Jump to content

Heritage 130 ΖΗΤΗΣΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα!Αν δεν βρείτε το SW Heritage 130/650 ,υπάρχει το φθηνότερο και με κάποια διαφορά στις επιδόσεις: National Geographic 114/500 compact telescope.Είναι κατασκευή της αξιόπιστης εταιρίας BRESSER.Περιέχει 2 προσοφθάλμιους 20mm,6mm,φακό barlow 2x,φίλτρο Σελήνης,στην τιμή των 107€ σε κατάστημα απο skroutz και 109.9€ στο e-shop.Είναι καλό πακέτο με τα απαραίτητα!Μένει μόνο η αγορά του εξαρτήματος ευθυγράμμισης(laser collimator,έστω και φθηνό)και γλυτώνετε την πολύ χρήσιμη για την ευθυγράμμιση τηλεσκοπίων με μικρό εστιακό λόγο όπως το Heritage 130/650,NG 114/500 κλπ,αγορά barlow.Βέβαια η ποιότητα των φακών είναι απλώς επαρκής για εισαγωγικό τηλεσκόπιο...

Θα είναι χρήσιμο στο παιδί σας και αργότερα όταν θα πάρει μεγαλύτερο τηλεσκόπιο,λόγω του μεγάλου οπτικού πεδίου που προσφέρει(για αναζήτηση στόχων και θέαση μεγάλων αστρικών πεδίων),και λόγω της μεγάλης του φορητότητας.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα

Ευχαριστω πρώτα για το ενδιαφέρον σας

Όσο για το μοντέλο που προτείνατε,δεν εχει παραβολικό κάτοπτρο κ απ οτι διάβασα κάποιες κριτικές κ η βάση του δεν ειναι η καλυτερη στον χειρισμό

Οποτε παραμένουμε στην πρώτη πρόταση σας ως επιλογή

Θα περιμενω λιγο ακομη κ αν δεν βρω, θα προχωρήσω σε αγορά απο κατάστημα αλλά με υψηλότερο κόστος δυστυχώς..

Ευχαριστω κ παλι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα!Το μη παραβολικό,αλλά σφαιρικό κάτοπτρο,δημιουργεί σφάλμα σφαιρικής εκτροπής,δηλ.μια περιοχή κυκλική στα άκρα του πεδίου θα είναι θολή...Σε τόσο μικρής διαμέτρου(114mm) τηλεσκόπια όμως,η περιοχή αυτή,ουσιαστικά ένας δακτύλιος στα άκρα,είναι αρκετά στενή ώστε να μην δημιουργεί κάποιο σοβαρό πρόβλημα...έχω παρατηρήσει-για ένα καλοκαίρι-απο τηλεσκόπιο 114/500 με σφαιρικό κάτοπτρο(και μάλιστα υποδεέστερο απο το National Geographic-BRESSER 114/500)και δεν είχε τόσο αισθητό θέμα με την σφαιρική εκτροπή του,ώστε να το απορρίψει κανείς...άλλωστε μιλάμε για εισαγωγικό τηλεσκόπιο με πολύ μικρό κόστος,γι'αυτό σας το πρότεινα,επειδή για μεταχειρισμένο Heritage ενδιαφέρονται και άλλοι,και στην πρώτη αγγελία θα γίνει σχετικός χαμός... :)

Εν πάσει περιπτώσει,θα χρειστείτε και laser collimator+barlow για ευθυγράμμιση του Heritage,ψάξτε τις τιμές,υπάρχει και laser collimator πολύ φθηνότερο απο τις γνωστές μάρκες,απο εξωτερικό-έχει γίνει σχετική συζήτηση-δεν ξέρω για την ακρίβειά του,θα σας πούν όσοι το έχουν δοκιμάσει!

Επίσης θα σας συμβούλευα,να μ η ν βιαστείτε για αγορές...Υπάρχουν αγγελίες για μεταχειρισμένα τηλεσκόπια,εδώ στο φόρουμ,σε άριστη κατάσταση,καλύτερης ποιότητας απο το Heritage,και με μεγαλύτερα κάτοπτρα σε πολύ καλές τιμές!Σκεφτείτε το,ίσως μπορείτε να διαθέσετε κάποιο λίγο μεγαλύτερο ποσό πχ.250-300€ για κάτι μεταχειρισμένο-καλύτερο απο το Heritage-θα έχει καλύτερες επιδόσεις και καλύτερη σχέση απόδοσης-τιμής!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ φωτοδέκτη γιατί τρομάζεις τον κόσμο; Τι laser collimator + barlow λες; Ζητά κάποιος συγκεκριμένο εισαγωγικό τηλεσκόπιο (το οποίο έχω εδώ και χρόνια και το προτείνω με κλειστά μάτια) και αρχίζεις και λες για barlow, laser.... Τι 'ναι αυτά ρε παιδιά;;

 

Το άλλο: Σφαιρικό κάτοπτρο με f/4; Είμαστε σοβαροί;

 

Μην τρομάζετε τον κόσμο. Δεν θέλουν όλοι να ξεκινήσουν με 10άρια κάτοπτρα. Σοβαρευτείτε.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν επιχειρώ να τρομάξω κανέναν!Τί ανοησίες είναι αυτοί οι χαρακτηρισμοί???

Αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις τα όσα έχω γράψει σε προηγούμενα πόστ,θα καταλάβαινες!Έχω παρατηρήσει απο 114/500,f=4.4 με σφαιρικό κάτοπτρο για ένα ολόκληρο καλακαίρι,και έχω την ε μ π ε ρ ί α του μεγέθους της σφαιρικής εκτροπής....πράγμα που προφανώς δ ε ν έχεις εσύ!Διάβασε ό,τι έγραψα παραπάνω,και μην βγάζεις αυθαίρετα επιθετικά συμπεράσματα!

Όταν έχεις τηλεσκόπια με μικρό εστιακό λόγο,κάτω απο f/5,υπάρχουν μικρότερες ανοχές σε λάθη ευθυγράμμισης και εστίασης.Αν δεν χρησιμοποιήσεις laser collimator+barlow(barlowed collimation),η ευθυγράμμιση,πέρα απο το ότι θα γίνει πιο δύσκολα,θα είναι λιγότερο ακριβής,ειδικά όταν την κάνει ένας τελείως α ρ χ ά ρ ι ο ς...Θα πρότεινες cheshire collimator?Τον χρησιμοποίησα για να κάνω ευθυγράμμιση στο 114/500 και είδα το παίδεμα...καμία σχέση με laser collimator.Άλλωστε θα μείνει και για μελλοντικά τηλεσκόπια...

Έπειτα ένας barlow 2x,θα κάνει το f/4.4,f/8.8 και οποιοδήποτε σφάλμα κόμης παρουσιαστεί,ιδιαίτερα σε μικρές μεγεθύνσεις θα εξαλειφθεί...και είναι και απαραίτητος σε πλανητική παρατήρηση,για να δεί κάποιες λεπτομέρειες!Αφού τα προσοφθάλμια που συνοδεύουν τα τηλεσκόπια είναι συνήθως 10mm,25mm.O barlow λοιπόν χρειάζεται!

Επίσης το Heritage ήμουν απο τους πρώτους που το πρότεινα,και εξακολουθώ να το προτείνω,σαν best value for money!Αλλά η Άσπα,δυσκολεύεται να το βρεί μεταχειρισμένο,και έχει και δυσκολία να το πάρει καινούργιο...Ό,τι έχω προτείνει,έγινε με γνώμονα τη σχέση απόδοσης-τιμής,και όσο το δυνατόν χαμηλότερο κόστος!

Λυπάμαι που δεν διάβασες προσεκτικά το τί έχω γράψει συνολικά σε όλα τα πόστ μου και έβγαλες λάθος συμπεράσματα!

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρίξε μια ματιά εδώ:

 

https://www.astroshop.eu/telescopes/skywatcher-dobson-telescope-n-130-650-heritage-flextube-dob/p,14966

 

Αυτό τον καιρό είναι σε προσφορά στα 189 ευρώ. Στην επιλογή "Would you like to redeem a coupon? Click here!" χρησιμοποίησε το κουπόνι "astromarket2018" και η τιμή θα κατέβει στα 169 ευρώ - πολύ κοντά στην τιμή που θα έβρισκες σε κάτι μεταχειρισμένο. Δεν ξέρω τι γίνεται με τα μεταφορικά, αλλά πριν λίγους μήνες πήρα τρία βαριά βιβλία και ήταν 7 ευρώ - δεν πρέπει να σου βγει πολύ παραπάνω.

 

Νομίζω αξίζει τον κόπο να μπεις στο site και να δεις αν σε συμφέρει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν ισχύει και το (-2%)x189€=-3.78€(επιλογή pay before delivery),-20€ το κουπόνι,+9.9€(έξοδα αποστολής-επιλογή UPS Stantard-για βάρος μέχρι 40 κιλά),το σύνολο είναι: 175.12€,+τα έξοδα για πληρωμή μέσω paypal=περίπου 180€ τελικό σύνολο-καλή τιμή!

Μετά χρειάζεται και collimator και φακούς,έστω μόνο barlow,εκτός απο τους 25mm,10mm που συνοδεύουν το τηλεσκόπιο.Υπήρχαν παλαιότερες αγγελίες,εδώ στο forum,με zoom σε πολύ καλή τιμή,δεν ξέρω αν ισχύουν ακόμα.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και για να σοβαρευτούμε λιγάκι, το Heritage έχει προσοφθάλμια MA, τα οποία είναι μια χαρά για αρχή.

 

Οποιοδήποτε τηλεσκόπιο έχει Huygens και Ramsden (τεχνολογία αιχμής 17ου και 18ου αιώνα αντίστοιχα), ουσιαστικά ΔΕΝ έχει προσοφθάλμια, θέλει να αγοράσουμε για να δούμε αξιοπρεπώς. Αυτό αν το συνυπολογίσουμε στην τιμή θα μας κάνει ναι αποφύγουμε αρκετά National Geographic της Bresser (η οποία είναι η χαμηλής ποιότητας μάρκα της Jinghua που έχει και τη Meade), αλλά φυσικά και διάφορα Powerseeker της Celestron κλπ. Το σφαιρικό κάτοπτρο του 114/500 είναι πταίσμα όταν έχουμε Huygens (και μάλιστα σε τηλεσκόπιο που δεν είναι πάνω από f/10)...

 

Νομίζω πάντως το Heritage 130 σε δεύτερο χέρι μάλλον αδύνατο να βρεθεί. Τουλάχιστον για πάνω από λίγα δευτερόλεπτα ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν συγκρίνουμε τα προσοφθάλμιά τους,αλλά τα πακέτα σαν σύνολα με γνώμονα οτι απευθύνεται σε ένα παιδί-τελείως αρχάριο,και την όσο την όσο δυνατόν χαμηλότερη τιμή(για καινούργια μιλάμε πάντα),σε περίπτωση που δεν βρεθεί κάτι αξιόλογο μεταχειρισμένο.Φακοί πιο ποιοτικοί,αργότερα θα αγοραστούν σιγά-σιγά...Επειδή έχω παρατηρήσει απο τέτοιο τηλεσκόπιο,μπορώ να πώ οτι δεν είναι για πέταμα για έναν αρχάριο!Οι όποιες θεωρητικές εκτιμήσεις θα πρέπει να συνοδεύονται και απο παρατηρησιακές εμπειρίες...Υπάρχουν άνθρωποι εδώ στο φόρουμ που ξεκίνησαν με τέτοιο τηλεσκόπιο,συμβιβάστηκαν με την σχέση απόδοσης-τιμής,και δεν είχαν πρόβλημα!Ακόμα και με το παρόμοιο της DeAgostini(το οποίο είχε την χειρότερη δυνατή σχέση ποιότητας-τιμής!).Σίγουρα όμως είναι καλύτερα απο το Vanguard 60/600 με φακούς 0.96",με το οποίο ξεκίνησα!Ούτε αυτό ήταν για πέταμα!Καλύτερη πρόταση ίσως θα ήταν SW Heritage 100p.Αλλά με τα έξοδα αποστολής μαζί,καλύτερα να περιμένει για μεταχειρισμένο με καλύτερο value for money.

Σιγά-σιγά αποκτάς εμπειρίες και αυξάνουν οι απαιτήσεις...Απο κάπου ξεκινάς και κάνεις συμβιβασμούς όταν έχεις πολύ περιορισμένο μπάτζετ...

Το Heritage το έχω προτείνει στην Άσπα απο την αρχή,σαν best value for money!Μέσα στο 2018 υπήρχαν αρκετές αγγελίες με Heritage 130,τώρα όχι.Με την διαφήμιση που του έχουμε κάνει τον τελευταίο καιρό,όποιο μεταχειρισμένο εμφανιστεί,όπως είπες και εσύ,μάλλον θα εξαφανιστεί σε χρόνο dt...

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν συγκρίνουμε τηλεσκόπια ακριβώς σαν πακέτο τα συγκρίνουμε. Αν έχουμε Huygens στο ένα είναι σα να λείπουν τα προσοφθάλμια, αυτό είναι έξτρα κόστος. Μια χαρά είναι ο οικονομικός εξοπλισμός, το 40mm διοπτρικό μου στα 80's ωραιότατο μου φαινόταν, αλλά αν σε παρόμοια τιμή υπάρχει καλύτερο δε θα το προτείνω σε άλλον.

 

Και θα σε παρακαλέσω να σταματήσεις να προσπαθείς να την πεις σε όλους και για όλα, άσε και άλλους να μιλήσουν. Θα σου φανεί απίστευτο φαντάζομαι (αν κρίνω από τον τρόπο που γράφεις), αλλά μπορεί και να υπάρχουν άνθρωποι με περισσότερες γνώσεις και εμπειρία. Εντάξει, κανείς δε μπορεί να γράφει με κενά ανάμεσα στα γράμματα με τόση ευχέρεια βέβαια, σε αυτό σε παραδέχομαι ;)

 

ΥΓ. Για να μην παρεξηγηθώ δε λέω για απαντήσεις σου σε εμένα συγκεκριμένα, αυτό έτυχε δυο τρεις φορές μόνο, γενικά για την τάση να απαντάς σε όλους και για όλα λέω...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κύριοι

Ευχαριστω πρώτα για όλες τις προτάσεις- συμβουλές που μου δίνετε,είτε εδώ είτε σε π.μ..αυτο δείχνει οτι ενδιαφέρεστε για το καλύτερο,ασχέτως των μικρών διαφορών στις απόψεις σας

Εχω καταλάβει οτι το Heritage 130 ειναι δύσκολο να το βρω μτχ.

Επισης, εχω δει οτι με λίγα παραπάνω παίρνω μτχ το dob 8 ,αλλά όσο καλύτερο κι αν ειναι ,δεν θα ξέρω που να το αποθηκευσω στο σπίτι αφου ειναι λιγουλάκι μεγάλο :?

Οποτε, περιμενω καμια εβδομαδα ακομη,κ αν δεν βρω μτχ. ,αναγκαστικά παω για κανονική αγορά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ecuador δεν με εκπλήσει πια το οτι παρεξηγείς και διαστρεβλώνεις αυτά που λέω!Το έχω συνηθίσει!Αλλά ξέρεις,δεν σου την λέω εγώ,προσπαθώ να βοηθήσω την Άσπα!

Τα λεγόμενά σου είναι απλώς τρολλάρισμα,λόγω της επεισοδιακής κουβέντας που είχαμε για τις αγορές απο το εξωτερικό!!Το έχω συνηθίσει απο σένα και μερικούς άλλους "θιγμένους",χαζός δεν είμαι για να μην καταλαβαίνω τί κάνετε........................................ok?

Ούτε βέβαια έχεις κανένα δικαίωμα να μου υποδεικνύεις πού και πώς θα μιλάω,απαράδεκτο!

Καλό είναι για όλους μας να σταματήσει το troll και τα παρόμοια μερικών απο σας......................

Τα αποσιωπητικά(όχι απλώς τελείες ή κενά),υπονοούν να σκεφτείς κάτι παραπάνω σε αυτά που εννοώ,πριν γράψεις ασυναίσθητα και αψυχολόγητα!

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κ.Άσπα,το dob 8",στέκεται όρθιο πάνω στη βάση του,όταν το αποθηκεύουμε,και πιάνει λίγο χώρο(λίγο εμβαδόν)!Αξίζει να περιμένετε για να το αγοράσετε!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης