Jump to content

Αξιοπιστία site για παραγγελία Sky-watcher Star Adventurer


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν το site First Light Optics είναι αξιόπιστο; Επισυνάπτω τον σύνδεσμο στον οποίο προσφέρει το Sky-Watcher Star Adventurer μαζί με ball head, αντίβαρο, dovetail και ισημερινή βάση μόνο 300 ευρώ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

https://www.firstlightoptics.com/skywatcher-mounts/skywatcher-star-adventurer-astronomy-bundle.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το πλανητάριο έχω την εντύπωση πως δίνει στην ίδια τιμή μόνο το tracker χωρίς τα υπόλοιπα εξαρτήματα. Κάνω λάθος;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έλεγξα και όλα τα εξαρτήματα χρεώνονται έξτρα. Συνεπώς το πακέτο βγαίνει γύρω στα 450 ευρώ από το πλανητάριο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλιστα. Νομίζω η ball head είναι εκτός στο αγγλικό site (όπως και εδω βέβαια). Όπως και να χει υπάρχει σημαντική διαφορά καθώς με τα μεταφορικά δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 320 ευρώ συνολικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι (ακόμη) καθώς το ΗΒ παραμένει μέλος της Ε.Ε. Παραθέτω ένα link που νομίζω τα εξηγεί αναλυτικά:

 

https://www.supereverything.gr/odigos/teloneio-ti-prepei-na-xerete

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ball head δεν είναι απαραίτητο εφόσον έχεις το ολοκληρωμένο πακέτο. Απλά έτσι η μηχανή πάντα σημαδεύει σε συγκεκριμένη διεύθυνση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν το site First Light Optics είναι αξιόπιστο;

Το συγκεκριμένο μαγαζί είναι απο τα πιο αξιόπιστα, που έχω ψωνίσει γενικά, ανεξαρτήτως είδους.

Το response time σε ερωτήσεις/απορίες μέσω email είναι εξωπραγματικό!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να μην ανοιγω κανουριο θεμα θα κανω την ερωτηση μου εδω. Η συγκεκριμενη βαση σε τι ακριβως χρησιμευει? Ειναι για να βαλεις μονο την φωτογραφικη μηχανη και να βγαλεις με δικο της τηλεφακο φωτογραφιες μεγαλης εκθεσης? Η μπορεις να βαλεις κ τηλεσκοπιο επανω πχ το skywatcher 130/650 pds που ζυγιζει 4 κιλα?

 

Επισης στο πακετο απο flo εχει μεσα και τριποδο? Δλδ ειναι σαν μια μικρη βαση? Η θελεις και αλλα πραγματα για να την χρησιμοποιησεις?

 

Ευχαριστω.

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η βάση αυτή μπορεί να δεχθεί μέχρι 5 κιλά. Το πακέτο θα έχει αυτά που βλέπεις στις φωτογραφίες. Είναι χωρίς τρίποδο.

 

Έχεις τώρα τρίποδο για το 130/650;

 

Εδώ, https://www.firstlightoptics.com/skywatcher-mounts/skywatcher-star-adventurer-astronomy-bundle.html κάτω από το Downloads & Manuals έχει το εγχειρίδιο του που είναι άκρως διαφωτιστικό.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω ενα τριποδο απλο φωτογραφικης μηχανης και το τριποδο της eq6 pro.

 

Επισης επειδη βλεπω auto guider θυρα πανω ειναι ακριβςω οπως στην eq6?δλδ για μεγαλες εκθεσης θελει οδηγηση?

 

Σορρυ για τις χαζες ερωτησεις αλλα προσπαθω να καταλαβω πως μπορει να χρησιμοποιηθει σωστα η συγκεκριμενη βαση.

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω ενα τριποδο απλο φωτογραφικης μηχανης και το τριποδο της eq6 pro.

 

Επισης επειδη βλεπω auto guider θυρα πανω ειναι ακριβςω οπως στην eq6?δλδ για μεγαλες εκθεσης θελει οδηγηση?

 

Σορρυ για τις χαζες ερωτησεις αλλα προσπαθω να καταλαβω πως μπορει να χρησιμοποιηθει σωστα η συγκεκριμενη βαση.

 

Φαντάζομαι ναι αφού για πολύ μεγάλες εκθέσεις ο καλός προσανατολισμός με τον πολικό αστέρα και η αυτόματη περιστροφή κατά RA/DEC δεν είναι αρκετές. Μέχρι τώρα δεν έχω δει βάση που να κάνει auto guide για ώρες με εξαιρετικά μεγάλη ακρίβεια.

 

Το τρίποδο της EQ6 θα είναι μια χαρά. Το τρίποδο της φωτογραφικής δεν νομίζω να είναι και τόσο σταθερό.

 

Εμένα, το μόνο που με προβληματίζει είναι αν μπορεί να γίνει go to μέσω της auto-guide θύρας.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαλιστα. Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης