Jump to content

Αγορά τηλεσκοπίου για παιδί 8 ετων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οποιος δεν έχει φίλτρο Σελήνης μπορεί πρόχειρα να χρησιμοποιήσει τα γυαλιά ηλίου του. Απ τα τηλεσκόπια που έχουν προταθεί το πιο αξιοπρεπές είναι το heritage 130. Αν δεν έχεις σκοπό να δώσεις περισσότερα χρήματα για κάτι καλύτερο ή δεν θες μεταχειρισμένο πάρτο και μην σκεφτείς τίποτε άλλο. Σε περίπτωση που κολλήσεις απλά θα το έχεις για δεύτερο εύκολα μεταφερόμενο τηλεσκόπιο. Σχεδόν όλοι μας εδώ μέσα έχουμε ένα τέτοιου είδος τηλεσκόπιο. Αν δεν κολλήσεις θα το πουλήσεις πολύ εύκολα μιας και όπως είδες κι εσύ έχει πολύ κόσμο που το θέλει.

ΕΠίσης υπάρχει ανορθωτής ειδώλου για επίγεια παρατήρηση με νευτώνεια

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή η Άσπα έχει θέμα με το κόστος-και αυτό είναι πολύ σημαντικό θέμα-θα πρέπει να υπολογίσει και το επιπλέον κόστος(και την διαδικασία) για ευθυγράμμιση των κατόπτρων.Πράγματα που εμείς θεωρούμε δεδομένα και απλά δεν είναι γι'αυτήν και το παιδί της!Ας τα σκεφτεί όλα με ηρεμία και κυρίως χρόνο-ιδιαίτερα για αγορά καινούργιου-να μην βιαστεί,δεν υπάρχει λόγος βιασύνης,και ας αποφασίσει ώριμα!

Πολλοί άνθρωποι θέλουν να αγοράζουν πράγματα "εδώ και τώρα",αλλά έτσι ξοδεύονται χρήματα,απογοητεύονται απο λάθος αγορές,κλπ.Γιατί όλα αυτά?

Ένα πράγμα που πρέπει να απαντήσει(μέσα της),είναι αν ενδιαφέρεται το παιδί της για τεχνικά θέματα,αν πχ.εξετάζει και χειρίζεται με προσοχή τα παιχνίδια του,αν δεν τα καταστρέφει,αν δεν βαριέται γρήγορα με τα "έξυπνα" παιχνίδια,αν έχει εκδηλώσει ενδιαφέρον για τον έναστρο ουρανό-δια γυμνού οφθαλμού-αν έχει παρατηρήσει ποτέ απο τηλεσκόπιο,έστω και απο κυάλια,κλπ.Όλα αυτά θα βοηθήσουν να κάνει μια αξιολόγηση πιο ώριμη για το αν αξίζει η επένδυση,ή θα έρθει η απογοήτευση στο παιδί απο μια λάθος επιλογή...

Το λέω αυτό γιατί σαν εκπαιδευτικός,ιδιαίτερα εφήβων,αλλά και ενηλίκων(διδασκαλία φωτογραφίας),έχουν δεί πολλά τα μάτια μου!Πολλοί άνθρωποι-και εφυείς-"δεν το έχουν" με τα τεχνικά,όπως εμείς,ακόμα και αν τους αρέσει το χόμπυ!!

Γι'αυτό προτείνεται σαν εναλλακτική λύση ένα διοπτρικό,ως απλούστερο.

Πρέπει λοιπόν να απαντηθεί με σαφήνεια πρώτα το ερώτημα: έχει κάποια κλίση το παιδί με τα τεχνικά?Θα το καταλάβει η μητέρα,με τη συμπεριφορά που δείχνει στα παιχνίδια του.Είναι πολύ σημαντικό αυτό!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντάξει υπάρχει και η ευθυγράμμιση των κατόπτρων (collimation) Κώστα, αλλά δεν είναι διαδικασία που γίνεται κάθε μέρα. Συν το γεγονός ότι ένας αρχάριος πού δύσκολα θα δεί την διαφορά, σε κανονικές συνθήκες. Κάνω λάθος;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ σαν εκπαιδευτικός θα μιλήσω. Μάλιστα παίρνω τα παιδιά από δημοτικό και τα φτάνω μέχρι 18. Δεν λέω πως έχω το αλάθητο του πάπα αλλά η δική μου εμπειρία λέει πως αν το παιδί του αρέσει θα επιμείνει και θα μάθει.

Αν δεν του αρέσει όσο εύκολο τηλεσκόπιο και να πάρει δεν πρόκριτε να ασχοληθεί. Οπότε ας πάρει το πιο αξιοπρεπές που για μένα είναι το heritage. Οσο αφορά την ευθυγράμμιση ένα κουτάκι από φιλμ είναι αρκετό για να ξεκινήσει. Δεν χρειάζεται ούτε Laser ούτε τίποτα. Για την ακρίβεια τα laser δεν κάνουν δουλειά μιας και αυτά χρειάζονται ευθυγράμμιση. Αλλά και να μην χρειάζονται ο εστιαστής τις περισσότερες φορές δεν μπορεί να κρατήσει το laser στην σωστή θέση οπότε δώρο άδωρο. Εννοείται πως πρώτα πρέπει να μάθει ο γονείς και μετά το παιδί ευθυγράμμιση. Οπότε δεν βλέπω πουθένα πρόβλημα. Γενικά το έχουμε περιπλέξει το θέμα και νομίζω πως στο τέλος αντί να την βοηθήσουμε την έχουμε μπερδέψει.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν η απευθυγράμμιση των κατόπτρων είναι πολύ μικρή,δεν υπάρχει πρόβλημα!Αν δεν είναι όμως?Υπάρχουν και καινούργια τηλεσκόπια με προβλήματα στην ευθυγράμμιση,στις βάσεις κλπ.Έτσι διαβάζουμε σχόλια σε reviews του τύπου:"δεν βλέπω τίποτα,βλέπω θολά,η βάση είναι ασταθής,κλπ",απο άτομα που είναι εντελώς αρχάρια,και βιάζονται να απορρίψουν αυτό που αγόρασαν,ενώ χρειάζεται απλώς ευθυγράμμιση ή και σφίξιμο πχ.μερικών βιδών...

Αυτό που θέλω να τονίσω,είναι να μην μιλάμε με την άνεση του έμπειρου,που τα βλέπει όλα εύκολα πιά,αλλά να μπαίνουμε στην θέση των εντελώς αρχάριων σκεφτόμενοι τί θα τους προβλημάτιζε,τί θα τους δυσκόλευε-που δεν δυσκολεύει εμάς καθόλου!Ας θυμηθούμε και την δική μας κατάσταση όταν είμασταν εντελώς αρχάριοι...

Νομίζω οτι αξίζει να απαντήσει η Άσπα(μέσα της)αν το παιδί της έχει κάποια κλίση στα τεχνικά,και μετά να κάνει την καλύτερη επιλογή με βάση όλους τους παράγοντες που έχουν προαναφερθεί.

Απο την εμπειρία μου σαν εκπαιδευτικός λέω με βεβαιότητα,οτι η κλίση στα τεχνικά δεν έχει απαραίτητα σχέση με τις επιδόσεις στα μαθήματα,ούτε στα Θετικά.πχ.μαθητές,ευφυείς με κλίση στα Μαθηματικά, δεν "το έχουν" απαραίτητα με τα τεχνικά,και μάλιστα σε απλά πράγματα επιπέδου χόμπυ!!Γνωρίζω Χημικό με διδακτορικό,που σε απλά τεχνικά θέματα σηκώνει τα χέρια ψηλά!

Γνώμη μου είναι να μ η ν βιαστεί να αγοράσει καινούργιο,εκτός αν πρόκειται για ευκαιρία μεταχειρισμένου!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να ολοκληρώσω αυτό που έλεγα:

Όταν βιάζεσαι να πάρεις μια απόφαση,και ακούς ένα σωρό απόψεις,μην δυνάμενος να τις αξιολογήσεις,τότε μπερδεύεσαι!

Γιατί να β ι α σ τ ε ί ς όμως?Για χόμπυ μιλάμε!Και για σημαντική όμως επένδυση χρημάτων,που για την Άσπα τα 200€ είναι σεβαστό ποσό!

Το να μάθεις-και θα σου πάρει καιρό-ώστε να πάψεις να είσαι εντελώς άσχετος-αρχάριος,είναι πολύ χρήσιμο!Χρειάζεται χρόνος!Δεν υπάρχει πιεστικός-πραγματικός λόγος-να αγοραστεί τηλεσκόπιο μέσα σε ένα μήνα,γιατί?Σκεφτείτε οτι αν πάρετε καινούργιο τηλ.και δεν σας κάνει,θα το πουλήσετε σε σαφώς χαμηλότερη τιμή,θα χάσετε χρήματα,γιατί?Χώρια η απογοήτευση του παιδιού.

κ.Άσπα ηρεμήστε και χαλαρώστε!Μην μπερδεύεστε,μην απελπίζεστε αν δεν βρίσκετε μεταχειρισμένο Heritage που όλοι σας συστήσαμε!Υπάρχουν και μεταχειρισμένα με καλύτερο value for money!Θέλει υ π ο μ ο ν ή και ψάξιμο!Και βέβαια χρόνο!Είναι απλά τα πράγματα!Θα πρέπει και εσείς να μάθετε πρώτα κάποια βασικά πράγματα(πχ.πώς γίνεται η ευθυγράμμιση),για να βοηθήσετε και το παιδί σας.Όλα θα γίνουν,αλλά όχι με πίεση!

Αφού πρώτα ξεκαθαριστούν κάποια πράγματα που σας προανέφερα-μιλώντας απο πείρα!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να ολοκληρώσω αυτό που έλεγα:

Όταν βιάζεσαι να πάρεις μια απόφαση,και ακούς ένα σωρό απόψεις,μην δυνάμενος να τις αξιολογήσεις,τότε μπερδεύεσαι!

Γιατί να β ι α σ τ ε ί ς όμως?Για χόμπυ μιλάμε!Και για σημαντική όμως επένδυση χρημάτων,που για την Άσπα τα 200€ είναι σεβαστό ποσό!

Το να μάθεις-και θα σου πάρει καιρό-ώστε να πάψεις να είσαι εντελώς άσχετος-αρχάριος,είναι πολύ χρήσιμο!Χρειάζεται χρόνος!Δεν υπάρχει πιεστικός-πραγματικός λόγος-να αγοραστεί τηλεσκόπιο μέσα σε ένα μήνα,γιατί?Σκεφτείτε οτι αν πάρετε καινούργιο τηλ.και δεν σας κάνει,θα το πουλήσετε σε σαφώς χαμηλότερη τιμή,θα χάσετε χρήματα,γιατί?Χώρια η απογοήτευση του παιδιού.

κ.Άσπα ηρεμήστε και χαλαρώστε!Μην μπερδεύεστε,μην απελπίζεστε αν δεν βρίσκετε μεταχειρισμένο Heritage που όλοι σας συστήσαμε!Υπάρχουν και μεταχειρισμένα με καλύτερο value for money!Θέλει υ π ο μ ο ν ή και ψάξιμο!Και βέβαια χρόνο!Είναι απλά τα πράγματα!Θα πρέπει και εσείς να μάθετε πρώτα κάποια βασικά πράγματα(πχ.πώς γίνεται η ευθυγράμμιση),για να βοηθήσετε και το παιδί σας.Όλα θα γίνουν,αλλά όχι με πίεση!

Αφού πρώτα ξεκαθαριστούν κάποια πράγματα που σας προανέφερα-μιλώντας απο πείρα!

Φιλικά-Κώστας

 

Η γυναίκα έχει αποφασίσει τι θέλει να αγοράσει. Εσύ γιατί θέλεις να της αλλάξεις τη γνώμη; Της λες να μη βιαστεί να αγοράσει το heritage τη στιγμή που έχει αποφασίσει. Η πλειοψηφία των απόψεων εδώ λέει ότι το Heritage είναι ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ και το λένε άνθρωποι που ασχολούντε χρόνια με την παρατήρηση. Παρόλα αυτά να μην ακούσει την πλειοψηφία αλλά τη μια και μοναδική άποψη που λέει να ΜΗΝ πάρει το Heritage "που όλοι σας συστήσαμε" (δηλαδή κι εσύ το συστήνεις τελικά, δεν έχω καταλάβει) αλλά να πάρει ποιο; Λες ότι υπάρχουν μεταχειρισμένα με καλύτερο value for money. Ποιά είναι αυτά; Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος; Εννοείς το SW Evo 90/900 το οποίο μόνο Σελήνη μπορείς να δεις; Είναι δυνατόν να προτείνεις καλύτερα αυτό το τηλεσκόπιο το οποίο είναι κατηγορίας κιαλιών; Αυτό είναι το value for money που εννοείς; Λες συνέχεια για την ευθυγράμμιση ότι είναι μέγα πρόβλημα τι στιγμή που είναι μια διαδικασία ΠΟΛΥ ΑΠΛΗ. Εσύ έχεις ασχοληθεί με ευθυγράμμιση; Γιατί τη θεωρείς ΤΟΣΟ δύσκολη;

 

Εμένα πάντως θα με είχες μπερδέψει με αυτά που γράφεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μανούσο ό,τι έγραψα ήταν απολύτως ξεκάθαρο για όποιον διάβασε προσεκτικά ΟΛΑ αυτά που έγραψα σε ΟΛΑ τα πόστ!Αυτά που γράφεις οφείλονται σε διάθεση τρολλαρίσματος,καιρό τώρα.....και καλό είναι να σταματήσει!

Αρκετά πια-το έχεις παρακάνει!

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεν το έχετε καταλάβει όλοι,απο τότε που έγινε η επεισοδιακή κουβέντα για τις αγορές απο το εξωτερικό(που οφείλονταν σε παρεξήγηση πιο πολύ)κάποιοι "θιγμένοι" με ακολουθούν για να με τρολλάρουν!Παρερμηνεύοντας και διαστρεβλώνοντας συστηματικά αυτά που γράφω!

Κράτησα χαμηλούς τους τόνους αλλά κάποιοι επιμένουν να βγάζουν την εμπάθειά τους,και τα "λοιπά" τους στη φόρα...λες και δεν καταλαβαίνουμε τί κάνουν!

Αν επιμένετε να ευτελίζετε το επίπεδο της κουβέντας τόσο,τί να πω,λυπάμαι!

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θα χρειαστείς τίποτα παραπάνω. Όπως λέει και ο Παναγιώτης (filiatra) πιο πάνω, ούτε laser ούτε τίποτα για αρχή, ένα κουτάκι από φιλμ είναι υπερ-αρκετό. Ο Δημήτρης (Μανούσος) λέει ότι η ευθυγράμμιση ως διαδικασία είναι πολύ απλή. Έτσι ακριβώς είναι: απλούστατη και θα συμπλήρωνα: απαραίτητη να την μάθει κανείς αν είναι να ασχοληθεί ερασιτεχνικά με την αστρονομία.

 

Και αφού έγινε κουβέντα για την ευθυγράμμιση, κάποιες βασικές οδηγίες μπορείς να δεις εδώ:

και στο κλασικό animation του Andy: http://www.andysshotglass.com/articles.html επιλέγεις do it yourself και μετά collimating a Newtonian telescope. Μπορεί σε πρώτη ανάγνωση να φαίνεται κάπως πολύπλοκη η όλη διαδικασία, αλλά αν δεις τα βιντεάκια 2-3 φορές και δοκιμάσεις να εφαρμόσεις αυτά που είδες στην πράξη, θα διαπιστώσεις και μόνη σου ότι είναι κάτι εύκολο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η γυναίκα έχει αποφασίσει τι θέλει να αγοράσει. Εσύ γιατί θέλεις να της αλλάξεις τη γνώμη; Της λες να μη βιαστεί να αγοράσει το heritage τη στιγμή που έχει αποφασίσει. Η πλειοψηφία των απόψεων εδώ λέει ότι το Heritage είναι ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ και το λένε άνθρωποι που ασχολούντε χρόνια με την παρατήρηση. Παρόλα αυτά να μην ακούσει την πλειοψηφία αλλά τη μια και μοναδική άποψη που λέει να ΜΗΝ πάρει το Heritage "που όλοι σας συστήσαμε" (δηλαδή κι εσύ το συστήνεις τελικά, δεν έχω καταλάβει) αλλά να πάρει ποιο; Λες ότι υπάρχουν μεταχειρισμένα με καλύτερο value for money. Ποιά είναι αυτά; Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος; Εννοείς το SW Evo 90/900 το οποίο μόνο Σελήνη μπορείς να δεις; Είναι δυνατόν να προτείνεις καλύτερα αυτό το τηλεσκόπιο το οποίο είναι κατηγορίας κιαλιών; Αυτό είναι το value for money που εννοείς; Λες συνέχεια για την ευθυγράμμιση ότι είναι μέγα πρόβλημα τι στιγμή που είναι μια διαδικασία ΠΟΛΥ ΑΠΛΗ. Εσύ έχεις ασχοληθεί με ευθυγράμμιση; Γιατί τη θεωρείς ΤΟΣΟ δύσκολη;

 

Εμένα πάντως θα με είχες μπερδέψει με αυτά που γράφεις.

Φίλε Μανουσο, νομίζω ότι εδώ κανείς λάθος και ότι είσαι πολύ απόλυτος. Δεν θα πω ότι ένα διοπτρικο 90/900 είναι πολύ καλύτερο στο ηλιακό σύστημα από ένα νευτωνειο 130/650. Θα πω όμως ότι ένα παιδί 8-13 ετών ( ακόμα και εάν του δώσεις ένα 8" αποχρωματικο ή ένα 16" dobsonian) θα περνάει τον χρόνο του κατά 98% παρατηρώντας τη σελήνη και δεν θα ασχοληθεί ούτε καν με το νεφέλωμα του Ωρίωνα παραπάνω από Δύο λεπτά, πόσο μάλλον με αντικείμενα που φαίνονται με πλάγια όραση.

Το ερώτημα δεν είναι πιο θεωρεί ο καθένας το καλύτερο τηλεσκόπιο, αλλά την καλύτερη επιλογή για ένα παιδί.

Ελπίζω να μην πάρεις Προσωπικά αυτή την άποψη μου, απλά η απάντηση σου μου έδωσε την αφορμή να γράψω τα παραπάνω...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό ήθελα να επισημάνω και εγώ,ποιό ειναι το κατάλληλο τηλεσκόπιο για το σ υ γ κ ε κ ρ ι μ έ ν ο παιδί,το οποίο ουσιαστικά δεν γνωρίζουμε,γι'αυτό και έθεσα μερικά εύλογα ερωτήματα στη μητέρα του,και να μην βιαστεί να αγοράσει καινούργιο "εδώ και τώρα".Απλά και αυτονόητα πράγματα...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αλλά οι προβληματισμοί που θέτετε στηρίζονται σε πράγματα που δεν ισχύουν. Οπως η ευθυγράμμιση του τηλεσκοπίου που και καλά είναι κάτι το φοβερό. Ε ότι και να λέμε δεν είναι δύσκολο. Ειδικά αν έχεις τηλεσκόπιο μπροστά σου μπορείς άνετα να καταλάβεις τι και πως βλέποντας 2-3 βιντεακια. Το δύσκολο είναι να μην έχεις τηλεσκόπιο και να πρέπει να καταλάβεις από τα βιντεάκια. Πρέπει να σταματήσει η ευθυγράμμιση να είναι αποτρεπτικός λόγος για την αγορά νευτώνιου τηλεσκοπίου.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είπα βέβαια οτι η ευθυγράμμιση είναι κάτι φοβερό!Γιατί βγαίνουν τέτοια συμπεράσματα?Αναρωτήθηκα αν μπορούν ειδικά οι τελείως αρχάριοι να κάνουν ευθυγράμμιση,χωρίς ειδικό ευθυγραμμιστή σε τηλεσκόπια μικρού εστιακού λόγου που έχουν μικρότερες ανοχές σε λάθη ευθυγράμμισης!

Νομίζω οτι έχω εξηγήσει αναλυτικά,αν διαβαστούν προσεκτικά τα πόστ μου!

Μην βλέπουμε μόνο την δική μας ευχέρεια να κάνουμε κάποια πράγματα,αλλά να μπαίνουμε και στην θέση των άλλων που ενδεχομένως να μην έχουν την ικανότητα-διάθεση κλπ.Προβληματισμός εύλογος είναι νομίζω...

Πάντως δεν νομίζω οτι είναι εύκολο για εντελώς αρχάριους να κάνουν σωστή ευθυγράμμιση με το κουτάκι του φίλμ!

Το Heritage το έχω συστήσει πρώτο απο όλα στην Άσπα,αλλά της είπα να περιμένει να το βρεί μεταχειρισμένο,ώστε αν για κάποιο λόγο δεν της κάνει,να το πουλήσει στην τιμή που το πήρε,για να μην χάσει χρήματα!Άλλωστε βγαίνουν κατά καιρούς μεταχειρισμένα σε καλύτερο value for money,και δεν εννοώ βέβαια μόνο το SW Evostar 90/900!Τα έχω εξηγήσει αυτά,αρκετές φορές.

Νομίζω οτι ασφαλή συμπεράσματα για να μην παρεξηγούμαστε βγαίνουν απο συνολική ανάγνωση όλων των πόστ,που γράφουμε,αλλιώς θα γίνουμε ο πύργος της Βαβέλ...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν, για να εξηγούμαστε

_Ευθυγράμμιση εννοείται οτι στην αρχή θα την ετοιμάζω εγω,δεν μπορει απο τωρα ενα παιδί να κάνει κατι τέτοιο,οταν δεν εχουμε ξανασχοληθεί κιολας με τέτοια

_Τωρα,αν ειναι εύκολο για εμενα κ αν τα καταφέρνω τεχνικά,αν κ της φιλοσοφικής, απο μικρη ειμαι μαθηματικό μυαλό οποτε συνήθως τα καταφέρνω τα τεχνικά

_Αν μας κάνει το νευτώνειο κ οχι κατι ευκολότερο αλλά λιγότερο καλύτερο;οχι,θέλω να ψάχνει στον ουρανό για το διαφορετικό κι οχι απλά να κοιτάει τους κρατήρες της Σελήνη,όσο φαίνονται, απο ενα λιγότερο καλο Τηλεσκοπιο..τοτε ναι,θα το βαρεθεί

Έχοντας δώσει αυτες τις εξηγήσεις,αν κ λιγο πολυ τα εχω πει στην αρχή τα βασικά, πειτε μου αν κανω λάθος για το heritage 130

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

,θέλω να ψάχνει στον ουρανό για το διαφορετικό κι οχι απλά να κοιτάει τους κρατήρες της Σελήνη,όσο φαίνονται, απο ενα λιγότερο καλο Τηλεσκοπιο..τοτε ναι,θα το βαρεθεί

Έχοντας δώσει αυτες τις εξηγήσεις,αν κ λιγο πολυ τα εχω πει στην αρχή τα βασικά, πειτε μου αν κανω λάθος για το heritage 130

Με αυτές τις προδιαγραφές φοβάμαι ότι το heritage θα πέσει "λίγο"... θέλεις dobsonian από 8" και πανω για αυτό το "διαφορετικό" και πάλι θα κρατούσα μικρό καλάθι. Ίσως η καλύτερη πρόταση που ακούστηκε θα ήταν να πας σε κάποιο "αστροπαρτυ" και να δεις μέσα από διάφορα τηλεσκόπια, διαφορετικούς στόχους.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το heritage θα δεις: πλανήτες Δία Κρόνο, φωτεινά νεφελώματα όπως το νεφέλωμα της Λύρας ή του Ωρίωνα , σφαιρωτα σμήνη όπως του Ηρακλη. Γενικά μέχρι να εξαντλήσει τις δυνατότητές του έχεις χρόνο και τότε θα είναι και η κατάλληλη περίοδος για αναβάθμιση σε μεγαλύτερο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γι'αυτό και εγώ σύστησα να περιμένει να βρεί μεταχειρισμένο σε καλύτερο value for money!Ένα dob 8",στα 250€(πάνω-κάτω),είναι η καλύτερη λύση για να αρχίσει να βλέπει ενδιαφέροντα πράγματα,τόσο σε επίπεδο λεπτομερειών στη Σελήνη και τους πλανήτες,όσο και στο "βαθύ" διάστημα!Ειδικά όταν παρατηρεί απο περιβάλλον με φωτορύπανση.Είναι προτιμότερα τα 250€(έχω δεί και πιο χαμηλή τιμή)για 8",παρά καινούργιο Heritage στα 200€!Η σύσταση για το Heritage,έγινε και απο μένα στην αρχή,με το σκεπτικό οτι θα το έβρισκε μεταχειρισμένο...Όσο αφορά για τα μικρότερα του Heritage που πρότεινα,αυτό έγινε με κριτήριο την ηλικία του παιδιού και το πολύ μικρότερο κόστος.

Προτείνω λοιπόν,εφόσον υπάρχουν αυξημένες αξιώσεις για τηλεσκόπιο με αξιόλογες δυνατότητες,ένα μεταχειρισμένο dob 8",ή έστω 6"(=150mm) και τέλος το Heritage.Αυτή είναι η λογική επιλογή μιας και η Άσπα θα αναλάβει στην αρχή τουλάχιστον το θέμα της ευθυγράμμισης,και "το έχει" με τα τεχνικά!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θέλω να ψάχνει στον ουρανό για το διαφορετικό κι οχι απλά να κοιτάει τους κρατήρες της Σελήνη,όσο φαίνονται, απο ενα λιγότερο καλο Τηλεσκοπιο..τοτε ναι,θα το βαρεθεί

Έχοντας δώσει αυτες τις εξηγήσεις,αν κ λιγο πολυ τα εχω πει στην αρχή τα βασικά, πειτε μου αν κανω λάθος για το heritage 130

 

ΑΚΡΙΒΩΣ!!

 

Σκέφτεσαι με τον σωστό τρόπο και το έχεις πιάσει το νόημα. Για να δεις λοιπόν το κάτι παραπάνω θέλεις ίντσες δηλαδή όσο γίνεται μεγάλη διάμετρο κατόπτρου-φακού. Από την άλλη θα πρέπει να σκέφτείς ότι μέσα από την πόλη το τηλεσκόπιο δεν μπορεί να αποδώσει όσο μεγάλο κι αν είναι και κάποια στιγμή στο μέλλον όταν θα έχετε εξοικειωθεί, μπορείτε να πάτε στο βουνό σε ένα σκοτεινό ουρανό. Εκεί θα μπορείτε να δείτε ΠΟΛΛΑ. Ωστόσο μέσα από την πόλη θα μπορείς να δεις κάποια πράγματα τώρα στην αρχή.

 

Όσο αφορά μεγαλύτερες διαμέτρους θα το δεις αργότερα αυτό αν το παιδί σου έχει εξαντλήσει τις δυνατότητες του heritage και θέλει να εμβαθύνει κι άλλο. Εγώ ψηφίζω heritage 130 δαγκωτό :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρόβλημα με την Άσπα είναι ο πολύ περιορισμένος προυπολογισμός και οι αυξημένες απαιτήσεις...Το να αρχίσει με το Heritage,και να χρειαστεί αργότερα να αγοράσει ένα μεγαλύτερο κ.ο.κ.έχει κόστος συν την αγορά προσοφθάλμιων-δεν φτάνουν μόνο οι 2(10mm,25mm)που συνοδεύουν τη συσκευασία.

Επειδή έχει βάλει τον πήχυ σχετικά ψ η λ ά,να θυμίσω οτι όσο μεγαλύτερη η διάμετρος του κατόπτρου-αντικειμενικού φακού,τόσο μεγαλύτερη η φωτοσυλλεκτικότητα(βλέπεις περισσότερα και πιο αμυδρά αντικείμενα) και η διακριτική ικανότητα(βλέπεις περισσότερες λεπτομέρειες).

Γι'αυτά που ζητάει και είναι διατεθειμένη να πληρώσει,νομίζω οτι η λογική λύση είναι μεταχειρισμένο,όσον το δυνατόν μεγαλύτερου κατόπτρου.Το Heritage ο ρ ι α κ ά θα της δώσει αυτά που ζητάει,και μάλιστα απο περιβάλλον με φωτορύπανση!

Χρειάζεται σύνεση και σωφροσύνη σε τέτοιες "δύσκολες" αγορές!Και υπομονή να βρεθεί η κατάλληλη ευκαιρία!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης