Jump to content

Βοήθια για Dobsonian 8 - Αρχάριος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταλήγω στο 10mm delos σαν πρώτο καλό . Από εκεί και πέρα όταν ξαναπάρω κάτι θα ασχοληθώ με το βήμα. Αν υπάρχει κάποια πρόταση για κάποιο φίλτρο ή κάτι που θεωρείτε χρήσιμο είμαι ανοικτός σε προτάσεις. Σας ευχαριστώ ξανά για το χρόνο σας όλους !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταλήγω στο 10mm delos σαν πρώτο καλό . Από εκεί και πέρα όταν ξαναπάρω κάτι θα ασχοληθώ με το βήμα. Αν υπάρχει κάποια πρόταση για κάποιο φίλτρο ή κάτι που θεωρείτε χρήσιμο είμαι ανοικτός σε προτάσεις. Σας ευχαριστώ ξανά για το χρόνο σας όλους !

 

Αν θες τη γνώμη μου, ξεκίνα με ένα 13mm Nagler. Μεγαλύτερο FOV από τους DELOS, ποιο φτηνός επίσης και θα έχεις και μια αλληλοκάλυψη μεταξύ 25 και 10mm που έχεις τώρα, εκτός κι αν σε ενδιαφέρει το μεγάλο eye relief των delos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ετεινα προς 8mm η 10mm λόγο της μεγέθυνσης . Αυτό που θέλω να εστιάσω αυτήν την στιγμή σαν παρατήρηση, είναι όσο το δυνατόν καλύτερη παρατήρηση Κρόνου και δια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ετεινα προς 8mm η 10mm λόγο της μεγέθυνσης . Αυτό που θέλω να εστιάσω αυτήν την στιγμή σαν παρατήρηση, είναι όσο το δυνατόν καλύτερη παρατήρηση Κρόνου και δια

 

Αφού δεν έχεις φωτορρύπανση τότε, γιατί δεν πας σε ένα Nagler 5mm?

1200/5=240X μεγέθυνση, θα χορτάσεις πλανητική

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

fotodektis τώρα είδα την απάντηση σου. Από φωτορύπανση είμαι πολύ καλά , ζω σε χωριό της επαρχίας και έχω συνολικά πολύ λίγα φωτα μπροστά και γύρω μου . Δεν μπωρω να πω αν είναι τέλεια , σίγουρα δεν είναι απόλυτο σκοτάδι όπως στην κορυφή ενός βουνού, αλλά προς θεού δεν νομίζω ότι τίθεται καν θέμα σύγκρισης της φωτορύπανσης με πόλη. Από εκεί και πέρα σχετικά με το eye relief , γυαλιά φοράω , αλλά λόγο πολύ μικρής μυωπίας μπωρω και παρατηρώ με μεγάλη άνεση χωρίς γυαλιά. Οι καιρικές συνθήκες δεν είναι στο χέρι μου , οπότε δεν νομίζω να υπολογίσω πάνω σε αυτές , θα έρθουν και καθαρές ημέρες. Ο λόγος που θέλω να προχωρήσω γρήγορα σε αγορά ενός καλου προσφθαλμιου , παρόλο που έχω πολύ λίγο χρονικό διάστημα το τηλεσκόπιο με τα δύο προσοφθάλμια που ήρθε μαζί , είναι ότι πιστεύω ότι θα δω τ ε ε α σ τ ι α βελτίωση με το δεκαρι delos από το δεκαρι που ήρθε με το τηλεσκόπιο . Ελπίζω να μην κάνω λάθος. Οι μεγεθύνσεις που θα πιάσω με τον δεκαρη delos θα είναι 1200/10 και /5 με Barlow , άρα 120 και 240 .Σχετικά με την παρακολούθηση και το μεγάλο πεδίο , μέχρι τώρα και με το eyepiece των 10μμ δεν είχα δυσκολία να παρακολουθήσω και να κρατήσω αντικείμενα εντός του οπτικού πεδίου. Σίγουρα όμως , μεγαλύτερο πεδίο αν δεν επιδρα αρνητικά στην ποιότητα εικόνας κλπ δεν θα έβλαπτε , απλά θα έμενε το αντικείμενο περισσότερη ώρα εντός του οπτικού πεδίου μου.

Προσοχή στο τί θεωρείς "τεράστια βελτίωση"!Αν εννοείς οτι θα δείς είδωλα με μεγαλύτερη οξύτητα και θα παρατηρήσεις περισσότερες λεπτομέρειες για την ίδια μεγέθυνση,τότε κάνεις μεγάλο λάθος!Η μόνη ουσιαστική και παρατηρήσιμη βελτίωση θα είναι το μεγαλύτερο πεδίο που θα σου δώσουν οι ακριβοί φακοί,και οι μεταξύ τους διαφορές θα είναι στο πόσο βελτιωμένο-διορθωμένο θα είναι το είδωλο μέχρι τα άκρα του πεδίου,όχι στην οξύτητα!

Είναι εξαιρετικά σημαντικό το ότι παρατηρείς απο περιοχή με μικρή φωτορύπανση,αλλά κυρίως περιοχή που δεν έχει την κακή διαύγεια(λόγω ρύπων,σκόνης κλπ.)και κακό seeing(λόγω μπετόν) που έχουν οι μεγάλες πόλεις!Μένει να ξεκαθαρίσεις τα ποσοστά υγρασίας που υπάρχουν στην περιοχή σου,και επηρεάζουν την διαύγεια της ατμόσφαιρας,καθώς και αν υπάρχουν λόγω ατμοσφαιρικών-ειδικών-συνθηκών,θερμικά ρεύματα στην ατμόσφαιρα της περιοχής σου.Η πλανητική παρατήρηση έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον αν μπορείς να πας (αν στο επιτρέπει η διαύγεια και το seeing) πάνω απο 300x!Αυτές τις μεγεθύνσεις δεν μπορείς να τις έχεις σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη.Στο 8" τηλ.που έχεις δεν μπορείς να πας πάνω απο 400x.Άρα αν έχεις καλή διαύγεια και seeing στην περιοχή σου(διάβασε το σχετικό θέμα "Παρατήρηση Άρη,Σελήνης,πλανητών-Διαύγεια και Seeing",για να κάνεις κάποιους ελέγχους)και βρές φακούς (σε συνδυασμό με τον barlow που ήδη έχεις) που θα σου δώσουν μεγεθύνσεις 300x-400x.Επίσης διάβασε το θέμα "Προσοφθάλμιοι για 8"dob".Δεν χρειάζεται να πληρώσεις πολλά λεφτά για να κάνεις πλανητική παρατήρηση αξιώσεων!Τονίζω οτι μεγεθύνσεις 300x-400x θα πιάσεις όχι συχνά απο το χωριό σου,αλλά αξίζει το κόπο να το ψάξεις!Έλεγξε την ατμόσφαιρά σου πρώτα,να καταλάβεις κάποια βασικά πράγματα,και μετά προχώρα σε αγορές.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εφόσον έχεις 2Χ televue πάρε 13 ή 14mm. Αργότερα χτύπα και έναν 22mm VIXEN LVW που είναι απ τα καλύτερα αν όχι το καλύτερο vfm (ή κάποιον άλλο αν δεν τίθεται θέμα χρημάτων) και θα έχεις χοντρικά 22, 14, 11, 7. 54Χ, 85Χ 108Χ 170Χ. Αργότερα χτυπάς και ένα δύο μικρούς για πλανητική και είσαι ok. Ή πάρε 24mm και 8mm που θα σου δίνουν χοντρικά 50, 100 150 και 300Χ, και αργότερα συμπληρώνεις το κενό μεταξύ 150 - 300Χ. Οτι και να κάνεις ξεκίνα απ την μεσαία σου μεγέθυνση.

Και μην ξεχνάς πως αν και δεν θέλω να χρησιμοποιώ barlow μετά από 12 χρόνια παρατήρησης ακόμη δεν έχω καταφέρει να συμπληρώσω το παζλ των προσοφθάλμιων ώστε να μην τον χρειάζομαι, και αυτό γιατί είναι πολλά τα χρήματα. Ακόμη και όταν τα πάρω όλα δεν θα τον πουλήσω. Κάπου θα χρειαστεί. Οπότε σιγά σιγά τα βήματα, και οπωσδήποτε να παρακολουθείς τα μεταχειρισμένα.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εφόσον έχεις 2Χ televue πάρε 13 ή 14mm. Αργότερα χτύπα και έναν 22mm VIXEN LVW που είναι απ τα καλύτερα αν όχι το καλύτερο vfm (ή κάποιον άλλο αν δεν τίθεται θέμα χρημάτων) και θα έχεις χοντρικά 22, 14, 11, 7. 54Χ, 85Χ 108Χ 170Χ. Αργότερα χτυπάς και ένα δύο μικρούς για πλανητική και είσαι ok. Ή πάρε 24mm και 8mm που θα σου δίνουν χοντρικά 50, 100 150 και 300Χ, και αργότερα συμπληρώνεις το κενό μεταξύ 150 - 300Χ. Οτι και να κάνεις ξεκίνα απ την μεσαία σου μεγέθυνση.

Και μην ξεχνάς πως αν και δεν θέλω να χρησιμοποιώ barlow μετά από 12 χρόνια παρατήρησης ακόμη δεν έχω καταφέρει να συμπληρώσω το παζλ των προσοφθάλμιων ώστε να μην τον χρειάζομαι, και αυτό γιατί είναι πολλά τα χρήματα. Ακόμη και όταν τα πάρω όλα δεν θα τον πουλήσω. Κάπου θα χρειαστεί. Οπότε σιγά σιγά τα βήματα, και οπωσδήποτε να παρακολουθείς τα μεταχειρισμένα.

 

Το θέμα είναι ότι έχει το Barlow που δίνουν τα τηλεσκόπια, επομένως καλύτερα ένα υψηλής μεγέθυνσης για αρχή. Το να βάλεις τέτοιο Barlow σε ένα Televue το θεωρώ ιεροσυλία!! :mrgreen: :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου αν οι προθέσεις σου είναι για μεγάλες μεγεθύνσεις τότε ο 10mm φακός (ο οποίος είναι σχεδόν άριστος) που σου έδωσαν μαζί με το τηλεσκόπιο + ο πάρα πολύ καλός Barlow που αγόρασες σε πρώτη φάση σε καλύπτει πλήρως. Θα δεις λεπτομέρειες στην νέφωση του Δία, την διαχωριστική ζώνη Cassini στον Κρόνο, καθώς και χιλιάδες λεπτομέρειες στην επιφάνεια της Σελήνης. Επίσης με αυτόν το φακό θα δεις τα ίχνη από σπείρες στον Whirlpool, την λουρίδα σκόνης στον σομπρέρο, τις πέντε σπείρες στον γαλαξία του τριγώνου καθώς τόσα και τόσα άλλα που μπορεί να σου δείξει το το 8ιντσο σου. Το πρόβλημα με το σετ απ σου δεν είναι οι προσοφθάλμιοι φακοί, αλλά το γεγονός ότι αυτό αδυνατεί να παρακολουθήσει κάποιο στόχο σε υψηλές μεγεθύνσεις. Είδη το διαπίστωσες και γι’ αυτό τον λόγο νομίζεις ότι προσοφθάλμια με μεγάλο οπτικό πεδίο θα σου λύσουν το πρόβλημα. Ότι προσοφθάλμιο κι αν έχεις, όσο κι αν αυτό είναι ακριβό μετά τις 150Χ (που αρχίζουν τα ωραία) δεν μπορείς να το παρακολουθήσεις σπρώχνοντας με το χέρι το τηλεσκόπιο και να μείνεις επάνω του με τις «Ώρες» ώστε να σου δοθεί ο απαραίτητος χρόνος να το δεις σωστά, να το μελετήσεις και πάνω απ’ όλα, να το απολαύσεις. Αντί λοιπόν, να δώσεις τουλάχιστον 300 ευρώ μόνο για ένα προσοφθάλμιο μεγάλου οπτικού πεδίου, τοποθετήσου διαφορετικά στο θέμα, και επένδυσε τα συγκεκριμένα χρήματα, ώστε η στίξη που αγόρασες τουλάχιστον να μπορεί να παρακολουθεί τους στόχους. Πρώτα λύσε αυτό το πρόβλημα και μετά αυτό των προσοφθάλμιων φακών. Ξέρω ότι τα παραπάνω που σου έγραψα, ενδέχεται να εγείρουν πάρα πολλές αντιδράσεις. Όμως μετά από 18 χρόνια καθημερνής και εντατικής ενασχόλησης με το άθλημα, αυτό που διαπίστωσα είναι ότι: Τηλεσκόπιο το οποίο αδυνατεί να παρακολουθήσει τον στόχο με τρόπο απλό και ξεκούραστο, είναι ένα πάρα πολύ καλό αυτοκίνητο, που όμως έμεινε από βενζίνη και σε παράτησε μόνο κι αβοήθητο στο βουνό.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε BadCompany έχεις έναν καλό barlow 2x Televue!Ο Nagler 7mm είναι μια εξαιρετική επιλογή για βαθύ διάστημα και για πλανητική παρατήρηση,αν δεν πάρεις ορθοσκοπικούς ή ποιοτικούς plossl,και θέλεις έναν ακριβό φακό πολλαπλών χρήσεων!Θα έχεις σε συνδυασμό με τον barlow μεγέθυνση 343x,που π ι θ α ν ό ν να σου επιτρέπει η ατμόσφαιρα του χωριού σου!Ψάξε την ατμόσφαιρα που παρατηρείς,αν σου δίνει την απαραίτητη διαύγεια και seeing.Είσαι σε προνομιακή περιοχή(εννοώ εκτός πόλης) και οι δυνατότητές σου πολύ καλύτερες για παρατήρηση απο την συντριπτική πλειοψηφία των φίλων που παρατηρούν απο Αθήνα-Θεσσαλονίκη!

Σωστή και η παρατήρηση του φίλου Γιάννη για την ξεκούραστη παρατήρηση,αλλά μας είπες οτι στο χειροκίνητο tracking δεν έχεις πρόβλημα,ψάξτε το πάντως πιο καλά να σιγουρευτείς,γιατί ο κάθε παρατηρητής έχει τις ιδιαιτερότητές του πάνω σ'αυτό το θέμα.Ειδικά στις μεγάλες μεγεθύνσεις,υπάρχουν μεγάλες διαφορές στην άνεση μεταξύ των παρατηρητών στο θέμα του tracking.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O Γιάννης έθεσε ένα άλλο μεγάλο πρόβλημα. Εγώ το έχω λύσει με πλατφόρμα. Οι περισσότεροι όμως δεν την χρησιμοποιούν. Αρχικά τουλάχιστον δεν θα έχει πρόβλημα όπως όλιοι μας όταν πρωτοξεκίνησαν. Σιγ'α σιγά όλα θα γίνουν. Θα δει και ο ίδιος τις ανάγκες του.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα μια αλλη βάση θα διευκολύνε την διαδικασία. Εσκεμμένα δεν την επιδιωξα μαζί με την αγορά του τηλεσκοπιου. Προτιμώ για αρχή σαν εμπειρία το star hopping και την manual κίνηση του τηλεσκοπίου , ώστε να εξοικειωθω με τον ουρανό και την γενική ιδέα . Σίγουρα κάποια στιγμή θα προχωρήσω σε μια άλλη βάση . Ως τότε όμως δεν έχω κανένα πρόβλημα να ακολουθώ αντικείμενα χειροκίνητα . Ο 7μμ ναγκλερ φαίνεται και αυτός μια καλή ιδέα .

 

Σχετικά με την υγρασία και τα λοιπά , διάβασα το thread για την διαύγεια , θα προσπαθήσω να το κοιτάξω . Υγρασία δυστυχώς το νησί έχει αρκετή συνήθως . Από πλευράς διαυγείς στο οπτικό μου πεδίο από εκεί που κάνω την παρατήρηση , έχω πολύ λίγα σπίτια και μετά θάλασσα (το λέω για τη διαύγεια και το seeing αυτό).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωχ είσαι σε νησί,άρα λόγω της θάλασσας θα έχεις υγρασία στην ατμόσφαιρα...Αν είναι νησί του αιγαίου,λόγω των μελτεμιών αυτή την περίοδο του καλοκαιριού,η υγρασία καθαρίζει αρκετά,οπότε το κακό είναι σχετικά μικρό όταν φυσάει αέρας.Απο την άλλη αν στο σημείο που παρατηρείς,δεν υπάρχει κάτι να κόβει τον αέρα,και το τηλεσκόπιο είναι εκτεθειμένο,δεν μπορείς να πας σε μεγάλες μεγεθύνσεις,λόγω του "κουνήματος".

Μελέτησέ τα όλα αυτά προσεκτικά,πριν αποφασίσεις!Ένας πολύ καλός φακός γενικής χρήσης είναι και ο Baader Hyperion zoom Mark IV 8-24mm.Σε συνδυασμό με τον barlow 2x σε καλύπτει στις περισσότερες παρατηρήσεις και γλυτώνεις και λεφτά απο αγορές μεμονομένων φακών.Έχει πολύ καλή ποιότητα,μην φοβάσαι οτι είναι ζούμ!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα κοιτάξω και τον zoom της baader , για εκεί πήγαινα αρχικά απλά διάβασα διάφορα αποθαρυντικα πράγματα για τα ζουμ, ακόμη και στο night watch του Dickinson. Αλλα αφού λέτε ότι είναι καλός πάω πάσο . Είμαι Ιόνιο , Κεφαλλονιά . Παρακολουθω από μπαλκόνι , στο οποίο είμαι εκτεθειμένος σε αέρα . Τισ προάλλες που παρατηρούσα τον Κρόνο είναι η αλήθεια ότι παρατηρούσα ένα μικρό κούνημα το οποία δεν μπορούσα να καταλάβω για ποιο λόγο υπάρχει . Μάλλον είναι ο αέρας τελικά όπως λες. Μπωρω να γλυτώσω την έκθεση του τηλεσκοπιου σε πολύ αέρα αρκετά ευτυχώς , έχω χώρο στο μπαλκόνι που κόβει ο αέρας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κούνημα του τηλεσκοπίου απο τον αέρα,ακόμα και αν είναι αδιόρατο στην δική μας αντίληψη,είναι ορατό μέσα απο το προσοφθάλμιο,μέσω του θολώματος του ειδώλου,και μάλιστα όσο αυξάνει η μεγέθυνση,αυξάνει και το θόλωμα της εικόνας!

Ο αέρας που επηρεάζει το τηλεσκόπιο,κόβεται με ένα έστω πρόχειρο αλλά σταθεροποιημένο παραβάν.

Ο ζούμ που σου πρότεινα είναι πραγματικά καλός,αυτή είναι και η γνώμη χρόνια τώρα και πολλών άλλων φίλων που τον έχουμε χρησιμοποιήσει.Μην τον φοβάσαι,και μην πιστεύεις κατά γράμμα ό,τι γράφεται ακόμα και σε διάσημα βιβλία,τα πάντα ελέγχονται στην παρατήρηση που είναι ο τελικός κριτής...

Η διαπίστωσή μου έχοντας δοκιμάσει αρκετούς φακούς,γνωστούς και μη,είναι οτι οι διαφορές στην ποιότητά τους,εκτός απο το eye-relief,δεν έγκειται στην οξύτητα του ειδώλου που σου δίνουν,τουλάχιστον σε μια κεντρική περιοχή,αλλά στο εύρος του πεδίου,και στο κατά πόσο διορθωμένο είναι το είδωλο μέχρι τα άκρα του πεδίου-εκεί ν α ι υπάρχουν σημαντικές διαφορές!Και έχεις να σταθμίσεις το τί ακριβώς απόδοση παίρνεις και το τί πληρώνεις.

Πάρα πολλά απο αυτά που διαβάζουμε αποτελούν περισσότερο θεωρητικές εκτιμήσεις και φήμες και λιγότερο παρατηρησιακές εμπειρίες!Και εγώ στην αρχή,πρίν 7 χρόνια νόμιζα απο αυτά που διάβαζα οτι ο ορθοσκοπικός που πήρα Baader Genuine Ortho 5mm θα ήταν πολύ καλύτερος απο τους Celestron plossl 6mm,8mm,όπως επίσης ο Televue Powermate 2.5x πολύ καλύτερος απο τον Celestron barlow 2x που ήταν μέσα στο βαλιτσάκι.Ε,λοιπόν δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές μεταξύ τους,στην οξύτητα της εικόνας παρ'όλη την εντατική και πολύ προσεκτική παρατήρηση,πλανητική κυρίως,που έχω κάνει ατέλειωτες ώρες...Το ίδιο συνέβη και με τους άλλους ποιοτικούς φακούς που πήρα κυρίως για το μεγάλο πεδίο τους:Hyperion,zoom,Morpheus,Nagler...Δεν υπάρχουν παρατηρήσιμες διαφορές στην οξύτητα στο κέντρο των φακών,παρά μόνο στην απόδοσή τους μέχρι τις άκρες του πεδίου!Όταν έχεις προσδοκίες απο ένα φακό θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις τί ακριβώς ζητάς και περιμένεις,για να μην απογοητευτείς απο λάθος εκτιμήσεις!

Γι'αυτό συνιστώ προσοχή,σύνεση και σωφροσύνη.Άλλο οι θεωρητικές εκτιμήσεις και άλλο η παρατηρησιακή εμπειρία!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από την στιγμή που σου αρέσει η χειροκίνητη ώθηση του τηλεσκοπίου έκανες πολύ καλά και πείρες DOB. Όσο αφορά τώρα τα αστροάλματα, εδώ δεν πρέπει να γίνεται ταύτιση των στηρίξεων με τα τα goto συστήματα.

 

Ο Fotodektis σου είπε μην παίρνεις εντελώς κατά γράμμα αυτά που γράφονται στα βιβλία. Συμφωνώ απολύτως. Στην περίπτωση τώρα του Dickinson, ο οποίος συμβαίνει να είναι και ο αγαπημένος των περισσότερων από εμάς, το πράγμα θέλει προσοχή. Διότι αυτά στο night watch γράφτηκαν πριν από πολλά χρόνια και τα πράγματα άλλαξαν με καταιγιστικούς ρυθμούς. Αυτό που έχει αξία σε αυτό το βιβλίο είναι να πιάσει κανείς στο πνεύμα του. Και φυσικά οι χάρτες του με όλες εκείνες τις σημειώσεις που από μόνοι τους αποτελούν βιβλίο πολύτιμο για κάποιον που ξεκινά.

 

Εεε ρε Παναγιώτη (Φιλιατρά) έχεις φτιάξει πλατφόρμα; Μπράβο σου. Εγώ σκεπτόμουν ότι αν είχα Dob θα έφτιαχνα πλατφόρμα για να κάνει tracing. Από την άλλη δείλιαζα στην σκέψη μήπως δεν γίνεται στην Ελλάδα επειδή είμαστε αρκετά νότια και γέρνει πολύ.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εεε ρε Παναγιώτη (Φιλιατρά) έχεις φτιάξει πλατφόρμα; Μπράβο σου. Εγώ σκεπτόμουν ότι αν είχα Dob θα έφτιαχνα πλατφόρμα για να κάνει tracing. Από την άλλη δείλιαζα στην σκέψη μήπως δεν γίνεται στην Ελλάδα επειδή είμαστε αρκετά νότια και γέρνει πολύ.
Οχι δεν έφτιαξα. Ήμουν τότε στα σχέδια για να φτιάξω αλλά αγόρασα μία μεταχειρισμένη μέλους μας. Είναι ότι καλύτερο έχω αγοράσει για το τηλεσκόπιο. Προσθέτει βέβαια λίγους κραδασμούς, αλλά αφού δεν κουνάω πλέον το τηλεσκόπιο δεν ενοχλεί καθόλου. Αν πιάνουν τα χέρια σου φτιάξε οπωσδήποτε.

 

Ο 7μμ ναγκλερ φαίνεται και αυτός μια καλή ιδέα.

Στα 7mm βασιλιάς είναι ο pentac xw. Επαναλαμβάνω δεν έχω δει από delos

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης