Jump to content

Αρχάριος-αγορά τηλεσκοπίου-Celestron vs Skywatcher


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Θέλω να αγοράσω το πρώτο μου τηλεσκόπιο αλλά δυσκολεύομαι να διαλέξω ποιο να πάρω.

SKYWATCHER 70/700 AZ2: https://www.planitario.gr/70-700-az2.html

CELESTRON POWERSEEKER 70 AZ: https://www.planitario.gr/powerseeker-70-az.html

Ποιο από τα παραπάνω είναι καλύτερο? Έχετε να προτείνετε και κάποιο καλύτερο μέχρι 200 ευρώ μέγιστο, κατά προτίμηση από το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης(planitario.gr)? Θέλω ένα τηλεσκόπιο που να μην είναι δύσκολο στην ετοιμασία, να μην χρειάζεται ευθυγράμιση, κλπ. γιατί είμαι μόνο αρχάριος. Η Αλταζιμουθιακή στήριξη σημαίνει ότι δεν χρειάζεται καμιά ρύθμιση? Η EQ Ισημερινή στήριξη είναι για αρχάριους, γιατί λίγο δυσκολεύομαι να καταλάβω πως δουλεύει και πως γίνεται η ευθυγράμμιση.

Με ενδιαφέρει να μπορώ να βλέπω καλά κυρίως τη Σελήνη, τον Δία, τον Κρόνο και αν γίνεται λίγο κανά φωτεινό γαλαξία, νεφέλωμα.

 

Έχω ήδη ένα ζευγάρι κυάλια CELESTRON SkyMaster 15Χ70 αλλά δεν ήταν ικανοποιητικά λόγω του ότι είναι βαριά και μεγάλα σε μέγεθος(με αποτέλεσμα να τρέμουν τα χέρια μου). Μήπως θα ήταν καλύτερα να πάρω απλώς έναν φθηνό τρίποδα για τα κυάλια ή αξίζει καλύτερα η αγορά τηλεσκοπίου?

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλώς ήρθες στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία!

Μην ανησυχείς που είσαι αρχάριος,όλοι κάποτε είμασταν όπως και εσύ!Θα μάθεις να κάνεις και ευθυγράμμιση,δεν είναι κάτι το ιδιαίτερα δύσκολο ακόμα και για εντελώς αρχάριους!Όλα μαθαίνονται με διάβασμα και εξάσκηση!

Δεν θα σου συνιστούσα στα 200€ να ξεκινήσεις με 70mm διάμετρο...δεν θα δείς αξιόλογα πράγματα.Καλύτερα να ξεκινήσεις με νευτώνειο κατοπτρικό,dob,έχουν την καλύτερη σχέση απόδοσης-τιμής.Ένα τέτοιο είναι το SW 130/650 Heritage.130mm=5" διάμετρος είναι μια χαρά στα χρήματα που διαθέτεις.Επίσης ψάξε στα μεταχειρισμένα,αυτή την περίοδο υπάρχουν αγγελίες εδώ,με αξιόλογα τηλεσκόπια σε πολύ καλές τιμές!Μην πας σε διοπτρικό 70mm,επειδή θέλεις να αποφύγεις την ευθυγράμμιση,μην την φοβάσαι,δεν είναι τίποτα δύσκολο...

Όσο για τα κυάλια 15x70,το τρέμουλο της εικόνας προέρχεται κυρίως απο την μεγέθυνση 15x και δευτερευόντως απο το βάρος.Αν ήταν 10x,θα ήταν πολύ πιο άνετα στο κράτημα και με μεγαλύτερο οπτικό πεδίο.Αρκεί να σου πώ ότι κυάλια 10x25 και 12x32,αν και είναι πανάλαφρα,έχουν αισθητή διαφορά στη σταθερότητα,λόγω της διαφοράς στην μεγέθυνση.Θα έλεγα μάλιστα,απο την εμπειρία μου οτι το 10x είναι το όριο για τους περισσότερους ανθρώπους για σταθερό κράτημα στα χέρια.

Επειδή έχω τα συγκεκριμένα κυάλια(Celestron Skymaster 15x70) 7 χρόνια,και τα χρησιμοποιώ για αναζήτηση στόχων,πράγμα απολύτως απαραίτητο όταν ψάχνεις στόχους μέσα απο περιοχές με φωτορύπανση(άρα θα σου είναι χρήσιμα και στο μέλλον όταν θα πάρεις τηλεσκόπιο),θα σου πώ τον τρόπο που μπορούμε να τα κρατάμε σχετικά σταθερά και για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα:

1)Θα βιδώσεις τον αντάπτορα για τρίποδο(που περιέχεται στη συσκευασία) πάνω στα κυάλια,και θα κρατάς τα κυάλια με το ένα σου χέρι απο τον αντάπτορα,σαν λαβή,σαν να κρατάς "πιστόλι".

2)Με το άλλο σου χέρι(χούφτα) θα κρατάς τον αγκώνα του χεριού που κρατάει τα κυάλια,θα το χρησιμοποιείς δηλ.σαν υποστήριγμα.

3)Προσοχή τα χέρια σου να μην ακουμπάνε στο στήθος σου,γιατί καθώς ανεβοκατεβαίνει με την αναπνοή,θα κουνάει τα χέρια σου κλπ.

Με αυτόν τον τρόπο κάνεις την παρατήρηση πολύ πιο ξεκούραστη και παρατείνεις τον χρόνο αρκετά...

Αν όμως θέλεις να γίνει ακόμα πιό ξεκούραστη και για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα είτε κάνεις παρατήρηση,είτε ψάχνεις στόχους,ΜΗΝ πάρεις τρίποδο αλλά

μ ο ν ό π ο δ ο!Είναι ασυγκρίτως βολικότερο απο το τρίποδο και πολύ πιο αποτελεσματικό,διότι με το τρίποδο δεν μπορείς να παρατηρήσεις σε μεγάλες γωνίες χωρίς να υποφέρει ο αυχένας και η μέση σου...στο τέλος θα εγκαταλείψεις την παρατήρηση άδοξα απο τις ενοχλήσεις!Επίσης ο αντάπτορας-στήριγμα για τρίποδο των Skymaster δεν είναι σταθερός όταν τον βιδώσεις στο τρίποδο,αλλά ταλαντώνεται μαζί με τα κυάλια!Με το μονόποδο δεν έχεις τέτοια προβλήματα!Θα κρατάς με το ένα ή και τα 2 χέρια τον αντάπτορα που θα συνδέει τα κυάλια με το μονόποδο,και το πέλμα του μονόποδου θα ακουμπάει στο έδαφος μεταφέροντας όλο το βάρος στο έδαφος και όχι στα χέρια σου!Το χρησιμοποιώ τον τελευταίο καιρό με τα 15x70 και έχω δεί μεγάλη διαφορά απο πρίν!

Το μονόποδο πρέπει να μπορεί να εκταθεί σε ύψος τουλάχιστον 1.70μ.Μπορείς να βρείς μονόποδο 1.76μ στα "σκρουτζομάγαζα" με 18-20€,αρκετά φθηνότερα απο αντίστοιχου ύψους τρίποδα.

Μην βιάζεσαι να κάνεις αγορές,ψάξε πρώτα καλά!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία!

Μην ανησυχείς που είσαι αρχάριος,όλοι κάποτε είμασταν όπως και εσύ!Θα μάθεις να κάνεις και ευθυγράμμιση,δεν είναι κάτι το ιδιαίτερα δύσκολο ακόμα και για εντελώς αρχάριους!Όλα μαθαίνονται με διάβασμα και εξάσκηση!

Δεν θα σου συνιστούσα στα 200€ να ξεκινήσεις με 70mm διάμετρο...δεν θα δείς αξιόλογα πράγματα.Καλύτερα να ξεκινήσεις με νευτώνειο κατοπτρικό,dob,έχουν την καλύτερη σχέση απόδοσης-τιμής.Ένα τέτοιο είναι το SW 130/650 Heritage.130mm=5" διάμετρος είναι μια χαρά στα χρήματα που διαθέτεις.Επίσης ψάξε στα μεταχειρισμένα,αυτή την περίοδο υπάρχουν αγγελίες εδώ,με αξιόλογα τηλεσκόπια σε πολύ καλές τιμές!Μην πας σε διοπτρικό 70mm,επειδή θέλεις να αποφύγεις την ευθυγράμμιση,μην την φοβάσαι,δεν είναι τίποτα δύσκολο...

Όσο για τα κυάλια 15x70,το τρέμουλο της εικόνας προέρχεται κυρίως απο την μεγέθυνση 15x και δευτερευόντως απο το βάρος.Αν ήταν 10x,θα ήταν πολύ πιο άνετα στο κράτημα και με μεγαλύτερο οπτικό πεδίο.Αρκεί να σου πώ ότι κυάλια 10x25 και 12x32,αν και είναι πανάλαφρα,έχουν αισθητή διαφορά στη σταθερότητα,λόγω της διαφοράς στην μεγέθυνση.Θα έλεγα μάλιστα,απο την εμπειρία μου οτι το 10x είναι το όριο για τους περισσότερους ανθρώπους για σταθερό κράτημα στα χέρια.

Επειδή έχω τα συγκεκριμένα κυάλια(Celestron Skymaster 15x70) 7 χρόνια,και τα χρησιμοποιώ για αναζήτηση στόχων,πράγμα απολύτως απαραίτητο όταν ψάχνεις στόχους μέσα απο περιοχές με φωτορύπανση(άρα θα σου είναι χρήσιμα και στο μέλλον όταν θα πάρεις τηλεσκόπιο),θα σου πώ τον τρόπο που μπορούμε να τα κρατάμε σχετικά σταθερά και για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα:

1)Θα βιδώσεις τον αντάπτορα για τρίποδο(που περιέχεται στη συσκευασία) πάνω στα κυάλια,και θα κρατάς τα κυάλια με το ένα σου χέρι απο τον αντάπτορα,σαν λαβή,σαν να κρατάς "πιστόλι".

2)Με το άλλο σου χέρι(χούφτα) θα κρατάς τον αγκώνα του χεριού που κρατάει τα κυάλια,θα το χρησιμοποιείς δηλ.σαν υποστήριγμα.

3)Προσοχή τα χέρια σου να μην ακουμπάνε στο στήθος σου,γιατί καθώς ανεβοκατεβαίνει με την αναπνοή,θα κουνάει τα χέρια σου κλπ.

Με αυτόν τον τρόπο κάνεις την παρατήρηση πολύ πιο ξεκούραστη και παρατείνεις τον χρόνο αρκετά...

Αν όμως θέλεις να γίνει ακόμα πιό ξεκούραστη και για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα είτε κάνεις παρατήρηση,είτε ψάχνεις στόχους,ΜΗΝ πάρεις τρίποδο αλλά

μ ο ν ό π ο δ ο!Είναι ασυγκρίτως βολικότερο απο το τρίποδο και πολύ πιο αποτελεσματικό,διότι με το τρίποδο δεν μπορείς να παρατηρήσεις σε μεγάλες γωνίες χωρίς να υποφέρει ο αυχένας και η μέση σου...στο τέλος θα εγκαταλείψεις την παρατήρηση άδοξα απο τις ενοχλήσεις!Επίσης ο αντάπτορας-στήριγμα για τρίποδο των Skymaster δεν είναι σταθερός όταν τον βιδώσεις στο τρίποδο,αλλά ταλαντώνεται μαζί με τα κυάλια!Με το μονόποδο δεν έχεις τέτοια προβλήματα!Θα κρατάς με το ένα ή και τα 2 χέρια τον αντάπτορα που θα συνδέει τα κυάλια με το μονόποδο,και το πέλμα του μονόποδου θα ακουμπάει στο έδαφος μεταφέροντας όλο το βάρος στο έδαφος και όχι στα χέρια σου!Το χρησιμοποιώ τον τελευταίο καιρό με τα 15x70 και έχω δεί μεγάλη διαφορά απο πρίν!

Το μονόποδο πρέπει να μπορεί να εκταθεί σε ύψος τουλάχιστον 1.70μ.Μπορείς να βρείς μονόποδο 1.76μ στα "σκρουτζομάγαζα" με 18-20€,αρκετά φθηνότερα απο αντίστοιχου ύψους τρίποδα.

Μην βιάζεσαι να κάνεις αγορές,ψάξε πρώτα καλά!

Φιλικά-Κώστας

Πρώτα απ'όλα σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντησή σου.

Να υποθέσω εννοείς αυτό: https://www.planitario.gr/dobsonian-truss-130mm.html

Πράγματι φαίνεται πολύ καλό και το σκέφτηκα, έχω ήδη κάνει μια μικρή έρευνα για τα dobsonians απλώς αυτό που δεν μου άρεσε και με ανησυχεί είναι ότι αν π.χ. πάω έξω στη φύση για αστροπαρατήρηση, που ακριβώς θα το ακουμπήσω, στο έδαφος? Άρα θα χρειάζεται να κουβαλάω μαζί μου κάποιο ψηλό τραπέζι ή κάτι άλλο για να μην χρειάζεται να σκύβω, για να μην επιβαρύνεται ο αυχένας μου κιόλας και να είναι ευχάριστη η αστροπαρατήρηση.

Σκέφτηκα διοπτρικό 70mm πιο περισσότερο για το λόγο ότι έχουν στήριξη, ώστε να μην σκύβω αλλά και μην ξοδέψω πολλά και στο τέλος δεν το χρησιμοποιώ λόγω πολύ προετοιμασίας που θα χρειάζεται(ευθυγράμμιση) και συντήρηση. Έχω το Backyard's Astronomer's Guide του Dickinson αλλά δυσκολεύτηκα πολύ να καταλάβω τι είναι ευθυγράμμιση, πολικός άξονας, κλπ. Μήπως χρειάζεται ένα 2ο πέρασμα διαβάσματος υποθέτω.

Επίσης, να αναφέρω ότι δεν ξέρω και πολλά για τον ουρανό, δηλαδή να αναγνωρίσω αστερισμούς στο νυχτερινό ουρανό αδυνατώ, ειδικά με τόση φωτορύπανση στη πόλη. Το μόνο που μπορώ να καταλάβω είναι ότι αν π.χ. κοιτάω στη Δύση, αυτό το φωτεινό "αστέρι" που βλέπω πρέπει να είναι η Αφροδίτη γιατί έτσι το είδα προηγουμένως στο application στο κινητό. Θέλω όμως να μάθω γιατί δεν ικανοποιήθηκα με αυτά που βλέπω από τα κυάλια.

Σε ευχαριστώ πολύ επίσης και για τις συμβουλές σου σχετικά με τα κυάλια, θα το δοκιμάσω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ξεκαθαρίσουμε οτι όσο μεγαλύτερη η διάμετρος κατόπτρου ή αντικειμενικού φακού στα διοπτρικά,τόσο μεγαλύτερη η φωτοσυλλεκτικότητα(βλέπεις πιο φωτεινά τα αντικείμενα,και άρα μπορείς να δείς και πιο αμυδρά) και η διακριτική ικανότητα(διαχωρίζονται ως διαφορετικά τα αντικείμενα που βρίσκονται πολύ "κοντά" μεταξύ τους και πρακτικά,ως αποτέλεσμα αυτού,βλέπεις περισσότερες λ ε π τ ο μ έ ρ ε ι ε ς στα εκτεταμένα αντικείμενα(οτιδήποτε εκτός των άστρων).Θα βλέπεις περισσότερες λεπτομέρειες στην επιφάνεια της Σελήνης,των πλανητών κλπ.αξιοποιώντας και την μεγαλύτερη ωφέλιμη μεγέθυνση που σου δίνει ένα μεγαλύτερο κάτοπτρο-φακός(εφ'όσον βέβαια στο επιτρέπει η κατάσταση της ατμόσφαιρας).

Με 70mm διάμετρο,μόνο πολύ βασικά πράγματα μπορείς να δείς,ενώ με ένα 130mm=5" θα δείς πολύ περισσότερα.Το SW Heritage 130/650,πράγματι χρειάζεται ένα τραπεζάκι(πτυσόμενο) για να στηθεί αλλά αυτό δεν νομίζω να αποτελεί πρόβλημα,αρκεί εκεί που θα στηθεί να είναι απολύτως σταθερό.

Αν θέλεις διοπτρικό θα πρέπει να πας σε διαμέτρους πάνω απο 90-100mm,που ανεβάζει πολύ το κόστος.Τα διοπτρικά είναι πιο ακριβά απο τα νευτώνεια για την ίδια διάμετρο και έχουν και χρωματικό σφάλμα!

Η ευθυγράμμιση κατόπτρων στα κατοπτρικά-νευτώνεια δεν χρειάζεται να γίνεται κάθε φορά πριν την παρατήρηση,εκτός αν το μετακινείς με αυτοκίνητο,ιδιαίτερα σε ανώμαλο δρόμο...Εννοείται οτι σε τέτοια περίπτωση θα μπεί στο πίσω κάθισμα του αυτοκινήτου,καλά δεμένο για την απορρόφηση των κραδασμών.Αν βλέπεις απο ταράτσα και απλώς το ανεβοκατεβάζεις προσεκτικά απο το διαμέρισμά σου,θα χρειαστεί ευθυγράμμιση αραιά,το ελέγχεις αυτό,αν χρειάζεται ή όχι...

Επίσης όπως σου είπα υπάρχουν εδώ στο φόρουμ αγγελίες με μεταχειρισμένα,σε άριστη κατάσταση τηλεσκόπια σε πολύ ελκυστικές τιμές!Δεν χρειάζεται να πάρεις οπωσδήποτε καινούργιο τηλεσκόπιο,τόσος κόσμος αγοράζει μεταχειρισμένα χωρίς πρόβλημα!

Όσο για τα κυάλια η μεγέθυνση 10x,15x,20x κλπ που συνήθως έχουν,είναι πολύ μικρή για να δείς δομές και λεπτομέρειες στα αντικείμενα πχ.σε πλανήτες,σου δίνουν όμως μεγαλύτερα πεδία για να βλέπεις μεγαλύτερη έκταση του ουρανού,και γι'αυτό τα χρησιμοποιούμε για αναζήτηση στόχων.Τα Skymaster 15x70 σου δίνουν πεδίο περίπου 4.2ο(πραγματικό),ενώ ενα τηλεσκόπιο μόνο αν είναι βραχύσωμο(μικρού εστιακού μήκους πχ 500mm)μπορεί να σου δώσει στην ελάχιστη μεγέθυνσή του,τέτοια μεγάλα οπτικά πεδία.Γι'αυτό χρησιμοποιούμε συνδυασμό κυαλιών-τηλεσκοπίων.

Φυσικά θα χρειαστεί αρκετό διάβασμα-εύκολο και ευχάριστο-για να μάθεις τα βασικά,και βέβαια εξάσκηση...πάντα έτσι γίνεται για όλους μας!

Επίσης πολύ καλός τρόπος εκμάθισης του ουρανού,είναι τα αστρονομικά προγράμματα.Ξεκίνα με το εξαιρετικό Stellarium,το οποίο υπάρχει και σε ελληνικό μενού,έχει πολλές δυνατότητες και είναι χάρμα οφθαλμών!

Σιγά-σιγά θα τα μάθεις όλα!Μη βιάζεσαι και μην απογοητεύεσαι αν κάτι δεν είναι κατανοητό στην αρχή!Η επανάληψη είναι μητέρα της μάθησης όπως έλεγαν και οι αρχαίοι!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ξεκαθαρίσουμε οτι όσο μεγαλύτερη η διάμετρος κατόπτρου ή αντικειμενικού φακού στα διοπτρικά,τόσο μεγαλύτερη η φωτοσυλλεκτικότητα(βλέπεις πιο φωτεινά τα αντικείμενα,και άρα μπορείς να δείς και πιο αμυδρά) και η διακριτική ικανότητα(διαχωρίζονται ως διαφορετικά τα αντικείμενα που βρίσκονται πολύ "κοντά" μεταξύ τους και πρακτικά,ως αποτέλεσμα αυτού,βλέπεις περισσότερες λ ε π τ ο μ έ ρ ε ι ε ς στα εκτεταμένα αντικείμενα(οτιδήποτε εκτός των άστρων).Θα βλέπεις περισσότερες λεπτομέρειες στην επιφάνεια της Σελήνης,των πλανητών κλπ.αξιοποιώντας και την μεγαλύτερη ωφέλιμη μεγέθυνση που σου δίνει ένα μεγαλύτερο κάτοπτρο-φακός(εφ'όσον βέβαια στο επιτρέπει η κατάσταση της ατμόσφαιρας).

Με 70mm διάμετρο,μόνο πολύ βασικά πράγματα μπορείς να δείς,ενώ με ένα 130mm=5" θα δείς πολύ περισσότερα.Το SW Heritage 130/650,πράγματι χρειάζεται ένα τραπεζάκι(πτυσόμενο) για να στηθεί αλλά αυτό δεν νομίζω να αποτελεί πρόβλημα,αρκεί εκεί που θα στηθεί να είναι απολύτως σταθερό.

Αν θέλεις διοπτρικό θα πρέπει να πας σε διαμέτρους πάνω απο 90-100mm,που ανεβάζει πολύ το κόστος.Τα διοπτρικά είναι πιο ακριβά απο τα νευτώνεια για την ίδια διάμετρο και έχουν και χρωματικό σφάλμα!

Η ευθυγράμμιση κατόπτρων στα κατοπτρικά-νευτώνεια δεν χρειάζεται να γίνεται κάθε φορά πριν την παρατήρηση,εκτός αν το μετακινείς με αυτοκίνητο,ιδιαίτερα σε ανώμαλο δρόμο...Εννοείται οτι σε τέτοια περίπτωση θα μπεί στο πίσω κάθισμα του αυτοκινήτου,καλά δεμένο για την απορρόφηση των κραδασμών.Αν βλέπεις απο ταράτσα και απλώς το ανεβοκατεβάζεις προσεκτικά απο το διαμέρισμά σου,θα χρειαστεί ευθυγράμμιση αραιά,το ελέγχεις αυτό,αν χρειάζεται ή όχι...

Επίσης όπως σου είπα υπάρχουν εδώ στο φόρουμ αγγελίες με μεταχειρισμένα,σε άριστη κατάσταση τηλεσκόπια σε πολύ ελκυστικές τιμές!Δεν χρειάζεται να πάρεις οπωσδήποτε καινούργιο τηλεσκόπιο,τόσος κόσμος αγοράζει μεταχειρισμένα χωρίς πρόβλημα!

Όσο για τα κυάλια η μεγέθυνση 10x,15x,20x κλπ που συνήθως έχουν,είναι πολύ μικρή για να δείς δομές και λεπτομέρειες στα αντικείμενα πχ.σε πλανήτες,σου δίνουν όμως μεγαλύτερα πεδία για να βλέπεις μεγαλύτερη έκταση του ουρανού,και γι'αυτό τα χρησιμοποιούμε για αναζήτηση στόχων.Τα Skymaster 15x70 σου δίνουν πεδίο περίπου 4.2ο(πραγματικό),ενώ ενα τηλεσκόπιο μόνο αν είναι βραχύσωμο(μικρού εστιακού μήκους πχ 500mm)μπορεί να σου δώσει στην ελάχιστη μεγέθυνσή του,τέτοια μεγάλα οπτικά πεδία.Γι'αυτό χρησιμοποιούμε συνδυασμό κυαλιών-τηλεσκοπίων.

Φυσικά θα χρειαστεί αρκετό διάβασμα-εύκολο και ευχάριστο-για να μάθεις τα βασικά,και βέβαια εξάσκηση...πάντα έτσι γίνεται για όλους μας!

Επίσης πολύ καλός τρόπος εκμάθισης του ουρανού,είναι τα αστρονομικά προγράμματα.Ξεκίνα με το εξαιρετικό Stellarium,το οποίο υπάρχει και σε ελληνικό μενού,έχει πολλές δυνατότητες και είναι χάρμα οφθαλμών!

Σιγά-σιγά θα τα μάθεις όλα!Μη βιάζεσαι και μην απογοητεύεσαι αν κάτι δεν είναι κατανοητό στην αρχή!Η επανάληψη είναι μητέρα της μάθησης όπως έλεγαν και οι αρχαίοι!

Φιλικά-Κώστας

Ωραία, σε ευχαριστώ πολύ, με βοήθησαν πολύ οι συμβουλές σου. :) :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να συμπληρώσω επίσης οτι τα κυάλια χρειάζονται ρυθμίσεις για να δείς καθαρή εικόνα:

1)Με το δεξί μάτι κλειστό,βλέπεις με το αριστερό στον αριστερό προσοφθάλμιο και με την κεντρική ροδέλα εστιάζεις μέχρι να δείς καθαρό είδωλο στο αντικείμενο που σε ενδιαφέρει.Στη συνέχεια κλείνεις το αριστερό και κοιτάς με το δεξί στον δεξιό προσοφθάλμιο εστιάζοντας με το δακτύλιο που υπάρχει στον δεξιό προσοφθάλμιο.Αν χρειαστεί επαναλαβάνεις την ίδια διαδικασία μέχρι να πάρεις καθαρά είδωλα για το ίδιο αντικείμενο και στα δυο μάτια.

2)Ελέγχεις την ευθυγράμμιση των κυαλιών με την μέθοδο του αφεστιασμένου άστρου:

Εστιάζεις με την κεντρική ροδέλα ένα άστρο φωτεινό κοιτώντας απο το αριστερό προσοφθάλμιο.Κοιτώντας απο το δεξιό το ίδιο άστρο αφεστιάζεις τελείως με τον δακτύλιο του δεξιού προσοφθάλμιου.

Κοιτώντας ταυτόχρονα απο τα δύο προσοφθάλμια το άστρο,πρέπει να βλέπεις το εστιασμένο άστρο στο κέντρο και γύρω του συμμετρικά το θολό του είδωλο!Αν το θολό άστρο είναι μετατοπισμένο σε σχέση με το καθαρό,τότε υπάρχει θέμα ευθυγράμμισης.Αν η μετατόπιση είναι μικρή,τότε δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.Όσο όμως μεγαλύτερη είναι,τόσο πιο πολύ απευθυγραμμισμένα είναι τα κυάλια,και αυτό έχει επίπτωση στην ποιότητα της εικόνας αλλά και στην ενόχληση που θα προκαλούν τα κυάλια στα μάτια σου!Σ'αυτήν την περίπτωση χρειάζονται ευθυγράμμιση,υπάρχει πολύ κατατοπιστικό άρθρο του Ντίνου Μακρόπουλου στο θέμα.

Τέλος αξίζει να επενδύσεις στην αγορά μονόποδου στα 20€,με ύψος περίπου 1.76μ(εγω έχω της hama).Θα δείς μεγάλη διαφορά στην παρατήρηση του ουρανού με κυάλια,θα γίνει πολύ πιο ξεκούραστη και θα βλέπεις ξεκούραστα και σε μεγάλες γωνίες ακόμα και κατακόρυφα,στο ζενίθ!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να συμπληρώσω επίσης οτι τα κυάλια χρειάζονται ρυθμίσεις για να δείς καθαρή εικόνα:

1)Με το δεξί μάτι κλειστό,βλέπεις με το αριστερό στον αριστερό προσοφθάλμιο και με την κεντρική ροδέλα εστιάζεις μέχρι να δείς καθαρό είδωλο στο αντικείμενο που σε ενδιαφέρει.Στη συνέχεια κλείνεις το αριστερό και κοιτάς με το δεξί στον δεξιό προσοφθάλμιο εστιάζοντας με το δακτύλιο που υπάρχει στον δεξιό προσοφθάλμιο.Αν χρειαστεί επαναλαβάνεις την ίδια διαδικασία μέχρι να πάρεις καθαρά είδωλα για το ίδιο αντικείμενο και στα δυο μάτια.

2)Ελέγχεις την ευθυγράμμιση των κυαλιών με την μέθοδο του αφεστιασμένου άστρου:

Εστιάζεις με την κεντρική ροδέλα ένα άστρο φωτεινό κοιτώντας απο το αριστερό προσοφθάλμιο.Κοιτώντας απο το δεξιό το ίδιο άστρο αφεστιάζεις τελείως με τον δακτύλιο του δεξιού προσοφθάλμιου.

Κοιτώντας ταυτόχρονα απο τα δύο προσοφθάλμια το άστρο,πρέπει να βλέπεις το εστιασμένο άστρο στο κέντρο και γύρω του συμμετρικά το θολό του είδωλο!Αν το θολό άστρο είναι μετατοπισμένο σε σχέση με το καθαρό,τότε υπάρχει θέμα ευθυγράμμισης.Αν η μετατόπιση είναι μικρή,τότε δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.Όσο όμως μεγαλύτερη είναι,τόσο πιο πολύ απευθυγραμμισμένα είναι τα κυάλια,και αυτό έχει επίπτωση στην ποιότητα της εικόνας αλλά και στην ενόχληση που θα προκαλούν τα κυάλια στα μάτια σου!Σ'αυτήν την περίπτωση χρειάζονται ευθυγράμμιση,υπάρχει πολύ κατατοπιστικό άρθρο του Ντίνου Μακρόπουλου στο θέμα.

Τέλος αξίζει να επενδύσεις στην αγορά μονόποδου στα 20€,με ύψος περίπου 1.76μ(εγω έχω της hama).Θα δείς μεγάλη διαφορά στην παρατήρηση του ουρανού με κυάλια,θα γίνει πολύ πιο ξεκούραστη και θα βλέπεις ξεκούραστα και σε μεγάλες γωνίες ακόμα και κατακόρυφα,στο ζενίθ!

Φιλικά-Κώστας

Ήδη με τα κυάλια αντιμετώπιζα σοβαρό πρόβλημα, πέρα από το ότι δεν μπορώ να τα κρατάω σταθερά, καθώς έβλεπα τα αστέρα, πλανήτες διπλά με αποτέλεσμα να κοιτάω μόνο από το δεξί προσοφθάλμιο για ευκολία. Θα δοκιμάσω να τα ευθυγραμμίσω, ευχαριστώ και πάλι. :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ευθυγράμμιση των κυαλιών είναι σχετικά δύσκολη διαδκασία,πρέπει να διαβάσεις πολύ προσεκτικά το σχετικό άρθρο που υπάρχει,χρειάζεται να τυπώσεις μάσκες bahtinov,να έχεις τα κατάλληλα μικρά κατσαβιδάκια.

Πριν κάνεις οτιδήποτε σιγουρέψου οτι έχεις καταλάβει π ο λ ύ κ α λ ά τί θα κάνεις,για να μην τους κάνεις κάποια ζημιά.Επίσης αν ισχύει η εγγύησή τους μην τα πειράζεις,αλλά επικοινώνησε πρώτα με το κατάστημα που τα αγόρασες,να σου κάνουν αυτοί την ευθυγράμμιση ή να τα αντικαταστήσουν!Εννοείται οτι τα έξοδα αποστολής-λήψης θα βαρύνουν αυτούς...όταν έχεις καινούργια προιόντα δεν δικαιολογείται να έχουν προβλήματα!

Επίσης όταν απαντάς στα πόστ,αρκεί να πατήσεις το "απάντηση",όχι το "παράθεση",για να μην επαναλαμβάνεται το κείμενό μου συνέχεια,ok?

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ok. Μια ερώτηση σχετικά με το Skywatcher Dobsonian Truss 130mm Heritage. Το γεγονός ότι ο σωλήνας είναι ανοιχτού τύπο δεν πρόκειται να δημιουργήσει προβλήματα, όπως συσσώρευση σκόνης, αλλοιωμένη εικόνα λόγω ΦΩΤΟΡΥΠΑΝΣΗΣ στη γύρω περιοχή, κλπ?? Αυτό είναι ένα μειονέκτημα που θα πρέπει να λάβω υπόψη? Μετά η επόμενη λύση θα ήταν να πάω με περισσότερα λεφτά στο SW Dobsonian 6" με κλειστό σωλήνα στα ~320 ευρώ ή απλώς ένα διοπτρικό 90mm(ναι κατάλαβα τα μειονεκτήματα των διοπτρικών) στα ~240 ευρώ που έχει το πλανητάριο?

Επίσης, ένα τηλεσκόπιο με ισημερινή(EQ) στήριξη θα την πρότεινες για ένα αρχάριο, λαμβάνοντας υπόψη την περιπλοκότητα του να το στήσεις, να το ρυθμίσεις...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γνώμη μου είναι να μην σε προβληματίζει η χρήση της ισημερινης στήριξης. Κι εγώ ξεκίνησα με ένα αντίστοιχο διοπτρικο σε ισημερινή και βρίσκω ότι η χρήση της για οπτική παρατήρηση, είναι πιο ευκολη από την διαδικασία ευθυγράμμισης νευτωνειου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

OK, με λίγο διάβασμα ελπίζω να καταφέρω να καταλάβω πως δουλεύει η ισημερινή. Συνεχίζω όμως ακόμα να βρίσκομαι σε δίλημμα. Απο τη μια το διοπτρικό δεν μαζεύει σκόνη μέσα στο σωλήνα, δεν θέλει ευθυγράμμιση και συντήρηση αλλά δυστυχώς ακόμα και στα 90mm θα συνεχίσει να μην προσφέρει πολλά σε σχέση με το heritage στα 130mm. Απλώς τώρα προβληματίζομαι με το θέμα ότι είναι ανοιχτού σωλήνα αυτό το dobsonian με αποτέλεσμα απο ότι καταλαβαίνω να επηρεάζεται ευκολότερα από κοντινές πηγές φωτορύπανσης και σκόνης, εκτός κι αν νομίζω λάθος??. Από ότι φαίνεται έχω 3 επιλογές: 1) να πάρω το heritage 130mm και να ελπίζω να μην έχω κάποιο σοβαρό πρόβλημα, 2) να συμβιβαστώ με ένα 70mm ή 90mm διοπτρικό, 3) νευτώνιο σε ισημερινή στήριξη με Max τα ~200 ευρώ. Τι λέτε?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν έχεις σκοτεινό ουρανό πάρε το 130 (νευτώνειο ή heritage) - εγώ προσωπικά πήρα νευτώνειο κλειστού σωλήνα με εστιαστή ανεκτό.

Αν πάλι έχεις φωτορύπανση πάρε ένα διοπτρικο 80/900 ή 90/900 για πλανήτες-σμήνη-άστρα-Σελήνη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα τηλεσκόπια όπως το Heritage(truss tube)μπορούν να βελτιωθούν με την κάλυψη του ανοιχτού μέρους -περιφερειακά-με την χρήση φωτοχιτώνιου,και για τόσο μικρό τηλεσκόπιο δεν χρειάζεται να αγοραστεί,μπορεί να κατασκευαστεί με μαύρο ύφασμα το οποίο δεν θα απορροφά ιδιαίτερα υγρασία.Αυτό θα προστατεύσει το τηλεσκόπιο απο περιφερειακή παρείσακτη είσοδο φωτός,σκόνης,υγρασίας.Δεν χρειάζεται να πάρει κάποιος διοπτρικό για αυτόν τον λόγο!Τα τηλεσκόπια ανοιχτού τύπου-που έχουν εκτεθειμένα τα κάτοπτρα απο επάνω,θα μαζέψουν σκόνη,αλλά δεν αποτελεί αυτή πρόβλημα για αρκετά χρόνια,εφόσον δεν είναι υπερβολική.Θα καθαριστούν τα κάτοπτρα μετά απο χρόνια,με ειδική μέθοδο,προσεκτικά,και δεν υπάρχει πρόβλημα!Το μόνο πρόβλημα με εκτεθειμένα κάτοπτρα,είναι οι καυστήρες πετρελαίου,τα τζάκια το χειμώνα,αλλά και οι ψησταριές που αφήνουν νημάτια αιθάλης και στάχτη που δεν πρέπει να πάει στα κάτοπτρα.

Μην ανησυχείς φίλε δεν υπάρχει θέμα προβληματισμού με τα ανοιχτά νευτώνια!Χρησιμοποιούμε κατοπτρικά τηλεσκόπια ανοιχτού τύπου τόσα χράνια και δεν έχουμε πρόβλημα!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην τείνεις μόνο στο Heritage που είναι 130mm,αλλά και σε μεγαλύτερα κάτοπτρα: 150mm,200mm κλπ.Μην ξεχνάς οτι όσο μεγαλύτερη η διάμετρος,τόσο μεγαλύτερη η φωτοσυλλεκτικότητα και η δ ι α κ ρ ι τ ι κ ή ικανότητα του τηλεσκοπίου,δηλ.θα βλέπεις περισσότερες λ ε π τ ο μ έ ρ ε ι ε ς στα εκτεταμένα αντικείμενα πχ.αστρικά σμήνη,νεφελώματα και ιδιαίτερα στους πλανήτες!Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ 130mm=5" και σε ένα 200mm=8" ή 254mm=10"κλπ...

Αν δείς τις διαφορές,θα θέλεις πιο πολλές ίντσες...έχω παρατηρήσει συστηματικά απο διαμέτρους 60mm,70mm,102mm,114mm,254mm και ξέρω τί σου λέω...

Μην κολλάς μόνο σε μια μάρκα πχ.SW Heritage 130/650,υπάρχουν αγγελίες εδώ στο φόρουμ,με καλύτερα τηλεσκόπια σε πολύ καλές τιμές...μην βιάζεσαι να αγοράσεις!!

Επίσης απ'ότι κατάλαβα,τα κυάλια σου έχουν πολύ μεγάλο πρόβλημα ευθυγράμμισης...αφού βλέπεις διπλά είδωλα άστρων!Φτιάξε πρώτα αυτό(επικοινώνησε με το μαγαζί που τα αγόρασες),αγόρασε και ένα μονόποδο 1.76μ στα 20€,και άρχισε την παρατήρηση και εκμάθηση του ουρανού με τα κυάλια+το Stellarium,και διάλεξε με καθαρό νού το πρώτο σου αξιόπιστο τηλεσκόπιο!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

απλώς αυτό που δεν μου άρεσε και με ανησυχεί είναι ότι αν π.χ. πάω έξω στη φύση για αστροπαρατήρηση, που ακριβώς θα το ακουμπήσω, στο έδαφος? Άρα θα χρειάζεται να κουβαλάω μαζί μου κάποιο ψηλό τραπέζι ή κάτι άλλο για να μην χρειάζεται να σκύβω, για να μην επιβαρύνεται ο αυχένας μου κιόλας και να είναι ευχάριστη η αστροπαρατήρηση.
Σωστά θα χρειαστείς ένα τραπεζάκι ή κάτι άλλο παρόμοιο.

 

Σκέφτηκα διοπτρικό 70mm πιο περισσότερο για το λόγο ότι έχουν στήριξη, ώστε να μην σκύβω
Δυστυχώς κι εκεί θα σκύβεις. Ειδικά όταν κοιτάς στο ζενίθ. Γενικά την καλύτερη στάση την έχουν τα dob.

 

και στο τέλος δεν το χρησιμοποιώ λόγω πολύ προετοιμασίας που θα χρειάζεται(ευθυγράμμιση) και συντήρηση.
Η συντήρηση είναι αμελητέα και η ευθυγράμμιση είναι κάτι που μαθαίνεται εύκολα. Ειδικά σε μικρότερα νευτώνια.

 

Έχω το Backyard's Astronomer's Guide του Dickinson αλλά δυσκολεύτηκα πολύ να καταλάβω τι είναι ευθυγράμμιση, πολικός άξονας, κλπ. Μήπως χρειάζεται ένα 2ο πέρασμα διαβάσματος υποθέτω.
Καλό θα ήταν.

 

Ακου αυτά που είπε ο fotodektis έχει σε όλα δίκιο. Απλά να γίνω λίγο πιο ωμός. Ισως σε γλιτώσω από περιττά έξοδα.

1) πρέπει να πας σ ένα αστροπάρτυ οπωσδήποτε. Εκεί θα σου λυθούν όλες οι απορίες. Θα δεις όλα τα τηλεσκόπια από κοντά θα καταλάβεις τι πάει να πει ευθυγράμμιση πως βρίσκουμε στόχους κλπ κλπ. Στον Πάρνωνα έχω να πάω αρκετά χρόνια αλλά φαντάζομαι θα έχει ακόμη πολύ κόσμο κάθε μήνα. Επίσης τον άλλο μήνα θα γίνει η πανελλήνια συγκέντρωση. Βαλτο λοιπόν στο πρόγραμμα και πήγαινε σε ένα απ τα δύο.

2) 200 ευρώ για τηλεσκόπιο της προκοπής δυστυχώς δεν φτάνουν. Περίμενε να μαζέψεις κι άλλα και πήγαινε σε μεγαλύτερη διάμετρο. Οι 8'' σε βάση DOB είναι ότι πρέπει να ξεκινήσει κανείς χωρίς πολλά έξοδα. Το Heritage δυστυχώς είναι μικρούλι και δεν θα σε ικανοποιήσει. Είναι όμως μια χαρά για δεύτερο τηλεσκόπιο εύκολα μεταφερόμενο στις διακοπές ας πούμε.

ΚΑι μην ξεχάσω. Αυτά τα 70αρια σε αλταζιμουθιακή είναι αστείο να τα συζητάμε. Οπως είχε πει και παλιά κάποιος φίλος εδώ μέσα θα έπρεπε να απαγορευτούν με νόμο. :cheesy: :cheesy:

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή η υπόδειξη για την εμπερία του αστροπάρτυ!Θα μάθει πολλά στην πράξη,θα δεί απο κοντά,θα εκτιμήσει ποιότητες και διαφορές!

Όσο για τα 60άρια,70άρια,114/500 κλπ.αν δεν υπήρχαν και αυτά,κάποιοι απο εμάς που δεν διαθέταμε για πρώτο τηλεσκόπιο πάνω απο 100 €,δεν θα είχαμε ξεκινήσει καν την αστρονομία!Εγώ ξεκίνησα με 60άρι και φακούς 0.96"...Προτείνω να μην απαγορευτούν :cheesy:

Άλλωστε αργότερα θα χρησιμεύσουν για ηλιακή ή επίγεια μόνο παρατήρηση.

Φιλικά-Κώστας :D

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευθυγράμμιση λίγο πολύ κατάλαβα τη σημαίνει, πρέπει κάτι το 2ο κάτοπτρο να είναι ευθυγραμμισμένο με το πρωτεύον, κλπ, διαβάζω ήδη διάφορα άρθρα και βιβλία, νομίζω θα το καταλάβω πλήρως. Αυτό που συνεχίζει να με φοβίζει και να μην μπορώ να καταλάβω είναι η ισημερινή στήριξη. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει ο άξονας(δεν θυμάμαι πως λέγεται) πρέπει να κοιτάει στο βόρειο πόλο, πως πρέπει να βάζω τα αντίβαρα, κλπ. γενικά όλη η διαδικασία στησίματος μιας EQ στήριξης που φαίνεται υπερβολικά περίπλοκος και χρονοβόρος και δεν έχω όρεξη να ασχοληθώ. Η AZ στήριξη και τα dobsonians μου φαίνονται πολύ πιο εύκολα.

 

Δυστυχώς πάνω από 200 ευρώ δεν θέλω να ξοδέψω σε τηλεσκόπιο επειδή δεν είμαι 120% σίγουρος ότι δεν θα το βαρεθώ, ότι δεν θα χάσω ενδιαφέρον και ότι θα μάθω πραγματικά να περιηγούμαι στον ουρανό. Μέχρι στιγμής το μόνο που ξέρω είναι να καταλαβαίνω αν ένα φωτεινό "αστερί" π.χ. στα δυτικά είναι ο πλανήτης τάδε με βάση την εφαρμογή ή το stellarium. Πως ακριβώς δηλαδή μαθαίνω τον ουρανό, απομνημονεύοντας τα ονόματα των αστερισμών? Πρέπει να ξέρω που βρίσκεται π.χ. ο Δίας αυτόν τον μήνα χωρίς να το ψάξω?

Αυτό για το οποίο είμαι σίγουρος είναι ότι θέλω να δω περισσότερα, π.χ. δεν μου αρκεί το να βλέπω με τα κιάλια μόνο τη σελήνη ή η Αφροδίτη ή άλλος πλανήτης να μου φαίνεται απλώς ως μια απλή φωτεινή κουκίδα. Πάντως αυτά τα αστροπάρτυ ακούγονται καλή ιδεά, θα το σκεφτώ.

 

Από ότι κατάλαβα τα 70mm διοπτρικά είναι απαγορευτικά. Το Heritage 130P φαίνεται καλό και σε καλή τιμή απλώς από ότι διάβασα στο forum ένα φωτοχιτώνιο είναι άκρως απαραίτητο, ειδικά στη πόλη?? Και πως το φτιάχνω, και πως το τοποθετώ, θα είναι κάπως μόνιμο ή πρόχειρο? Πουλάει έτοιμα το πλανητάριο? γιατί δεν μπόρεσα να βρω στην ιστοσελίδα τους.

Εναλλακτικά το 90mm διοπτρικό skywatcher στα ~240 θα άξιζε?? Πράγματι τα dobsonian 6" ή 8" φαίνονται δελεαστικά αλλά 1) είναι λίγο ακριβό, ειδικά αν το βαρεθώ και δεν ασχοληθώ άλλο με αστρονομία, 2) δεν είναι ογκώδες και βαρύ για εύκολη μεταφορά? Κυρίως στο σπίτι μου θα το έχω, απλώς αν θέλω να το πάρω π.χ. στις διακοπές, θα είναι εύκολη η μεταφορά του?

 

Κλείνοντας, διαβάζοντας ένα βιβλίο αστρονομίας, συγκεκριμένα το backyard astronomer's guide, τι πρέπει να προσέξω, να κάνω? Και μετά και να τα μάθω πως να τα εφαρμόσει κανείς στη πράξη όταν δυστυχώς λόγω φωτορύπανσης δεν μπορείς να δεις και πολλά με γυμνό μάτι?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην φοβάσαι για τίποτα,γιατί οι περισσότεροι είμασταν τελείως άσχετοι σαν εσένα όταν ξεκινήσαμε!Εγώ ξεκίνησα το καλοκαίρι του 2007 με ένα 60/600 και φακούς διαμέτρου κάνης 0.96",με μικρό eye-relief,και παρότι δεν φοράω γυαλιά,σχεδόν κολλούσα το μάτι μου πάνω,το πεδίο ήταν στενό,αλλά έδινε τουλάχιστον μια αξιοπρεπή εικόνα,για τις απαιτήσεις που είχα τότε....Δεν είχα κανένα βιβλίο,ούτε ήξερα καν οτι υπήρχε astrovox και stellarium,μέσα στις οδηγίες χρήσης του τηλ.,δεν υπήρχε καν η υπόδειξη(!) για ευθυγράμμιση του άθλιου ερευνητή...έτσι όταν επιχείρησα την πρώτη μέρα να δώ την Σελήνη,κατευθείαν μέσα απο τον προσοφθάλμιο,παιδεύτηκα αρκετά..αλλά τελικά κατάφερα σιγά-σιγά μόνος μου να μάθω...Δεν είχα ιδέα απο εύρεση στόχων στο ουρανό,αλλά και μόνο η συγκίνηση απο την απλή θέαση κάποιων αντικειμένων,ήταν αρκετή για να πάρω την απόφαση να ασχοληθώ πιο σοβαρά απο ένα χάζεμα του ουρανού.Όσοι έχουν κοιτάξει μέσα απο τηλεσκόπιο,εντελώς αρχάριοι,δεν κάνουν σχόλια,βγάζουν επιφωνήματα...και οι γνωστοί και φίλοι,και οι γονείς...δεν χρειάζεται ιδιαίτερη σχέση με το αντικείμενο,για να "κολλήσεις".Απλώς δες απο τηλεσκόπιο σε κάποιο αστροπάρτυ,και μετά τα πράγματα θα πάρουν τον δρόμο τους!

Αν πάρεις μεταχειρισμένο πχ.dob 8",στα 250€,κάποιες φορές πέφτουν και στα 200€(!),και δεν σου αρέσει τελικά το χόμπυ-πράγμα για το οποίο αμφιβάλλω-θα το πουλήσεις,εφόσον είναι σε πολύ καλή κατάσταση,ίσως και στην τιμή που το αγόρασες.Ειδικά το 8",που είναι περιζήτητο!Τα μεγάλα τηλ.πάνω απο 12",έχουν κάποια δυσκολία να μεταπωληθούν(λόγω βάρους κυρίως,αλλά και τιμής).

Χαλάρωσε και μην ανησυχείς!Θα τα μάθεις όλα σιγά-σιγά,άλλωστε το διάβασμα σε αυτό το χόμπυ είναι εξαιρετικά ευχάριστο,ακόμα και αν χρειαστεί να διαβάσεις κάτι που δεν κατάλαβες 10 φορές.Άλλωστε η εξάσκηση του αρχάριου,με το τηλεσκόπιο,σε χαλαρούς έστω ρυθμούς,μαζί με το διάβασμα,και κάποιες συμβουλές απο έμπειρους,θα βάλει τα πράγματα σε έναν καλό δρόμο!

Φιλικά-Κώστας :D

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε mcrn απ΄ ότι φαίνεται μάλλον θα κωλύσεις και μιας και ο προϋπολογισμός σου είναι χαμηλός, καλό είναι προς το παρόν να μην αγοράσεις τίποτα, αλλά να περιμένεις για να μαζέψεις κάποια χρήματα ακόμα, και στο μεταξύ να ακολουθήσεις την συμβουλή των φίλων, και να έρθεις σε κάποιες εξορμήσεις μαζί μας. Εκεί λοιπόν θα συμβούν πολλά πράγματα. Πρώτον: Θα έρθεις σε επαφή με τον νυχτερινό έναστρο ουρανό (που είναι και η ουσία του πράγματος) ειδομένο από την πλευρά των αστρονόμων. (Πχ, πως κινούνται σε αυτόν τα άστρα και οι αστερισμοί).

Δεύτερον: Όσο αφορά τον εξοπλισμό θα σου λυθούν πολλές απορίες. Σε αυτήν την φάση που είσαι κάτι γνωρίζεις μόνο από φωτογραφείς και απλώς διαβάζεις οδηγίες. Δεν γίνεται να τα καταλάβεις όλα.

Σού φαίνεται πχ, δύσκολο να καταλάβεις πως λειτουργεί μια ισημερινή στήριξη. Απόλυτα φυσικό. Διότι δεν έχεις ακόμα αποκτήσει την αίσθηση του ουράνιου θόλου, και δεν έχεις χρησιμοποίηση κάποιο αστρονομικό όργανο. Αυτό το παθαίνουμε όλοι. Μα και στην ιστορία αν το δεις έτσι έγινε. Πρώτα φτιαχτήκαν οι θεοδόλιχοι (Τα DOB είναι θεοδόλιχοι χωρίς βαθμονομημένους κύκλους), και μετά προέκυψε από την εμπειρία της χρήση τους, ότι αν τον άξονα του αζιμούθιου τον κάνουμε παράλληλο με τον άξονα περιστροφής της Γης, τότε μπορούμε να παρακολουθήσουμε ένα ουράνιο αντικείμενο γυρνώντας ΜΟΝΟ το αζιμούθιο και μάλιστα ισοταχώς. Επομένως έχουμε στην ουσία τον ίδιο μηχανισμό ΣΤΗΡΙΓΜΕΝΟ διαφορετικά!!! Στον νέο τρόπο στήριξης ονόμασαν τον άξονα του αζιμούθιου (τον οριζόντιο), άξονα της Ορθής Αναφοράς, ή ωριαίο άξονα, και τον άξονα του ύψους, άξονα της απόκλισης.

Στα παραπάνω που σου επισήμαναν οι φίλοι μας, στο τι να προσέξεις και να λάβεις υπόψη σου, προσθέτω κάτι το οποίο το θεωρώ το σημαντικότερο όλων.

Την Θέση παρατήρησης. Αυτό για κάποιον που κάνει παρατήρηση μέσα από το προσοφθάλμιο, είναι το πιο σημαντικό.

Η θέση παρατήρησης πρέπει να είναι όσο γίνεται πιο άνετη. Δεν γίνεται να κάνουμε την οποιαδήποτε παρατήρηση όταν το σώμα μας παίρνει αφύσικες στάσεις. Ακόμα κι ο ποιο νέος, γρήγορα θα βγάλει το μάτι από το προσοφθάλμιο. Αυτό το αναφέρω διότι από τα γραφόμενα σου παραπάνω είδα ότι σε απασχολεί κι αυτό. Πρόσεξε λοιπόν κάτι. Από την στιγμή που θα το λάβεις αυτό υπόψη σου (και καλά θα κάνεις να το λάβεις) θέτει όλο το πράγμα σε κάποια βάση που χρειάζεται να σκεφτείς διαφορετικά σε σχέση με τι εξοπλισμό σου ταιριάζει. Το κλιμακωτό κάθισμα, που στο πρώτο πάει το μυαλό μας, είναι το τελευταίο στην λίστα. Άλλωστε εγώ το έλυσα με αυτήν την σκαλίτσα που με βλέπεις να κάθομαι και που την έφτιαξα μόνος μου. Ο καθένας λοιπόν μπορεί να φτιάξει κάτι από μόνος του και δεν είναι απαραίτητο να το αγοράσει. Αυτό που έχει σημασία είναι οι άλλοι σημαντικοί αλλά κριμένοι παράγοντες που στηρίζουν την φιλοσοφία «Άνετη θέση παρατήρησης». Ο θεμέλιος λίθος, η απαραίτητη προϋπόθεση όλων των άλλων που ακολουθούν για ένα τέτοιο σετ απ, είναι το τηλεσκόπιο που χρησιμοποιούμε, να μπορεί να μένει και να παρακολουθεί εύκολα τον στόχο του. Μάλιστα όσο περισσότερο αυξάνουν οι μεγεθύνσεις τόσο αυτό γίνεται όλο ένα και πιο απαραίτητο. Δυστυχώς όμως ένα απλό DOB, αυτό δεν το κάνει. Μετά τις 80 100 μεγεθύνσεις τα πράγματα αρχίζουν και σκουραίνουν. Από ένα σημείο και πέρα το πράγμα γίνεται τόσο κουραστικό που εγώ τουλάχιστο παραιτούμε. Ναι αλλά εκεί είναι η αδικία διότι μετά τις 100Χ αρχίζουν τα ωραία, και αυτό που λένε (στην αρχή το πίστεψα κι εγώ φυσικά) «μύθος οι μεγεθύνσεις» αποδείχτηκε ότι δεν είναι έτσι, ούτε στην Σεληνιακή - πλανητική παρατήρηση, (Διάβασε αυτά που έγραψε πρόσφατα ο φίλος fotodektis) ούτε σε αυτήν του βαθέως ουρανού. Επομένως αν θα πάρεις Dob θα πρέπει να την αναβαθμίσεις. Τα goto του εμπορείου για DOB, όμως στοιχίζουν περί τις 4 φορές περισσότερο από τον προϋπολογισμό σου και είναι λογικό ότι δεν αξίζει τον κόπο για ένα τόσο μικρό τηλεσκόπιο.

Από την άλλη έχουμε την λύση της ισημερινής στήριξης η οποία ακόμα κι αν δεν έχει μοτέρ παρακολουθήσεις, λύνει θαυμάσια το πρόβλημα με τις ντίζες μικρομετρικής κινήσεις. Κεντράρεις κάτι, κάθεσαι όσο πιο άνετα μπορείς, βάζεις το μάτι σου στο προσοφθάλμιο και κάθε 1 λεπτό γυρνάς μόνο την ντίζα της ορθής αναφοράς λιγάκι. Πρέπει να την γυρίσεις 144 φορές για να κάνει ένα κύκλο ο άξονας, επομένως καταλαβαίνεις τι έλεγχο έχεις. Επίσης επειδή η κίνηση γίνεται μόνο στον ένα άξονα δεν χάνεις τον στόχο ακόμα κι αν περάσουν ώρες που σταμάτησες να τον βλέπεις. Διότι λύνεις το φρένο μόνο της ορθής αναφοράς, βάζεις το μάτι σου στο προσοφθάλμιο, και γυρνάς τον άξονα δυτικά. Μόλις δεις τον στόχο σταματάς κλειδώνεις και συνεχίζεις.

Αυτά που υπάρχουν στο εμπορείο είναι ένας σωλήνας της SW που είναι ο ίδιος με αυτόν που θέλεις να αγοράσεις 130/900 επάνω στην EQ2 και απ’ ότι είδα στο πλανητάριο έχει 274 ευρώ. Εγώ ξεκίνησα με ένα που υπήρχε τότε (το 2000) που ήταν διάμετρος 114 και 900 εστιακή. Ο τωρινός είναι πολύ καλύτερος γιατί είναι 130 διάμετρο και το κάτοπτρο του είναι παραβολικό ενώ το δικό μου σφαιρικό. Δεν το προτείνω με κλιστά μάτια διότι η συγκεκριμένη στήριξη έχει κάποιους κραδασμούς, που εγώ το βελτίωσα βάζοντας τρεις γόμες στα πόδια κάτω. Έχω όμως υπόνοιες ότι έχουν αλλάξει και τον δίσκο θέσεις της απόκλισης με αποτέλεσμα να δυσκολεύει τον αρχάριο χρήστη στην πολική ευθυγράμμιση.

Έτσι μοιραίως προτείνω το επόμενο 499 ευρώ. To 150/750 σε EQ3. Tα 150 χιλιοστά διάμετρο ίσως είναι η ιδανικότερη διάμετρος σε νευτώνεια για να ξεκινήσει κανείς αλλά και να μείνει αρκετά χρόνια. Όσο για την στήριξη είναι πολύ καλή κι αξιόπιστη για το μέγεθος της. Ευθυγραμμίζεται ευκολότατα. Κοιτάς μέσα από τον άξονα της Ορθής αναφοράς τον πολικό και τον βάζεις στο κέντρο του. 30 με 40 σαράντα δευτερόλεπτα κι αυτό είναι όλο. Επίσης από κι αυτή και η EQ5 σαν την δική μου, μπορεί κανείς με μεγάλη ευστοχία να βρει στόχους χρησιμοποιώντας τις ουράνιες συντεταγμένες. Ναι μεν ένα τηλεσκόπιο με ισημερινή στήριξη έχει όσο το αντίστοιχο DOB + Ισημερινή στήριξη, αλλά εκτός από τηλεσκόπιο κάποιος φίλος έχει στην κατοχή του και ένα υπέροχο αστρονομικό όργανο, που εκτός από την άνεση που του δίνει στην παρακολούθηση ενός ουράνιου αντικειμένου, του προσφέρει κι άλλα πράγματα. Αστροφωτογραφία. Το τελευταίο είναι το πιο διαδεδομένο σε σημείο που πολλοί να λένε ότι η ισημερινή στήριξη αξίζει μόνο αν θέλεις να ασχοληθείς με αυτήν. Λάθος. Διότι η ισημερινή στήριξη είναι πρωτίστως αστρονομικό όργανο, και το σημαντικότερο που προσφέρει δεν είναι η αστροφωτογράφιση και η με απλό τρόπο παρακολούθηση των στόχων, αλλά Γνώση. Εδώ ερχομέ να θυμίσω το γεγονός ότι στην ιστορία της αστρονομίας πρώτα φτιαχτήκαν τα αστρονομικά όργανα που χωρίς τηλεσκόπια μέτρησαν τις θέσεις των αστέρων κοιτώντας οι αστρονόμοι μέσα από ξύλινες διόπτρες, και από την εποχή του Γαλιλαίου (μόλις χθες) ήρθαν τα τηλεσκόπια. Ούτε κατά διάνυα δεν περνά από το μυαλό κάποιου το τι γνώση έχει ενσωματωμένη μέσα του ένα τέτοιο μηχανηματάκι. Αντιλαμβάνεσαι λοιπόν ότι για το ερασιτέχνη αστρονόμο, σαν να μην του φτάνει το γεγονός ότι έχει να μάθει τον ουρανό με τα άστρα, έχοντας πάρει και ισημερινή στήριξη έχει να μάθει κι άλλα τόσα από αυτήν. Ναι η πολική ευθυγράμμιση το πρώτο. Έπεται όμως συνέχεια. Στόχευση, πχ αόρατων στόχων με γυμνό μάτι κάνοντας χρήση των ουράνιων συντεταγμένων και ένα σωρό άλλα πράγματα τα οποία σε τελευταία ανάλυση + το γεγονός ότι παρατηρείς με τις πιο οριακές μεγεθύνσεις αυτά θα σε ωθούν στο να έχεις ενδιαφέρον για να συνεχίσεις.

Έχουν περάσει 18 χρόνια, έχω την τύχη να μένω σε κάπως ευνοημένη περιοχή σε σχέση με κάποιον που μένει Αθήνα, και πηγαίνω πάνω από 50 φορές το χρόνο για παρατήρηση. Το τηλεσκόπιο μου από το 2003 και εδώ είναι αυτό το 8ιντσο, (200 χιλιοστά) και η στήριξη μου η EQ5. Ε δεν τα έχω κάνει όλα. Και γι’ αυτόν τον λόγο αλώστε πάντοτε είμαι υπ’ ατμών, και τρώω τα συκώτια μου με αυτόν το παλιόκαιρο που κυριολεκτικά φέτος ξεπέρασε κάθε όριο αυθάδειας και στοιχειώδους ανθρωπιάς, και μας ταλαιπωρεί έτσι.

Αν και με κάπως περισσότερο ενθουσιασμό σου έγραψα και την δική μου εκδοχή. Δεν είμαι δογματικός διότι αυτό που έμαθα αυτά τα τελευταία χρόνια είναι ότι το «καλύτερο» τηλεσκόπιο για κάποιον από εμάς είναι αυτό που βλέπει και για λόγους που συχνά δεν εξηγούνται εύκολα από μέσα του λέει. « Αχ εγώ αυτό θέλω».

Είμαι δογματικός μόνο σε ένα σε ένα. Σε αυτό που σου είπαμε όλοι. Πριν να αγοράσεις, κάτι βγες με κάποιους από εμάς και δες από πρώτο χέρι και τον ουρανό και τα τηλεσκόπια.

ΥΓ

Θα βοηθούσε αν συμπλήρωνες στο προφίλ σου και το που μένεις. Κάποιοι που μένουν κοντά σου, σε επικειμένη εξόρμηση στην περιοχή σου, θα μπορούσαν να επικοινωνούσαν μαζί σου.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και τις συμβουλές σας :D , νομίζω ότι, όπως είπατε, καλύτερα να μην πάρω ακόμα τηλεσκόπιο, θα περιμενώ πρώτα να μάθω και να κατανοήσω κάποια πράγματα σχετικά με τις στηρίξεις και τον ουρανό και θα έχω υπόψη μου τα αστροπάρτυ και τις εξορμήσεις που γίνονται από συλλόγους, κλπ.

Συγκεκριμένα, η συμβουλή σας για τη θέση παρατήρησης μου φάνηκε πολύ χρήσιμη, καθώς πράγματι, πρωτίστως έχει σημασία η αστρική παρατήρηση να είναι άνετη και να "ακολουθείς" εύκολα ένα στόχο, πόσο μάλλον για αστροφωτογράφηση(στο μακρινό μέλλον), χρησιμοποιώντας μια ισημερινή στήριξη, πράγμα που δεν προσφέρει μια απλή dobsonian στήριξη χωρίς GoTo.

Παράλληλα όμως, νομίζω ότι θα αξιοποιήσω τα κιάλια που ήδη έχω, skymaster 15x70 παίρνοντας ένα μονόποδο/τρίποδο για λίγο πιο άνετη παρατήρηση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσοχή!Τα κυάλια σου έχουν σοβαρό πρόβλημα ευθυγράμμισης,εφόσον βλέπεις διπλά είδωλα άστρων!

Επικοινώνησε με το κατάστημα που τα αγόρασες(λογικά θα ισχύει η εγγύησή τους),και στείλτα για ευθυγράμμιση με δική τους χρέωση(αποστολή-λήψη)!Είναι απολύτως απαραίτητη η ευθυγράμμισή τους!

Επίσης όπως σου είπα να πάρεις φωτογραφικό ΜΟΝΟΠΟΔΟ(1.76μ ύψος-γύρω στα 20€ στα σκρουτζομάγαζα) ΟΧΙ τρίποδο!!Το τρίποδο είναι ακατάλληλο για παρατηρήσεις,πάνω απο μια γωνία!Ξαναδιάβασε οτι σου έγραψα σε άλλα πόστ,είναι σημαντικό!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα τέτοιο μονόποδο θα έκανε???: https://www.e-shop.gr/konig-kn-tripod-45n-aluminum-monopod-p-PER.141212

Πως μπορώ να καταλάβω ότι το tripod adapter που έχω θα ταιριάζει στο μονόποδο? Θα είναι σταθερό, ενώ θα πρέπει να το κρατάω στη θέση με το πόδι μου?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι ακριβώς κάτι τέτοιο!Δεν ξέρω όμως πόσο σταθερή είναι η κεφαλή του.Εγώ έχω της Hama,η κεφαλή είναι πλαστική όμως και χρειάζεται προσοχή σην άσκηση πίεσης!Υποθέτω οτι και αυτό θα έχει πλαστική κεφαλή,αν την προσέχεις όμως θα είναι εντάξει.Μονόποδα με μεταλλική κεφαλή είναι αρκετά ακριβότερα!

Ο ανάπτορας για τρίποδο των κυαλιών κάνει και στο μονόποδο!Μια χαρά!

Το μονόποδο το χρησιμοποιούμε για να μεταφέρει το βάρος των κυαλιών στο έδαφος και όχι στα χέρια...Επίσης έχοντας κρεμασμένα τα κυάλια απο το λαιμό μας,υποχρεωτικά για να μην πέσουν κάτω,κρατάμε το μονόποδο απο μια λ α β ή που έχει λίγο πιο κάτω απο την κεφαλή του.Δεν χρησιμοποιούμε τα πόδια!Το στηρίζουμε με τα χέρια απο την λάβή!Βέβαια θα κουνάει λίγο αλλά ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΟ απο το να κρατάμε τα κυάλια στα χέρια,και ΔΕΝ κουράζονται πλέον τα χέρια μας!Επίσης μπορούμε ασυγκρίτως καλύτερα απο το τρίποδο,να παρατηρούμε σε μεγάλες γωνίες ακόμα και στο ζενίθ,χωρίς πρόβλημα!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία, σε ευχαριστώ, αυτό θα πάρω. Τι εννιαία όμως τις γωνίες? Τα τρίποδα δηλαδή περιορίζουν τη κίνηση? Το τρίποδο όμως δεν θα είναι πιο σταθερό εφόσον θα ακουμπάει μόνο του στο έδαφος, λαμβάνοντας υπόψη ότι τα skymaster 15x70 είναι σχετικά μεγάλα και βαριά κιάλια? Έχει το e-shop και τρίποδες γύρω στα 20€. https://www.e-shop.gr/hama-04133-tripod-star-700-ef-digital-p-PER.566338
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης