Jump to content

Τα φώτα σας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθες αναβάθμισα την EXOS-2 σε Go-To, αγοράζοντας το κιτ της BRESSER. Αντιμετωπίζω όμως τα εξής προβλήματα:

 

1. Με το που σβήνω το χειριστήριο, χάνονται όλα τα δεδομένα που έχω περάσει, όπως ωρα,ημ/νια κλπ

2. Σε star align του βάζω πχ Αρκτούρο και αυτό πηγαίνει όπου να ναι, ούτε καν εκεί κοντά!! Για να σας προλάβω, έχω κάνει πολική ευθυγράμμιση και ημ/νια, ώρα και τοποθεσία είναι σωστά και τριπλοτσεκαρισμένα!!

3. Στον άξονα απόκλισης το μοτέρ, όταν κάνει slew αριστερόστροφα, ανεβάζει προοδευτικά στροφές, μέχρι να φτάσει στα maximum, φυσιολογικά δηλαδή. Αριστρερόστροφα όμως, δεν ανεβάζει προοδευτικά στροφές και κινείται σαν να ζορίζεται. Ξήλωσα το μοτέρ και με το χέρι η βάση πηγαίνει πολύ ομαλά, άρα δεν συζητάμε για πολύ σφιγμένο λαιμό.

4. Κάθε λίγο και λιγάκι θέλει reset, γιατί ή κολλάει το χειριστήριο, ή το slew δεν σταματάει ποτέ και συνεχίζει επ' άπειρον!!!

 

Γενικά έχω σκάσει 440€ για την αναβάθμιση και θα τους πάρει ο :twisted: αν δεν μου βρουν άκρη στη BRESSER που έχω απευθυνθεί.

 

Είναι πολλά τα προβλήματα που αντιμετωπίζω μαζί της σε βαθμό να είναι παντελώς άχρηστη.

 

Να αναφέρω ότι χρησιμοποιώ τροφοδοτικό 12V 2,5A. Σκέφτηκα μήπως τα 2,5Α είναι λίγα σε full ταχύτητα και θα δω και με 4Α τροφοδοτικό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,όπως τα περιγράφεις ακούγεται σαν ελαττωματικό προϊόν,το ότι δεν κρατάει στη μνήμη τίποτα σημαίνει οτι η οποια μνήμη flash έχει στην πλακέτα δε δουλεύει.Γνώμη μου να μην πειράξεις τίποτα και να πας σε αντικατάσταση.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,όπως τα περιγράφεις ακούγεται σαν ελαττωματικό προϊόν,το ότι δεν κρατάει στη μνήμη τίποτα σημαίνει οτι η οποια μνήμη flash έχει στην πλακέτα δε δουλεύει.Γνώμη μου να μην πειράξεις τίποτα και να πας σε αντικατάσταση.

 

Αυτό είναι τελικά δυστυχως. Το πρόβλημα συν τοις άλλοις εντοπίζεται στο μοτέρ απόκλισης που κάνει Ο,τι να Ναι. Μόλις το βγάλω από τη βάση και το επιστρέφω κάνει θόρυβο σαν να τρίβεται κάπου και μετά κολλάει.. ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημητρη αυτα συμβαίνουν δυστυχώς....πιστεύω πώς δεν θα έχουν πρόβλημα να το αντικαταστήσουν.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντος παρόμοια προβλήματα αποπροσανατολισμού της βάσης,και θόρυβο στα μοτερ (ασυγχρονη κινηση κτλ) στον ένα άξονα ή και στους 2 είχα καποια στιγμή λόγο ενός ελαττωματικού υsb hub, λύθηκε όμως οταν το αντικατέστησα,γενικά με τα καλώδια θέλει καποια προσοχή, αλλα εσύ λες οτι δεν κρατάει και μνήμη.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντος παρόμοια προβλήματα αποπροσανατολισμού της βάσης,και θόρυβο στα μοτερ (ασυγχρονη κινηση κτλ) στον ένα άξονα ή και στους 2 είχα καποια στιγμή λόγο ενός ελαττωματικού υsb hub, λύθηκε όμως οταν το αντικατέστησα,γενικά με τα καλώδια θέλει καποια προσοχή, αλλα εσύ λες οτι δεν κρατάει και μνήμη.

 

Είναι πολλά τα θέματα της δυστυχως. Την άνοιξα κι έλειπαν μέχρι και βίδες που κρατούσαν την πλακέτα!!! Έστειλα ένα ξε...σιμο στο astroshop και περιμένω να μου πουν τι να κάνω!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωχ.....κατάλαβα,θα το αλλάξουν λογικά,.........υπομονή φίλε.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά τα προβλήματα λύθηκαν όταν ρύθμισα το δίσκο του encoder του DEC. Άνοιξα και τα 2 μοτέρ του RA και DEC και είδα ότι ο δίσκος που διαβάζει τη κίνηση η πλακέτα ήταν πιο μακρυά από τον αισθητηρα. Με το που το ρύθμισα, έστρωσαν τα πάντα!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλος Καλό ολα καλά Δημήτρη......μάθαμε και κάτι που δεν ξέραμε! Καλές παρατηρήσεις απο εδω και πέρα. Αλήθεια, τι σχέση έχουν οι δίσκοι με το γεγονός οτι δεν κρατάει στη μνήμη δεδομένα ημερομηνίας και θέσης?

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλος Καλό ολα καλά Δημήτρη......μάθαμε και κάτι που δεν ξέραμε! Καλές παρατηρήσεις απο εδω και πέρα. Αλήθεια, τι σχέση έχουν οι δίσκοι με το γεγονός οτι δεν κρατάει στη μνήμη δεδομένα ημερομηνίας και θέσης?

 

Έχεις δίκιο ξέχασα τα μισά να αναφέρω!! :mrgreen:

Άλλαξα και τη μπαταρία λιθίου μέσα στο hand controller (μια coin type σαν αυτή που μπαίνει στα ρολογια) και όλα εντάξει και μ αυτό!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη σου απάντησαν από την εταιρία το έψαξες μόνος? Εννοώ υπήρξε υποστήριξη?

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη σου απάντησαν από την εταιρία το έψαξες μόνος? Εννοώ υπήρξε υποστήριξη?

 

Ακόμα Όχι λογικά αύριο θα μου στείλουν γιατί τους έστειλα αργά Παρασκευή

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης