Jump to content

Επιλογή αποχρωματικού. Ποιό από τα δύο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και αυτό ακόμη περισσότερα :) Τελικά απ' ότι βλέπω δεν ακολούθησες τη συμβουλή μου να πας σε ψυχολόγο.... Έχεις εμμονές ρε φίλε με μένα και φαντάζεσαι διάφορα..... Τι να σου πω....

.PNG.92b2304eb113c85a6a168ff0b004c1e4.PNG

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντελή σε παρακαλώ πολύ να αφαιρέσεις το τελευταίο post με το Ονομά μου.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχουν αναφερθεί πράγματα παραπάνω που θα μπορούσαν να γίνουν αφορμή για ωραία κουβέντα, όπως η σημασία της διαμέτρου, η ταχύτητα του εστιακού λόγου, η ύπαρξη ή όχι κόμης στο πεδίο κλπ αλλά έτσι όπως έγινε το νήμα δε σώζεται και δεν έχει νόημα..

 

Συμφωνώ με το Θανάση, τερμάτισε το πράγμα παιδιά..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα....μπορούμε να το παραβλέψουμε νομίζω. Σχετικά με τον εστιαστη του sw ed80 ok....δεν ειναι για πέταμα μην είμαστε τόσο ακραίοι,εχω κάνει ολονυκτιες εκθέσεις Χωρίς πρόβλημα,ασφαλώς το μοτέρ βοηθάει αλλα έτσι και αλλιωςε το μοτερ στην αστροφωτογραφια επιβάλλεται.Να φανταστείτε εχω και το ed100 με το χρυσό σωλήνα με πραγματικά χαλια εστιαστη αλλα και εκει δεν εχω αντιμετωπίσει πρόβλημα.Τωρα Χωρίς reduser εχει κόμη ναι....οχι μεχρι το κέντρο αλλα ενοχλητικη. Οσον αφορά τη διάμετρο δεν εχω φωτογραφήσει κατω απο 80 mm και δεν μπορω να εκφέρω γνώμη.Γενικά αν κάποιος με ρωτούσε τι Βαθμολογία βάζω στο swed 80 σε σχέση απόδοσης τιμής απο το 1 έως το 10 θα του έβαζα 8 (-2 για τον εστιαστη), για σύγκριση μεταξύ των δύο παραπάνω δεν θα μιλήσω γιατί δεν εχω δουλέψει με το δεύτερο (το tsapo).

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρενθεση......................

 

Θεωρω, οτι παντοτε , πρωταρχικο ρολο επαιζε/παιζει η τεχνικη και ο τροπος που θα χρησιμοποιησει καποιος τον εξοπλισμο του...αλλα και το αποτελεσμα γνωσεων επεξεργασιας της εικονας.

 

Πολλα νεα τηλεσκοπια/τηλεφακοι κ.α, ειναι αποτελεσμα marketing και πως θα πουλησουνε οι μεγαλες εταιριες....τα προιοντα τους....

 

Απλη αναζητηση να κανει κανεις, πχ σε καποιο site με αστροφωτογραφιες, αλλα και στο δικο μας, θα βρει απιστευτα ωραια εικονες οι οποιες εχουν γινει με απειρους συνδυασμους εξοπλισμου.....

 

Βασικοτερο απο ολα.......Σκοτεινες Τοποθεσιες.....

 

:D

 

Νικος.

 

ΥΓ

Φυσικα και υπαρχουν διαφορες στην ποιοτητα των οπτικων στις τιμες και στην κατασκευη..........οπως σε ολα.......

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα....μπορούμε να το παραβλέψουμε νομίζω.

 

Συμφωνώ.

 

Σχετικά με τον εστιαστη του sw ed80 ok....δεν ειναι για πέταμα μην είμαστε τόσο ακραίοι,εχω κάνει ολονυκτιες εκθέσεις Χωρίς πρόβλημα,ασφαλώς το μοτέρ βοηθάει αλλα έτσι και αλλιωςε το μοτερ στην αστροφωτογραφια επιβάλλεται.Να φανταστείτε εχω και το ed100 με το χρυσό σωλήνα με πραγματικά χαλια εστιαστη αλλα και εκει δεν εχω αντιμετωπίσει πρόβλημα.

 

Θοδωρή σχετικά με αυτό. Μπορείς να βάλεις στο PixInsight τα lights μίας βραδιάς στο SubFrameSelector και να μας παραθέσεις τα plots? Εκεί θα φανεί ξεκάθαρα αν γλιστράει ο εστιαστής από την κλιμακωτή διαφορά στο FWHM.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι εννοείται.....αλλά τα fwhm είναι και θέμα ποιοτητας ουρανού ρε συ Παντελή, εδώ καθόμαστε και εστιάζουμε ανα μία ώρα για να πάρουμε το βέλτιστο κάθε φορά.

Aπο τον ουρανό της πόλης μου πάντα.

661629227_horshenebula.jpg.756f854504023ead01143152212a6601.jpg

1525735739_analysis3.JPG.da04effe625905a8e08ef07ab5fb1d61.JPG

474323612_analysis2.JPG.1fc2c6b2d23c56e9596004ba0928ee38.JPG

1590118067_analysis1.JPG.a9b21ce3385d0e5bea4370023f8b24fc.JPG

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι απλα αν ο εστιαστης γλιστραει θα βλεπεις μια κλιμακωτη ανοδο οσο περναει η ωρα. Απ οτι βλεπω δεν γλιστραει. Εχεις μοτερ πανω; επισης με προβληματιζει το 5. Σιγουρα εχεις βαλει σωστα το μεγεθος πιξελ και το image scale στο CCDinspector;

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν έχουμε ξεφύγει από το θέμα....γιατί υποτίθεται προσπαθούμε να βοηθήσουμε στην επιλογή σωλήνα το φίλο μας, ίσως θα ήταν ωραίο να ανοίγαμε ένα νέο νήμα με παρόμοια συγκριτικά τηλεσκοπίων.....ίσως να υπάρχει κάπου δεν ξέρω. Πάντος ενδιαφέρον είναι και έτσι.

Παντελή παραθέτω δυο εικόνες......δεν νομίζω να έχω κάνει κάπου λάθος??????? :-k :-k :-k

properties.JPG.89ccb74da4b45653681e7c2843309a02.JPG

calculator.JPG.6eb57a31e5b638ca7bb12655d33718ec.JPG

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι σωστά είναι. Πάντως δεν έχεις slippage στον εστιαστή και αυτό είναι θετικό. Εγώ χωρίς μοτέρ είχα. Ελάχιστο αλλά σε βάθος 6 ωρών μου ανέβαζε κλιμακωτά το FWHM κατά μία μονάδα.

 

Στο ED100 έχεις μοτέρ; Αν όχι κάνε μια δοκιμή κι εκεί.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι.....και στο 100 έχω μοτέρ, γενικά νομίζω πως το μοτέρ είναι αναπόσπαστο αξεσουάρ του εστιαστή όταν φωτογραφίζει κανείς. Τέλος πάντων, φίλε ptolemeos άκουσες αρκετές απόψεις πιστεύω οπότε σχημάτισες μια κάποια εικόνα......καλή επιλογή λοιπόν και καλές φωτογραφίες μιας και το καλοκαίρι πλησιάζει.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό ακριβώς ήθελα να τονίσω. Σε rack and pinion εστιαστη, αν τραβας με DSLR ή έγχρωμη CCD-CMOS τότε δεν χρειάζεσαι μοτέρ. Καλό είναι να το έχεις, αλλά δεν είναι απαραίτητο. Αυτά :)

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:-k :-k :-k

Φίλοι μου σας ευχαριστώ όλους! Σχημάτισα μια γενική εικόνα και έμαθα τις απόκρυφες λεπτομέρειες για το κάθε τηλεσκόπιο. Κυρίως για το SW ed80. Βέβαια, προχωρήσατε σε κάποια σημεία τόσο, που αισθάνθηκα σαν αναλφάβητος. Για την ώρα, το τονίζω...για την ώρα, οι απαιτήσεις μου δεν είναι πολλές, ίσως γιατί δεν είμαι στα μέτρα τα δικά σας. Απλά κάνω το πρώτο βήμα (πέρα από κάποιες πλανητικές με webcam), στην αστροφωτογραφία. Οστόσο το τηλεσκόπιο θα ήθελα να το χρησιμοποιήσω και για παρατήρηση (grap and go), οπότε, θα ήθελα λίγη επιπλέον διάμετρο. Σε αυτό θα με βοηθήσει το SW που μάλλον σε αυτό καταλήγω.....οπότε βλέπουμε και κάνουμε!

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου, καλή η σκέψη σου να συνδυάσεις και τα δυο γιατί αν δυσκολευτείς με την αστροφωτογραφία που απο μόνη της έχει ένα βαθμό δυσκολίας, θα σου είναι πιο εύκολο μετά να παρατηρείς μέσα από αυτό grab and go όπως γράφεις . Το ιδανικό πάντος είναι να έχεις δυο τηλεσκόπια ένα για αστροφωτογραφία και ένα για αστροπαρατήρηση. Το SW ed80 ή όποιο και να πάρεις στην κατηγορία αυτή θα έλεγα είναι ένα εισαγωγικό τηλεσκόπιο που κάποια στιγμή θα το βαρεθείς και θα θες να πας σε μεγαλύτερες ίντσες.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξαιρετικη επιλογη και θα σου μεινει για δευτερο τηλεσκοπιο αν αποφασισεις να πας σε κατι μεγαλυτερο αργοτερα.

Ωστοσο, οπως σου ειπε και ο equador, δοκιμασε να βαλεις καποια αγγελια ζητησης πριν πας σε καινουργιο. Το πιθανοτερο ειναι οτι κατι θα βρεθει.

Καλη συνεχεια!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε KC και Ηλία! Στον χώρο την παρατηρησιακής αστρονομίας είμαι κάπως προχωρημένος. Βέβαια τα πρώτα βήματα (σε θεωρητικό επίπεδο) τα έκανα το 1988, τότε μπήκε το μικρόβιο. Τα τηλεσκόπια τότε ήταν όνειρο θερινής νυκτός! Σήμερα είμαι κάτοχος ενός Celestron C8 πάνω σε μια ΗEQ5 PRO SYNSCAN αγορασμένη από τον Άγγελο Κεχαγιά, και περιοριζόμουν στην παρατήρηση. Το SW το ζαχάρωνα πολύ καιρό, λόγω των δυνατοτήτων του, σε συνάρτηση με την προσιτή τιμή του. Με τα χρόνια έγινα λιγότερο παρατηρησιακός, και λέω να μπω πλέον στα βαθιά νερά της αστροφωτογραφίας! Σε αυτό τον τομέα είμαι αρχάριος. Οι φωτογραφίες που έπερνα, ήταν οι γρήγορες και πρόχειρες afocal, αλλά και κάποιες πλανητικές με την scp900 (τώρα θα δοκιμάσω και με την zwoasi124MC που αγόρασα πρόσφατα από τον stamosp.) Έχω καταλήξει στο SW, γιατί είναι ένα δοκιμασμένο τηλεσκόπιο. Είναι το πρώτο βήμα. Μετά προχωράω, βάζοντας βέβαια όλο και πιο βαθιά το χέρι στη τσέπη. :? Θά δώ βέβαια μέχρι που με πέρνει...

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ ecuador!

Αλλά κοίτα να δεις τί έγινε τις τελευταίες δύο ημέρες! Ένας φίλος βλέποντας την συζήτηση με πρώτεινε την πώληση ενός ed80 που είχε μαζί με το ed80 reducer και άλλα παρελκόμενα σε πολύ φιλική τιμή! Έτσι χωρίς να το σκεφτώ, προχώρησα αμέσως στην αγορά του. Πρόκειται για τηλεσκόπιο του κουτιού στην κυριολεξία! Έτσι από σήμερα είμαι κάτοχος ενός SWed! :D

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ όλους! Ειμαι σίγουρος ότι δε θα το μετανιώσω! Η αξία του είναι σταθερή, όπως είπε και ο φίλος diorip. Diorip μπορεί να μην είναι το καλύτερο, όπως το καλύτερο δεν είναι και το Hubble, αλλά για τα λεφτά του είναι από τα καλύτερα! =D>

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης