Jump to content

Αγορά τηλεσκοπίου σε ''κομμάτια'' ή ολοκληρωμένο?


pdamianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή ερώτηση Theo

Θα σου απαντήσω με ερώτηση γιατί θέλω να σε προβληματίσω λίγο μιας και δεν έχεις ασχοληθεί με fast star απ'ότι φαίνεται .

Θα είναι μόνιμο σε αστεροσκοπείο αυτό το setup ;

:-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή ερώτηση Theo

Θα σου απαντήσω με ερώτηση γιατί θέλω να σε προβληματίσω λίγο μιας και δεν έχεις ασχοληθεί με fast star απ'ότι φαίνεται .

Θα είναι μόνιμο σε αστεροσκοπείο αυτό το setup ;

:-k

 

φαντάζομαι για τον φίλο που έβαλε το θέμα πως όχι. Για μένα που το σκέφτομαι σίγουρα όχι. Αλλα αν υπονοείς ότι είναι δύσκολο στο στήσιμο, από διάφορα βίντεο που έχω δει μου φαίνεται πολύ εύκολο. Με την ευθυγράμμιση δεν ξέρω τι παίζει. Βέβαια άλλο το τι βλέπω στα διάφορα βίντεο και άλλο το τι θα γινει στην πράξη αν πέσει στα χέρια μου. :D

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι f2 μην ξεχνάς και αν έχεις και μεγάλο σένσορα είναι λίγο πόνος το collimation του. Επίσης τώρα πρόσεξα η φώτο που δείχνεις είναι από αστεροσκοπείο (skyshed pod) άρα επιβεβαιώνεται αυτό που πάω να σου περάσω. Σου έχω και άλλη δύσκολη ερώτηση :cheesy:

Από τι ουρανό με f2 ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να καταλάβω και να σιγουρευτώ, εννοείς ότι η λύση αυτή προτείνεται από σένα καλύτερα για μόνιμη εγκατάσταση γιατί έχει πολύ δύσκολο colimation το hyperstar και θα μας βγει το λαδι πχ αν το μεταφέρουμε στον Πάρνωνα μέχρι να το ξανά ευθυγραμμίσουμε. Σωστά κατάλαβα;

 

Για τον ουρανο τι εννοείς; Θέλει κατασκότεινο για να φωτογραφίσουμε σε f/2; Εδώ δεν σε πιάνω καν.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aν θες γρήγορο δες και αυτό https://www.celestron.com/products/11-in-rowe-ackermann-schmidt-astrograph

 

Προσωπικά δεν προτείνω το fast star/hyperstar μιας και προσωπικά για μένα έχει πολλά θέματα το όλο σύστημα .

Αλλά ναι αν τελικά το πάρει κάποιος καλύτερα να το σετάρει και να το ξεχάσει στο αστεροσκοπείο του και όχι να το τρέχει από εδώ και από εκεί.

Φυσικά και το f2 θέλει κατασκότεινο ουρανό αλλιώς από αθήνα παράδειγμα σε 10 sec τα έχεις κάψει όλα από την φωτορύπανση εκτός αν παίζεις μόνο narrowband με στενά φίλτρα (astrodon 3nm).

 

Mην ξεφεύγουμε από το αρχικό θέμα αυτά μπορούμε να τα κουβεντιάσουμε και στο τηλέφωνο αν θες ή σε άλλο θέμα εδώ στο αστροβοξ.

 

Btw πολύχρονος για τα γενέθλια σου Θοδωρή :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ok ευχαριστώ. Θα ήθελα να το δω στην πράξη αλλα εδώ στην Ελλάδα δεν έχω δει κάποιον να φωτογραφίζει με hyperstar. Δεν ξεφύγαμε και πολύ πάντως από την κουβέντα. Έχει να κάνει με το αν μπορεί να φωτογραφίσει με ένα τηλεσκόπιο που μας πρότεινε για παρατήρηση και θέλει να το χρησιμοποιήσει μελλοντικά και για φωτογραφία. Νομίζω ότι του έλυσες την απορία. Εμένα πάντως σίγουρα.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά και το f2 θέλει κατασκότεινο ουρανό αλλιώς από αθήνα παράδειγμα σε 10 sec τα έχεις κάψει όλα από την φωτορύπανση εκτός αν παίζεις μόνο narrowband με στενά φίλτρα (astrodon 3nm).

Δυστυχως στο f/2 τα 3nm δε παιζουν μιας κ μετατοπιζεται ελαφρως το κεντρο του μηκου κυμματος και το βγαζει εκτος του φιλτρου.

 

Το μονο ειδος αστροφωτογραφισης που συνδιαζεται, σε επιπεδο αρχαριου, με τηλεσκοπιο ικανο για παρατηρηση ειναι η πλανητικη απεικονιση.

Αποψη μου, θα πρεπει να διαχωριστει ολο αυτο σε μερη. Αρχικα μια ισηνερινη στηριξη goto για να μεινει για αστροφωτογραφιση και ενας σωληνας ικανος για παρατηρηση, απο 8" δηλαδη, ωστε να αρχισουμε να βλεπουμε, να μαθαινουμε κ να καταλαβαινουμε τι γινεται. Μαζι με μια πλανητικη καμερα, που αργοτερα θα ειναι η οδηγητικη, μπορουμε να εχουμε πολυ καλες εικονες απο Σεληνη, Δια και Κρονο. Επειτα θα αγοραστει ενα τηλεσκοπιο για αστροφωτογραφιση, οπως λεει ο Αγγελος, μικρο, ευκολο στη χρηση για να υπαρξει αποτελεσμα, αλλιως θα βγαινουν κακες φωτογραφιες και μπορει να απογοητευτει καποιος. Οταν μαθουμε τα κολπα του να βγαινου στρογγυλα τα αστρα με μικρο τηλεσκοπιο τοτε θα παμε σε ενα μεγαλυτερο, που μπορει να κανει κ αυτο που ειχε αγοραστει σαν αρχικο.

Γενικα καλο ειναι να βαδισει καποιος σε γνωριμα μονοπατια για να εχει κ καταλληλη υποστηριξη και απο την εταιρια και απο τους ερασιτεχνες που θα εχουν παρομοιο εξοπλισμο.

Ξανα, κανενα τηλεσκοπιο δε τα κανει ολα !

 

Παναγιωτης

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το καλύτερο τηλεσκόπιο που μπορείς να πάρεις για αρχή εάν θες να ξεκινήσεις με αστροφωτογραφία είναι ένα διοπτρικό ED80 η ένα τηλεσκόπιο μικρότερης εστιακής και διαμέτρου 60-80mm.

 

Διοπτρικό τηλεσκόπιο είναι η καλύτερη λύση για κάποιον αρχάριο. Τα περισσότερα φτηνα κατοπτρικά τηλεσκόπια (για να μη πω και αρκετά πανάκριβα που η παπάτζα του marketing φτάνει στα ουράνια) έχουν σοβαρά θέματα με το πως κάθεται το κάτοπτρο και τι ποιότητα δείχνει.

 

Τις περισσότερες φορές θα έχεις να αντιμετωπίσεις άστρα σα ρύζια και θα απογοητευτείς. Για να μήν αναφέρω θέματα με οδήγηση, flexure στα διάφορα πράγματα που θα έχεις προσαρμόσει επάνω, μεγάλες εστιακές αποστάσεις κλπ κλπ.

 

Σε αυτό θα προσαρμόσεις μία CMOS κάμερα (ασπρόμαυρή η έγχρωμη). Αν θές να γλυτώσεις χρήματα σε φίλτρα, τροχούς θα σου έλεγα να επιλέξεις μία έγχρωμη CMOS.

 

Ξεχάστε τις DSLR, ξεχάστε τις CCD και δείτε τι γίνεται στο εξωτερικό, σε άλλα forums και γενικά τι εξοπλισμό παίρνει ο κόσμος πλέον. Οι κανούριες CMOS κάμερες (μη ψυχόμενες) έχουν σχεδόν όσο μια DSLR και η τεχνολογία έχει ξεφύγει με την ευαισθησία και το χαμηλό τους θόρυβο.

 

Ένας OAG (off axis guider) για οδήγηση είναι η καλύτερη λύση επίσης. Ούτε μπλέκεις με ερευνητές , ούτε με flexure .. και άστρα ρύζια πάλι..

 

Όποτε εν συντομία:

 

ED80, CMOS εγχρωμη, OAG, και μία νέα και ελαφρυά βάση π.χ AZ-EQ5 GoTo. Μήν πάρεις HEQ5 h EQ6 πλεον.. Οι βάσεις αυτές έχουν πεθάνει σε σύγκριση με τις νέες. Η οδήγηση και τα random προβλήματα τους

που καθόμασταν και τρίβαμε με γυαλόχαρτα , βάζαμε γράσα και ρυθμίζαμε (πριν 5+ χρόνια ) αφοσιώνοντας χρόνο και πόνο.. έχει περάσει...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για orion optics ούτε λόγος έχουν αλλάξει κατά πολύ τα πράγματα οι τύποι θέλουν αρκετό ξύλο είμαι παθών και έχω και άλλους φίλους που βρίζουν ( δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι το πλανητάριο έκοψε συνεργασία μαζί τους)Άγγελος

Αγγελε άσχετο με το θέμα αλλά τι έχει αλλάξει στην Ο-Ο? Οπτικά είναι άψογα μηχανικά τα έχουν βελτιώσει. Τι πάει στραβά?

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε συ Αγγελε αυτά που γράφουν απ όσο κατάλαβα με τα φτωχά μου Αγγλικά είναι τερατώδη. Τέτοια αποτελέσματα σε startest όπως αυτά απλά δεν υπάρχουν. Εχω O-O όπως ξέρεις, εχω δει και από άλλα και όλα ανεξαιρέτως είχαν πολύ καλά οπτικά. Και το ξαναλέω τέτοιο είδωλο σε startest δεν έχω πάρει από κανένα τηλεσκόπιο όχι από Ο-Ο. Αυτό που περιγράφουν είναι ακραίο και μάλιστα πήγαν στα δικαστήρια. Οπότε άντε να βρεις ποιος έχει δίκιο και τι έχει παιχτεί. Νομίζω πως πρέπει να ακούσουμε και την πλευρά της Ο-Ο. Ενας φίλος από εδώ είχε πάρει πριν πολλά χρόνια το celestron 9.25" αν θυμάμαι καλά. Του είχε βγει όπως μου είχε πει με αστιγματισμό και η celestron έκανε το κορόιδο. Δεν ξέρω αν έβγαλε άκρη αλλά τι να κάνουμε. Να βγάλουμε όλη τη celestron σκουπίδια?
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει ήδη κυκλοφορήσει φήμη (και δυστυχώς επιβεβαιώνεται απο πολλούς σε αρκετά forums) πως τα interferometric reports που δίνει η OO είναι copy paste ενός καλού report που είχαν κάνει....

 

Η ΟΟ ήταν καλή όταν ξεκίνησε .. τώρα απλά μακρυά!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή ξέχασε να βγάζει κάτοπτρα? Βγάζει στην τύχη ότι να ναι και δίνει σε όλους το ίδιο πιστοποιητικό? Ρε παιδιά αυτά είναι πολύ σοβαρά. Τέλος πάντων χαλάμε το θέμα έτσι οπότε καλύτερα να τα πούμε κάπου αλλού.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με μία ερευνα σε goole θα διαπιστώσεις γρήγορα τι "καντήλια" κατεβάζουν διάφοροι:

 

Π.χ

 

http://www.astroholic.com/showthread.php?t=4409

http://ssmassey.com/reviews/odk-10-review.htm

 

Το δεύτερο link είναι πολύ ενδιαφέρον ειδικά το να δει κάποιος το report που έγινε από τρίτο:

 

>SHAME ON YOU BOTH JOHN AND BARRY AT ORION OPTICS UK. It does not come as a surprise when eventually learned from your other customers that you have been legally sued in courts several times over the years for supplying exceptionally inferior optics and mechanical assemblies along with false claims including non-existent interferometer test reports and so on. An absolute disgrace.

 

Ναι σταματάμε εδω και αν κάποιος ενδιαφέρεται για το τι quality vs παπάτζα προσφέρεται σήμερα από διάφορες εταιρίες οπτικών ανοίγουμε άλλο topic

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ok ευχαριστώ. Θα ήθελα να το δω στην πράξη αλλα εδώ στην Ελλάδα δεν έχω δει κάποιον να φωτογραφίζει με hyperstar. Δεν ξεφύγαμε και πολύ πάντως από την κουβέντα. Έχει να κάνει με το αν μπορεί να φωτογραφίσει με ένα τηλεσκόπιο που μας πρότεινε για παρατήρηση και θέλει να το χρησιμοποιήσει μελλοντικά και για φωτογραφία. Νομίζω ότι του έλυσες την απορία. Εμένα πάντως σίγουρα.

Το hyperstar είναι ιδανικό για βιντεοαστρονομία! Στα πλην του το κόστος και πως υπάρχουν και απλούστερες-ευκολότερες μέθοδοι μείωσης εστιακού λόγου αν και δεν φτάνουν το f/2.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης