Jump to content

παρατηριση ουρανού με 5'' τηλεσκοπιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρει κάνεις με ένα τηλεσκόπιο sky watcher dobsonian 5 ιντσων κάποιο αντικείμενο του βαθέος ουρανού που μπορώ να παρατηρισω (με μέτρια φωτορύπανση).

Κάθε συμβουλή είναι δεχτή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δες το βράδυ στον Νότο τον Τοξότη, που μοιάζει με τσαγιέρα.

 

Sagittarius-constellation-map.gif

 

Τα περισσότερα αντικείμενα που σημειώνονται με Μ (αντικείμενα Messier) θα πρέπει να φαίνονται.

 

Αν σου ανοίξει η όρεξη, επάνω από το κεφάλι σου θα βρίσκεται το Τρίγωνο το Καλοκαιριού, με τον Γαλαξία να περνά ανάμεσα στους αστερισμού του Κύκνου, της Λύρας και του Αετού. Εκεί υπάρχουν και άλλα αντικείμενα, παραδίπλα στον Ηρακλή επίσης.

 

https://www.wikihow.com/images/d/d5/Find-Your-Way-Around-the-Summer-Night-Sky-Step-10.jpg

Find-Your-Way-Around-the-Summer-Night-Sky-Step-10.thumb.jpg.2b310db321203931eb694a04da006a6d.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα

 

Εγώ που έχω το dob 5,1 truss (παρόμοιο μέγεθος) με τον φίλο που ρωτά μπορώ να δω μέσα από Αθήνα κάποιο messier ή ngc;

Ή είναι μόνο για dark skies;

 

Φιλικά

 

Θάνος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς, ειδικά τα σφαιρωτά σμήνη φαίνονται αρκετά καλά. Αλλά την απάντηση θα την πάρεις δοκιμάζοντας απόψε, προτού ξεμυτίσει η Σελήνη.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μακάρι να μπορούσα να παρατηρήσω σήμερα.

Δυστυχώς δεν θα μπορέσω λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων.

 

Θα βγω ΠαρασκευοΣαββατοΚύριακο όμως!!!

 

Φιλικά

Θάνος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν έχεις μεταφορικό μέσον υπάρχει και αυτό το μέρος. Βρίσκεται στον δρόμο προς το Σούνιο στο 59 χιλιόμετρο απέναντι από την βραχονησίδα Πάτροκλος. Παλιά υπήρχαν κι άλλα μέρη στην ευρύτερη περιοχή του Σουνίου. Τώρα αυτό είναι το μόνο που έχει απομείνει.

IMG_9067.thumb.jpg.f21f05fda96747f0389ef60726f679b7.jpg

17752010_IMG_6267.thumb.jpg.29674be0897b4d86702be8fc91693682.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά και το γνωρίζω.

 

Συνήθως κολυμπώ στο Σούνιο τώρα το καλολαίρι.

Οπότε καθώς περνάω το βλέπω συνέχεια.

 

Το έχω διαβάσει ότι είμαι το καλύτερο ίσως σημείο εντός Αττικής(μαζί με Κιθαιρώνα στα Βίλια).

 

Ωστόσο πάει κάποιος εκεί;

 

Διότι λόγω φόβου τις βραδινές ώρες δεν έχω τολμήσει να κατέβω μιας και δεν έχω κάποιον γνωστό που να ασχολείται με το χόμπυ.

 

Είναι ήσυχα ξέρετε;

 

Φιλικά

Θάνος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ μένω μόνιμα στην Σαρωνίδα. Στο μέρος εκείνο αισθάνομαι όπως ακριβώς και στην αυλή μου. Δεν υπάρχει κανένας φόβος. Υπάρχουν κάτι σκυλάκια που τα ταΐζουν οι άνθρωποι που δουλεύουν στο ιχθυοτροφείο. Από μακριά αν σε πάρουν είδηση μπορεί να γαυγίζουν. Μη φοβηθείς αν πλησιάσουν. Βασικά θέλουν παρέα και χάδια γι’ αυτό μην τους δόσεις και πολύ θάρρος διότι θα σου γίνουν κολλιτσίδα και θα τα έχεις όλη την νύχτα μέσα στα πόδια σου. Βεβαία για κάποιον που φοβάται οι παρέα τους ενδεχόμενος είναι καλοδεχούμενη.

Από την άλλη βδομάδα που ο ουρανός θα είναι από πλευράς σελήνης παρατηρήσημος θα πηγαίνω σχεδόν μέρα παρά μέρα. Τώρα το πότε θα εξαρτηθεί. Θα ανεβάσω όμως ανάρτηση επομένως θα το πληροφορηθείς.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι ευχάριστο που η έκλειψη αναζωπύρωσε το ενδιαφέρον για την αστρονομία. Βέβαια, η κρίση παραμένει, οπότε τα μικρά τηλεσκόπια και το Turn left at Orion έχουν την τιμητική τους.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ενδιαφέρον για παρατήρηση και όχι μόνο είναι πάντα πολύ μεγάλο.

 

Το ζήτημα είναι το περιορισμένο budget.. λόγω κρίσης..

 

Κι ενώ άλλες εποχές θα μπορούσα ας πούμε να διαθέσω και 500-600€ για προσοφθάλμια τώρα θα πρέπει να περιοριστώ στα 300 το πολύ..

 

Επίσης ο χρόνος είναι περιορισμένος περισσότερο..η εργασία απαιτεί περισσότερες ώρες για να βιοποριστείς..

 

Συνεπώς τα χόμπυ περιορίζονται..

 

Μακάρι να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο..

 

Φιλικά

Θάνος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης