Jump to content

Άρης - αμμοθύελλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φαίνεται ότι μια από τις γνωστές αμμοθύελλες του Άρη

βρίσκεται σε εξέλιξη και έχει ήδη επηρεάσει τη

λειτουργία του ρόβερ Opportunity:

 

https://www.theverge.com/2018/6/11/17449492/nasa-opportunity-rover-mars-dust-storm-solar-panels

 

 

Ανάλογα με το πως εξελιχτούν τα πράγματα

στις επόμενες ημέρες και εβδομάδες, οι παρατηρητές του

πλανήτη ενδέχεται να "χάσουν" ολόκληρες

περιοχές, καθώς αυτές θα κρυφτούν κάτω από την

υπεριπτάμενη άμμο.

 

Ίδωμεν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς οι αμμοθύελλες στον Άρη είναι κάτι συνηθισμένο αλλά και παροδικό.Ειδικά αυτό το καλοκαίρι που είναι πιο φωτεινός και "μεγάλος" σε φαινόμενη διάμετρο,θα είναι το "καψόνι" για εμάς τους παρατηρητές του!Πρέπει να συνδυαστούν άριστη διαύγεια,seeing και όχι αμμοθύελλες για να δείς λεπτομέρειες στην επιφάνειά του σε ικανή μεγέθυνση πάνω απο 300x.Μια φορά μόνο το έχω καταφέρει.Για να δούμε τί θα δούμε φέτος... :-k

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H NASA, πάντως, θεωρεί την αμμοθύελλα ιδανική ευκαιρία για την επιστημονική μελέτη του Άρη!

 

https://mars.nasa.gov/news/8350/nasa-encounters-the-perfect-storm-for-science/

 

 

8350_PIA22519_marci-dgm-v04-for-home-page-5.gif

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς οι αμμοθύελλες στον Άρη είναι κάτι συνηθισμένο αλλά και παροδικό.Ειδικά αυτό το καλοκαίρι που είναι πιο φωτεινός και "μεγάλος" σε φαινόμενη διάμετρο,θα είναι το "καψόνι" για εμάς τους παρατηρητές του!Πρέπει να συνδυαστούν άριστη διαύγεια,seeing και όχι αμμοθύελλες για να δείς λεπτομέρειες στην επιφάνειά του σε ικανή μεγέθυνση πάνω απο 300x.Μια φορά μόνο το έχω καταφέρει.Για να δούμε τί θα δούμε φέτος... :-k

Φιλικά-Κώστας

 

Εμένα πάντως μου προκαλεί δέος να βλέπω ένα καιρικό φαινόμενο σε κάποιο άλλο πλανήτη με το τηλεσκόπιό μου!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο καθένας βρίσκει ενδιαφέροντα διαφορετικά πράγματα απο τον άλλον...Η "ζωντάνια"-μεταβλητότητα σε ένα αστρονομικό φαινόμενο,οπωσδήποτε προκαλεί το ενδιαφέρον σε όλους μας!Συγκεκριμένα όμως οι αμμοθύελλες,θα σου τραβήξουν το ενδιαφέρον στην αρχή,μετά όμως απλώς θα βλέπεις μια θολούρα-τίποτα το συγκεκριμένο...ένα θολωμένο είδωλο,εκτός απο τους πόλους!

Εμένα αυτό μου κρύβει ένα σωρό λεπτομέρειες,που σ π ά ν ι α βλέπω στον Άρη!Για να δείς εντυπωσιακές λ ε π τ ο μ έ ρ ε ι ε ς στην επιφάνεια του Άρη,με ένα τηλεσκόπιο άνω των 8" πρέπει να πας σε μεγεθύνσεις άνω των 300x,για να μη μείνεις ουσιαστικά μόνο στούς πόλους,σε κάποιες υποτυπώδεις δομές της επιφάνειας,άντε και στα όρια της ατμόσφαιράς του...Αυτό είναι δύσκολο,λόγω της διαύγειας και του seeing,που μπορεί γίνουν μέτρια έως καλά,αλλά σπάνια "άριστα".Στα 375x,είδα μια φορά μόνο τον Ιούνιο του 2016,με την χρήση του φίλτρου Moon&Skyglow,το Μεγάλο Ρήγμα με εξαιρετική οξύτητα και λεπτομέρεια!Εξαιρετικό,θαυμάσιο!!Όπως επίσης και τις άλλες λεπτομέρειες στην επιφάνεια!Ανεβαίνοντας στα 400x-480x(οριακά) είδα τα όρια της ατμόσφαιρας σε γαλάζιο χρώμα,να διαχωρίζονται απο την επιφάνεια σαφέστερα και εντυπωσιακότερα απο πριν!

Όλα αυτά παρατηρήθηκαν μια μόνο φορά στον Άρη,στα 7 χρόνια έντονης πλανητικής παρατήρησης με τηλ.10",λόγω απουσίας αμμοθυελλών,και εντυπωσιακής καθαρότητας και σταθερότητας της ατμόσφαιρας απο την περιοχή που παρατηρώ...

Σκέψου να κυνηγάς,μελετώντας συστηματικά την ατμόσφαιρα,την πολύ καλή διαύγεια και seeing,7 χρόνια και να σου "κάτσει" τόσο καλά μόνο μια φορά για τον Άρη ειδικά-για άλλους στόχους είχα αρκετές ευκαιρίες...Για μένα ήταν συγκλονιστικό!Συντείνει βέβαια και στην συγκίνηση και η σπανιότητα του φαινομένου.

Αυτό το καλοκαίρι που ο Άρης έχει την τιμητική του,βρείτε τον κατάλληλο ουρανό,πάρτε το μεγαλύτερης διαμέτρου τηλεσκόπιό σας-για να έχετε την μέγιστη δ ι α κ ρ ι τ ι κ ή ικανότητα,που θα σας επιτρέψει να δείτε λ ε π τ ο μ έ ρ ε ι ε ς,υπο "ικανή" μεγέθυνση,και τότε θα δείτε οτι οι αμμοθύελλες σας κρύβουν ένα εντυπωσιακό "τοπίο".

Επίσης κοιτάξτε και τον Δία,τον Κρόνο,την Σελήνη,σε πραγματικά καθαρό και σταθερό ουρανό,σε υψηλές μεγεθύνσεις(κοιτώντας την Σελήνη με φακό ευρέως πεδίου,νομίζεις οτι πετάς πάνω της με διαστημόπλοιο σε χαμηλή τροχιά).Θα αλλάξετε την άποψη για το τί είναι πραγματικά η πλανητική Παρατήρηση.Οι ουρανοί των πόλεων μας κρύβουν τα "μυστικά" των πλανητών!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

καλησπέρα

Όσοι από εσάς κάνατε παρατήρηση στον Αρη εχθές τι είδατε ?

Ξέρω ότι μαίνεται μια αμμοθύελλα αυτή την περίοδο στην επιφάνεια του και έτσι εγώ κατάφερα και είδα μόνο το βόρειο παγοκάλυμμα αλλά καμία λεπτομέρεια στην επιφάνεια.

Παρατηρούσα με μικρό τηλεσκόπιο (4άρι) και κάτω απο τις χειρότερες συνθήκες παρατήρησης, όπως μπαλκόνι στην Αθήνα, λάμπες παντού τριγύρω, τηλεσκόπιο ζεστό κτλ.

 

Η ατμόσφαιρα αντίθετα μου φάνηκε σχετικά καλή αφου κατάφερα και σήκωσα τον Κρόνο στις 200χ λίγη ώρα πριν ξεκινήσω με τον Αρη.

 

Είδατε κάτι παραπάνω εσείς με μεγαλύτερα τηλεσκόπια ?

celestron nexstar 4se

celestron ultima barlow

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την Παρασκευή στην Αγία Άννα της Εύβοιας με Maksutov 6” και έως 225x (Radian 8 ) δεν είδα λεπτομέρειες. Το παγοκάλυμμα και μια μεγάλη περιοχή λίγο πιο σκούρα. Τον είχα δει καλύτερα προ ολίγων ετών. Βέβαια υπήρχε ουρά από κοινό και είχα την Porta Mount, οπότε συνεχώς «Δείξε μας τον Κρόνο, δείξε μας την έκλειψη» κλπ.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδια...ειχα παρατηρησει κ πριν 2 χρονια τον αρη στην τοτε αντιθεση του αλλα κ προχτες στις 30 ιουλιου.περιοχη λαγονησι αττικης.τοτε με ενα skywatcher 8" και τωρα με ενα celestron c11.και τοτε κ τωρα δεν ειδα λεπτομερειες περα απο το στρωμα παγου,μια μικρη μπλε περιοχη διπλα του και επειτα ολος ο υπολοιπος πλανητης ηταν πορτοκαλι εκτος απο καποια σημεια που πραγματικα αχνοφαινοταν οτι ισως και εκει εχει αλλο χρωμα.

Μεγεθυνσεις απο 100 εως 500 δοκιμαζα αλλα δεν αλλαζε τπτ.

Μην μου πειτε κατι δεν εκανα καλα.διπλα μου ειχα ανοιχτο stellarium αλλα κ πιο πριν εβλεπα κρονο σε μεγεθυνση 350χ με το 11αρι κ εβλεπα και τους δορυφορους διωνη τηθη εγκελαδο,παλι με stellarium διπλα για επαληθευση.

 

Που σημαινει η οτι φταιει η αμμοθυελλα στον αρη η οτι απλα ακομα κ σε τοσο κοντινο περασμα του αρη παλι δεν βγαζεις κ πολυ ακρη.

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με τον Παναγιώτη. Εδώ και 2-3 βραδιές με Skymax127 αλλά και C8 τα ίδια βλέπω. Ακόμα και τους πάγους σαν μια ιδέα-υποψία. Βέβαια λόγω εργασίας δεν μπορούσα να περιμένω να πάει ο Άρης ψηλά αρκετά ώστε να έχω την καλύτερη δυνατή θέαση. Επιβεβαιώνω και γώ πως σε Κρόνο και Δία είχα οξύτατη εικόνα, αλλά ... Άρη γιόκ!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Παιδιά,να ρωτήσω κάτι; Σκέφτομαι να πάρω ένα προσοφθάλμιο που στο 8" τηλεσκόπιό μου θα δώσει μεγέθυνση 225Χ. Με τέτοια μεγέθυνση θα μπορέσω να δω λεπτομέρειες στην επιφάνεια του Άρη;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αξιόλογες λεπτομέρειες θα δείς σε μεγεθύνσεις πάνω απο 300x.Πχ σε 375x πριν 2 χρόνια είδα το Μεγάλο Ρήγμα(ή Μεγάλη Κοιλάδα)με οξύτητα,και ήταν εξαιρετικά εντυπωσιακό!Απαραίτητη προϋπόθεση είναι η πολύ καλή διαύγεια και seeing της ατμόσφαιρας,ώστε να σου επιτρέψει να πας σε τέτοιες μεγεθύνσεις(με το 8" έχεις άνω όριο τα 400x)!

Με ένα αστρονομικό πρόγραμμα (καλύτερα στο Cartes du Ciel,όπου κάνεις κεντράρισμα στον πλανήτη,τον ακινητοποιείς,και βλέπεις τις φάσεις του καλύτερα,και με μεγαλύτερη οξύτητα,σε διάρκεια χρόνου ωρών,ημερών,κλπ.),μπορείς να δείς καθημερινά τί "τοπίο" σου αποκαλύπτεται!Όμως λόγω της αμμοθύελλας που μαίνεται τους τελευταίους μήνες,μόνο τους πόλους(που έχουν ασυνήθιστα πολύ πάγο)και τα όρια της ατμόσφαιρας-χρώματος μπλέ-μπορείς να δείς με οξύτητα,και αν έχεις κατάλληλη ατμόσφαιρα(διαύγεια και seeing),μπορείς να δείς σε ικανή μεγέθυνση και δομή στην αμμοθύελλα!Αυτό βέβαια φαίνεται καλύτερα σε φωτογραφίες,παρά σε παρατήρηση.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Χθες παρατηρώντας τον Άρη μετά από καιρό με το 4ιντσο ED με μεγέθυνση 200χ έως 300χ κατάφερα να δω καθαρά το άσπρο νότιο παγοκάλυμμα, το βόρειο γαλάζιο και μόνο αυτό, φαινόταν και όλο το προηγούμενο διάστημα. Επίσης φαινόταν αδιόρατα και μια υποψία δομής στην επιφάνεια του πλανήτη. Μάλλον η αμμοθύελλα έχει υποχωρήσει κάπως. Η ατμόσφαιρα ήταν σταθερή γιατί στις 200χ με το Delos 4.5 mm είχα έναν άψογο διαχωρισμό του διπλού διπλού της Λύρας, ο οποίος βέβαια ήταν στο ζενίθ.Θαυμάσιος βέβαια και ο Κρόνος ακόμα και στις 300χ με το Radian 3mm.

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης