AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Αγορά tablet για αστρονομική χρήση!
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Αγορά tablet για αστρονομική χρήση!
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Αστρονομική Παρατήρηση - Γενική συζήτηση
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 407
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 16/04/2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 21:19    Θέμα δημοσίευσης: Αγορά tablet για αστρονομική χρήση! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μετά απο ώριμη σκέψη και χρήση,για πολλά χρόνια,αστρονομικών προγραμμάτων-ηλεκτρονικών χαρτών μέσα απο το laptop μου,το οποίο δεν έβγαλα έξω για λόγους ευχρηστίας και κυρίως προστασίας απο την υγρασία,αποφάσισα να αγοράσω tablet άνω των 10''.
Το θέμα είναι τι λειτουργικό θα έχει: android ή windows?Το Stellarium βγαίνει και σε android.Τα άλλα που χρησιμοποιώ πχ.Hallo Nothern Sky(HNSKY),υπάρχει μόνο σε windows.Το θέμα εκτός απο αυτό,είναι όσα λειτουργούν και σε android (πχ.Stellarium),έχουν την ίδια καλή απόδοση που έχουν στα windows?
Μήπως σέρνονται,κολλάνε,κρασάρουν κλπ στο android?
Όσο για την υγρασία,υπάρχουν tablets με πιστοποιήσεις IP55,IP58,IP65 για την υγρασία και την σκληρή χρήση,αλλά είναι ακριβά,οπότε μου είπαν οτι μια ειδική αδιάβροχη θήκη,θα έκανε δουλειά,με την προϋπόθεση οτι κατά τη λειτουργία του δ ε ν θα ζεσταίνεται ιδιαίτερα-για να μην έχει πρόβλημα ψύξης.Οπότε και αυτό το χαρακτηριστικό,η έλλειψη υπερθέρμανσης είναι επιθυμητό.
Έχει κανείς χρησιμοποιήσει tablet,σε τιμή κάτω των 600 ευρώ,σε εξωτερικό χώρο κατά τη διάρκεια παρατήρησης?
Ευχαριστώ-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
DIMITRIS K.Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Ιούλ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 330
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 16/04/2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 21:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χρησιμοποιώ εδώ και 3 χρόνια iPad mini με το stellarium και έχει βγει σκυλί του πολέμου από αντοχή!! Ούτε κολλήματα ούτε τιποτα
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/04/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 21:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δημήτρη ευχαριστώ,για την απάντηση,έχω διαβάσει ένα σωρό θετικές κριτικές για τα iPad,είναι όμως αρκετά ακριβά,όπως και ένα hi-end Panasonic των 2500 ευρώ,που μου είχε προταθεί...
Χρειάζομαι μάλλον λειτουργικό windows,που τρέχουν σίγουρα και σωστά,τα περισσότερα αστρονομικά προγράμματα,εκτός απο το Stellarium,τα HNSKY,Cartes du Ciel κλπ.
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
chrismakisOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 13 Αύγ 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 20
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/04/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 22:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

fotodektis και εγω ipad θα σου προτεινα αλλα οντως ειναι ακριβα..
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
DIMITRIS K.Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Ιούλ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 330
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/04/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 22:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

359€ Έχει το iPad mini τιμή πλαισίου και σίγουρα στο skroutz θα το βρεις και φτηνοτερα. Ειναι μέσα στα πλαίσια που έχεις και στο εγγυώμαι ότι σου είναι κουτί για τη δουλειά που το θες!!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/04/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 22:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας!
Χρειάζομαι και άλλα προγράμματα εκτός απο το Stellarium,όπως τα HNSKY,Cartes du Ciel,και άλλα πιο προηγμένα που πιθανώς θα αγοράσω αργότερα(π.χ.Sky Map Pro).Όλα αυτά τρέχουν μια χαρά στα windows,αλλά στο iOS όμως?Πάντως κατάλαβα οτι το Android δεν εξυπηρετεί τα άλλα softwares,και το Stellarium δεν ξέρω πώς τρέχει εκεί...
Από την άλλη μια και πήρα καινούριο κινητό,δεν θα πάρω smartphone,άρα το tablet θα πρέπει να κάνει και για άλλες χρήσεις εκτός απο αστρονομική:δίκτυο 4G(LTE)για mobile internet,εκτός απο wifi,κλπ
Επίσης επειδή θα χρησιμοποιηθεί σε κάποιες περιόδους και σαν laptop,θέλω και οθόνη άνω των 10''.Που πιστεύω οτι θα βοηθήσει και την νύχτα,βλέποντας αστρονομικούς χάρτες,με τις πολλές λεπτομέρειες που έχουν.
Υπάρχει η επιλογή tablets/laptop 2 in 1 στίς 12-13''.Συχνά βγαίνουν σε καλές προσφορές,αλλά αναρωτιέμαι για τις αντοχές στην υγρασία ή αν υπερθερμαίνονται αν τα βάλεις σε αδιάβροχη θήκη.Δυστυχώς δεν υπάρχουν αναλυτικά όλες οι προδιαγραφές στα διάφορα sites,και θέλει πολύ ψάξιμο στο internet.Βλέποντας πολλά reviews,αρχίζεις και καταλαβαίνεις περίπου και τα προβλήματά τους.
Έτσι είναι πολύτιμες οι συμβουλές ανθρώπων που έχουν την εμπειρία των πραγμάτων!
Για όλα τα πράγματα υπάρχει μια βέλτιση σχέση αναγκών-ποιότητας-τιμής.Τι να κάνουμε,δεν μπορώ να έχω 2 tablets...
Ευχαριστώ και πάλι!
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
saxlinaOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 04 Μαϊ 2014
Σύνολο δημοσιεύσεων: 322
Τόπος: Θεσνίκη-Κοζάνη-Ορεστιάδα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/04/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 22:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εχω κι εγω κατι τετοιο στο νου μου οποτε αν καταλήξεις ή απορρίψεις κάποια ενημέρωσε μας...
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15235
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/04/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 1:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χρησιμοποιώ πλέον το Skysafari σε Android και iPhone (με το Skywire στο δεύτερο) και είναι εξαιρετικό από κάθε άποψη. Ως προς τα Windows, όλη η οικογένεια έχει κατασταλάξει στα Lenovo Yoga. Η γυναίκα είχε ατυχία με τη μητρική του δικού της και πήρε άλλο, το δικό μου και του γιου μου βγήκαν σκυλιά (η κόρη επιμένει Mac). Μόνο εγώ το γυρνάω σε μορφή Tablet πότε-πότε αλλά όλοι χρησιμοποιούμε το touchscreen. Υπολογιστή σε παρατηρήσεις δεν κουβαλώ, εκτός από το παρελθόν όπου χρησιμοποίησα μερικές φορές το Nexstar με Cartes du Ciel και άλλα προγράμματα και αρκούσε ένα Netbook, από εκείνα που μοίρασε ο Καραμανλής σε παιδιά της Α Γυμνασίου (δουλεύει ακόμη το θηρίο). Γενικώς όλα δουλεύουν αλλά πλέον με ευχαριστεί η χαλαρή και διασκεδαστική παρατήρηση και τα ηλεκτρονικά μου χαλάνε λίγο τη φάση.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/04/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 1:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ για την απάντηση Κώστα!
Όσο αφορά το λειτουργικό windows,μετά απο πολύ ψάξιμο,κατασταλάζω και εγώ στα Lenovo Yoga ή στα θεωρητικά καλύτερα-με πιστοποιήσεις για αντοχές στην υγρασία,σκόνη,κακομεταχείρηση κλπ.αλλά αρκετά ακριβότερα Lenovo ThinkPad...Το κακό είναι ότι αρκετά tablets ή laptops 2 in 1,ακριβά,έχουν τους ξεπερασμένους και αργούς επεξεργαστές Intel Celeron...
Υπάρχει και η επιλογή των πολύ καλών και ανθεκτικών-αλλά ακριβών-ipad της Apple...
Πάντως η επιλογή tablet με λειτουργικό andoid,για μένα έχει αποκλειστεί,λόγω ελάχιστων εφαρμογών αστρονομικής φύσεως,αλλά και λιγότερων σοβαρών εφαρμογών και λειτουργικότητας,σε σχέση με τα windows ή iOS...
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
saxlinaOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 04 Μαϊ 2014
Σύνολο δημοσιεύσεων: 322
Τόπος: Θεσνίκη-Κοζάνη-Ορεστιάδα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/04/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 14:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Lenovo yoga στο σκρουτζ βλέπω μόνο με Android...
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15235
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/04/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 14:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

https://www.skroutz.gr/c/25/laptop.html?keyphrase=lenovo+yoga&order_by=pricevat&order_dir=asc&page=1

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/04/2018, ημέρα Παρασκευή και ώρα 17:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Υπάρχει και η λύση των κορυφαίων-εκθειάζονται απο όλους τους κατόχους τους- Apple iPad...
Είναι ίσως τα μόνα που δεν βλέπω αρνητικές κριτικές!Και έχω διαβάσει εκατοντάδες,ψάχνοντας tablets...
Μειονέκτημα η ακριβή τιμή τους,δεν έχουν θύρες USB και δεν δέχονται επέκταση μνήμης μέσω καρτών microSD.
Υπάρχει σε προσφορά (-40%) στα 252.99 ευρώ μόνο!(Apple iPad 9.7''(2017),32GB,Wifi)(code:CTABAPP00198)στο:
http://www.eglobalcentral.eu
Μόνο μειονέκτημα η σχετικά μικρή μνήμη-32GB-και η έλλειψη δυνατότητας 4G(LTE) για mobile internet...(έχει μόνο wifi).
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ΜανούσοςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 02 Ιαν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1922
Τόπος: Ηράκλειο-Κρήτης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/05/2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 10:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κάτι πιο απλό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να αποθηκεύσεις μέσα στο tablet pdf καταλόγους, χάρτες (υπάρχουν άφθονοι στο internet) φωτογραφίες από δύσκολα αντικείμενα κτλ. Τους ανοίγεις με ένα απλό pdf viewer ανεξάρτητο λειτουργικού. Κολλάς στο tablet 3 στρώσεις από κόκκινη ζελατίνα και είσαι κομπλέ. 1 χρόνο τώρα σε παρατηρήσεις που πάω παίρνω μόνο αυτό. Παίρνεις ένα tablet της πλάκας με 70 Ευρώ και το έχεις μόνο γι'αυτό. Δεν θέλεις τίποτε άλλο γιατί οι απαιτήσεις για να ανοίγεις pdf δεν είναι μεγάλες. Αυτό που σου λέω είναι δοκιμασμένο.
https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=17643
https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=19201
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
MagicstarOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Ιούλ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 852
Τόπος: Αιγάλεω - Κερατσίνι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/05/2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 15:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

fotodektis έγραψε:
Υπάρχει και η λύση των κορυφαίων-εκθειάζονται απο όλους τους κατόχους τους- Apple iPad...
Είναι ίσως τα μόνα που δεν βλέπω αρνητικές κριτικές!Και έχω διαβάσει εκατοντάδες,ψάχνοντας tablets...
Μειονέκτημα η ακριβή τιμή τους,δεν έχουν θύρες USB και δεν δέχονται επέκταση μνήμης μέσω καρτών microSD.
Υπάρχει σε προσφορά (-40%) στα 252.99 ευρώ μόνο!(Apple iPad 9.7''(2017),32GB,Wifi)(code:CTABAPP00198)στο:
http://www.eglobalcentral.eu
Μόνο μειονέκτημα η σχετικά μικρή μνήμη-32GB-και η έλλειψη δυνατότητας 4G(LTE) για mobile internet...(έχει μόνο wifi).
Φιλικά-Κώστας

Αγαπητέ Κώστα,

Έχεις αγοράσει ποτέ από το εν λόγω κατάστημα που προτείνεις;
Σε προηγούμενα post σου μας αναφέρεις ότι οι αγορές από το εξωτερικό εγκυμονούν κινδύνους και ότι αγοράζεις μόνο από Ελλάδα γιατί είσαι ηθικός και "ενδιαφέρεσαι" για τον τόπο σου. Όλα αυτά αυτά όσον αφορά αστρονομικό εξοπλισμό. Όσον αφορά tablet και κινητά δεν ισχύουν;

Μήπως τελικά δεν "ενδιαφέρεσαι" για τον τόπο σου, αλλά για κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα;

Δυστυχώς τελευταία το forum έχει καταντήσει ένας διαρκείς πόλεμος προς αυτούς που αγοράζουν από το εξωτερικό. Φοβόμαστε να προτείνουμε καταστήματα του εξωτερικού, με κίνδυνο να μας χαρακτηρίσουν ανήθικους, ξενομανείς, ότι δεν ενδιαφερόμαστε για τη χώρα μας και πολλά άλλα.

Όσον αφορά το θέμα μας, χρησιμοποιώ ένα Samsung Tab 10.1 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Έχει πολύ ευκρινείς και μεγάλη οθόνη, που τη θεωρώ σημαντική για τη δουλειά που θέλουμε να κάνουμε.

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini
SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD
PegasusAstro Pocket Powerbox
Intel Compute Stick
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
ecuadorOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Μαϊ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1099
Τόπος: Manchester + Οινόη Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/05/2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 23:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εεε. για κάτσε μια στιγμή ρε φίλε. Εδώ ξεκίνησες ολόκληρο θέμα επειδή τόλμησα και πρότεινα το πιο γνωστό και αξιόπιστο κατάστημα της Ευρώπης για αστρονομικά, και εσύ τώρα προτείνεις να αγοράσουμε από ευρωπαϊκή αποθήκη Κινέζικου καταστήματος που δεν ακολουθεί καν την Ευρωπαϊκή νομοθεσία (φαντάζομαι διάβασες τους όρους που λέει καθαρά ότι λειτουργεί με νομοθεσία Hong Kong - αν και οι μόλις 30 μέρες εγγύηση νομίζω το κάνουν σαφές!).
Και δε λέω, έχω αγοράσει από κινέζικα καταστήματα γνωρίζοντας το ρίσκο, οπότε δεν έχω πρόβλημα με αυτό, αλλά η υποκρισία νομίζω χτύπησε στο 10. Θα αρχίσεις βέβαια να διαρρηγνύεις τα ιμάτιά σου πάλι που σε παρεξήγησα, αλλά τί να σου κάνω, παρεξηγώ εύκολα φαίνεται.

Για τα tablet τώρα, σε εξωτερικό χώρο με υγρασία έχω χρησιμοποιήσει και το iPad και Windows tablet (με Atom), η βασική διαφορά για εμένα ήταν ότι το iPad ήταν πολύ ακριβότερο και δε μπορούσε να συνδεθεί η κάμερα πάνω του, ενώ στο φτηνό windows μπορούσε Smile Αν χρειαζόταν να το πληρώσω εγώ, δε θα είχα iPad - κάνει αρκετά καλά αυτά που κάνει, αλλά δεν κάνει πολλά... Android σε tablet δεν έχω δουλέψει για να πω γνώμη...

Violence is the last refuge of the incompetent.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Αστρονομική Παρατήρηση - Γενική συζήτηση Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 1 από 4

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης