AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Αγορά τηλεσκοπίου για παιδί 8 ετων
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Αγορά τηλεσκοπίου για παιδί 8 ετων
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Τηλεσκόπια
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
dioripOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 03 Δεκ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 218
Τόπος: Αθήνα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/06/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 22:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μανούσος έγραψε:

Η γυναίκα έχει αποφασίσει τι θέλει να αγοράσει. Εσύ γιατί θέλεις να της αλλάξεις τη γνώμη; Της λες να μη βιαστεί να αγοράσει το heritage τη στιγμή που έχει αποφασίσει. Η πλειοψηφία των απόψεων εδώ λέει ότι το Heritage είναι ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ και το λένε άνθρωποι που ασχολούντε χρόνια με την παρατήρηση. Παρόλα αυτά να μην ακούσει την πλειοψηφία αλλά τη μια και μοναδική άποψη που λέει να ΜΗΝ πάρει το Heritage "που όλοι σας συστήσαμε" (δηλαδή κι εσύ το συστήνεις τελικά, δεν έχω καταλάβει) αλλά να πάρει ποιο; Λες ότι υπάρχουν μεταχειρισμένα με καλύτερο value for money. Ποιά είναι αυτά; Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος; Εννοείς το SW Evo 90/900 το οποίο μόνο Σελήνη μπορείς να δεις; Είναι δυνατόν να προτείνεις καλύτερα αυτό το τηλεσκόπιο το οποίο είναι κατηγορίας κιαλιών; Αυτό είναι το value for money που εννοείς; Λες συνέχεια για την ευθυγράμμιση ότι είναι μέγα πρόβλημα τι στιγμή που είναι μια διαδικασία ΠΟΛΥ ΑΠΛΗ. Εσύ έχεις ασχοληθεί με ευθυγράμμιση; Γιατί τη θεωρείς ΤΟΣΟ δύσκολη;

Εμένα πάντως θα με είχες μπερδέψει με αυτά που γράφεις.

Φίλε Μανουσο, νομίζω ότι εδώ κανείς λάθος και ότι είσαι πολύ απόλυτος. Δεν θα πω ότι ένα διοπτρικο 90/900 είναι πολύ καλύτερο στο ηλιακό σύστημα από ένα νευτωνειο 130/650. Θα πω όμως ότι ένα παιδί 8-13 ετών ( ακόμα και εάν του δώσεις ένα 8" αποχρωματικο ή ένα 16" dobsonian) θα περνάει τον χρόνο του κατά 98% παρατηρώντας τη σελήνη και δεν θα ασχοληθεί ούτε καν με το νεφέλωμα του Ωρίωνα παραπάνω από Δύο λεπτά, πόσο μάλλον με αντικείμενα που φαίνονται με πλάγια όραση.
Το ερώτημα δεν είναι πιο θεωρεί ο καθένας το καλύτερο τηλεσκόπιο, αλλά την καλύτερη επιλογή για ένα παιδί.
Ελπίζω να μην πάρεις Προσωπικά αυτή την άποψη μου, απλά η απάντηση σου μου έδωσε την αφορμή να γράψω τα παραπάνω...
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 306
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/06/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 23:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτό ήθελα να επισημάνω και εγώ,ποιό ειναι το κατάλληλο τηλεσκόπιο για το σ υ γ κ ε κ ρ ι μ έ ν ο παιδί,το οποίο ουσιαστικά δεν γνωρίζουμε,γι'αυτό και έθεσα μερικά εύλογα ερωτήματα στη μητέρα του,και να μην βιαστεί να αγοράσει καινούργιο "εδώ και τώρα".Απλά και αυτονόητα πράγματα...
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
filiatraOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Οκτ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2424
Τόπος: Φιλιατρά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/06/2018, ημέρα Παρασκευή και ώρα 1:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι αλλά οι προβληματισμοί που θέτετε στηρίζονται σε πράγματα που δεν ισχύουν. Οπως η ευθυγράμμιση του τηλεσκοπίου που και καλά είναι κάτι το φοβερό. Ε ότι και να λέμε δεν είναι δύσκολο. Ειδικά αν έχεις τηλεσκόπιο μπροστά σου μπορείς άνετα να καταλάβεις τι και πως βλέποντας 2-3 βιντεακια. Το δύσκολο είναι να μην έχεις τηλεσκόπιο και να πρέπει να καταλάβεις από τα βιντεάκια. Πρέπει να σταματήσει η ευθυγράμμιση να είναι αποτρεπτικός λόγος για την αγορά νευτώνιου τηλεσκοπίου.
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/06/2018, ημέρα Παρασκευή και ώρα 10:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν είπα βέβαια οτι η ευθυγράμμιση είναι κάτι φοβερό!Γιατί βγαίνουν τέτοια συμπεράσματα?Αναρωτήθηκα αν μπορούν ειδικά οι τελείως αρχάριοι να κάνουν ευθυγράμμιση,χωρίς ειδικό ευθυγραμμιστή σε τηλεσκόπια μικρού εστιακού λόγου που έχουν μικρότερες ανοχές σε λάθη ευθυγράμμισης!
Νομίζω οτι έχω εξηγήσει αναλυτικά,αν διαβαστούν προσεκτικά τα πόστ μου!
Μην βλέπουμε μόνο την δική μας ευχέρεια να κάνουμε κάποια πράγματα,αλλά να μπαίνουμε και στην θέση των άλλων που ενδεχομένως να μην έχουν την ικανότητα-διάθεση κλπ.Προβληματισμός εύλογος είναι νομίζω...
Πάντως δεν νομίζω οτι είναι εύκολο για εντελώς αρχάριους να κάνουν σωστή ευθυγράμμιση με το κουτάκι του φίλμ!
Το Heritage το έχω συστήσει πρώτο απο όλα στην Άσπα,αλλά της είπα να περιμένει να το βρεί μεταχειρισμένο,ώστε αν για κάποιο λόγο δεν της κάνει,να το πουλήσει στην τιμή που το πήρε,για να μην χάσει χρήματα!Άλλωστε βγαίνουν κατά καιρούς μεταχειρισμένα σε καλύτερο value for money,και δεν εννοώ βέβαια μόνο το SW Evostar 90/900!Τα έχω εξηγήσει αυτά,αρκετές φορές.
Νομίζω οτι ασφαλή συμπεράσματα για να μην παρεξηγούμαστε βγαίνουν απο συνολική ανάγνωση όλων των πόστ,που γράφουμε,αλλιώς θα γίνουμε ο πύργος της Βαβέλ...
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ΑσπαOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 22 Μαϊ 2018
Σύνολο δημοσιεύσεων: 21
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/06/2018, ημέρα Παρασκευή και ώρα 14:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπόν, για να εξηγούμαστε
_Ευθυγράμμιση εννοείται οτι στην αρχή θα την ετοιμάζω εγω,δεν μπορει απο τωρα ενα παιδί να κάνει κατι τέτοιο,οταν δεν εχουμε ξανασχοληθεί κιολας με τέτοια
_Τωρα,αν ειναι εύκολο για εμενα κ αν τα καταφέρνω τεχνικά,αν κ της φιλοσοφικής, απο μικρη ειμαι μαθηματικό μυαλό οποτε συνήθως τα καταφέρνω τα τεχνικά
_Αν μας κάνει το νευτώνειο κ οχι κατι ευκολότερο αλλά λιγότερο καλύτερο;οχι,θέλω να ψάχνει στον ουρανό για το διαφορετικό κι οχι απλά να κοιτάει τους κρατήρες της Σελήνη,όσο φαίνονται, απο ενα λιγότερο καλο Τηλεσκοπιο..τοτε ναι,θα το βαρεθεί
Έχοντας δώσει αυτες τις εξηγήσεις,αν κ λιγο πολυ τα εχω πει στην αρχή τα βασικά, πειτε μου αν κανω λάθος για το heritage 130
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
dioripOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 03 Δεκ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 218
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/06/2018, ημέρα Παρασκευή και ώρα 16:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ασπα έγραψε:
,θέλω να ψάχνει στον ουρανό για το διαφορετικό κι οχι απλά να κοιτάει τους κρατήρες της Σελήνη,όσο φαίνονται, απο ενα λιγότερο καλο Τηλεσκοπιο..τοτε ναι,θα το βαρεθεί
Έχοντας δώσει αυτες τις εξηγήσεις,αν κ λιγο πολυ τα εχω πει στην αρχή τα βασικά, πειτε μου αν κανω λάθος για το heritage 130

Με αυτές τις προδιαγραφές φοβάμαι ότι το heritage θα πέσει "λίγο"... θέλεις dobsonian από 8" και πανω για αυτό το "διαφορετικό" και πάλι θα κρατούσα μικρό καλάθι. Ίσως η καλύτερη πρόταση που ακούστηκε θα ήταν να πας σε κάποιο "αστροπαρτυ" και να δεις μέσα από διάφορα τηλεσκόπια, διαφορετικούς στόχους.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
DIMITRIS K.Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Ιούλ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 325
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/06/2018, ημέρα Παρασκευή και ώρα 16:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με το heritage θα δεις: πλανήτες Δία Κρόνο, φωτεινά νεφελώματα όπως το νεφέλωμα της Λύρας ή του Ωρίωνα , σφαιρωτα σμήνη όπως του Ηρακλη. Γενικά μέχρι να εξαντλήσει τις δυνατότητές του έχεις χρόνο και τότε θα είναι και η κατάλληλη περίοδος για αναβάθμιση σε μεγαλύτερο.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/06/2018, ημέρα Παρασκευή και ώρα 18:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γι'αυτό και εγώ σύστησα να περιμένει να βρεί μεταχειρισμένο σε καλύτερο value for money!Ένα dob 8",στα 250€(πάνω-κάτω),είναι η καλύτερη λύση για να αρχίσει να βλέπει ενδιαφέροντα πράγματα,τόσο σε επίπεδο λεπτομερειών στη Σελήνη και τους πλανήτες,όσο και στο "βαθύ" διάστημα!Ειδικά όταν παρατηρεί απο περιβάλλον με φωτορύπανση.Είναι προτιμότερα τα 250€(έχω δεί και πιο χαμηλή τιμή)για 8",παρά καινούργιο Heritage στα 200€!Η σύσταση για το Heritage,έγινε και απο μένα στην αρχή,με το σκεπτικό οτι θα το έβρισκε μεταχειρισμένο...Όσο αφορά για τα μικρότερα του Heritage που πρότεινα,αυτό έγινε με κριτήριο την ηλικία του παιδιού και το πολύ μικρότερο κόστος.
Προτείνω λοιπόν,εφόσον υπάρχουν αυξημένες αξιώσεις για τηλεσκόπιο με αξιόλογες δυνατότητες,ένα μεταχειρισμένο dob 8",ή έστω 6"(=150mm) και τέλος το Heritage.Αυτή είναι η λογική επιλογή μιας και η Άσπα θα αναλάβει στην αρχή τουλάχιστον το θέμα της ευθυγράμμισης,και "το έχει" με τα τεχνικά!
Φιλικά-Κώστας

Έχει επεξεργασθεί από τον/την fotodektis στις 29/06/2018, ημέρα Παρασκευή και ώρα 18:33, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ΜανούσοςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 02 Ιαν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1913
Τόπος: Ηράκλειο-Κρήτης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/06/2018, ημέρα Παρασκευή και ώρα 18:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ασπα έγραψε:
θέλω να ψάχνει στον ουρανό για το διαφορετικό κι οχι απλά να κοιτάει τους κρατήρες της Σελήνη,όσο φαίνονται, απο ενα λιγότερο καλο Τηλεσκοπιο..τοτε ναι,θα το βαρεθεί

ΑΚΡΙΒΩΣ!!

Σκέφτεσαι με τον σωστό τρόπο και το έχεις πιάσει το νόημα. Για να δεις λοιπόν το κάτι παραπάνω θέλεις ίντσες δηλαδή όσο γίνεται μεγάλη διάμετρο κατόπτρου-φακού. Από την άλλη θα πρέπει να σκέφτείς ότι μέσα από την πόλη το τηλεσκόπιο δεν μπορεί να αποδώσει όσο μεγάλο κι αν είναι και κάποια στιγμή στο μέλλον όταν θα έχετε εξοικειωθεί, μπορείτε να πάτε στο βουνό σε ένα σκοτεινό ουρανό. Εκεί θα μπορείτε να δείτε ΠΟΛΛΑ. Ωστόσο μέσα από την πόλη θα μπορείς να δεις κάποια πράγματα τώρα στην αρχή.

Όσο αφορά μεγαλύτερες διαμέτρους θα το δεις αργότερα αυτό αν το παιδί σου έχει εξαντλήσει τις δυνατότητες του heritage και θέλει να εμβαθύνει κι άλλο. Εγώ ψηφίζω heritage 130 δαγκωτό Cheesy Grin

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=17643
https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=19201
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/06/2018, ημέρα Παρασκευή και ώρα 19:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το πρόβλημα με την Άσπα είναι ο πολύ περιορισμένος προυπολογισμός και οι αυξημένες απαιτήσεις...Το να αρχίσει με το Heritage,και να χρειαστεί αργότερα να αγοράσει ένα μεγαλύτερο κ.ο.κ.έχει κόστος συν την αγορά προσοφθάλμιων-δεν φτάνουν μόνο οι 2(10mm,25mm)που συνοδεύουν τη συσκευασία.
Επειδή έχει βάλει τον πήχυ σχετικά ψ η λ ά,να θυμίσω οτι όσο μεγαλύτερη η διάμετρος του κατόπτρου-αντικειμενικού φακού,τόσο μεγαλύτερη η φωτοσυλλεκτικότητα(βλέπεις περισσότερα και πιο αμυδρά αντικείμενα) και η διακριτική ικανότητα(βλέπεις περισσότερες λεπτομέρειες).
Γι'αυτά που ζητάει και είναι διατεθειμένη να πληρώσει,νομίζω οτι η λογική λύση είναι μεταχειρισμένο,όσον το δυνατόν μεγαλύτερου κατόπτρου.Το Heritage ο ρ ι α κ ά θα της δώσει αυτά που ζητάει,και μάλιστα απο περιβάλλον με φωτορύπανση!
Χρειάζεται σύνεση και σωφροσύνη σε τέτοιες "δύσκολες" αγορές!Και υπομονή να βρεθεί η κατάλληλη ευκαιρία!
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Τηλεσκόπια Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5
Σελίδα 5 από 5

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης