Jump to content

Αγορά τηλεσκοπίου για αστροφωτογραφιση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας! Ενδιαφέρομαι να αγοράσω τηλεσκόπιο για αστροφωτογραφιση κυρίως πλανητών αλλά και αντικειμένων βαθέος ουρανού. Είμαι αρχάρια. Η φωτογράφιση θα γίνεται με dslr. Μπορείτε να μου προτείνετε τύπο τηλεσκοπίου ή κάποια συγκεκριμένα μοντέλα; (αρχικά δε θα θέσω ζήτημα χρημάτων αλλά να μην ξεφύγουμε πολύ). Ευχαριστώ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Διάβασε εδώ κάποια εισαγωγικά για το τι εξοπλισμό θα χρειαστείς για κάθε περίπτωση. https://www.astrovox.gr/avat/types.php

 

Δεν είναι απλή και φθηνή υπόθεση πάντως η αστροφωτογραφία. Θα σου πρότεινα πριν αγοράσεις οτιδήποτε να έρθεις σε επαφή με αστροφωτογραφους σε κάποια αστροεξορμηση για να σου λύσουν οποιαδήποτε απορία και να δεις και διάφορους τύπους εξοπλισμών. Η 12 ΠΕΕΑ που θα γινει σε λίγες μέρες είναι μια πολύ καλη ευκαιρία πάντως.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρώτα απ' όλα, η αστροφωτογράφηση πλανητών και βαθέως ουρανού είναι εντελώς διαφορετικά αντικείμενα που θέλουν συνήθως διαφορετικό εξοπλισμό, με την πλανητική να είναι ευκολότερη ειδικά ως διαδικασία, μόνο που DSLR είναι συνήθως ακατάλληλες (χρησιμοποιούμε μόνο κάποιες Canon με ειδική διαδικασία - δες εδώ για να κατάβεις) - ενώ στη deep space αρχίζουν όντως με DSLR οι περισσότεροι. Για να έχεις μια ιδέα τι κάνουν διάφοροι "σωλήνες" σε πλανητική μπορείς να δεις εδώ, από τα συγκεκριμένα το Evostar 80ED είναι συνήθως η πρώτη επιλογή για αρχή σε βαθέως ουρανού για σωλήνα μέχρι 500 Ευρώ περίπου. Αλλά όπως είπα μετά το deep space έχει απαιτήσεις πολλές και από τη βάση κλπ, οπότε όπως είπε ο φίλος παραπάνω η καλύτερη λύση θα ήταν να καταφέρεις να πας σε μια εξόρμηση να δεις τι γίνεται.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Επειδή, όπως έχω αναφέρει, είμαι αρχάρια σε αυτό το κομμάτι και όσο περισσότερο ψάχνομαι, τόσο περισσότερο μπερδεύομαι, θα σας πω τον εξοπλισμό που διαθέτω και θα ήθελα να μου προτείνετε εσείς τα υπόλοιπα. Έχω μια nikon d3300. Θέλω να αγοράσω τηλεσκόπιο και ό,τι άλλο χρειαστεί για φωτογράφιση ουράνιων σωμάτων. Και για να σας προλάβω να μη θέσετε ζήτημα χρημάτων, γνωρίζω ότι είναι ακριβό χόμπυ. Αν δεν ξέρω όμως ποιος είναι ο κατάλληλος εξοπλισμός πώς θα καταφέρω σιγα σιγά να τον αποκτήσω;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Επειδή, όπως έχω αναφέρει, είμαι αρχάρια σε αυτό το κομμάτι και όσο περισσότερο ψάχνομαι, τόσο περισσότερο μπερδεύομαι, θα σας πω τον εξοπλισμό που διαθέτω και θα ήθελα να μου προτείνετε εσείς τα υπόλοιπα. Έχω μια nikon d3300. Θέλω να αγοράσω τηλεσκόπιο και ό,τι άλλο χρειαστεί για φωτογράφιση ουράνιων σωμάτων. Και για να σας προλάβω να μη θέσετε ζήτημα χρημάτων, γνωρίζω ότι είναι ακριβό χόμπυ. Αν δεν ξέρω όμως ποιος είναι ο κατάλληλος εξοπλισμός πώς θα καταφέρω σιγα σιγά να τον αποκτήσω;

 

Ένα εξαιρετικό setup είναι η HEQ5 με ένα skywatcher ED80 γύρω στα 1500€. Από και και πέρα θες αντάπτορα για προσαρμογή στο τηλεσκόπιο και μια οδήγηση αργότερα για πιο απαιτητικές λήψεις. Κι αυτά γι αρχή. Ταβάνι οικονομικό δεν υπάρχει στην αστροφωτογραφιση!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τί ακριβώς θέλεις να φωτογραφίζεις; Ανέβασε μια φωτογραφία από το ίντερνετ που θες να βγάλεις "κάτι τέτοιο". Γιατί ίσως να φαντάζεσαι κάτι που δεν γίνεται... :lol:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

https://goo.gl/images/2eXmAj κάτι τέτοιο σκέφτομαι, έστω λίγο κατώτερης ποιότητας,καμία φωτογραφία της σελήνης καλύτερη από ό,τι με το φακό 200mm της φωτογραφικής μου, κανένα Κρόνο. Δεν ξέρω αν θα μπορώ να βγάλω κανένα νεφέλωμα αμυδρά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα πάω καταθέσω και μια άλλη άποψη, λίγο πιο εναλλακτική στην επικρατούσα άποψη που λέει ότι η αστροφωτογραφία απαιτεί οπωσδήποτε μια ακριβή ισημερινή βάση.Κι ειδικά για έναν αρχάριο που θέλει να ξεκινήσει και να δει αν του αρέσει. Η τεχνολογία ευτυχώς έχει εξελιχθεί αρκετά, ώστε να μπορεί κάποιος να έχει αξιοπρεπή αποτελέσματα με ελαφρύτερο(πχ η στήριξη που αναφέρθηκε παραπάνω πρέπει να ζυγίζει 15kg, χωρίς τα αντίβαρα), φορητότερο και φτηνότερο εξοπλισμό, όπως με μια αλταζιμουθιακή goto στήριξη. Με αυτό τον τρόπο κάποιος μπορεί να δεί αν του αρέσει το χομπυ, να εξασκηθεί σε αυτό, κι αν το γουσταρει να προχωρήσει σε αγορά καλύτερου εξοπλισμού.Γιατί όπως αναφέρθηκε ταβάνι δεν υπάρχει.

Και για να προλάβω τυχόν σχόλια, δεν υποστηρίζω ότι οι ισημερινές στηρίξεις δεν επιφέρουν καλύτερα αποτελέσματα.

Επίσης να συμπληρώσω ότι το αξιοπρεπές αποτέλεσμα, είναι και υποκειμενικό για τον καθένα.

Τέλος, σημαντικό είναι κι ο διαχωρισμός του τι θέλει να κάνει κανείς.Πχ μόνο αστροφωτογραφία;Και παρατήρηση;Πλανητική φωτογραφία;Πλανητική παρατήρηση;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

https://goo.gl/images/2eXmAj κάτι τέτοιο σκέφτομαι, έστω λίγο κατώτερης ποιότητας,καμία φωτογραφία της σελήνης καλύτερη από ό,τι με το φακό 200mm της φωτογραφικής μου, κανένα Κρόνο. Δεν ξέρω αν θα μπορώ να βγάλω κανένα νεφέλωμα αμυδρά.

 

Επειδή έχεις υψηλές προσδοκίες και είναι κρίμα να δώσεις του κόσμου τα λεφτα και να απογοητευτείς στο τέλος, θα σου πρότεινα να δεις αστροφωτογραφίες από την αρχική σελίδα του astrovox να έχεις μια πιο ρεαλιστική εικόνα για το τι να περιμένεις!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι, αυτό δεν είναι καλό σε τίποτα. Εγώ θα πρότεινα αν έχεις καημό να αστροφωτογραφίσεις, να πάρεις μία star adventurer που είναι μικρή και φορητή και να ξεκινήσεις αστροφωτογράφηση με τηλεφακούς. Αυτό κάνω κι εγώ πλέον..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Μια φτηνότερη αλταζιμουθιακη, με go to , κατά προτίμηση, και ξεκινάς.

Μικρές εκθέσεις ,μετσ στακάρισμα και αρχίζεις να μαθαίνεις. Νομίζω η ηλεκτρονικά υποβοηθούμενη αστρονομία (βιντεοαστρονομια για άλλους) , είναι μια σαφώς φθηνότερη , ευκολότερη λύση για αρχή. Μπαίνεις στον χώρο ,πιο ομαλά,πιο οικονομικά, και εξοικιωνεσαι με φωτογραφικούς όρους και απαιτήσεις ,που τώρα ίσως φαίνονται και ακούγονται , εξωγήινοι.

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα συμφωνήσω με τον planetman. Αφού ήδη έχεις dslr, με star adventurer σε ένα μικρό φωτογραφικό τρίποδο, έναν τηλεφακό και ένα ιντερβαλόμετρο (αν όχι σύνδεση με laptop) έχεις ότι χρειάζεσαι για να κάνεις τα πρώτα σου βήματα. Μη βιαστείς να πας κατευθείαν στα βαθιά, μάθε πρώτα να χειρίζεσαι τον εξοπλισμό, να τραβάς σωστές λήψεις και να μάθεις στακάρισμα και επεξεργασία και αργότερα προχωράς. Το widefield είναι σαφώς πιο εύκολο με λιγότερες απαιτήσεις. Διάβασε τα άρθρα της avat εδώ στο forum, είναι πολύ κατατοπιστικά. Καλή συνέχεια.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

https://goo.gl/images/2eXmAj κάτι τέτοιο σκέφτομαι, έστω λίγο κατώτερης ποιότητας,καμία φωτογραφία της σελήνης καλύτερη από ό,τι με το φακό 200mm της φωτογραφικής μου, κανένα Κρόνο. Δεν ξέρω αν θα μπορώ να βγάλω κανένα νεφέλωμα αμυδρά.

 

Ε, η συγκεκριμένη φωτό αν δεν κάνω λάθος είναι από το διαστημικό τηλεσκόπιο Hubble. :)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για σου ρε Δημήτρη. Διότι εγώ δεν το ήξερα και μου πετάχτηκαν τα μάτια έξω. :shock:

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης