Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι,

 

πριν λίγες μέρες ξεσκόνισα τον παλιό μου εξοπλισμό για αστροφωτογράφηση. Προς το παρόν έχω πρόβλημα στο ότι το phd δεν συνεργάζεται με την qhy5. Έχω εγκαταστήσει την ASCOM platform v6 σε Windows 7 και τους οδηγούς της κάμερας. Όταν τρέχω το phd τότε αναγνωρίζει την κάμερα ως Windows WDM - Style Webcam camera. Συνδέομαι με τη στήριξη μέσω ÅQMOD ASCOM αλλά η κάμερα ενώ γράφει capturing δε δείχνει κάποιο αστέρι και δίπλα γράφει (0 frames).

 

Οποιαδήποτε βοήθεια - υπόδειξη δεκτή.

\"Οι ουρανοί διηγούνται δόξαν Θεού, ποίησιν δε χειρών αυτού αναγγέλλει το στερέωμα\" (Ψαλ. 18,1)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα

Μιας και εχω την ιδια καμερα για οδηγηση.......

 

Πέρα από τους κανονικους drivers της καμερας , περασες και τους Ascom ? /θα σου βγαζει μετα Ascom Camera (late), και στο Phd1 και στο Phd2.

 

ολες οι εγκαταστασεις (μιας και εγω εχω τα 7αρια) με δεξι κλικ Run as Administrator.....

 

Φιλικα Γιωργος

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Όντως στην επιλογή της κάμερας μου βγάζει το Ascom Camera (late) αλλά δεν την δέχεται. Καλύτερα ανταποκρίνεται με την επιλογή Windows Native camera, αλλά και εκεί στη συνέχεια κολλά.

 

Θα προσπαθήσω όμως να τρέξω τα προγράμματα ως διαχειριστής και βλέπουμε.

 

Τα λέμε...

\"Οι ουρανοί διηγούνται δόξαν Θεού, ποίησιν δε χειρών αυτού αναγγέλλει το στερέωμα\" (Ψαλ. 18,1)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν έτρεξα το phd ως διαχειριστής επέλεξα την κάμερα ως WDM nATIVE CAMERA. Δούλεψε μόνο στην πιο υψηλή ανάλυση και εμφάνισε τον Altair.

 

Βέβαια η οδήγηση πήγε στράφι. γιατί στο Eqmod έλεγε Error Port no Available.

 

Θα μπορούσες να μου στείλεις κάποιες ρυθμίσεις για αυτό;

 

Διονύσης

\"Οι ουρανοί διηγούνται δόξαν Θεού, ποίησιν δε χειρών αυτού αναγγέλλει το στερέωμα\" (Ψαλ. 18,1)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης