Jump to content

Olympus mirrorless + software support


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει υποστήριξη μηχανών Olympus OMD με κάποιο λογισμικό όπως το Fire Capture ή το AP Tools (ενδεικτικά τα αναφέρω) ή κάτι παρόμοιο.

 

Όσο και αν έψαξα δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη, παρα μόνο για Canon ή Nikon υπάρχει η δυνατότητα να αναγνωρίσει το λογισμικό σαν πρωτεύον εξοπλισμό λήψεων.

 

Αναφέρω ενδεικτικά πως η Olympus μου παρέχει λογισμικό για να παραμετροποιήσω την μηχανή μου σε ότι χρόνους θέλω αλλα ένα software για ενοποιημένες λειτουργίες δεν έχω βρεί ακόμα!

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Ύστερα απο πολύ καιρό πήρα τελικά την απάντηση στο παραπάνω ερώτημα μου και κατέληξα ότι όλα είναι τελικά θέμα marketing.

 

Μιλώντας με έναν Πολωνό αστροφωτογράφο, ο οποίος είχε και αυτός Olympus, μου έστειλε ένα link για τον αισθητήρα της Olympus E-M1 το οποίο χρησιμοποιεί η Atik Horizon και η ZWΟ ASI1600MC επίσης.

 

Εκτός αυτού, ο αισθητήρας της Olympus υποστηρίζει 4K Ultra video αλλα με τον κώδικα στο firmware τον κάνουν downgrade σε FullHD μόνο. (αυτό δεν είναι κάτι κρυφό καθώς η Panasonic ώς βασικός προμηθευτής των εν λόγω αισθητήρων το αναφέρει ρητά στο ενημερωτικό της φυλλάδιο για 4K Ultra support, άσχετα τι βγαίνει στην αγορά ως τελικό μοντέλο)

 

Άρα, με αυτό το γεγονός, κανένα αστρονομικό software δεν υποστηρίζει τις Olympus mirrorless μηχανές προφανώς λόγω συμβολαίων και marketing που στήνονται μεταξύ των εταιρειών για τους δικούς τους λόγους και οδηγούν τους νέους αστροφωτογράφους σε Canon ή Nikon DSLR μηχανές μέσω του Backyard ή το επόμενο βήμα σε κάποια κάποια καθαρή αστροκάμερα, χαρακτηρίζοντας οτιδήποτε άλλο, κατώτερης ποιότητας...

 

Αυτά ήθελα να τα αναφέρω, γιατί το marketing καλά κάνει την δουλειά του αλλα οι τσέπες μας την πληρώνουν στο τέλος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου η Sony και η Olympus δεν δίνουν το λογισμικό τους σε τρίτους ώστε να ξεκινήσει ο προγραμματισμός λογισμικού τύπου BackyardEOS. Είχα Sony και ταλαιπωρήθηκα πολύ στο να βρω τρόπο να την κάνω να δουλέψει. Στο τέλος την πούλησα και πήρα Canon.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντελή, το να μην θέλει μια εταιρεία να μπεί στον χώρο της αστροφωτογραφίας για να αποκτήσει μερίδιο μιας αγοράς η οποία είναι πιο μικρή αλλα διαθέτει μεγαλύτερο budget σε σχέση με ένα mainstream φωτογραφικό κοινό και ενώ δίνει το Olympus Capture δωρεάν με δυνατότητες κοντά στο Backyard, μου φαίνεται λίγο περίεργο και ιδίως όταν μοιράζεαι αισθητήρα της Panasonic που εχει η Atik και η ZWO. Με νύχια και με δόντια την κρατήσανε ανοικτή μετά το σκάνδαλο του 2010 που ξηλώσανε όλους τους μεγάλους της εταιρείας επειδή φάγανε εκατομμύρια, να μην θέλουν να αναπτυχθούν;

 

Μπορεί να υπάρχει και η περίπτωση του σνομπαρίσματος απο τους developers των αστρονομικών software και να μην θέλει να σκάσει ένα σκασμό λεφτά (αν της ζητάνε... υποθέσεις κάνω και αν θες να με διορθώσεις καθώς είσαι καλός γνώστης του χώρου). H ASCOM και τα υπόλοιπα software βλέπουν webcams των 45-60 ευρώ και δεν βλέπουν τις Oly ή τις Sony;;; :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την Olympus δεν ξερω, αλλά για την Sony που το έψαχνα πιο παλιά, όλοι έλεγαν ότι το λογισμικό της είναι κλειστού τύπου και δεν μπορούν οι developers να φτιάξουν κάτι. Πάντως όπως και να είναι η ιστορία, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Πας σε Canon ή σε αστρονομική κάμερα :)

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως τα λέει ο Παντελής, το "μάρκετινγκ" δεν έχει καμία σχέση (ούτε φυσικά το τι αισθητήρα χρησιμοποιεί). Για να υποστηρίξεις μία συσκευή σε μία εφαρμογή πρέπει η εταιρεία να σου διαθέσει ένα SDK (Software Development Kit), δεν έχεις άλλο τρόπο. Η Canon ήταν η πρώτη που το διέθεσε δωρεάν, όποιος ήθελε έκανε μια δωρεάν εγγραφή για να το κατεβάσει και έγραφε λογισμικό που να υποστηρίζει την Canon. Γι' αυτό όλα τα προγράμματα αρχικά γράφονταν για Canon. Η Nikon ακολούθησε και υποστηρίζεται πλέον από αρκετά προγράμματα (αν και το SDK της Canon εξακολουθεί να υπερέχει, συνήθως λείπουν λειτουργίες από τις Nikon). Η Olympus διέθεσε ένα SDK σε κάποια φάση για ορισμένες κάμερες επί πληρωμή (να τους πληρώσεις για το προνόμιο να τους υποστηρίξεις στο λογισμικό σου), αλλά το κατήργησε.

Κοινώς ο κατασκευαστής φταίει που δεν τον ενδιαφέρει να κάνει τον κόπο (ένα σωστό SDK δεν είναι απλή υπόθεση, έχει αρκετό κόστος για τον κατασκευαστή) για να πιάσει τους χομπίστες που θέλουν εξειδικευμένο λογισμικό - πάει μόνο για τους απλούς χρήστες που είναι πολλοί και "εύκολοι". Πολύ απλά η Olympus η ίδια δε σε αφήνει να την υποστηρίξεις σε εφαρμογή (και σε κάποια φάση σε άφηνε αν την πλήρωνες). Αρκετά κακή τακτική κατά τη γνώμη μου μακροπρόθεσμα.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ecuador, είσαι κατατοπιστικότατος και σε ευχαριστώ! Τεκμηρίωσες με απλό τρόπο το κενό που είχα για την έλλειψη του support στις Olympus.

Παντελή, τo μόνο που μένει είναι να συνεχίζω να χρησιμοποιώ το Capture που παρέχει η Olympus και όσο τραβήξει... :(

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τo μόνο που μένει είναι να συνεχίζω να χρησιμοποιώ το Capture που παρέχει η Olympus και όσο τραβήξει... :(

 

 

οπως και να'χει εχεις ενα καταπληκτικο μηχανημα στα χερια σου και η γνωμη μου ειναι να μην σκεφτεις να την αλλαξεις απλα για μια canon....

Στο προγραμμα της Olympus ,μιας και δεν το εχω δουλεψει καθολου, εκτος απο χρονους ληψης σου δινει την δυνατοτητα να ορισεις αριθμο ληψεων;;;;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέλιο, μόλις χθές διαπίστωσα οτι στο Capture μπορείς να φτιάξεις πλάνο λήψεων με ενδιάμεσους χρόνους και πόσα καρέ θές ή με συνολικό χρόνο έκθεσης π.χ. 2 ώρες 30 λεπτα και 40 δευτερόλεπτα. (διπλή λειτουργία)

Απλά για να ορίσεις τον χρόνο του Bulb απο 1 εώς 30 λεπτά, το διαμορφώνεις απο διαφορετική καρτέλα σε σχέση με το set up του πλάνου και αυτό ήταν που με μπέρδευε όλο αυτό τον καιρό...

 

Καθαρίσαμε απλά και όμορφα! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέλιο, μόλις χθές διαπίστωσα οτι στο Capture μπορείς να φτιάξεις πλάνο λήψεων με ενδιάμεσους χρόνους και πόσα καρέ θές ή με συνολικό χρόνο έκθεσης π.χ. 2 ώρες 30 λεπτα και 40 δευτερόλεπτα. (διπλή λειτουργία)

Απλά για να ορίσεις τον χρόνο του Bulb απο 1 εώς 30 λεπτά, το διαμορφώνεις απο διαφορετική καρτέλα σε σχέση με το set up του πλάνου και αυτό ήταν που με μπέρδευε όλο αυτό τον καιρό...

 

Καθαρίσαμε απλά και όμορφα! :D

 

Πολυ ωραια, δεν χρειαζεσαι τπτ αλλο!!! θα σου στειλω πμ καποια στιγμη να μου δωσεις τα φωτα σου γτ δεν το εχω πιασει καθολου :roll:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέλιο, μόλις χθές διαπίστωσα οτι στο Capture μπορείς να φτιάξεις πλάνο λήψεων με ενδιάμεσους χρόνους και πόσα καρέ θές ή με συνολικό χρόνο έκθεσης π.χ. 2 ώρες 30 λεπτα και 40 δευτερόλεπτα. (διπλή λειτουργία)

Απλά για να ορίσεις τον χρόνο του Bulb απο 1 εώς 30 λεπτά, το διαμορφώνεις απο διαφορετική καρτέλα σε σχέση με το set up του πλάνου και αυτό ήταν που με μπέρδευε όλο αυτό τον καιρό...

 

Καθαρίσαμε απλά και όμορφα! :D

 

Καλώς ήρθες στα ζόρια..

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το οτι βρήκες μια άκρη με τις λήψεις είναι πολύ σημαντικό. Βάση, οδήγηση και ολα θα είναι στα χέρια σου μετά :wink:

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το οτι βρήκες μια άκρη με τις λήψεις είναι πολύ σημαντικό. Βάση, οδήγηση και ολα θα είναι στα χέρια σου μετά :wink:

 

Αμήν, Νικόλα! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης