Jump to content

χαζές ερωτήσεις ερασιτέχνη!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας ! είμαι νέο μέλος εδώ και θα ήθελα να συστηθώ και να σας κουράσω με μερικές απλές απορίες για πολλούς αλλα συνθετες για μένα! Με λένε Αχιλλέα και είναι φοιτιτής γεωπονίας στην κρήτη. Αγαπάω την αστρονομία και ασχολούμε με αυτήν αρκετά χρόνια αλλα μόνο σε θεωριτικό επίπεδο (βιβλία , σεμινάρια).

Εχω αγοράσει ένα σχετικά μικρούλι κατοπτρικό τηλεσκοπιο 5,1'' για να μαθω σιγα σιγα τον ουράνιο θόλο και μεσα στα επόμενα χρόνια να παω σε κάτι καλήτερο. αυτό που με έχει μπερδέψει πολύ όμως είναι το πώς να χειρίζομαι τις ροδέλες με τις μοίρες και τις ώρες. παραθέτω λιπόν τις πρωτες μου ερωτήσεις γιατι έχω ζοριστεί λιγο.

Εγώ γνώριζα πως για να στοχευσεις ένα αντικίμενο στον ουρανό ξέρεις που βρίσκετε ρυθμίζοντας τις μοιρες και τις ωρες. Αλλα το τηλεσκόποιό μου εχει 3 πραγματα που πρέπει να ρυθμίσεις. στην κοριθή του τρίποδα βάζεις αν δεν κάνω λάθος τις συντεταγμένες της περιοχης που βρίσκεσε . στην αποπάνω ροδέλα που ρυθμίζεις τις ωρες πως μπορείς να ρυθμίσεις και τις ωρες και τα λεπτά??? και στην αποπάνω ροδέλα των μοιρών οι μοίρες σταματάνε στις 90 και μετά αρχίζουν πάλι να μυώνονται.... αρα δεν μπορω να παω πανω απο 90??

:-({|= ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι κύκλοι θέσεως στην φτηνή βάση του τηλεσκοπιου σου ειναι διακοσμητικοί. Ξέχασε την ύπαρξή τους δεν θα βρεις τίποτα με αυτους.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σας ! είμαι νέο μέλος εδώ και θα ήθελα να συστηθώ και να σας κουράσω με μερικές απλές απορίες για πολλούς αλλα συνθετες για μένα! Με λένε Αχιλλέα και είναι φοιτιτής γεωπονίας στην κρήτη. Αγαπάω την αστρονομία και ασχολούμε με αυτήν αρκετά χρόνια αλλα μόνο σε θεωριτικό επίπεδο (βιβλία , σεμινάρια).

Εχω αγοράσει ένα σχετικά μικρούλι κατοπτρικό τηλεσκοπιο 5,1'' για να μαθω σιγα σιγα τον ουράνιο θόλο και μεσα στα επόμενα χρόνια να παω σε κάτι καλήτερο. αυτό που με έχει μπερδέψει πολύ όμως είναι το πώς να χειρίζομαι τις ροδέλες με τις μοίρες και τις ώρες. παραθέτω λιπόν τις πρωτες μου ερωτήσεις γιατι έχω ζοριστεί λιγο.

Εγώ γνώριζα πως για να στοχευσεις ένα αντικίμενο στον ουρανό ξέρεις που βρίσκετε ρυθμίζοντας τις μοιρες και τις ωρες. Αλλα το τηλεσκόποιό μου εχει 3 πραγματα που πρέπει να ρυθμίσεις. στην κοριθή του τρίποδα βάζεις αν δεν κάνω λάθος τις συντεταγμένες της περιοχης που βρίσκεσε . στην αποπάνω ροδέλα που ρυθμίζεις τις ωρες πως μπορείς να ρυθμίσεις και τις ωρες και τα λεπτά??? και στην αποπάνω ροδέλα των μοιρών οι μοίρες σταματάνε στις 90 και μετά αρχίζουν πάλι να μυώνονται.... αρα δεν μπορω να παω πανω απο 90??

:-({|= ](*,)

 

Καλώς ήλθες στο astrovox.

Για αρχή δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις!! :mrgreen:

Στο θέμα σου τώρα, όντως τους κύκλους στη βάση τους ξεχνάς. Είναι διακοσμητικοί. Αν θες να στοχεύσεις ένα αντικείμενο στον ουρανό, πρέπει να εξοικειωθείς μαζί του και να κατανοείς τι βλέπεις. Έπειτα πρέπει να ξέρεις που βρίσκεται το αντικείμενο που πρέπει να βρεις και με μια διαδικασία που λέγεται star hopping (αστρομεταπήδηση) βρίσκεις το στόχο σου. Στην αρχή θα σου φανεί κάπως, αλλά με την εξάσκηση, θα γίνει παιχνιδάκι. Σου προτείνω να ξεκινήσεις διαβάζοντας το Nightwatch του Terence Dickinson και το Backyard astronomers guide πάλι του ίδιου. Έπειτα σου προτείνω, αν διαθέτεις κιάλια, να αρχίσεις τις σαρώσεις του ουρανού και να βρίσκεις αντικείμενα, ώστε να εξασκήσεις την αστρομεταπήδηση. Είναι πιο εύκολη η εξοικείωση από τα κιάλια, απ' ότι απευθείας από το τηλεσκόπιο, πίστεψέ με!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΟΚ τοτε δεν ασχολουμε με αυτά. Δυστυχώς δεν διαθέτω κιάλια και δεν έχω και την δυνατότητα να πάρω.... αλλα φαντάζομαι οτι με την εξοικείωση με τον ουρανό χρόνο με τον χρόνο θα μπορέσω να μαθω. Οπότε αυτό που μου μένει είναι να μάθω σιγα σιγά τον ουρανό και να βρίσκω τα αντικίμενα με το σκόπευτρο του τηλεσκοποίου (αν λεγεται ετσι).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μπορεις επισης να τοοθετησεις στο τηλεσκοπιο σου ενα ερευνητη telrad ή αν ειναι μεγαλος και βαρυς για το τηλεσκοπιο σου ενα ερευνητη rigel. Ειναι σκοπευτρα που προβαλουν σε ενα γυαλι ομοκεντρους κυκλους και μπορεις να τους χρησιμοποιησεις για τον ευκολοτερο εντοπισμο των στοχων.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην Κρήτη έχει αρκετούς με μεγάλη εμπειρία που μπορούν να σε βοηθήσουν αν βέβαια τους είναι εύκολο. Γιατί δεν ρωτάς εδώ μέσα αν υπάρχει κάποιος με όρεξη να πας μαζί του ένα δυο βράδια? Μετά θα είναι παιχνιδάκι. Και πρέπει οπωσδήποτε να διαβάσεις το Nightwatch του Terence Dickinson που προτείνει ο Δημήτρης. Είναι μικρό, ευκολοδιάβαστο και θα σου λύσει πολλές απορίες. Ολοι μας το έχουμε διαβάσει.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης