Jump to content

Celestron travel scope 70


skeptomenos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στην παρέα πρόσφατα αγόρασα αυτό το τηλεσκόπιο: Celestron travel scope 70 θα μπορώ να δω όλους τους πλανήτες η όχι;;

Ποιο πολύ το πήρα για να τραβάω φωτογραφίες και βίντεο με το κινητό μου,θα μπορώ να τους βλέπω καθαρά τους πλανήτες η θα χρειαστώ κάποιο άλλο παρελκόμενο;

Είμαι άσχετος από τηλεσκόπια,δεν το εχω στα χέρια μου ακόμα το περιμένω όπως και τον προσαρμογέα για το κινητό.

Εμένα με νοιάζει να βλέπω τους πλανήτες όσο το δυνατών καθαρά,αν χρειάζεται να αγοράσω κάτι άλλο για να βλέπω καθαρά,γράψτε μου την ονομασία και από που μπορώ να το αγοράσω.

Ευχαριστώ πολύ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην ανησυχείς, θα δεις αρκετά πράγματα, κι όχι μόνο πλανήτες. Θα δεις και αρκετά διπλά άστρα, ανοιχτά σμήνη, κάποια λίγα νεφελωματα (εξαρτάται και από πού θα παρατηρείς), και φυσικά το φεγγάρι! Βέβαια μην περιμένεις και πολλά στους πλανήτες, το τηλεσκόπιο αυτό είναι περισσότερο παιχνίδι παρά σοβαρό όργανο. Θα δεις οπωσδήποτε τις φάσεις του Ερμή και της Αφροδίτης, τους δακτυλίους του Κρόνου, ίσως τις ζώνες του Δία και τους δορυφόρους του, κι ένα ασαφές κόκκινο δισκάκι στον Άρη. Όμως, αν το αγόρασες από το Πλανητάριο, που το δίνει με 20 και 40 μεγεθυνσεις, όλα τα παραπάνω θα τα διακρίνεις δύσκολα, οπότε ίσως χρειαστεί να αγοράσεις ένα ακόμη προσοφθαλμιο ή έναν barlow, ώστε σε καλές νύχτες να μπορέσεις να διακρίνεις κάτι περισσότερο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας.

Το αγόρασα από τον Κωτσόβολο και θα το εχω σε 10 μέρες περίπου.

Αν κατάλαβα καλά δεν θα βλέπω τόσο καθαρά με αυτά τα προσοφθάλμια που δίνουν (20 και 40) όπως μου γράψατε πιο πάνω,εσείς πια προσοφθάλμια και barlow μου προτείνετε να αγοράσω;;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι όχι, δεν είναι αυτό... Καθαρά θα βλέπετε, ίσα ίσα όσο μικρότερες οι μεγεθύνσεις, τόσο το καλύτερο. Απλά είναι λίγες οι μεγεθύνσεις για τους πλανήτες, αν ξαναλέω, έχει τα ίδια προσοφθάλμια (που λογικά τα ίδια θα είναι) ο Κωτσόβολος με το Πλανητάριο, των 10 και των 20 mm, που μας δίνουν 40 και 20 μεγεθύνσεις αντίστοιχα σε αυτό το τηλεσκόπιο. Οι πλανήτες είναι πολύ μικροί, και ειδικά με τις 20Χ δεν θα φαίνονται σαν δίσκοι αλλά σαν αστέρια. Μόνο η Αφροδίτη θα δείχνει φάση. Με τις 40Χ οριακά θα βλέπετε δίσκο, και ίσα ίσα που θα διακρίνετε το δαχτυλίδι στον Κρόνο. Επομένως χρειάζεστε χοντρικά καμιά εξηνταριά μεγεθύνσεις για να δείτε κάπως καλύτερα. Περιμένετε να το πάρετε λοιπόν, να δείτε τι προσοφθάλμια έχει μέσα, και τότε πια το ξανασυζητάμε!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντάξει τώρα κατάλαβα. Σε αναμονή μέχρι να έρθει και ξανα μιλάμε. Επειδή όπως είπα θέλω να βγάζω φωτογραφίες σίγουρα θα χρειαστεί να προβώ σε αγορά άλλου προσοφθάλμιου.

Λοιπόν υπομονή μέχρι να ερθει.

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντάξει τώρα κατάλαβα. Σε αναμονή μέχρι να έρθει και ξανα μιλάμε. Επειδή όπως είπα θέλω να βγάζω φωτογραφίες σίγουρα θα χρειαστεί να προβώ σε αγορά άλλου προσοφθάλμιου.

Λοιπόν υπομονή μέχρι να ερθει.

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Το προσοφθάλμιο έχει να κάνει με την οπτική παρατηρηση . Αν θέλεις να κάνεις φωτογραφία ,αν και δεν ξέρω πόσα μπορεί να κάνει το τηλεσκόπιο αυτό , είναι διαφορετική διαδικασία. Νομιζω έχει άρθρα εδώ της Αvat ,που σου παρέχει ενα μπουσουλα για πλανητική φωτογραφία , που πιθανόν είναι το μέγιστο που μπορείς να πάρεις από το αυτό το τηλεσκόπιο

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω αγοράσει και προσαρμογέα για να βάζω το κινητό και να τραβάω φωτογραφίες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά το τηλεσκόπιο που διάλεξες ούτε για πλάκα να σκεφτείς την φωτογραφία. Με το κινητό άντε να βγάλει κάτι καλούτσικο στην σελήνη με πολύ κόπο. Για πλανήτες ξέχνατο. Ειδικά με τα προσοφθάλμια που δίνει η μεγέθυνση είναι πολύ μικρή. Αυτό που πήρες είναι αυτό που λέει και τίποτε παραπάνω. Travel Scope. Αν θέλεις κάτι παραπάνω ακύρωσε την παραγγελία ανέβα σε χρήματα διάβασε και κάποιο βιβλίο όπως το nightwatch και το συζητάμε ξανά. https://www.planitario.gr/nightwatch-enas-praktikos-odhgos-gia-na-deite-to-sumpan-new.html
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σας δεν απογοητεύομαι,ίσα ίσα που μου αρεσει και αν δεν μπορώ να βγάζω τους άλλους πλανήτες δεν πειράζει,ήθελα το συγκεκριμένο γιατί θα μπορώ να το έχω πάντα μαζί μου όπου και να πάω. Σας ευχαριστώ πολύ πάντως για την ενημέρωση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σας όπως έγραψα και πιο πάνω δεν απογοητεύομαι, σας ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση είναι καταπληκτικά αυτά που μου στείλατε.

Καλός σας βράδυ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης