Jump to content

αγορα τηλεσκοπιου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα και απο εμενα - ειναι η δευτερη φορα θα επιχειρησω αγορα τηλεσκοπιου .Την πρωτη το μετανιωσα την τελευταια στιγμη. Τωρα δειχνω πιο ζεστος και η αιτια ειναι οτι σκεφτομαι να το εγκταστησω μονιμα σε μια σοφιτα και απο εκει να παρατηρω τον ουρανο. δεν ξερω αν αυτο με περιοριζει , αλλα για αρχη θα ηθελα να ξεκινησω ετσι.

 

σαν αρχαριος θα ηθελα να παω σε μια ασφαλη λυση / εχω επιλεξει τα 2 παρακατω , που ειναι σε ιδια τιμη αλλα με μικρες διαφορες. ποιο μου προτεινετε?

πρεπει να παρω κατι ακομα σαν εξτρα για να ξεκινησω?

 

https://www.planitario.gr/nexstar-4-se.html

https://www.planitario.gr/astrofi-5.html

 

ευχαριστω

νικος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και τα 2 έχουν παραπλήσια εστιακή όμως το 2ο έχει μια ίντσα διάμετρο παραπάνω, άρα θα έχεις καλύτερο-φωτεινότερο αποτέλεσμα. Το 1ο απλά θα έχει καλύτερο contrast. Μάλλον το 2ο θα επέλεγα χωρίς να κρίνω τις βάσεις γιατί δεν τις έχω δουλέψει και δεν έχω άποψη. Σαν εξτρά απλά κανα καλό προσοφθάλμιο και φυσικά κατέβασε αστροχάρτες για να καταλαβαίνεις παράλληλα με τη βάση το που στοχεύει το τηλεσκόπιο και να μάθεις σιγά σιγά τον ουρανό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε αυτά τα χρήματα έχεις πάρα πολλές επιλογές. Είσαι σίγουρος γι αυτού του είδους το τηλεσκόπιο? Πληρώνεις περισσότερο για τα ηλεκτρονικά του και λιγότερο για τα οπτικά του. Θέλεις σίγουρα go to? Για να λες πως θα παρατηρείς από σοφίτα θα εννοείς μέσα από πόλη? Δύσκολα θα δεις πολλά πράγματα με τόσο μικρή διάμετρο. Ακόμη και μεγαλύτερη δε θα σου δείξει πολλά πράγματα. Οταν λες πως θα παρατηρείς απ την σοφίτα εννοείς μέσα απ το παράθυρο? Αυτό να ξέρεις είναι αδύνατον. Ή έχεις μπαλκόνι οπότε όλα μια χαρά?
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φυσικα και θα ειμαι εξω σε μπαλκονι. το σπιτι ειναι σε αραιοκατοικημενη περιοχη πολης ,οποτε υπαρχουν πολλα βραδια με σκοτεινο ουρανο

 

επιλεγω η θελω να επιλεξω κατι που να μου κανει την ζωη λιγο πιο ευκολη στο ξεκινημα...ισως αν ασχοληθω πιο σοβαρα να το μετανιωσω στο μελλον και να ψαχνω για κατι μεγαλυτερο ,αλλα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στον οπτικο σωλήνα υπερτερεί το astrofi λογω λίγο μεγαλύτερης διαμέτρου.

 

Εχω και τις δύο στηρίξεις.

 

Η καλύτερη στήριξη αλλά και πιο δύσκολη στο χειρισμό είναι η ΝΕXSTAR. Καλύτερη γιατί είναι στιβαρότερη (σταθερή) και επίσης μετατρέπεται σε ησημερινή με την ενσωματωμένη σφήνα που διαθέτει (μεγάλο πλεονέκτημα εάν ενδιαφέρεσαι για εισαγωγική αστροφωτογραφία ή βιντεοαστρονομία). Δεν συνδέεται απ' ευθειας με το smartphone/tablet. Χρειάζεται ένα extra εξάρτημα (Celestron SkyQ Link 2 WiFi Module) το βρίσκεις ~100 ευρώ από ebay.

 

H astrofi είναι λιγότερο σταθερή. Είναι πολύ εύκολη στη χρήση. Σε μένα παρουσίαζε πρόβλημα στις εντολές που έπαιρνε από το software (sky portal) - έχανε συνεχώς την ευθυγράμμιση. Αναγκάστηκα να κατεβάσω μια παλία πρόδρομη έκδοση του sky portal (Celestron Cosmos Navigator) την οποία βρήκα πολύ δύσκολα από ένα πειρ@τικό" site με εφαρμογές android και τώρα δουλεύει μια χαρά.

 

Πάντως οι περισσότεροι ερασιτέχνες συμφωνούν ότι ως αρχάριος καλύτερα να επενδύεις σε καλύτερη στήριξη παρά σε οπτικό σωλήνα, με το σκεπτικό ότι τον δεύτερο μπορείς να τον α(αντα-)λλάξεις εύκολα και οικονομικά.

 

Πάντως εάν διαθέτεις τα χρήματα μετρητοίς, θα σου πρότεινα να αγοράσεις κάποιο μεταχειρισμένο σύστημα με ελάχιστη διάμετρο 6 ίντσες (κατοπτρικό/καταδιοπτρικό) ή 100mm διοπτρικό) και μια κατά προτίμηση ισημερινή GOTO στήριξη μου να σηκώνει τουλάχιστον 5-6 κιλά εξοπλισμό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επιλεγω η θελω να επιλεξω κατι που να μου κανει την ζωη λιγο πιο ευκολη στο ξεκινημα...ισως αν ασχοληθω πιο σοβαρα να το μετανιωσω στο μελλον και να ψαχνω για κατι μεγαλυτερο ,αλλα...
Κοίτα ένα μικρό τηλεσκόπιο σαν αυτά που επέλεξες δεν νομίζω πως υπάρχει περίπτωση να μετανιώσεις για την αγορά τους. Ακόμη και να ασχοληθείς πολύ σοβαρά πάντα θα σου είναι χρήσιμο. Σχεδόν όλοι εδώ μέσα έχουμε ένα δεύτερο εύκολα μεταφερόμενο τηλεσκόπιο για διάφορες καταδρομικές παρατηρήσεις. Οπότε αφού αποφάσισες πως τα ηλεκτρονικά θα σου κάνουν την ζωή πιο εύκολη τότε προχώρα χωρίς δεύτερη σκέψη.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 4SE είναι ασύμφορη αγορά από το πλανητάριο αυτή τη στιγμή (το astro fi είναι σε σχετικά ανταγωνιστική τιμή αντιθέτως), αφού με μεταφορικά πάει κάπου 550 Ευρώ από το First Light optics. Αν και προσωπικά θα πήγαινα στις 5 ίντσες τουλάχιστον. Όντως όμως η SE είναι καλύτερη βάση (και γι' αυτό το 5SE ακόμη και από το FLO πάει περίπου 850 Ευρώ με μεταφορικά).

Και φυσικά πάντα τα μεταχειρισμένα είναι η καλύτερη απόδοση/τιμή. Αλλά γενικά για μπαλκόνι (και ειδικά αν δε βλέπεις πολικό) συνήθως τα goto alt-az βολεύουν τους αρχάριους, οπότε θεωρητικά καλά βαδίζεις ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω αν είναι καλύτερο από τα παραπάνω, αλλά πιθανότατα θα πάρεις τα περισσότερα χρήματα σου πίσω σε σχέση με τα αντίστοιχα, όταν το δώσεις για να πάρεις το δεύτερο σου τηλεσκοπιο. :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρα με οσα ακουω με βλεπω για skymax 127

 

Υπόψιν πάντως και αυτό είναι αρκετά τσιμπημένο αυτή τη στιγμή στο πλανητάριο, (π.χ. 560 στο FLO με μεταφορικά).

 

Πάντως θα ήταν ενδιαφέρον να μας πει κάποιος που το έχει δοκιμάσει τι λέει σε σχέση με τα astro fi, SLT κλπ, γιατί από τις φωτογραφίες δε μου γεμίζει πολύ το μάτι - αν και έχει καλές κριτικές ασχολούνται κυρίως με την καλή φορητότητα.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιας και έχω το skymax127 az gti wifi και το 'χω δουλέψει 3-4 φορές να πω τη γνώμη μου. Με το συνολικό βάρος στα 7-7.5 κιλά θεωρώ ότι είναι εύκολα μεταφερόμενο δεδομένου και του μικρού όγκου. Παρά το μικρό του βάρος δεν αποπνέει κάποιο αίσθημα αστάθειας. Η βάση έχει θύρα για χειριστήριο (δεν περιλαμβάνεται) ωστόσο με το wifi συνδέεσαι με το κινητό σου αφού έχεις κατεβάσει την δωρεάν εφαρμογή SynScan με την οποία κάνεις όλο το χειρισμό που απαιτείται (star allignment, περιήγηση). Η απόκριση είναι πολύ καλή χωρίς ποτέ να μου συμβεί κάποια αποσύνδεση ή μη ορθή ανταπόκριση των εντολών. Προσωπικά το δουλεύω με tablet και χρησιμοποιώ το skysafari pro5 για περιήγηση στον ουρανό. Επιπλέον έχει κωδικοποιητές και αν χρειαστεί να δουλέψεις χειροκίνητα το σύστημα, η στήριξη δεν χάνει τον προσανατολισμό της. Όσο για το skymax127 έχει φοβερό contrast και sharpness, ιδανικό για πλανητική, διπλά άστρα, αστρικά σμήνη, σφαιρωτά σμήνη ακόμα και από περιοχή με μέτρια φωτορύπανση (έχω μετρήσει στη περιοχή μου 17.5-18mags/arcsec). Ακόμα και κάποιους γαλαξίες έχω δεί (πχ Μ81, Μ82) αχνά βέβαια. Όμως για καλύτερα αποτελέσματα σε γαλαξίες και νεφελώματα και γενικότερα DSO θέλει σκοτεινό ουρανό. Εκεί το mak μεταμορφώνεται από κυρίως πλανητικό τηλεσκόπιο σε πολυεργαλείο. Δυστυχώς δεν έχω δουλέψει τα προαναφερθέντα και δεν έχω μέτρο σύγκρισης.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικα μετα απο αρκετο διαβασμα και σκεψη αποφασισα να παω σε λυση μεταχειρισμενου εχοντας στο μυαλο μου οτι αν το μετανιωσω που δεν το νομιζω , να χασω λιγοτερα χρηματα , αλλα κυριως να παρω ενα καλυτερο τηλεσκοπιο. Απο εχθες ειμαι κατοχος του παρακατω τηλεσκοπιου και περιμενω πως και πως να καθαρισει ο ουρανος για να το χρησιμοποιησω για πρωτη φορα.

 

CELESTRON C8 CPC-XLT

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια για την επιλογή σου. Καλοτάξιδο......

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο. Δεν θα το μετανιώσεις, είναι τηλεσκόπιο για μια ζωή. Έχω το 8se ( ίδιος οπτικός σωλήνας ) και πραγματικά το έχω χαρεί πάρα πολύ, τόσο για την απόδοση του όσο και για την ευχρηστία του. Θα χρειαστείς μια καλή μπαταρία για να είσαι αυτόνομος όπου και να πας καθώς και ένα παρέκταμα δρόσου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης