Jump to content

Έπιασα μύκητες;


planetman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, ξέθαψα σήμερα το φίλτρο H-beta από το βαλιτσάκι μετά από πολύ καιρό αχρησίας και είδα αυτό που βλέπετε στη φώτο. Είναι πολύ συμμετρικό όλο αυτό. Δε βγαίνει με απλό καθάρισμα. Είναι μύκητας; Πώς καθαρίζει;

beta2.thumb.JPG.053994872e3412e043ab656ebe1739e0.JPG

beta.thumb.JPG.7696f324f855a236ca648bf5b7c3b436.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαίνεται να είναι μύκητας Μάνο! Δεν καθαρίζει. Δοκίμασε διάλυμα ισοπροπυλικής αλκοόλης και αστο στον ήλιο για να "σκοτωθεί " ο μυκητας. Πρέπει να επιθεωρούμε φιλτρα, προσοφθάλμια συχνά . Την έχω πατήσει κι εγώ....
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

https://petapixel.com/2016/09/29/remove-fungus-lens/

 

Το αποθήκευσες με υγρασία. Δε το άφησες να στεγνώσει καλά. Εγώ πάντα τόσα χρόνια τα προσοφθάλμια τα αφήνω χωρίς καπάκια στο αυτοκίνητο πριν πάω για ύπνο και το μεσημέρι που ξυπνάω τα απλώνω στον ήλιο σαν τραχανά. Αφου ζεσταθούν αρκετά και πάρουν βράση, τα καπακώνω και δε παθαίνουν τίποτα ποτέ.

 

Καλή επιτυχία, η δουλειά σου είναι πολύ πιο απλή από εκείνη που περιγράφεται στο λινκ.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως είναι κάποιο παλαιότερο Lumicon; Έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα στις παλιότερες επιστρώσεις τους - είναι δικό τους λάθος όχι δικό σου, αλλά άντε να βγάλεις άκρη μια και έχουν αλλάξει δύο ιδιοκτήτες μέχρι τώρα. Σε κάθε περίπτωση πάντως δεν μου φαίνεται για μύκητας, σίγουρα έχουν εκφυλιστεί οι επιστρώσεις αλλά αν ήταν κάτι τέτοιο θα είχε αρχίσει από κάποια άκρη που μαζεύεται υγρασία, όχι από το κέντρο συμμετρικά προς τα άκρα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρήκα και φωτογραφία για την περίπτωση που έλεγα για τπ "ξεφλούδισμα" των επιστρώσεων στα παλιά lumicon. Η ζημιά φαίνεται να είναι ανάλογη με τη δική σου.

Πρακτικά τώρα αν είναι κάτι τέτοιο, κάνε ένα καθάρισμα με ισοπροπυλική αλκοόλη - ούτως ή άλλως - και συνέχισε να το χρησιμοποιείς κανονικά. Δεν νομίζω να δεις καμιά σοβαρή διαφορά στο προσοφθάλμιο με ή χωρίς καλές επιστρώσεις..

post-37874-14073957532663.jpg.46f94dcddea89062c70de8773b7be69a.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα τελικά δε βλέπω να είναι μύκητας. Ο μύκητας είναι σαν αράχνη, το δικό μου είναι όπως του Ηλία τη φώτο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης