AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Υψαζιμουθιακή κεφαλή διπλού ρόλου για φωτοτρίποδα.
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Υψαζιμουθιακή κεφαλή διπλού ρόλου για φωτοτρίποδα.
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Στηρίξεις τηλεσκοπίων
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15194
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/08/2018, ημέρα Παρασκευή και ώρα 14:21    Θέμα δημοσίευσης: Υψαζιμουθιακή κεφαλή διπλού ρόλου για φωτοτρίποδα. Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα.

Έχω ένα τηλεσκοπιάκι WO 66ED, το οποίο χρησιμοποιώ εκτεταμένα, τόσο για επίγεια παρατήρηση, όσο και για αστρονομική και ηλιακή. Το έχω χρησιμοποιήσει με τη στήριξη Nexstar 6/8, στην Porta Mount, ακόμη και με τη Dobson του Heritage, αλλά με βολεύει περισσότερο ένας φωτογραφικός τρίποδας Manfrotto που έχω. Εδώ και χρόνια τον δουλεύω με κεφαλή μπίλιας Novoflex Magicball, η οποία καλύπτει άψογα την επίγεια παρατήρηση. Όταν όμως τον στρέφω πάνω από τις 30-40 μοίρες δεν τα βγάζει πέρα με τις ροπές (το τηλεσκοπιάκι είναι πολύ οπισθοβαρές) και όσο και να σφίξω πέφτει 1 χιλιοστό με επακόλουθο την απώλεια του αντικειμένου. Μιλάμε για περίπου 2.5kgr βάρος, όλα μαζί.

Θα ήθελα να βρω μια νέα κεφαλή με αστρονομικές δυνατότητες (μικρομετρική ρύθμιση με γρανάζια ή κίνηση με Teflon όπως στα Dob), η οποία όμως να κάνει και για επίγεια παρατήρηση (να βλέπει προς τα κάτω 30 μοίρες και να κινείται ομαλά και ελεύθερα με το χέρι).

Αυτή εδώ λέει 2kgr https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p725_TS-Optics-Geared-Head-and-Alt-azimuth-Mount-for-photo-tripods.html. Τη γνωρίζει κανένας; Μου θυμίζει τη στήριξη του Bresser από τα Lidl.

Εναλλακτικά υπάρχει αυτή https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p9334_TS-Optics-Tilting-Head-and-Altazimuth-Mount-for-photo-tripods.html. Δεν έχει μικρομετρικές ρυθμίσεις αλλά έτσι ο διπλός ρόλος εξυπηρετείται καλύτερα. Σηκώνει 4kgr, άψογα. Βέβαια απαιτεί L plate για τα κιάλια (έχω της Porta Mount).

Κρίνοντας από αυτές, έχω την πρόθεση να πληρώσω ~150 ευρώ με τα μεταφορικά.

Γνώμες;

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
ΜενέλαοςOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 25 Ιαν 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 137
Τόπος: Μέγαρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/08/2018, ημέρα Παρασκευή και ώρα 16:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και γιατί Κώστα - λέω εγώ τώρα -, αφού θέλεις να δώσεις αυτά τα χρήματα, σκέφτεσαι μόνο για κεφαλή, και δεν παίρνεις κατευθείαν την ΑΖ3 που και στα ίδια χρήματα είναι, και σταθερή σαν βράχος, και σηκώνει και παραπάνω κιλά, και κάνει βέβαια για επίγεια παρατήρηση, και έχει και μικρομετρικες κινήσεις;
Θα σου μείνει και ο παλιός τρίποδας...
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/08/2018, ημέρα Παρασκευή και ώρα 17:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επειδή το μπαλκόνι μου έχει υψηλά κάγκελα. Σηκώνω την κεντρική κολώνα του Manfrotto και παρατηρώ με ελαφρά κλίση προς τα κάτω τα καράβια και τα πουλιά στη θάλασσα, όρθιος. Η PortaMount βλέπει κάγκελα και δεν παίρνει αρνητική κλίση.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
ΜενέλαοςOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 25 Ιαν 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 137
Τόπος: Μέγαρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/08/2018, ημέρα Παρασκευή και ώρα 20:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κατάλαβα. πάντως, κάποτε είχα μια κεφαλή για τρίποδα με μικρομετρικές κινήσεις σαν την πρώτη που δείχνεις, και σε ένα μικρό τηλεσκοπιάκι που είχα χόρευε ολόκληρη πάνω στο τρίποδα. Θα έλεγα πώς δεν κάνει για τίποτα...
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/08/2018, ημέρα Παρασκευή και ώρα 22:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Διόλου ενθαρρυντικό. Το άλλο τότε; Έχω Baader Clamp και αντίβαρο και Vixen plate.

Τώρα στήνω το διοπτρικό στην Porta (Σελήνη και Δίας κοντά), αλλά θα ήθελα να μπορώ να στήνω ταυτόχρονα και ένα καταδιοπτρικο, χωρίς τα καλώδια του Nexstar.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 934
Τόπος: Σαρωνίδα Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/08/2018, ημέρα Σάββατο και ώρα 6:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάρε την EQ5 + 2 ντίζες. Το ένα από τα δύο βαρίδια που θα σου δώσουν φτάνει για να ισορροπήσει το καταδιοπτρικό. Αν έχεις χώρο μέσα στο σπίτι μπορείς να την έχεις μόνιμα στημένη. Με το ένα βαρίδι βγαίνει σηκώνοντας την με το ένα χέρι στο μπαλκόνι. Στην συνέχεια βλέπεις ένα πλανήτη. Μετά βλέπεις κάποιο πλοίο στο λιμάνι με το μικρό. Μετά θέλεις πάλι να ξαναδείς τον πλανήτη. Κανένα πρόβλημα. Βάζεις το μάτι σου στο προσοφθάλμιο και γυρίζεις την ντίζα της ΟΑ δυτικά. Ο πλανήτης θα ξανά μπει από μόνος του στο οπτικό πεδίο του προσοφθαλμίου σου.
Επιστροφή στην κορυφή
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/08/2018, ημέρα Σάββατο και ώρα 10:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν μου αρέσουν οι ισημερινές στηρίξεις. Και σίγουρα είναι εξειδικευμένες και προσανατολισμένες στην αστρονομική παρατήρηση.
Δεν έχει δοκιμάσει κανείς παρόμοιες κεφαλές;
Ο συνδυασμός αυτός χρησιμοποιείται στα 12-80x, συνήθως16-50x. Ο τρίποδας είναι επαρκής, αρκεί να βρεθεί η κατάλληλη κεφαλή. Και αυτή που έχω θα λειτουργούσε καλύτερα εάν μπορούσα να το ζυγίσω (έχει mini dovetail με 2 μόνο θέσεις) ή να βάλω αντίβαρο για το βάρος του φακού.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/08/2018, ημέρα Σάββατο και ώρα 11:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εσύ θέλεις σε μία και τα δύο τηλεσκόπια;
Επιστροφή στην κορυφή
Loukas123Offline
Ένταξη: 07 Ιούλ 2017
Σύνολο δημοσιεύσεων: 82
Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/08/2018, ημέρα Σάββατο και ώρα 11:10    Θέμα δημοσίευσης: Υψαζιμουθιακή κεφαλή διπλού ρόλου για φωτοτρίποδα. Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

https://www.astroshop.eu/alt-azimuth-with-goto/skywatcher-mount-az-gti-goto-wifi-without-tripod/p,55178

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p10011_Skywatcher-AZ-GTi---alt-azimuth-GoTo-Mount-Head-without-tripod.html

https://www.youtube.com/watch?v=F3HmLSjb9u0

https://www.youtube.com/watch?v=By6mBcMspGQ
Επιστροφή στην κορυφή
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/08/2018, ημέρα Σάββατο και ώρα 12:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχω το Nexstar με Skywire και το Skysafari, αλλά έχω χάσει το ενδιαφέρον μου για το GOTO εδώ και χρόνια. Θέλω κάτι χειροκίνητο. Ευχαριστώ πάντως.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/08/2018, ημέρα Σάββατο και ώρα 14:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

giannis60 έγραψε:
Εσύ θέλεις σε μία και τα δύο τηλεσκόπια;

Όχι. Θα έχω το μεγάλο στην Portamount (ή θα είναι Dob στις εξορμήσεις) και το μικρό στον φωτογραφικό τρίποδα. Ήδη το κάνω έτσι 5 χρόνια, απλώς λέω να αναβαθμίσω την κεφαλή.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/08/2018, ημέρα Σάββατο και ώρα 19:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το γεγονός ότι όταν σφίγγεις την μπίλια αυτή παίζει οφείλεται στην όχι και πολύ καλή κατασκευή της. Αυτή εδώ δουλεύει άψογα.
1) Θα μπορούσα να σου την δανείσω για να την δοκιμάσεις κι αν είναι αγοράζεις μία σαν αυτήν.
2) Αν σε τρώει η τσέπη σου η καλύτερη και ποιοτικότερη λύση είναι ένα καινούργιο τρίποδο σαν αυτό.
Στην φωτογραφεία δίπλα στην καρέκλα είναι μαζεμένο. Στην άλλη τελείως ανοιγμένο. (την έκοψα κάτω την φωτογραφεία διότι δεν το χώραγε από εκεί που είχα στήσει το άλλο τρίποδο για να φωτογραφίσω.)
Δώσε προσοχή στην φωτογραφεία που δείχνω τους άξονες με τα χερούλια. Όταν τα βιδώνεις ο κάθε άξονας κλειδώνει στην θέση του χωρίς να κουνήσει τίποτα. Είναι ότι καλύτερο και σταθερότερο έχω δοκιμάσει ποτέ. Δεν ξέρω πόσο έχει. Αυτό το αγόρασε μεταχειρισμένο ο αδελφός μου από την Γερμανία 20 Ευρώ! Όμως ακόμα και 300 κατοστάρικα να έχει αξίζει. Το απόλυτο εργαλείο ιδικά γι΄ αυτό που θέλεις.
(Τώρα το καταδιοπτρικό το βάζεις στην vixen.)

IMG_2222 -0.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  782.53 KB
 Διαβάστηκε:  8 φορές

IMG_2222 -0.jpg

IMG_2225 -3.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  1.9 MB
 Διαβάστηκε:  6 φορές

IMG_2225 -3.jpg

IMG_2226 -4.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  879.93 KB
 Διαβάστηκε:  8 φορές

IMG_2226 -4.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/08/2018, ημέρα Σάββατο και ώρα 20:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιάννη, δεν γλιστρά η μπίλια. Υποχωρεί το οπισθοβαρές τηλεσκόπιο λόγω των ανοχών των συνδέσεων.
Αυτή είναι κεφαλή 3D. Έχω τέτοια και δεν βολεύει να ασφαλίζω 3 άξονες. Για επίγεια η καλύτερη είναι η Video, για τον ουρανό οι κλασικές υψαζιμουθιακές.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
astrofriendOffline
Αστρομανιακός
Ένταξη: 23 Φεβ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 171
Τόπος: Παλλήνη
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/08/2018, ημέρα Σάββατο και ώρα 21:51    Θέμα δημοσίευσης: Κεφαλή τριπόδου Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχεις εξετάσει κάτι τέτοιο;
http://www.cptpapadakisphoto.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=8466

ή την πατέντα με ένα βραχίονα και αντίβαρο πάνω στον βραχίονα έτσι ώστε το κέντρο βάρους να μεταφέρεται στον άξονα της μπίλιας οπότε η ροπή ελαχιστοποιείται;
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/08/2018, ημέρα Σάββατο και ώρα 23:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στο παρελθόν σκεπτόμουν μια Video, αλλά πως θα είναι αστρονομικά;
Έχεις κάποια φωτογραφία της πατέντας που λες;

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Στηρίξεις τηλεσκοπίων Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης