Jump to content

Βοήθεια με αγορά πρώτου τηλεσκοπίου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τα μέλη.

 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω τηλεσκόπιο για πλανήτες-ουράνια παρακολούθηση περισσότερο και όχι επίγεια παρακολούθηση.

 

Παρακαλώ όποιος έχει διάθεση να με καθοδηγήσει είναι ευπρόσδεκτος.

 

Δεν με ενδιαφέρει να είναι καινούριο ή μεταχειρισμένο. Τσεκάρω και τις μικρές αγγελίες. Ίσα ίσα καλύτερα να βοηθήσω κάποιον που έχει ανάγκη τα χρήματα και να πάρω και εγώ κάτι καλύτερο στα ίδια χρήματα.

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σαν το δικο μου μπορείς να πάρεις αν θες skywacher dobsonian 130mm οτι πρέπει για πλανήτες και για βαθυ ουρανό και εύκολο στην μετακίνηση.
BILLLOON
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες στο astrovox!Δεν μας είπες το ποσό που μπορείς να διαθέσεις.

Γενικά όσο πιο μεγάλη η διάμετρος του κατόπτρου ή αντικειμενικού φακού,τόσο μεγαλύτερη η φωτοσυλλεκτικότητα(=βλέπεις περισσότερα και πιο αμυδρά αντικείμενα) και η δ ι α κ ρ ι τ ι κ ή ικανότητα του τηλεσκοπίου(=πρακτικά βλέπεις περισσότερες λεπτομέρειες στα αντικείμενα).Έτσι βέβαια αυξάνει και το κόστος...Καλά και αποτελεσματικά για πλανητική και για γενική παρατήρηση,είναι τηλεσκόπια άνω των 8 ιντσών.Θα βλέπεις λεπτομέρειες-χαρακτηριστικά της δομής της επιφάνειάς τους,σε Σελήνη,πλανήτες,νεφελώματα,αστρικά σμήνη κλπ,που δεν θα δείς με μικρότερα τηλεσκόπια.

Η πιο καλή επιλογή όσον αφορά την σχέση απόδοσης-τιμής είναι τα dobsonian,που έχουν απλή βάση,και είναι φορητή σχετικά άνετα μέχρι τις 12",για έναν άντρα που δεν έχει ιδιαίτερα προβλήματα με την μέση του.

Θα πρότεινα λοιπόν 8"-12",για ξεκίνημα,ανάλογα και με το ποσόν που διαθέτεις.

Αν τα οικονομικά σου δεν σου το επιτρέπουν,τότε πάρε 6" ή 5"(=130mm) όπως το SW Heritage 130 που σου πρότεινε ο φίλος,πιο πάνω.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ Κώστα για τις κατατοπιστικες λεπτομέρειες. Σκεφτόμουν 300 ευρώ περίπου να χαλάσω μιας και είναι το πρώτο μου τηλεσκόπιο. Ίσως πάρω με αυτά τα χρήματα κάτι συμπαθητικό στις μικρές αγγελίες. Διαφορετικά κάτι σαν και αυτό που προτείνατε! Το celestron omni 150 που δίνουν στις μικρές αγγελίες αξίζει για την περίπτωση μου;

 

Αν μου πεις βέβαια ότι...... Δεν αξίζει να πάρω κάτι με αυτά τα χρήματα.. Θα μπορούσα να περιμένω λίγο και να πάρω κάτι πιο ακριβό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και από εμενα,.

 

Γνώμη μου είναι να μην ξοδέψεις αρκετά χρήματα στα πρώτα σου βήματα. Ξεκίνησε με κάτι οικονομικό και πρακτικό , και όταν σιγουρευτείς ότι σου αρέσει το σπορ πας σε κάτι καλύτερο.

 

Τα dobsonian είναι η καλύτερη επιλογή για αρχάριους. Όταν θα θες να το αλλάξεις θα μπορέσεις να το πουλήσεις σχετικά ευκολα και είναι απλό στην χρήση.

 

Η αγγελία που αναφερεις, αν περιλαμβάνει και την στήριξη όπως είναι στην φωτογραφία, τότε θα σου το πρότεινα καθώς με λίγες τροποποιήσεις μελλοντικά θα μπορείς να κάνεις και τα πρώτα βήματα στην αστροφωτογράφηση.

Φιλικά,

 

Θοδωρής Ψιλόπουλος

SW evostar 72ED Heq5 pro Synscan

http://tpsilopoulos.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ Θοδωρή! Και η αστροφωτογραφια πολύ ενδιαφέρουσα. Πολύ χρήσιμο αυτό που είπες. Για να δω τι θα μου απαντήσει και ο φίλος που το πουλάει και βλέπουμε.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να θυμάσαι ότι όλα πρέπει να γίνουν με μια σειρά χωρίς να βιάζεσαι.

 

Πάρε ένα βιβλίο να μάθεις τον νυκτερινό ουρανό ( αν δεν το έχεις ήδη κάνει) . Εστίασε στην παρατήρηση αρχικά και στην φωτογράφιση πιο μετά.

 

Στο λέω από προσωπική εμπειρία. Δεν ήξερα τον ουρανό και δεν ήξερα πως λειτουργεί το τηλεσκόπιο. Από μονος του ο ενθουσιασμος δεν θα φτάσει για να είναι ευχάριστη η πρώτη βόλτα στο διάστημα.

 

Ψάξου, διάβασε και εμείς εδώ θα είμαστε.

Φιλικά,

 

Θοδωρής Ψιλόπουλος

SW evostar 72ED Heq5 pro Synscan

http://tpsilopoulos.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω,ότι δεν χρειάζεται βιασύνη,ωστόσο μια καλή ευκαιρία όπως το τηλεσκόπιο της αγγελίας που αναφέρθηκε,εφόσον προσφέρεται με την ισημερινή του στήριξη,είναι μια ελκυστική πρόταση.

Οι περισσότεροι ξεκινήσαμε με ένα μικρό και φτηνό τηλεσκόπιο και μετά προχωρήσαμε σε κάτι μεγαλύτερο και ακριβότερο.Υπάρχει το σημαντικό κριτήριο αν ενδιαφέρεται κανείς για παρατήρηση ή για φωτογράφιση.Για αξιόλογες φωτογραφίες χρειάζεται και ο κατάλληλος εξοπλισμός.Εγώ προσωπικά,αν και το προηγούμενο χόμπυ μου ήταν για πολλά χρόνια η καλλιτεχνική φωτογραφία,δεν ενδιαφέρομαι προς το παρόν για αστροφωτογραφία,γιατί η Παρατήρηση(όχι η απλή θέαση-κυνήγι στόχων όπως την εννοούν πολλοί)μου έδωσε τα 7 χρόνια που έχω το SW Dob 10",εξαιρετικές εμπειρίες!

Η Παρατήρηση(προσεκτική και επίμονη για πολλή ώρα του ίδιου στόχου) είναι μια αλληλεπίδραση με κάτι αληθινό,μια άμεση σχέση με το ουράνιο σώμα,μια βιωματική οπτική εμπειρία,όπως και η παρατήρηση της φύσης...Κάτι που δεν μου το έδωσε η φωτογραφία!Άλλο φωτογραφίζω την φύση,άλλο την Παρατηρώ!Είναι μια άλλη διαδικασία!Πρέπει να τη ζήσεις για το καταλάβεις!Άλλο βλέπω(απλή θέαση),άλλο Παρατηρώ,άλλο φωτογραφίζω...

Ο καθένας βέβαια έχει τις προσωπικές του προτιμήσεις και απόψεις,για το τί τον ελκύει περισσότερο στην αστρονομία...Όταν κατασταλάξεις για το τί σε ελκύει περισσότερο,τότε αποφασίζεις να επενδύσεις πιο πολλά.

Πάντως για να κάνεις αξιόλογη παρατήρηση,βλέποντας λεπτομέρειες σε ικανή μεγέθυνση-εφόσον στο επιτρέπει η διαύγεια της ατμόσφαιρας και το seeing-χρειάζεσαι τηλεσκόπιο άνω των 8"...Δεν υπάρχει σύγκριση στις λεπτομέρειες που μπορείς να δείς πχ.στη Σελήνη και στους πλανήτες με ένα 10" ή μεγαλύτερο,απο ότι με ένα 5"(=130mm) ή 6"(=150mm)!Φυσικά χρειάζεσαι και μια ικανή μεγέθυνση,άνω των 200x,που στην Αθήνα,Θεσσαλονίκη κλπ,δύσκολα θα την πιάσεις λόγω μόνιμου κακού seeing,εξαιτίας του υπερβολικού μπετόν που αποβάλλει θερμότητα σε όλη τη διάρκεια της νύχτας...

Έτσι αν ενδιαφέρεσαι για παρατήρηση με λ ε π τ ο μ έ ρ ε ι ε ς,για να αξιοποιήσεις την διακριτική ικανότητα ενός μεγαλύτερου κατόπτρου,δύσκολα θα τις δείς απο αυτές τις πόλεις!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ πολύ Κώστα για την βοήθεια σου. Σίγουρα θα βρω τις τάσεις που θα έχω όταν ασχοληθώ περισσότερο! Περιμένω ακόμα νέα από το παιδί που πουλάει το τηλεσκόπιο.

Μέχρι τώρα η μόνη παρατήρηση που έχω κάνει είναι με κυνηγετικά κυαλια! Χαχαχα ελπίζω να πάρω κάτι συμπαθητικό και να ανοίξουν οι δρόμοι για τα επόμενα στάδια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι πολύ καλός σωλήνας. Κάπως βαρύς βεβαια.

 

Θα χρειαστείς τουλάχιστον μία eq5 για το σηκώσεις , και αυτό μόνο για παρατήρηση.

Φιλικά,

 

Θοδωρής Ψιλόπουλος

SW evostar 72ED Heq5 pro Synscan

http://tpsilopoulos.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλό τηλεσκόπιο για να αρχίσεις,αλλά χρειάζεται και την κατάλληλη βάση-στήριξη!

Επίσης ιδιαίτερα λόγω του μικρού εστιακού λόγου f/5 (1000/200=5),έχει λιγότερες ανοχές σε λάθη ευθυγράμμισης και εστίασης,και γι'αυτό χρειάζεται ένα laser collimator+ένας καλός barlow για αποτελεσματική ευθυγράμμιση...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης