίνει το τηλεσκόπιο αυτό που είναι πραγματικά: D=114mm,F=500mm και όχι 1000mm που γίνεται λόγω του barlow.Αλλά αυτό είναι μεγάλο μαστόρεμα,και αν δεν έχεις τις γνώσεις και τα εργαλεία άστο καλύτερα...

Εύχομαι να βρεθεί το τεύχος! :)

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης