Jump to content

ευθυγραμμιση τηλεσκοπιου με laser απο ebay. αξιζει?


mitsosk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βρηκα το παρακατω φθηνο λαιζερ για ευθυγραμμιση τηλεσκοπιου απο ebay. αξιζει; θα ειναι αξιοπιστη η ευθυγραμμιση;

 

https://www.ebay.com/itm/7-Bright-Level-1-25-Next-Generation-Laser-Collimator-For-Newtonian-Telescope/222562073590?hash=item33d1bbbbf6:g:aQAAAOSw1BlZU083

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι εκτός κι αν έχει κάποιος ακριβώς το ίδιο, δεν νομιζω ότι μπορεί να σου απαντήσει κάποιος με σιγουριά για την ποιότητα.Όντως είναι πάρα πολυ φτηνό, οπότε λογικός ο προβληματισμός σου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα.

 

Είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου lazer και μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος. Το θέμα είναι ότι δεν έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου ένα επώνυμο lazer όπως πχ το Hotech ή κάποιο άλλο από τα πολύ καλά που κυκλοφορούν ώστε να τα συγκρίνω. Την δουλειά μου όμως την κάνω μια χαρά. Σε τεστ με τους ομόκεντρους κύκλους σε ένα ανεστιαστο αστέρι βλέπω κανονικά ομόκεντρους κύκλους. Οποτε εγώ προσωπικά το συνιστώ αν δεν είσαι διατεθειμένος να αγοράσεις κάποιο ακριβότερο και σίγουρα πιο αξιόπιστο. Με το φιλμοκαπάκι πάντως δεν τα κατάφερα ποτε και γι αυτό πήρα ένα φτηνιάρικο lazer για να μου λύσει τα χέρια χωρίς να ξοδέψω πολλά. Μάλιστα το αγόρασα από δω μεταχειρισμένο οπότε αυτό λέει σίγουρα κάτι. Τώρα αν εσύ το αγοράσεις και δεν είναι σωστά ευθυγραμμισμένο, τι να σου πω θα είσαι άτυχος. Δεν μπορώ να σου εγγυηθώ κάτι.

 

ΥΓ. Ξέχασα να σου πω ότι με το συγκεκριμένο κάνω και την πολύ αξιόπιστη μέθοδο ευθυγράμμισης των οπτικών που ονομάζεται barlow ευθυγράμμιση. Ψαχτο εδώ στο φόρουμ και θα δεις πως γίνεται. Είναι πολύ εύκολο απλα θα χρειαστείς και έναν barlow.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από την στιγμή που έμεινες ευχαριστημένος και τα λεφτά ειναι λιγα θα κανω την κινηση και θα το παρω. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα ένα παρόμοιο για την ευθυγράμμιση των οπτικών των νευτωνείων μου.

 

Κοντά στον επιλογέα φωτεινότητας έχει 3 τρύπες σε γωνία 120 μοιρών μεταξύ τους (η μία πίσω από το αυτοκόλλητο με τα στοιχεία του laser) γεμισμένες με σιλικόνη.

 

Αν βγάλεις τη σιλικόνη έχεις πρόσβαση σε μικρές αλλενόβιδες με τις οποίες μπορείς να κολλιμάρεις το laser σε περίπτωση που είναι δεν είναι ευθυγραμμισμένο.

 

Γενικά είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος και η ακρίβειά του (μετά από σχολαστική ευθυγράμμιση) ήταν πολύ καλή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΥΓ. Ξέχασα να σου πω ότι με το συγκεκριμένο κάνω και την πολύ αξιόπιστη μέθοδο ευθυγράμμισης των οπτικών που ονομάζεται barlow ευθυγράμμιση. Ψαχτο εδώ στο φόρουμ και θα δεις πως γίνεται. Είναι πολύ εύκολο απλα θα χρειαστείς και έναν barlow.

 

Γι αυτό αξίζει τον κόπο και για αυτή τη χρήση δεν σε απασχολεί αν το laser είναι καλά ευθυγραμμισμένο ή όχι. Για την ευθυγράμμιση του δευτερεύοντος βεβαιώσου απλά ότι το δευτερεύον είναι στη μέση του οπτικού πεδίου και ότι βλέπεις συμμετρικά από το cheshire και τις τρεις "δαγκάνες" που κρατούν το πρωτεύον. Για την ευθυγράμμιση του πρωτεύοντος η τεχνική barlowed laser δίνει αποτελέσματα ακριβείας.

 

Σταθερά εδώ και πολλά χρόνια χρησιμοποιώ ένα 2ιντσο laser του Howie Glatter για το δευτερεύον και το ίδιο laser + το tublug του ίδιου κατασκευαστή για το πρωτεύον, που ουσιαστικά είναι ένα barlow σε φορμά 2 ιντσών για να δέχεται το laser - τίποτα παραπάνω. Δεν έχω κανένα παράπονο όσον αφορά στη χρήση και στα αποτελέσματα της μεθόδου.

 

Δες και εδώ, ειδικά τα γραφόμενα του Τάσου για τη χρήση του laser και ενός απλού barlow: https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=11872&highlight=tublug

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δες λίγο κι αυτό αν μπορείς να το κάνεις.

 

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=221671

 

Επίσης μια πατέντα για να ευθυγραμμίζεις το laser

 

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=83678

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης