Jump to content

Κατασκευή: Το Ζεν στην παραλληλόγραμμη στήριξη


KonstantinosM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η συγκεκριμένη πρόταση για προσθήκη αντίβαρου, ενώ συνήθως είναι σωστή σε κάποιες κατασκευές, εδώ στην ράβδο δεν λειτουργεί.

Μου πήρε κάποιο διάστημα να κατανοήσω το γιατί. Είχα ακριβώς την ίδια άποψη παλαιότερα γιατί έχουμε συνηθίσει σε ισημερινές και παραλληλόγραμμες με αντίβαρα, όπου τα αντίβαρα είναι η συνέχεια μιας ράβδου, να προσδίδουν σταθερότητα στο σύστημα αφού έτσι ζυγίζεται καλύτερα. Επίσης δεν ανατρέπονται οι τρίποδες που στηρίζουν τις κατασκευές αυτές.

 

Όμως ειδικά στις παραλληλόγραμμες στηρίξεις δεν προσφέρουν κάτι στις ταλαντώσεις. Μάλιστα μετά από κάποιο διάστημα χρήσης, οι δονήσεις αυξάνονται και τα αντίβαρα τις ενισχύουν. Το έχω δει στην πράξη με δύο παραλληλόγραμμες που είχα και επεξηγώ τους λόγους στο συνημμένο αρχείο pdf του πρώτου ποστ. Υπάρχουν στο Ίντερνετ αναφορές για ταλαντώσεις σε παραλληλόγραμμες που διαρκούν πάνω από 20 δευτερόλεπτα!

 

Να υπενθυμίσω ότι η επιτυχία της ράβδου είναι το ότι μας γλυτώνει από τα αντίβαρα, το κουβάλημα και τις πολύπλοκες κατασκευές. Έχω όμως φτιάξει και μια ράβδο προέκτασης που δέχεται και αντίβαρο από την άλλη μεριά.

 

[fullalbumimg]20108[/fullalbumimg]

 

Διακρίνεται τοποθετημένο στον τρίποδα, στην εικόνα 51 στο παραπάνω pdf. Το αντίβαρο λοιπόν βοηθάει μόνο στο να μην ανατρέπεται ο τρίποδας. Δεν προσθέτει κάτι στην σταθερότητα του. Καταλαβαίνω το πως ακούγεται αυτό, γιατί αλλιώς έχουμε συνηθίσει, αλλά μέχρι να το δοκιμάσει κάποιος στην πράξη να εξηγήσω το γιατί συμβαίνει…

 

Στο σημείο που η ράβδος ακουμπά στον τρίποδα και σφίγγει με την βίδα, η ράβδος στην πραγματικότητα αδρανοποιείται εκεί. Γίνεται σαν ένα σώμα με τον τρίποδα και είναι συμπαγής σαν τμήμα του. Αν ταλαντωθεί η ράβδος, λόγω ας πούμε ενός τυχαίου χτυπήματος στα κιάλια, οι δονήσεις μεταφέρονται στα πόδια του τρίποδα.

Αν υπάρχει προέκταση της ράβδου προς τα πίσω και αντίβαρο δεν παίζει κανένα ρόλο στις ταλαντώσεις.

Δεν βοηθά το αντίβαρο να απαλειφθούν. Έχω κάνει αρκετές δοκιμές με και χωρίς αντίβαρο και έχω κατανοήσει πως δουλεύει όλο αυτό.

 

 

Έτσι αν θέλουμε σταθερότητα και λιγότερες ταλαντώσεις έχουμε τις εξής λύσεις:

 

- Χρησιμοποιούμε σταθερότερο τρίποδα με πιο χοντρά πόδια (πχ για 12 κιλά φορτίο. Έχω αναφέρει κάποιους στο θέμα «Προτάσεις για τρίποδες και κεφαλές»)

- Κατεβάζουμε το κέντρο βάρους, κονταίνοντας τα πόδια του τρίποδα ώστε να περιορίσουμε τις μεγάλες διαμήκεις επιφάνειες των ποδιών που βοηθούν στην διατήρηση των ταλαντώσεων.

- Χρησιμοποιούμε χονδρότερη ράβδο από αυτή που έχουμε. Η αίσθηση που έχω είναι ότι το μασίφ μέταλλο που χρησιμοποιώ είναι το καλύτερο για τις δονήσεις, αλλά ο Δημήτρης μου άλλαξε την αντίληψη με το στραντζαριστό που έφτιαξε και έχει καλή συμπεριφορά. Θέλει πειραματισμό. Αν η ράβδος φτιαχτεί σωστά έχει σταθερότητα και δεν υπάρχουν ενοχλητικές ταλαντώσεις. Δοκιμάστε και με χονδρό στραντζαριστό αφού έτσι και αλλιώς είναι ελαφρύ. Δυστυχώς και κάποιος άλλος που έφτιαξε μια πρόχειρη κατασκευή από ξύλο δεν συνέχισε με κάποιο feedback ώστε να έχουμε περισσότερες πληροφορίες για το πώς αποδίδει και αυτό.

 

 

Αν όμως θέλουμε σταθερότητα και να μην ανατρέπεται ο τρίποδας ιδιαίτερα σε βαριά κιάλια 5-8 κιλών:

 

- Αποκτήστε ένα τρίποδα που τα πόδια του να ανοίγουν πάνω από 45 μοίρες. Είναι εξαιρετικά σημαντικό! Περίπου 60+ μοίρες είναι ιδανικά. Έτσι χαμηλώνει το κέντρο βάρους. Τις περισσότερες φορές αυτό είναι υπεραρκετό και ο τρίποδας δεν ανατρέπεται σε 50mm και 70mm κιάλια έως 3 κιλά.

- Αν ο τρίποδάς σας έχει αντηρίδες που συγκρατούν τα πόδια του στην κεντρική κολόνα αλλά δεν επιτρέπουν το άνοιγμα των ποδών πάνω από 45 μοίρες, δοκιμάστε μήπως μπορείτε να αυξήσετε το μήκος τους με κάποια προέκταση.

- Αποκτήστε έναν βαρύ τρίποδα. Το βάρος του βοηθά στο να μην ανατρέπεται.

- Αν υπάρξει ανάγκη για χρήση μεγαλύτερων κιαλιών, αγκαλιάστε το απομακρυσμένο πόδι του τρίποδα με ένα βάρος γυμναστικής για ενδυνάμωση των ποδών. 2-5 κιλά συνήθως είναι εντάξει και εύκολο να τοποθετηθεί. Καμία σχέση η ευκολία του, με τα βάρη που προστίθενται στις ισημερινές στηρίξεις.

 

.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Χαιρετώ την παρέα!

 

Κατ'αρχάς να πω ότι είμαι τελείως αρχάριος στο όλο θέμα της στήριξης των κιαλιών, και διαβάζοντας το άρθρο εδώ είπα να ξεκινήσω τη δική μου προσπάθεια για να φτιάξω μια ράβδο προέκτασης.

 

Παρεμπιπτόντως, οι οδηγίες είναι πολύ επεξηγηματικές!! =D>

 

Αγόρασα το εξής τρίποδο, το οποίο αναφέρεται και στο άλλο θέμα με τις προτάσεις:

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B003SQEAY0/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

 

Παρατήρησα όμως δύο θεματάκια και είπα να τα συζητήσω πριν προχωρήσω με την παραγγελία της ράβδου.

 

Τα κιάλια που έχω είναι τα Bresser Hunter 8-24X50, βάρους 826 γραμμαρίων, ελαφριά δηλαδή.

 

Για σύνδεσμο των κιαλιών με το τρίποδο έχω ένα πλαστικό από το ebay, ο οποίος μεν κάνει την δουλειά του, αλλά έχει λίγο "τζόγο" οπότε αν στρέψεις τα κιάλια σε μεγάλη κλίση, τότε μόλις τα αφήσεις χαλάει λίγο η θέση τους και σταθεροποιούνται λίγο πιο κάτω.

Αυτό είναι το πρώτο θέμα που έχω, φαντάζομαι ο μεταλλικός σύνδεσμος που προτείνεται είναι πιο σταθερός ε;

 

Δεύτερον, οι ταλαντώσεις που βλέπω στο όλο σύστημα είναι αρκετά μεγάλες, και κρατείστε κατά νου ότι δεν έχω ακόμα τη ράβδο!

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, αν έχω την κεντρική κολώνα στην χαμηλότερη θέση και βάλω τα κιάλια, τότε οι κραδασμοί δημιουργούν ταλαντώσεις 5 δευτερολέπτων.

Αν υψώσω την κολώνα, οι ταλαντώσεις αγγίζουν τα 7 δευτερόλεπτα, ακόμα και από το παραμικρό άγγιγμα στα κιάλια.

Η γωνία στην οποία έχω τα πόδια του τριπόδου ανοιχτά δεν φαίνεται να επηρεάζει το γεγονός.

 

Ένα δεδομένο που φαντάζομαι παίζει σημαντικό ρόλο, είναι ότι η κεφαλή μπίλιας που έχω και πάνω στην οποία βιδώνω τα κιάλια είναι αυτή που είχε μαζί το τρίποδο (και κατά συνέπεια δεν είναι ιδιαίτερης ποιότητας - όλο μαζί κόστιζε 55€).

 

Αξίζει πιστεύετε να μπω στην διαδικασία να αγοράσω μία καλή, ή μήπως παίζει ρόλο και το τρίποδο και θα ήταν καλύτερα να επενδύσω τα χρήματα σε ένα καλύτερο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για σύνδεσμο των κιαλιών με το τρίποδο έχω ένα πλαστικό από το ebay, ο οποίος μεν κάνει την δουλειά του, αλλά έχει λίγο "τζόγο" οπότε αν στρέψεις τα κιάλια σε μεγάλη κλίση, τότε μόλις τα αφήσεις χαλάει λίγο η θέση τους και σταθεροποιούνται λίγο πιο κάτω.

Ο σύνδεσμος είναι σίγουρα "αδύνατος"

 

Αυτό είναι το πρώτο θέμα που έχω, φαντάζομαι ο μεταλλικός σύνδεσμος που προτείνεται είναι πιο σταθερός ε;

Δεύτερον, οι ταλαντώσεις που βλέπω στο όλο σύστημα είναι αρκετά μεγάλες, και κρατείστε κατά νου ότι δεν έχω ακόμα τη ράβδο!

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, αν έχω την κεντρική κολώνα στην χαμηλότερη θέση και βάλω τα κιάλια, τότε οι κραδασμοί δημιουργούν ταλαντώσεις 5 δευτερολέπτων.

Αν υψώσω την κολώνα, οι ταλαντώσεις αγγίζουν τα 7 δευτερόλεπτα, ακόμα και από το παραμικρό άγγιγμα στα κιάλια.

Αυτό είναι λογικό επακόλουθο και της ανύψωσης, και της ποιότητας του συνόλου .

 

Η γωνία στην οποία έχω τα πόδια του τριπόδου ανοιχτά δεν φαίνεται να επηρεάζει το γεγονός.

Πως αισθάνεσαι ποιο σταθερός σε στάση προσοχής η' με τα ποδιά σε διάσταση;

 

Ένα δεδομένο που φαντάζομαι παίζει σημαντικό ρόλο, είναι ότι η κεφαλή μπίλιας που έχω και πάνω στην οποία βιδώνω τα κιάλια είναι αυτή που είχε μαζί το τρίποδο (και κατά συνέπεια δεν είναι ιδιαίτερης ποιότητας - όλο μαζί κόστιζε 55€).

Με μια κεφαλή μπίλιας για 3-5 κιλά βάρος, και έναν μεταλλικό σύνδεσμο, σίγουρα θα έχεις μεγάλη διάφορα στην σταθερότητα.

 

 

Αξίζει πιστεύετε να μπω στην διαδικασία να αγοράσω μία καλή, ή μήπως παίζει ρόλο και το τρίποδο και θα ήταν καλύτερα να επενδύσω τα χρήματα σε ένα καλύτερο;

Αυτό εξαρτάτε από την όρεξη, πόσο συχνά , και πόσες ώρες θα κάνεις χρήση;

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@sevax σε ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Πως αισθάνεσαι ποιο σταθερός σε στάση προσοχής η' με τα ποδιά σε διάσταση;

Πιο σταθερός ως προς την πιθανότητα να "τουμπάρει", είναι σίγουρα με τα πόδια ανοιχτά. Αλλά για τους κραδασμούς από ό,τι βλέπω δεν παίζει ρόλο.

 

Με μια κεφαλή μπίλιας για 3-5 κιλά βάρος, και έναν μεταλλικό σύνδεσμο, σίγουρα θα έχεις μεγάλη διάφορα στην σταθερότητα.

...

Αυτό εξαρτάτε από την όρεξη, πόσο συχνά , και πόσες ώρες θα κάνεις χρήση;

 

Δεν έχω θέμα να μπω στα έξοδα για αυτό, απλά το θέμα μου ήταν με ποια σειρά είναι καλύτερα να τα κάνω. Από ό,τι βλέπω όμως η καλή κεφαλή και ο καλός σύνδεσμος με τα κιάλια είναι απαραίτητα ανεξαρτήτως του πόσο καλό είναι το τρίποδο, οπότε θα ξεκινήσω με αυτά και αν ακόμα έχω θέματα το κοιτάω και αυτό!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης