Jump to content

τηλεσκόπιο για video αστρονομία


stelaras1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

διαβάζοντας παραπάνω τα σχόλια των φίλων νομίζω ότι το συγκεκριμένο που ανέφερα δεν ενδείκνυται για βίντεο λόγω του μεγάλου εστιακού μήκους :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλό ειναι να είσαι κάτω από 750mm εστιακο μήκος. Σε schmidt cassegrain μπορεις να χρησιμοποιήσεις μειωτή εστιακού λόγου για να το επιτύχεις. Στα νευτώνια συνήθως δεν μπορεις να εστιάσεις με μειωτή εστιακού λόγου, καμιά φορά δεν μπορείς να εστιάσεις καθόλου με κάμερα. Συνήθως σε ντομπσόνιαν συμβαίνει το δεύτερο.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

διαβάζοντας παραπάνω τα σχόλια των φίλων νομίζω ότι το συγκεκριμένο που ανέφερα δεν ενδείκνυται για βίντεο λόγω του μεγάλου εστιακού μήκους :cheesy:

 

Έχει reducer πάνω , είναι f 6,3. Κάνω βίντεο δυο χρόνια τώρα. Μια χαρά κάνει.

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

διαβάζοντας παραπάνω τα σχόλια των φίλων νομίζω ότι το συγκεκριμένο που ανέφερα δεν ενδείκνυται για βίντεο λόγω του μεγάλου εστιακού μήκους :cheesy:

 

Έχει reducer πάνω , είναι f 6,3. Κάνω βίντεο δυο χρόνια τώρα. Μια χαρά κάνει.

 

Επίσης μπορεί να μπει και δεύτερο reducer (0.5x) για ακόμα μεγαλύτερη μείωση εστιακού λόγου / απόστασης. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά υπάρχουν πολλά παραδείγματα στο ίντερνετ με καλή απόδοση.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό ειναι να είσαι κάτω από 750mm εστιακο μήκος. Σε schmidt cassegrain μπορεις να χρησιμοποιήσεις μειωτή εστιακού λόγου για να το επιτύχεις. Στα νευτώνια συνήθως δεν μπορεις να εστιάσεις με μειωτή εστιακού λόγου, καμιά φορά δεν μπορείς να εστιάσεις καθόλου με κάμερα. Συνήθως σε ντομπσόνιαν συμβαίνει το δεύτερο.

 

Γιώργο ευχαριστώ για την επισήμανση

 

νομίζω ένα schmidt cassegrain είναι ότι πρέπει για την περίπτωσή μου, όπως το

 

 

 

https://www.firstlightoptics.com/maksutov/skywatcher-skymax-102-ota.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Stelaras1 αυτό είναι ένα maksutov cassegrain και είναι προσανατολισμένο περισσότερο σε πλανητική, διπλά άστρα, σφαιρωτά σμήνη κλπ. Για Schmidt κοίτα celestron c6, c8 κλπ. Επίσης για να χρησιμοποιήσεις τον f6.3 απο schmidt πάνω στο skymax θες και τον mak to schmidt αντάπτορα. Είμαι περίεργος μιας και έχω το skymax127 κατά πόσο αποδίδει. Αν κάποιος έχει δοκιμάσει βιντεοαστρονομία με mak, παρακαλώ για την γνώμη του.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...
Skywatcher 102/500, Skywatcher 125/625, νευτώνιο 6-8" f/4-f/5, schmidt cassegrain με μειωτήρα στο f/5 τουλάχιστον. Ολα αυτά κάνουν. Η βιντεοαστρονομία δεν ειναι αστροφωτογραφία να μας ενδιαφέρει η ποιότητα και οι τεχνικά άρτιες εικόνες. Αν θέλεις κατι τέτοιο ασχολήσου με αστροφωτογραφία. Με την βιντεοαστρονομία επιδιώκουμε να δούμε όσο το δυνατόν περισσότερα αντικείμενα σε κάθε παρατηρησιακή συνεδρία. Δεν χρειάζεται να ξοδευτείς περιορίσου στους κανόνες: εστιακη κατω απο 1000 ακόμα καλύτερα κάτω απο 750 (το πεδιο ειναι μικρο), εστιακός λόγος το πολύ f/5, ακριβές goto. Μην αναλώνεσαι. Ξεκίνα!
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα κι εμένα είμαι στο ψάξιμο για αγορά τηλεσκοπίου αποκλειστικά για βιντεοαστρονομία. Ψάχνοντας λίγο βρήκα αυτό

 

https://www.astroshop.eu/telescopes/skywatcher-telescope-n-114-500-skyhawk-1145ps-az-gte-goto-wifi/p,60129

 

Με εστιακό λόγο f/4.4, 500mm εστιακή, αλλά μικρή σχετικά διάμετρο 114mm. Επίσης αυτό:

 

https://www.astroshop.eu/telescopes/skywatcher-telescope-n-130-650-explorer-130ps-az-gti-goto-wifi/p,55180

 

Αυτό έχει εστιακό λόγο f/5, 650mm, και μεγαλύτερη διάμετρο 130mm.

 

Πιο λέτε είναι καλύτερο; Θα προτιμούσατε καλύτερη διάμετρο ή πιο γρήγορο εστιακό λόγο;

 

Επίσης οι στηρίξεις αυτές πώς σας φαίνονται; Είναι Alt-Az Goto με σύνδεση WiFi και εφαρμογή σε κινητό ή/και Skysafari κτλ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα κι εμένα είμαι στο ψάξιμο για αγορά τηλεσκοπίου αποκλειστικά για βιντεοαστρονομία. Ψάχνοντας λίγο βρήκα αυτό

 

https://www.astroshop.eu/telescopes/skywatcher-telescope-n-114-500-skyhawk-1145ps-az-gte-goto-wifi/p,60129

 

Με εστιακό λόγο f/4.4, 500mm εστιακή, αλλά μικρή σχετικά διάμετρο 114mm. Επίσης αυτό:

 

https://www.astroshop.eu/telescopes/skywatcher-telescope-n-130-650-explorer-130ps-az-gti-goto-wifi/p,55180

 

Αυτό έχει εστιακό λόγο f/5, 650mm, και μεγαλύτερη διάμετρο 130mm.

 

Πιο λέτε είναι καλύτερο; Θα προτιμούσατε καλύτερη διάμετρο ή πιο γρήγορο εστιακό λόγο;

 

Επίσης οι στηρίξεις αυτές πώς σας φαίνονται; Είναι Alt-Az Goto με σύνδεση WiFi και εφαρμογή σε κινητό ή/και Skysafari κτλ.

 

Δεν χρειάζεται να ξοδευτείς περιορίσου στους κανόνες: εστιακη κατω απο 1000 ακόμα καλύτερα κάτω απο 750 (το πεδιο ειναι μικρο), εστιακός λόγος το πολύ f/5, ακριβές goto. Μην αναλώνεσαι. Ξεκίνα!

Αυτή είναι η συνταγή. Μεγαλύτερη βαρύτητα έχει ο γρήγορος εστιακός λόγος παρά η διάμετρος.... όμως τα τηλεσκόπια που αναφέρεις αν και κάνουν για αυτή τη δουλειά είναι εισαγωγικά και δεν ξέρω αν αξίζει να τα πληρώσεις καινούργια. Στα ίδια λεφτά μπορείς να βρείς eq3/2 ή eq5/exos2 goto με 130pds. Η azgti είναι ωραία και φορητή, όμως θές πιο στιβαρό τρίποδο (και με wedge) και firmware για λειτουργία σε eq ενώ με 5" νευτώνιο έρχεται κοντά στα όρια της.

 

Τι κάμερα θα χρησιμοποιήσεις;

Έχεις κάποιο μικρό νευτώνιο (π.χ. heritage)

Έχεις πλατφόρμα για τα dob;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτή είναι η συνταγή. Μεγαλύτερη βαρύτητα έχει ο γρήγορος εστιακός λόγος παρά η διάμετρος.... όμως τα τηλεσκόπια που αναφέρεις αν και κάνουν για αυτή τη δουλειά είναι εισαγωγικά και δεν ξέρω αν αξίζει να τα πληρώσεις καινούργια. Στα ίδια λεφτά μπορείς να βρείς eq3/2 ή eq5/exos2 goto με 130pds. Η azgti είναι ωραία και φορητή, όμως θές πιο στιβαρό τρίποδο (και με wedge) και firmware για λειτουργία σε eq ενώ με 5" νευτώνιο έρχεται κοντά στα όρια της.

 

Τι κάμερα θα χρησιμοποιήσεις;

Έχεις κάποιο μικρό νευτώνιο (π.χ. heritage)

Έχεις πλατφόρμα για τα dob;

 

Δεν έχω μικρό νευτώνειο, ούτε πλατφόρμα ούτε κάμερα. Κάμερα έχω αποφασίσει την ASI224MC που έχω διαβάσει πάρα πολλές καλές κριτικές και που χρησιμοποιούν φίλοι εδώ μέσα με πολύ καλά αποτελέσματα. Αυτό που ψάχνω είναι ένα ολοκληρωμένο εισαγωγικό setup τηλεσκοπίου και στήριξης αυτοματοποιημένη (με goto/tracking). Οι βάσεις που προτείνεις δεν έχουν gotο/tracking κάτι που θεωρώ ότι είναι απαραίτητα και τα δύο ειδικά όταν κάνεις παρατήρηση μέσα από πόλη. Επίσης θεωρώ ότι δεδομένου ότι θα τραβάς μικρής διάρκειας εκθέσεις (1-2 sec) δεν χρειάζεσαι ισημερινή που σημαίνει πολύ πιο εύκολο στήσιμο μιας και δεν χρειάζεται να βλέπεις πολικό αστέρα.

 

Είναι έτσι τα πράγματα ή κάτι μου ξεφεύγει;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1-2 sec δεν φτάνουν. Θέλεις 5-10-20 εγώ με τόσα τραβάω και στακάρει το sharpcap. Θα πρότεινα κοντό αχρωματικό διοπτρικό είτε 102/500 είτε 125/625. Αν αναβαθμίσεις τον εστιαστή σε crayford ακόμα καλύτερα. Εγω με 102/500 δουλεύω που εχει εστιαστή crayford. Πολύ πιο στιβαρό απο νευτώνιο, δεν χρειάζεται ευθυγράμμιση και καλό για και οπτικά για ευρύ πεδίο/grab and go. Βάση EQ5 χωρίς καλό goto δεν θα βρισκεις τα αντικείμενα και θα εκνευρίζεσαι.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μανούσο. Αυτό που είδα σε μικρές αυτοματοποιημένες στηρίξεις ΑΖ είναι ότι είναι πολύ ασταθείς ακόμα και με ελαφρούς και μικρούς σωλήνες. Έπειτα για να βάλεις να δουλέψει το goto, παρατήρησα, ότι το πρώτο άστρο που σημαδεύουν είναι ο πολικός!

Αφού το πράγμα είναι έτσι, γιατί δεν σκέφτεσαι την απλή EQ5 που σε μικρά τηλεσκόπια τύπου D100 F500 είναι βράχος; Έχει 300 με 350 ευρώ + το απλό μοτέρ στην ορθή αναφορά. Αν θέλεις goto μπορείς να φτιάξεις τα μικρά δισκάκια που έχω στην δική μου, τα οποία τα βάζεις στους κοχλίες μικρομετρικής κίνησης, και μαζί με το πρόγραμμα που θα σου στείλω έχεις ακρίβεια στόχευσης που την ζηλεύουν τα goto των εταιριών. Και χωρίς να πρέπει να σημαδέψεις άστρα για να το ευθυγραμμίσεις. Το μόνο που θα κάνεις είναι όταν την βάλεις στο χώρο, μέσα από την σήραγγα του τηλεσκοπίου να σημαδεύεις τον πολικό. (δεν χρειάζεται πολική διόπτρα και τα ρέστα). Πολική διόπτρα χρειάζεται στην αστροφωτογράφηση μακράς έκθεσης, όχι στην απλή παρατήρηση, ακόμα κι αν αλλάζεις στόχους χρησιμοποιώντας της ουράνιες συντεταγμένες.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι βάσεις που προτείνεις δεν έχουν gotο/tracking κάτι που θεωρώ ότι είναι απαραίτητα και τα δύο ειδικά όταν κάνεις παρατήρηση μέσα από πόλη. Επίσης θεωρώ ότι δεδομένου ότι θα τραβάς μικρής διάρκειας εκθέσεις (1-2 sec) δεν χρειάζεσαι ισημερινή που σημαίνει πολύ πιο εύκολο στήσιμο μιας και δεν χρειάζεται να βλέπεις πολικό αστέρα.

 

Είναι έτσι τα πράγματα ή κάτι μου ξεφεύγει;

Εννοούσα (eq3/2 ή eq5 ή exos2) goto, δηλαδή τις synscan εκδόσεις των skywatcher.

Με alt-az goto θα έχεις ελαφρύ field rotation και ίσως όχι πολύ πετυχημένο στακαρισμα στο sharpcap. Το καλό της azgti είναι ότι με ένα firmware εύκολα γίνεται ισημερινή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτή είναι η συνταγή. Μεγαλύτερη βαρύτητα έχει ο γρήγορος εστιακός λόγος παρά η διάμετρος.... όμως τα τηλεσκόπια που αναφέρεις αν και κάνουν για αυτή τη δουλειά είναι εισαγωγικά και δεν ξέρω αν αξίζει να τα πληρώσεις καινούργια. Στα ίδια λεφτά μπορείς να βρείς eq3/2 ή eq5/exos2 goto με 130pds. Η azgti είναι ωραία και φορητή, όμως θές πιο στιβαρό τρίποδο (και με wedge) και firmware για λειτουργία σε eq ενώ με 5" νευτώνιο έρχεται κοντά στα όρια της.

 

Τι κάμερα θα χρησιμοποιήσεις;

Έχεις κάποιο μικρό νευτώνιο (π.χ. heritage)

Έχεις πλατφόρμα για τα dob;

 

Δεν έχω μικρό νευτώνειο, ούτε πλατφόρμα ούτε κάμερα. Κάμερα έχω αποφασίσει την ASI224MC που έχω διαβάσει πάρα πολλές καλές κριτικές και που χρησιμοποιούν φίλοι εδώ μέσα με πολύ καλά αποτελέσματα. Αυτό που ψάχνω είναι ένα ολοκληρωμένο εισαγωγικό setup τηλεσκοπίου και στήριξης αυτοματοποιημένη (με goto/tracking). Οι βάσεις που προτείνεις δεν έχουν gotο/tracking κάτι που θεωρώ ότι είναι απαραίτητα και τα δύο ειδικά όταν κάνεις παρατήρηση μέσα από πόλη. Επίσης θεωρώ ότι δεδομένου ότι θα τραβάς μικρής διάρκειας εκθέσεις (1-2 sec) δεν χρειάζεσαι ισημερινή που σημαίνει πολύ πιο εύκολο στήσιμο μιας και δεν χρειάζεται να βλέπεις πολικό αστέρα.

 

Είναι έτσι τα πράγματα ή κάτι μου ξεφεύγει;

 

Για να μην παιδεύεσαι.

1) Alt -az είναι μια χαρά για βίντεο. Πάντα όμως με goto ,όχι για κανέναν άλλο λόγο ,αλλά για να μπορέσεις να απολαύσεις κάθε φορά όσο το δυνατόν περισσότερους στόχους . Αν θέλεις μπορείς να πας σε ισημερινή , αλλά τότε κοίτα να πας σε μια πιο ποιοτική (και πιο ακριβή) ,με την προοπτική ότι αν στο μέλλον ανέβουν οι απαιτήσεις σου ,να σε καλύπτει.

2) Ο σωλήνας καλό είναι να έχει εστιακή κάτω από 1000 mm . Όχι απαραίτητο , μιας και δεν έχεις απαιτήσεις σε αυστηρή οδήγηση ,(οι εκθέσεις είναι απελπιστικά μικρές) αλλά κερδίζεις σε μέγεθος πεδίου και σε φωτοσυλλεκτικότητα , αλλά οι νέες cmos είναι αρκετά ευαίσθητες ,οπότε και σε μικρές εκθέσεις κάνουν παπάδες.Αν πας σε μια λιγότερη ευαίσθητη κάμερα ,όπως σε κάποια αναλογική cctv ,τότε ναι ,χρειάζεται μικρή εστιακή. Θεωρώ ότι ιδανικός σωλήνας είναι ένα sct σε 5-6 ίντσες με μειωτή 0.63 είναι ιδανικός. Αφαιρείς τον reducer, κάνεις πλανητική , με reducer πας σε dso. Κοστίζει όμως σαφώς παραπάνω από τα τηλεσκόπια που αναφέρθηκαν πιο πάνω ,ενώ έχει και το μείον ότι τα Sct σκοτεινιάζουν ελαφρώς το πεδίο ,λόγω της κεντρικής παρεμπόδισης .

3) Η ASI224MC είναι μια εξαιρετική all around κάμερα , και σε λογική τιμή . Ακόμα και αν θέλεις αργότερα να ''μπλέξεις ¨με την αστροφωτογραφία ,μπορεί να καλύψει για αρκετό καιρό τις απαιτήσεις σου.

4) Μετά από τρία χρόνια ενασχόλησης με το βίντεο , μπορώ να πώ με γνώση λόγου ,ότι το 90 % των τηλεσκοπίων , κάνουν μια χαρά για ηλεκτρονική υποβοηθούμενη αστρονομία . (Δεν μου αρέσει ο τίτλος βιντεοαστρονομία) .

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το goto είναι απαραίτητο ειδάλλως σου βγαίνει η ψυχή για να βρεις τους στόχους. Ειδικά για τους αμυδρότερους που δεν θα είσαι και σίγουρος αν είναι στο πεδίο ή όχι. Προσωπικά προτιμώ την ισημερινή για ακριβέστερο goto και ομαλότερη παρακολούθηση. Το πεδίο και στα 1000 απαιτεί ακριβές goto με αισθητήρες 1/3", για το λόγο αυτό εγώ προτιμώ το 102/500 από το Celestron 8 με μειωτή εστιακού λόγου. Επίσης και τα νευτώνια 200/400 είναι πολύ καλή λύση για βιντεοαστρονομία (η βιντεοαστρονομία ειναι υποσύνολο της ηλεκτρονικά υποβοηθούμενης αστρονομίας :) )
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω ήδη μια στήριξη SW AZ-GTI και μια κάμερα ZWO ASI224MC.

 

Άρα με ένα τηλεσκόπιο σαν αυτό https://www.firstlightoptics.com/startravel/skywatcher-startravel-102t-ota.html ή αυτό https://www.firstlightoptics.com/startravel/skywatcher-startravel-120t-ota.html είμαι καλά για EAA?

 

Είναι απαραίτητο το fringe killer filter ?

 

Επίσης την κάμερα την συνδέουμε κατευθείαν στο τηλεσκόπιο χωρίς το διαγώνιο, χρειάζεται κάποιο extension tube/spacer ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Τι τηλεσκόπιο έχεις τώρα;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρώτο το έχω κι εγώ στην παλιότερη γαλάζια έκδοση (φαίνεται στο avatar μου). Το fringe killer το είχα και γι αυτό το χρησιμοποιώ. Κόβει το μπλε γύρω από τα λαμπρά άστρα. Μπορεις να βάλεις και απλο IR cut ή ακόμα και ανοιχτό κίτρινο για οικονομία και προστασία του αισθητήρα από την σκόνη. Για την εστίαση με κάμερα χωρίς διαγώνιο μάλλον δύσκολο να εστιάσει αλλά αν δεν δοκιμάσεις δεν μπορείς να ξέρεις. Εγω χρησιμοποιώ flip mirror για κεντράρισμα των στόχων. Το θεωρώ σχεδόν απαραίτητο αξεσουάρ. Το skywatcher heritage ίσως εστιάζει αν τραβηξεις λίγο κάτω τους πόλους αλλά δεν κάνει έτσι κι αλλιώς για σοβαρή δουλειά.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω ένα SW Heritage-130p Flextube αλλά δεν εστιάζει χωρίς barlow!

Το συγκεκριμένο δεν υπάρχει περίπτωση να μην εστιάζει. Αν σου λείπει in-focus βάλε την 224 πιο βαθειά στον εστιαστή και αν δεν φτάνει πάλι κόντυνε τα truss ( μην το προεκτείνεις τέρμα έξω, αλλά 2-3 εκ πριν το τέρμα έξω). Μήπως όμως αντί για αυτό θέλει μια μικρή προέκταση (out-focus);

Μια χαρά πανέτοιμος είσα,ι και το heritage με 650mm και F/5 είναι εξαιρετικό για βιντεοαστρονομία!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν διακρίνω καλά ο εστιαστής του heritage 130p είναι ελικοειδής (helical). Αν είναι έτσι και περιστρέφεται για να εστιάσεις δεν είναι και ό,τι καλύτερο για εστίαση με κάμερα.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι ειναι helical και ο συγκεκριμένος δεν βολευει για να εστιασει η καμερα.

 

Του λειπει inward focus για να εστιασει, θα δοκιμασω να μην επεκτεινω εντελως το τηλεσκοπιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

EQ6, SW120mm ASI224και SharpCap. Τι άλλο χρειάζομαι Master Γιώργο;; :mrgreen: :mrgreen:

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

EQ6, SW120mm ASI224και SharpCap. Τι άλλο χρειάζομαι Master Γιώργο;; :mrgreen: :mrgreen:

 

Ίσως έναν reducer και σίγουρα ir cut φίλτρο. Κατά τα άλλα ,ίσως λίγο μελέτη. Εδώ είμαστε αν χρειαστείς οτιδήποτε. Μπορώ να σου στείλω και το κινητό μου,αν χρειαστείς οτιδήποτε.

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης