Jump to content

αγορα κυαλιων - πρωτες εντυπωσεις..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσφατα παρελαβα τα νεα μου κυαλια..kowa dcf 10x50.

roof πρισματα με διορθωση σφαιρικης φασης χωρις φακους χαμηλης διασπορας.

πληρως πολυ επιστρωμενα πρισματα με επιστρωσεις της kowa (kr) για αποφυγη ευκολων γρατζουνιων (hairlines) ειδικα στο καθαρισμα..

ακομη δεν εκανα καποια δοκιμη με τις γνωστες μεθοδους που μας διδαξαν εμπειρα μελη σε αυτη τη σελιδα..ουτε με χαρτονομισμα ουτε με μεζουρα επειδη δεν εχω αγορασει ακομη τριποδα και ανταπτορα.

με την πρωτη επαφη διαπιστωσα πως προκειτε για ενα αξιοπρεπεστατο κυαλι.

συμπαγης κατασκευη ελαφρυ σχετικα (740 γραμ).ευκολο στο χειρισμο παρα την 10χ μεγενθυση.

αρκετο ανετο για παρατηρηση.νομιζω εγω τουλαχιστον ειμαι οριακα σε αυτη την μεγενθυση.

τα υλικα κατασκευης ειναι παρα πολυ καλα.ματσαρουν εξαιρετικα με τις παλαμες μου και σου δινουν μια φιλικη και ζεστη αισθηση.

η εστιαση ειναι εξαιρετικη ακριβειας αρκετα smooth θα ελεγα και ευκολη.

μεγαλο ανοιγμα στους προσοφθαλμιους με τα εμπρος πλαστικα να ανοιγουν προς τα εξω και να κλειδωνουν σε τεσσερις θεσεις κανοντας την παρατηρηση ανετοτατη θα ελεγα ευνοοντας οσους φορουν γιαλια.

ωραια θηκη με παρελκομενα αλλα οχι και τοσο ευκολο θα ελεγα σεταρισμα στον δεξι προσοφθαλμιο.

θα ηθελα λιγη περισσοτερη ευκολια σε αυτο το σημειο.

παμε στο ρεζουμε..υψηλη ευκρινεια ωραιες εικονες.

χρωματικο σφαλμα σαφως και υπαρχει φευγοντας απο το κεντρο του πεδιου και πιο πολυ ορατο προς τα κατω συνηθως με κιτρινες αποχρωσεις και προς τα πανω με μωβ.δεξια αριστερα θα ελεγα πως το σφαλμα διαχειριζεται παρα πολυ καλυτερα απο τους φακους.

σαν απειρος στα κυαλι γενικα μου κανει εντυπωση που σε συγκεκριμενους στοχους ενω καποιες φορες βλεπω σφαλμα καποιες αλλες δε βλεπω.δε μπορω να καταλαβω ακομη αν οφειλεται στα ματια μου απο κουραση πχ, στην ατμοσφαιρα, στο φοντο στη θεση του στοχου σε σχεση με τον ηλιο η σε κατι αλλο...

επισης αρκετα σπανια και υπο συγκεκριμενες συνθηκες θα δω σφαλμα στο κεντρο του πεδιου.

αυτο συμβαινει μονο οταν παρατηρησω ας πουμε μια οριζοντια κολωνα μεγαλου υψους.εκει υποθετω πως επειδη στο πανω σημειο του πεδιου και στο κατω σημειου υπαρχει εκτροπη αλλα στο κεντρο ενω δεν υπαρχει το ματι σαν οφθαλμαπατη ισως τη βλεπη συνεχομενη..αν οχι σε τι αλλο μπορει να οφειλεται οφειλεται;

θα επανελθω συντομα με καλυτερες κριτικες οταν προμηθευτω τον απαραιτητο εξοπλισμο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικα και καλές παρατηρήσεις!Σωστή εκλογή 50mm διάμετρος και 10x μεγέθυνση,για γενική χρήση!Τί-ονομαστικό-οπτικό πεδίο(F.O.V)δίνουν?

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μεγάλο μέρος του χρωματικού σφάλματος οφείλεται σε έκκεντρη τοποθέτηση του οφθαλμού. Προσπάθησε να βρεις τη σωστή διακορική απόσταση και κοίταζε κεντρικά. Κούνησε τα χέρια και το κεφάλι για να δεις πλάγια, όχι τους οφθαλμούς, όταν δεν χρησιμοποιείς τρίποδα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

kkokkolis εχεις δικιο..γενικα δε μπορω να πω πως βγαζει εντονο χρωματικο σφαλμα το κυαλι συγκρινοντας το παντα με χαμηλοτερης κατηγοριας τιμης που δοκιμασα..αυτο που μπορω να πω με σιγουρια ειναι πως ειναι πολυ ξεκουραστο στα χερια μου και στα ματια μου.

τριποδα ακομη δεν εχω και ο μονος λογος που θα παρω ειναι να κανω το τεστ με τη μεζουρα.

δε νομιζω πως θα τον χρειαστω για την δουλεια που θελω τα κυαλια και εφοσον εχω τηλεσκοπιο.

σιγουρα στα ακρα του πεδιου κουνοντας τα ματια μου και μονο υπαρχει λιγοτερη ευκρινεια σα θολουρα θα ελεγα..οκ ειμαι και εντελως ερασιτεχνης ειναι τα πρωτα μου κυαλια και καποια πραγματα αυτονοητα μου κανουν εντυπωση η ισως τα διατυπωνω λαθος..

σας ευχαριστω παντως για τη βοηθεια σας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το φωτογραφικό μονόποδο επίσης κάνει πολύ καλή δουλειά,είναι ελαφρύτερο και φθηνότερο,και δίνει πολύ μεγαλύτερη ευελιξία,σε σχέση με το τρίποδο,για παρατήρηση με κυάλια(ιδιαίτερα στα μεγάλα και βαριά)!Το χρησιμοποιώ εδώ και λίγο καιρό με τα Celestron 15x70 και κάνω πολύ πιο ξεκούραστη σάρωση του ουρανού σε σχέση με πρίν...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κέντρο του φακού προορίζεται για το κέντρο του ματιού, όπου η ευκρίνεια είναι υψηλή. Η περιφέρεια του φακού προορίζεται για το άκρο του ματιού, όπου η ευκρίνεια είναι χαμηλή. Το φαινόμενο προέρχεται από συνδυασμό καμπυλότητας πεδίου και αστιγματισμού. Εάν παίξεις με τον εστιαστή λίγο θα καθαρίσει το άκρο και θα θολώσει το κέντρο, λόγω της καμπυλότητας. Και τα Zeiss Conquest έχουν καμπυλότητα, λιγότερη από τα Terra, αλλά περισσότερη από τα Canon 18x50 που έχουν επιπεδωτή πεδίου και τα Leica Ultravid που έχουν μικρότερο πεδίο. Εφόσον τα κιάλια σου είναι φθηνότερα, είναι αναμενόμενο να συμβαίνει αυτό και χρειάζεσαι περίπου 2000€ για να ελαχιστοποιηθεί. Οπότε αγνόησέ το και ευχαριστήσου τα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

kkokkolis ...Οπότε αγνόησέ το και ευχαριστήσου τα. = Σωστά.

 

Άντε και καλές θεάσεις. :)

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης