AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Αγορα 2ου τηλεσκοπιου
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Αγορα 2ου τηλεσκοπιου
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Τηλεσκόπια
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
kkoutrOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 26 Μάρ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 120
Τόπος: Κορινθία
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/07/2018, ημέρα Παρασκευή και ώρα 7:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ωραίο και το ED80, άσε που στο μέλλον κάνεις και φωτογράφηση...
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 938
Τόπος: Σαρωνίδα Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/07/2018, ημέρα Παρασκευή και ώρα 10:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όσο αφορά την απόδοση του ED80 συμφωνώ απολύτως με τους παραπάνω φίλους.
Από μακ έχω δει μόνο μία φορά με το 102. Και συγκρίνοντας το με το ΕD 80 που το ξέρω από πρώτο χέρι, μάλλον απογοητεύτηκα. Διότι αυτό που στα σίγουρα ξέρω για το ΕD 80 είναι τα εξής:
Στην πλανητική παρατήρηση η καλύτερη μεγέθυνση είναι 200Χ! Και βάζω θαυμαστικό διότι λογικά οι 160Χ είναι το όριο των προδιαγραφών του. Επίσης αξιοσημείωτο είναι το εξής: Έχει γραφεί ότι το ngc 6828 (Blinking planetary) στον κύκνο, για να δεις το κεντρικό άστρο χρειάζεσαι τουλάχιστον 100 χιλιοστά άνοιγμα τηλεσκοπίου. Κι όμως με το ED80 αρχίζει και φαίνετε στις 150Χ με πλάγια όραση, και στις 200Χ κανονικά και καταπρόσωπο!!! Όποιος το έχει έτσι για την πλάκα του, να το δει.
Εκεί όμως που το μικρό αυτό τερατάκι είναι αξεπέραστο, είναι στην σάρωση του καλοκαιρινού γαλαξία. Κάθομαι όσο μπορώ πιο άνετα, ξεκλειδώνω την στήριξη από τις μικρομετρικές κινήσεις των αξόνων της και ξεκινώ τις ελεύθερες πτήσεις με έναν Υπέριωνα 21 mm. (28Χ). Ανεβαίνω μετά με έναν 18mm(33Χ) και τελειώνω με έναν 15mm (40Χ) που είναι και ο βέλτιστος. Μετά από ένα τέταρτο με 20 λεπτά καθώς προσαρμόζονται τέλεια τα μάτια μου στο προσοφθάλμιο, είναι σαν να κάνω ακτινογραφία στον γαλαξία. Τρώω κυριολεκτικά κόλλημα και κάθε φορά σκέφτομε. Μα αυτό το τηλεσκόπιο δεν το αγόρασα για να βλέπω αλλά για φωτογραφικό φακό στην DSLR. Μόνο εγώ ξέρω με πόση υπομονή και προσδοκία μάζεβα τα χρήματα για αποκτήσω αυτόν τον φακό για την DSLR και να αρχίσω κι εγώ επιτέλους, μετά από την αναλογική φωτογράφιση των νικελωμάτων και την ψηφιακή. Το λάθος μου ήταν ότι σκέφτηκα μία μόνο νύχτα πριν φωτογραφίσω, ε να δω μέσα από αυτό το μικρό, να το τεστάρω ρε φίλε, που μάλλον περισσότερο για ερευνητή μου μοιάζει παρά για τηλεσκόπιο. Η μία νύχτα έγινε δύο. Οι δύο έγιναν τέσσερις. Τέλος μου πείρε 15 μήνες μέχρι να βγάλω το μάτι μου από τον καινούργιο μου «φακό» για να βάλω την φωτογραφική μηχανή, και να βγάλω επιτέλους τις πρώτες φωτογραφίες.
Ό αδερφός μου ενθουσιάστηκε και πείρε το ED 120! (Χε χε χε. Διότι μένει στη Γερμανία κι έτσι το χρησιμοποιώ συνεχώς.) Έχοντας λοιπόν το 80 θα έλεγε κανείς ότι αφού στο μικρό οι 200Χ είναι η καλύτερες (Σελήνη – πλανήτες) τότε σε αυτό θα είναι οι 300Χ. Και όντος έτσι περίπου είναι. Όμως με το 120 για να τις πιάσεις, θέλει τουλάχιστον 2 ώρες να το αφήσεις στημένο για να εξισορροπήσει θερμικά με το περιβάλλον. Εγώ την πρώτη φορά δεν το σκέφτηκα και του φόρτωσα με την πρώτη 300Χ και πείρα μεγάλη τρομάρα. Μετά όμως από δύο ώρες άρχισε κι αυτό να δείχνει τα δοντάκια του.
Όσο αφορά την σάρωση του γαλαξία συμπεριφέρεται λόγο μεγαλύτερης διατομής σαν κανονικό και κυρίως τηλεσκόπιο, κι όχι σαν «δεύτερο.»
Τώρα όσο αφορά την φορητότητα, τα Μακ δεν παίζονται.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
TomDOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 20 Ιούλ 2017
Σύνολο δημοσιεύσεων: 22
Τόπος: Πειραιάς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/07/2018, ημέρα Παρασκευή και ώρα 10:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημερα και παλι,

Σας ευχαριστω και παλι ολους για τις απαντησεις σας και για τον χρονο που αφιερωνεται για το θεματα κι μου.

Απλα σκεφτομουν το Μακ 102 λογο μεγεθους-βαρους (μεταφορα σε αεροπλανα καραβια κτλ) και τιμης γιατι κατα κυριο λογο το θελω για τις διακοπες ωστε να απασχολουμε με το να κοιταω αυτο υπεροχο θεαμα που σου προσφερουν οι πλανητες στον υπεροχο βραδυνο ουρανο.

Για DSO εχω οπως σας ειπα και στο αρχικο μου ποστ εχω νευτωνειο 150PDS που πραγματικα με με μονο το 28μμ προσοφθαλμιο και με το barlow celestron luminos μου χαρισε απιστευτες εικονες απο το νεφελωμα του Ωριονα (το ξερω πρεπει να παρω και καποιο αλλο προσοφθαλμιο για καλητερες εικονες Razz ).

Για αυτο και συνεχιζω να σας ζαλιζω γιατι θα ηθελα ενα τηλεσκοπιο μονο και μονο για πλανητες και κατα ποσο το Μακ 102 θα ανταπεξελθει σε αυτο.

Ευχαριστω και παλι.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkoutrOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 26 Μάρ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 120
Τόπος: Κορινθία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/07/2018, ημέρα Παρασκευή και ώρα 12:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

To 102 δεν το 'χω δοκιμάσει, όμως το 127 είναι λίγους πόντους μακρύτερο, λιγότερο από κιλό βαρύτερο αλλά έχεις 55 με 60% παραπάνω φωτοσυλλεκτικότητα κάτι που μετράει σημαντικά. Η τιμή είναι λίγο πιο πάνω (max 100E σε γενικές γραμμές) και συμφέρει για αυτή τη μικρή διαφορά, ενώ το αμέσως επόμενο μοντέλο (150) είναι σε όλα στο διπλάσιο σχεδόν. Μην το φοβηθείς από άποψη μεταφοράς, απο κεί και πέρα ότι πάρεις να το χαρείς.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
dioripOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 03 Δεκ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 181
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/07/2018, ημέρα Παρασκευή και ώρα 12:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και εγώ νομίζω ότι το 127 θα σε καλύψει πλήρως. Το 102 μάλλον είναι για ορεκτικό.... θα σε αφήσει "πεινασμένο" για κάτι παραπάνω. Τώρα, αν βρεις το 102 μεταχειρισμένο, σε καλή κατάσταση, σε σκοτωμένη τιμή, και θες απλά κάτι για να ρίχνεις μια μάτια στις διακοπές σου, τότε όπως έγραψα και παραπάνω, είναι το μίνιμουμ, αλλά θα έχεις κάτι να δεις. Cool
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Τηλεσκόπια Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης