Jump to content

12η ΠΕΕΑ 13-15/7/18 Δρυμώνας Θέρμου Τριχωνίδας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλησπέρα σας :)

 

Θα υπαρχει καποιος παγκος για πωληση μεταχειρισμενου εξοπλισμου οπως ειχε στη 10η ΠΕΕΑ;

 

Ευχαριστω

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σας και από μένα.

 

Μια αφελής ίσως ερώτηση αλλά αναγκαία για έναν αρχάριο. Καθώς θα ναι η πρώτη φορά που θα κατασκηνώσουμε σε βουνό και η πρώτη μας αστροπαρατήρηση σε σκοτεινό ουρανό, θεωρείτε ότι ένα ελαφρύ μπουφανάκι ή μία φορμίτσα είναι αρκετή για τη βραδιά της αστροπαρατήρησης ή χρειάζεται να έχουμε χοντρότερα ρούχα λόγω του υψομέτρου των 1200μ.; Να υποθέσω ότι μια αντικουνουπική κρέμα θα είναι απαραίτητη.

Θα χαρούμε να σας δούμε από κοντά. Καλή αστροεξόρμηση.

 

Φιλικά,

Αγγελική.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε τέτοια υψόμετρα, πάντα παίρνουμε και βαρύτερα ρούχα. Το βουνό είναι πάντα απρόβλεπτο και οι θερμοκρασίες κατεβαίνουν αισθητά σε σχέση με την πόλη.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σας και από μένα.

 

Μια αφελής ίσως ερώτηση αλλά αναγκαία για έναν αρχάριο. Καθώς θα ναι η πρώτη φορά που θα κατασκηνώσουμε σε βουνό και η πρώτη μας αστροπαρατήρηση σε σκοτεινό ουρανό, θεωρείτε ότι ένα ελαφρύ μπουφανάκι ή μία φορμίτσα είναι αρκετή για τη βραδιά της αστροπαρατήρησης ή χρειάζεται να έχουμε χοντρότερα ρούχα λόγω του υψομέτρου των 1200μ.; Να υποθέσω ότι μια αντικουνουπική κρέμα θα είναι απαραίτητη.

Θα χαρούμε να σας δούμε από κοντά. Καλή αστροεξόρμηση.

 

Φιλικά,

Αγγελική.

 

καλησπέρα σας

καλού κακού πάρτε και κανένα πιο χοντρό μπουφάν γιατί κάνει κρύο το βράδυ στο βουνό ... μια εντομοαπωθητική κρέμα καλό θα ήταν να την έχετε επίσης ...

με το καλό να έρθετε

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά από κάλυψη κινητής τηλεφωνίας είμαστε οκ?

My observatory code from NASA - MPC is L02.

Το site του NOAK Observatory: http://noakobservatory.gr/index.php 

https://iawn.net/about/members.shtml   

https://newton.spacedys.com/neodys2/index.php?pc=2.1.2&o=L02&ab=0

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=author%3A"Sioulas%2C Nick"&sort=date desc%2C bibcode desc&p_=0

https://orcid.org/0000-0002-2012-1227                                                                                                                                 

https://www.exoworldsspies.com/en/team/                                                                                                                            Νίκος Σιούλας Planetary Defence Team

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά από κάλυψη κινητής τηλεφωνίας είμαστε οκ?

 

Θα σου φέρω εγώ δορυφορικό πιάτο. :D :D

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να φέρεις επίσης και κανά πιάτο φαί.. :lol:

My observatory code from NASA - MPC is L02.

Το site του NOAK Observatory: http://noakobservatory.gr/index.php 

https://iawn.net/about/members.shtml   

https://newton.spacedys.com/neodys2/index.php?pc=2.1.2&o=L02&ab=0

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=author%3A"Sioulas%2C Nick"&sort=date desc%2C bibcode desc&p_=0

https://orcid.org/0000-0002-2012-1227                                                                                                                                 

https://www.exoworldsspies.com/en/team/                                                                                                                            Νίκος Σιούλας Planetary Defence Team

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά από κάλυψη κινητής τηλεφωνίας είμαστε οκ?

 

πιάνουν όλα τα δίκτυα στον χώρο της Αστροεξόρμησης ... εμείς εδώ και καιρό παλεύουμε να πετύχουμε με συνεχή έγγραφα και αιτήσεις που στέλνουμε, να έχουμε σταθερή και σίγουρη σύνδεση 4G ... ίσως σήμερα αύριο να έχουμε εξέλιξη στο θέμα αυτό και θα σας ενημερώσουμε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης, αναχωρώντας, προσέξτε μην ξεχάσετε τα παιδια στο σπίτι, γιατί θα υπάρχουν πολλές ενδιαφέρουσες παιδικές αστρο-δραστηριότητες στην ΠΕΕΑ :-)

 

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης, αναχωρώντας, προσέξτε μην ξεχάσετε τα παιδια στο σπίτι, γιατί θα υπάρχουν πολλές ενδιαφέρουσες παιδικές αστρο-δραστηριότητες στην ΠΕΕΑ :-)

 

 

Κατασκευή και ρίψη αλεξιπτώτου – εκτόξευση νεροπυραύλου

Σάββατο 12:00 – 13:00 και Κυριακή 12:00 – 13:00 πάλι ... θα έχω και τα 3 μικρά μου να το απολαύσουν Βαγγέλη ... πολύ θα χαρούμε να παίξουμε όλοι μαζί.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τον καιρό (νεφοκάλυψη) τι γίνεται παιδιά; Τι δείχνουν οι πιο έγκυρες προβλέψεις για την περιοχή το τριήμερο; Υπάρχουν γνώστες του μικροκλίματος που να μπορούν να δώσουν μια εντύπωση για το πως ενδέχεται να είναι τα πράγματα;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο σύστημα "Ποσειδών" φαίνονται κάποιες περαστικές νεφώσεις από την περιοχή (κυρίως το Σάββατο) αλλά με τάσεις βελτίωσης και σε κάθε περίπτωση το βουνό είναι βουνό και οι προβλέψεις είναι για τη θεωρία. Η δική μου αίσθηση κοιτώντας τις προβλέψεις είναι πως ο ουρανός θα είναι εν γένει καθαρός με πιθανώς κάποια περαστικά σύννεφα εδώ κι εκεί.

 

saturday.png.22f08c8fa603d32e907d86f917a50761.png

Σάββατο

 

friday.png.5bbfab4b1bb21e16210a124934ec29a0.png

Παρασκευή

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και σε κάθε περίπτωση το βουνό είναι βουνό και οι προβλέψεις είναι για τη θεωρία. Η δική μου αίσθηση κοιτώντας τις προβλέψεις είναι πως ο ουρανός θα είναι εν γένει καθαρός με πιθανώς κάποια περαστικά σύννεφα εδώ κι εκεί.

 

Σωστά. 8)

362455054_3.thumb.jpg.5ca6d831b95e4885a1cfab37ce5bfe22.jpg

1059963075_1.thumb.jpg.056aa37dc3a34dddcd0f921a61cf2c4e.jpg

488968793_2.thumb.jpg.4afc47f464d85522c24c25b984188d32.jpg

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά τελευταία φορά που είχα ασχοληθεί με το Ποσειδών είχα πληροφορηθεί πως το σύστημα τους ήταν σε πολύ κακή κατάσταση γιατί δεν γινόταν συντήρηση με αποτέλεσμα να χάσουν πάρα πολλούς σταθμούς. Δεν ξέρω αν ακόμη ισχύει ή αν ήταν αλήθεια, αλλά εγώ προσωπικά είχα δει πως οι προβλέψεις του για την περιοχή μου δεν ήταν τόσο καλές. Βασικά γι αυτό το είχα ψάξει τότε.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σας και πάλι.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω υπάρχει κάποιο τηλ. των υπευθύνων της αστροεξόρμησης ή κάποιο τηλ. γενικότερα επικοινωνίας που θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε περίπτωση επικοινωνίας για έκτακτη ανάγκη ή κάτι να ρωτήσουμε καθώς θα μαστε καθοδόν, καθώς δεν είναι σίγουρο αν θα υπάρχει σύνδεση διαδικτύου κλπ. Δε φαίνεται να ναι κάτι δημοσιευμένο κάπου, εκτός αν μου διέφυγε της προσοχής μου.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Φιλικά,

Αγγελική Χαρ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σας και πάλι.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω υπάρχει κάποιο τηλ. των υπευθύνων της αστροεξόρμησης ή κάποιο τηλ. γενικότερα επικοινωνίας που θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε περίπτωση επικοινωνίας για έκτακτη ανάγκη ή κάτι να ρωτήσουμε καθώς θα μαστε καθοδόν, καθώς δεν είναι σίγουρο αν θα υπάρχει σύνδεση διαδικτύου κλπ. Δε φαίνεται να ναι κάτι δημοσιευμένο κάπου, εκτός αν μου διέφυγε της προσοχής μου.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Φιλικά,

Αγγελική Χαρ.

 

Κιμωνας Παπαθανασόπουλος 6972859424

Ντέκας Γιώργος 6972699934

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό είναι να μπει μια ταμπέλα ,στον Δρυμώνα, γιατί χάνεσαι εύκολα. Επίσης το τελευταίο κομμάτι είναι , μόλις 1,5 χλμ,αλλά ζορικο για χαμηλά αυτοκίνητα
carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό είναι να μπει μια ταμπέλα ,στον Δρυμώνα, γιατί χάνεσαι εύκολα. Επίσης το τελευταίο κομμάτι είναι , μόλις 1,5 χλμ,αλλά ζορικο για χαμηλά αυτοκίνητα

 

Σε ποιο σημείο χάνεσαι; [-o<

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέσα στο χωριό ,φτάνεις σε ένα σημείο που πρέπει να πας ευθεία, (είναι ένα καφενείο νομίζω στην γωνία) ,ενώ ο δρόμος που σε φέρνει στο χωριό συνεχίζει με δεξιά ανηφορική στροφή. Το gps με έβαλε να ακολουθήσω τον κυρίως δρόμο και μετά έδειχνε να ανέβω κάτι νταμάρια. Εκεί στο καφενείο ,καλό θα ήταν να μπει μια πινακίδα
carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτή ήταν για μένα η ΠΕΕΑ στην οποία μπόρεσα να παρευρεθώ για το λιγότερο χρόνο λόγω φόρτου εργασίας αυτές τις ημέρες ωστόσο έστω και το λίγο που έμεινα αρκεί για να έχω μια καλή εικόνα του τι έγινε...

 

Έγινε μια πραγματικά εντυπωσιακή προσπάθεια από τους διοργανωτές, και τους αξίζουν συγχαρητήρια, ώστε να στήσουν όλη την υποδομή που χρειάστηκε για τη διεξαγωγή σε ένα μέρος που δεν υπήρχε τίποτα! Κινητοποιήθηκαν δήμοι, εθελοντές και πολύ κόσμος και δούλεψαν σκληρά για να περάσουμε όλοι εμείς καλά. Μπορώ να πω ότι η εξόρμηση διεξήχθη με επιτυχία και η γενική αίσθηση που αποκόμισα από τους συμμετέχοντες ήταν ότι πέρασαν πολύ καλά και έφυγαν ικανοποιημένοι!

 

Συνοψίζοντας τα συν και τα πλην σχετικά με την τοποθεσία μπορώ να πω ότι ο Δρυμώνας είναι ένα πολύ όμορφο μέρος, βρίσκεται στην κεντρική Ελλάδα με εύκολη σχετικά πρόσβαση για μεγάλο μέρος της χώρας (ειδικά τώρα με την Ιονία οδό), διαθέτει διακριτούς ανεξάρτητους σχετικά χώρους που μπορούν να βοηθήσουν στη διαχείριση του κόσμου και των διαφορετικών ομάδων συμμετεχόντων (παρατηρητές, φωτογράφοι, επισκέπτες). Ο ουρανός του είναι αρκετά καλός και λέω αρκετά λόγω του μέτριου νότου που ως γνωστόν έχει ιδιαίτερη σημασία στην παρατήρηση (επηρεάζεται από τη φωτορύπανση της Πάτρας). Έκανα επανειλημμένες μετρήσεις στο ζενίθ με SQM και μέτρησα 21,45-21,50 που είναι ικανοποιητικότατη μέτρηση για διεξαγωγή εξόρμησης οπότε ο γενικός ουρανός είναι όντως πολύ σκοτεινός. Ο χώρος που είχαν οι παρατηρητές στη διάθεσή τους είχε αρκετά δέντρα στον ορίζοντα αλλά ξέρω ότι υπάρχουν και εναλλακτικά σχέδια για άλλο σημείο.

 

Χαίρομαι ιδιαίτερα που στον κύκλο των αναθέσεων των πανελληνίων εξορμήσεων προστίθεται και ένα νέο σημείο καθώς οι διοργανωτές μας έκαναν σαφές ότι σκοπεύουν να διοργανώσουν και στο μέλλον μια εξόρμηση. Ασφαλώς καλά θα κάνουν και είμαι σίγουρος ότι με 2-3 πινελιές (χωροθέτηση παρατηρητών, βελτίωση χωματόδρομου) και την εμπειρία της πρώτης διοργάνωσης θα αγγίξουν το άριστα!

 

Συγχαρητήρια σε όλους τους διοργανωτές και πάλι και ευχαριστούμε πολύ για τη ζεστή φιλοξενία!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήταν η πρώτη φορά που συμμετείχα σε ΠΕΕΑ. Οι εντυπώσεις μου ταυτίζονται πλήρως με αυτές του Αντρέα και κάλυψε με τα παραπάνω αυτά που ήθελα κι εγώ να πω. Στα συν που επισήμανε έχω να προσθέσω και το εξής. Εμείς μείναμε από την Πέμπτη το βράδυ και φύγαμε την Δευτέρα. Ενώ επικρατούσαν κατά την διάρκεια της νύχτας συνθήκες άπνοιας, δεν είχε καθόλου δρόσο! Και τις τέσσερεις νύχτες! Ούτε ένα κάτοπτρο ούτε ένας φακός κατά την διάρκεια αυτών των τεσσάρων νυχτών δεν θάμπωσε έστω και στο ελάχιστο! Προσωπικά το γεγονός αυτό με εντυπωσίασε.

Συγχαρητήρια και από εμάς στους διοργανωτές, και πάνω απ’ όλα ευχαριστούμε πολύ για τη ζεστή φιλοξενία! Τόσο από τους διοργανωτές όσο κι από όλους τους κατοίκους της περιοχής. Το τονίζω αυτό. Ήταν σαν να συμμετείχαν όλοι οι κάτοικοι σε αυτό που έγινε στο υπέροχο βουνό τους.

1086992714_IMG_2154.thumb.jpg.289be027415307ab97d40befb156e8b1.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια σε όλους τους διοργανωτές.

Γιάννη και χάρηκα που μπόρεσες να έλθεις επιτέλους σε πανελλήνια.

Άλλη μια ωραία μάζωξη, στα όμορφα βουνά μας, ξαναβρήκαμε γνωστούς, και φίλους, τα είπαμε τα ήπιαμε, και φορτώσαμε τις μπαταρίες μας. \:D/

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η καλύτερη τοποθεσία ever από τις τελευταίες 7 που έχω συμμετάσχει, άψογη διοργάνωση με πολύ έμφαση στην λεπτομέρεια.... ΣΥΓΧΑΡΗΤΉΡΙΑ!!!!!!! από την ομάδα ΙΩΑΝΝΊΝΩΝ.

1.thumb.jpg.2836b46883c7878e9ddb2a268a3108de.jpg

24.thumb.jpg.42e6d5c32406ddc166ee98eb58d96be5.jpg

44.thumb.jpg.8430c0bec6152e6a8ac9a56c2e1fa5c3.jpg

9.thumb.jpg.e71911afbe5f3ff25f6ab1c4a23a6857.jpg

13.thumb.jpg.f21dea9a3bf10f9354981f10c6ba5427.jpg

7.thumb.jpg.87f19eae18856b576e3908e61ae32acb.jpg

5A.thumb.jpg.0bb2c3bb955e83524320f23125fbc27e.jpg

3.thumb.jpg.1b2519a12970c22b3b4baae71774e0d1.jpg

2.thumb.jpg.3983f04a1faed7ab872308b85cedb891.jpg

4645aa.thumb.jpg.26c4daa168d9bee38b8050d50f096edd.jpg

Κόσμον τονδε, τον αυτόν απάντων, ούτε τις θεών ούτε ανθρώπων εποίησεν, αλλ'' ην αεί και έστιν και έστε πύρ αείζωον. ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης