Jump to content

Αγορά τηλεσκοπίου


dim.petros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι το φίλτρο για την Σελήνη να το πάρεις. Μπορεί να είναι το πιο φτηνό από τα φίλτρα αλλά είναι το πιο χρήσιμο απ’ όλα. Κάνει και για τους πλανήτες (ειδικά για τον Άρη) οι οποίοι παρουσιάζουν εκτυφλωτική φωτεινότητα στις χαμηλές και μεσαίες μεγεθύνσεις.

Πάρε επίσης και ένα κόκκινο φακό. Είναι απαραίτητος για να βλέπεις χωρίς να χαλάς την νυχτερινή σου όραση.

Αντί για χάρτες θα σου πρότεινα σαν πρώτη επαφή να πάρεις το NIGHTWATCH του Terence Dickinson, και το κορυφαίο THE MONTHLY SKY GUIDE των Ian Ridpath και Wil Tirion. Και τα δύο είναι μεταφρασμένα στα ελληνικά από τις εκδόσεις του Πλανηταρίου Θεσσαλονίκης. Και τα δύο έχουν χάρτες σχεδόν με όλα τα αντικείμενα που μπορείς να δεις με το τηλεσκόπιο σου. Σαν πρώτη επαφή με τον βαθύ ουρανό θα σου πρότεινα να δεις όλα τα διπλά αστέρια. Αυτοί οι στόχοι είναι εύκολοι, διότι εδώ αναφερόμαστε σε ορατά άστρα με γυμνό οφθαλμό, αλλά στο τηλεσκόπιο είναι διπλά. Με αυτόν τον τρόπο θα μάθεις τον ουρανό, θα μάθεις να σημαδεύεις με το τηλεσκόπιο σου, θα μάθεις να εστιάζεις, και τέλος η μικρή διάμετρος του κατόπτρου θα σου δείξει υπέροχα τα χρώματα τους. Ειδικά αυτό το τελευταίο δεν μπορείς να φανταστεί πόσο θα σου λείψει αν με το καλό αγοράσεις μεγαλύτερο τηλεσκόπιο. Αυτά τα μικρά νευτώνεια είναι ιδανικά γι’ αυτήν την δουλειά. Διότι η φωτεινότητα των άστρων αυξάνει στο τετράγωνο της διαμέτρου με αποτέλεσμα ένα ζεύγος αστέρων που στο δικό σου (το «μικρό») φαίνεται μπλε και κόκκινο, σε νευτώνειο μεγαλύτερης διαμέτρου φαίνεται εκτυφλωτικό πορτοκαλί που τείνει στο λευκό με εκτυφλωτικό γαλάζιο που τείνει επίσης στο λευκό. Με μεγαλύτερο μόνο όταν αφεστιάζεις θα βλέπεις τα ωραία χρώματα που σου δείχνει το μικρό. Τέλος τα περισσότερα διπλά φαίνονται και μέσα από την πόλη και είναι οι μόνη ίσως παρατήρηση βαθέως ουρανού που μπορεί να κάνει κανείς μέσα από την πόλη.

Προς το παρόν σου στέλνω έναν δικής μου κατασκευής χάρτη (Τύπου Terence Dickinson. Προϊόν αστροφωτογραφίας πάνω σε ισημερινή στήριξη, που και εσύ μπορείς να κάνεις με την EQ2 και την DSLR ) στην περιοχή Τοξότη Σκορπιό. Όλα τα αντικείμενα φαίνονται με 8ιντσο τηλεσκόπιο. Εσύ θα σημαδεύεις αυτά που έχουν το μπροστά το γράμμα Μ

Βγάλε φωτοτυπία την λευκή έκδοση. Κατά προτίμηση έγχρωμη.

Δεξιά από πολλά άστρα που ονοματιστήκαν με ένα πεζό γράμμα της Ελληνικής αλφαβήτου, υπάρχει ένας αριθμός. Αυτός μας λέει το φαινομενικό μέγεθος του άστρου. Υπάρχει και σε πολλά διάσπαρτα άστρα που δεν έχω σημειώσει το γράμμα. Άστρα με μία γραμμή είναι διπλά. Μία ευθεία ροζ γραμμή είναι η εκλειπτική. Ότι έντονα φωτεινό «άστρο» υπάρχει στον ουρανό με +ή- περίπου 7 μοίρες είναι πλανήτης. Αυτήν την εποχή θα δεις τον Κρόνο να περνά πάνω από το λ του τοξότη.

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια αλλά και το υλικό από προσωπική σας δουλειάς που μου προσφέρετε. Όσο αναφορά τον χάρτη, αυτό το φαινομενικό μέγεθος των άστρων βασίζεται σε κάποια κλίμακα ή είναι σε σύγκριση με κάποια άστρο (πχ τον ήλιο)?

Επίσης για την δημιουργία του, απλά χρειάστηκε μία φώτο όπως αυτήν: www.instagram.com/p/Bbb7kiPFV8b/?taken-by=dim.petros ?

sig.png
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το φαινομενικό μέγεθος των αστέρων όπως και πολλά άλλα τα χρωστάμε στον Ίππαρχο. Η λογική είναι η εξής:

Δύει ο Ήλιος. Μετά την πάροδο κάποιου χρόνου αρχίζουν και εμφανίζονται τα άστρα στον ουρανό. Αυτά που θα εμφανιστούν πρώτα είναι τα άστρα πρώτου μεγέθους. (Τα λαμπρότερα). Μετά από αυτά εμφανίζονται τα άστρα δευτέρου μεγέθους. (Τα άστρα της μεγάλης άρκτου καθώς και ο πολικός είναι δευτέρου μεγέθους). Όσο περνά η ώρα και σκοτεινιάζει ο ουρανός εμφανίζονται τα άστρα τρίτου μεγέθους κλπ. Η κλίμακα φτάνει μέχρι τα έκτου μεγέθους που αυτά σήμερα σπάνια τα βλέπουμε λόγο φωτορύπανσης, που όμως είναι τα περισσότερα. Η παραπάνω μέθοδος χρησιμοποιείτε και για να εκτιμήσουμε την φωτορύπανση ενός τόπου. Πχ. στην περιοχή του Σουνίου ο ουρανός λόγο φωτορρύπανσης ποτέ δεν σκοτεινιάζει αρκετά για να φανούν τα έκτου μεγέθους. Στην καλύτερη περίπτωση διακρίνεις άστρα 5,5 μεγέθους. Στην Αθήνα σπάνια βλέπεις άστρα τετάρτου μεγέθους. Σημειώνω ότι κάθε μια μονάδα που ανεβαίνει η κλίμακα τα άστρα έχουν το ½ του φωτός της προηγούμενης.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το φίλτρο σελήνης έχω την αντίθετη άποψη. Αν μας ενοχλεί η φωτεινότητα φοράμε γυαλιά ηλίου που συνήθως δουλεύουν καλύτερα. Επίσης προσωπικά από φωτεινότητα πλανήτη δεν έχω ενοχληθεί ποτέ ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη σε ζηλεύω. Θα πρέπει να έχεις πολύ καλά κι ακριβά γυαλιά. :D

 

Εγώ έχω κάτι γυαλιά ηλίου Rey ban που τώρα πια όταν τα φοράω βλέπω θολά. Ο μοναδικός τρόπος για να βλέπω καλύτερα είναι να τα βάζω επάνω από τα γυαλιά της υπερμετρωπίας. Έτσι οδηγώ! Κόλαση. Βάζω τώρα στο μάτι μου το φίλτρο σελήνης και βλέπω τέλεια! Κατ’ αρχήν τα χρώματα δεν πρασινίζουν όπως με τα Rey ban. Το χρώμα από το φίλτρο είναι αυτό που λέμε fume. Επάνω το φίλτρο γράφει. ΤS Filter No. 96-0.9 Taiwan (Δώρο του αδερφού μου από την Γερμανία. Μάλλον θα είναι της Telescope Servιce)

Τέλος πάντων... τίποτα γυαλιά Ηλίου No. 96-0.9 εκεί στη Αγγλία ξέρεις; (Θα πω να μου τα φέρει ο Γιός μου που ζει στο Λονδίνο) Διότι όταν εδώ τους λέω θέλω γυαλιά ηλίου No. 96-0.9 με κοιτάζουν σαν χαζοί και σαν να μην φτάνει αυτό εκνευρίζονται κι από επάνω.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το φαινομενικό μέγεθος των αστέρων όπως και πολλά άλλα τα χρωστάμε στον Ίππαρχο. Η λογική είναι η εξής:

Δύει ο Ήλιος. Μετά την πάροδο κάποιου χρόνου αρχίζουν και εμφανίζονται τα άστρα στον ουρανό. Αυτά που θα εμφανιστούν πρώτα είναι τα άστρα πρώτου μεγέθους. (Τα λαμπρότερα). Μετά από αυτά εμφανίζονται τα άστρα δευτέρου μεγέθους. (Τα άστρα της μεγάλης άρκτου καθώς και ο πολικός είναι δευτέρου μεγέθους). Όσο περνά η ώρα και σκοτεινιάζει ο ουρανός εμφανίζονται τα άστρα τρίτου μεγέθους κλπ. Η κλίμακα φτάνει μέχρι τα έκτου μεγέθους που αυτά σήμερα σπάνια τα βλέπουμε λόγο φωτορύπανσης, που όμως είναι τα περισσότερα. Η παραπάνω μέθοδος χρησιμοποιείτε και για να εκτιμήσουμε την φωτορύπανση ενός τόπου. Πχ. στην περιοχή του Σουνίου ο ουρανός λόγο φωτορρύπανσης ποτέ δεν σκοτεινιάζει αρκετά για να φανούν τα έκτου μεγέθους. Στην καλύτερη περίπτωση διακρίνεις άστρα 5,5 μεγέθους. Στην Αθήνα σπάνια βλέπεις άστρα τετάρτου μεγέθους. Σημειώνω ότι κάθε μια μονάδα που ανεβαίνει η κλίμακα τα άστρα έχουν το ½ του φωτός της προηγούμενης.

 

Αρκετά ενδιαφέρον! Υποθέτω τα παραπάνω βιβλία έχουν οτιδήποτε παρόμοιο και απαραίτητο?

sig.png
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα γράφουν. Βέβαια εγώ είχα την τύχη στα χρόνια μου να τα διδαχτώ στο λύκειο. Στο μάθημα της κοσμογραφίας, όπως το λέγανε τότε. Κατά βάσει η διδαχτική ύλη τότε ήταν το ηλιακό σύστημα και οι αστερισμοί.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμαι έτοιμος να το παραγγείλω. Αλλά παρατήρησα πως το φίλτρο δεν το έχουν διαθέσιμο στο site από όπου θα τα παραγγείλω. Οπότε μπορώ να πάω σε ένα άλλο φιλτρο, όμως 30€ πιο ακριβό. Ταυτόχρονα όμως παρατήρησα πως εκτός από τα ND φίλτρα για το φεγγάρι υπάρχουν και τα polarized, με τα οποία μπορείς και να ρυθμίσεις το "μπλοκάρισμα" (μπορεί να είναι και αποροφηση, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι η σωστή ορολογία). Ποιο από τα δύο είναι καλυτερα? Καθως και το ND που καταλήγω και το polarized έχουν την ίδια τιμη
sig.png
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην παραγγείλεις φίλτρο Σελήνης αφού είναι έτσι. 30 ευρώ είναι πάρα πολύ ακριβό για κάτι τέτοιο. Έχει δίκιο ο Δημήτρης (Equador). Άνετα κάνεις την δουλειά σου και με γυαλιά Ηλίου. Το φίλτρο Σελήνης αυτό είναι στην ουσία. Γυαλιά ηλίου. Αμφιβάλλω μάλιστα και με τον όρο "φίλτρο" κατά πόσο είναι σωστός. Διότι με την λέξη φίλτρο εννοούμε κάτι το οποίο στην ουσία κόβει κάποια μήκη κύματος και αφήνει να περάσουν κάποια άλλα. Το "φίλτρο" σελήνης δεν κάνει κάτι τέτοιο. Μειώνει το φως που έρχεται στο μάτι, όπως τα γυαλιά ηλίου.

Τέλος "φίλτρο" στην Σελήνη βάζουμε μόνο στις χαμηλές μεγεθύνσεις. Πανοραμικά πλάνα. Στις υψηλές το βγάζουμε. Άλλωστε όταν παρατηρούμε την σελήνη, παρατηρούμε μόνο κοντά στην διαχωρίζουσα διότι εκεί το φως του ήλιου έρχεται από το πλάι και έχουμε καλό κοντράστ. Εκεί ούτως ή άλλως ο φωτισμός είναι ήπιος.

Πάρε λοιπόν το τηλεσκόπιο άρχισε να βλέπεις με τα όσα θα σου δώσουν και μετά έχεις το υπόλοιπο της ζωής σου για να αρχίσεις να μπλέκεσαι με προσοφθάλμια φίλτρα κλπ.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ και πάλι. Η παραγγελία εγινε χθες απο το first light optics και (παράδοξως) στάλθηκε σήμερα. Σύμφωνα με την DHL, θα έρθει 21 Αυγούστου. Οπότε πρέπει να κανω υπομονή μεχρι τότε!
sig.png
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σου εύχομαι καλορίζικο και καλοτάξιδο και να πάνε όλα καλά με την παραγγελία σου.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήρθε εχθές το απόγευμα. Σήμερα το πρωί το άνοιξα και το έστησα!

Πολύ στιβαρή κατασκευή, τόσο της βάσης όσο και του ίδιου του σωληνα. Μόνο κάποιες λεπτομέρειες έχω να παρατηρήσω:

- Τα πλαστικά καλύμματα των προσοφθάλμιων ή του εστιαστή είναι λίγο χοντροκομμένα, αλλά δεν εμφανίζουν κάποιο πρακτικό πρόβλημα.

- Νιώθω πως το μέταλο του σωληνα με κάποιο χτύπημα θα λυγίσει.

Το red dot finder, μετά από την ευθυγράμμιση που του εκανα, δουλεύει άψογα.

Τώρα το μόνο που το περιμένει είναι το πρώτο του φως. Ελπίζω σήμερα το βράδυ να μην έχει συννεφιά και βρω την ευκαιρία να δω οτιδήποτε.

Παραθέτω κάποιες φωτογραφίες από το τηλεσκόπιο, αλλά και ότι είχε το κουτί.

sig.png
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλοτάξιδο!

Δες το φεγγάρι τον Δία και τον Κρόνο. Δες και λίγο Άρη. Αυτή την φορά μας τα χάλασε λόγο αμμοθύελλας.

ΥΓ. Έκανα αντιγραφή επικόλληση και δεν μπόρεσα να βρω τις φωτογραφίες σου. ανέβασε και καμία εδώ.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ!

Δεν ανέβαιναν πριν. Τουλάχιστον τώρα τα καταφερα.

ΥΓ. Οι φωτό ήταν πάνω από 5MB και για αυτό τις απορρίπτει το φόρουμ.

 

IMG_20180818_130414.thumb.jpg.0eebf718c5dbf8b9d68f628b8db5b07f.jpg

Το τελικό αποτέλεσμα

 

1929829946_IMG_20180818_112910_HHT2.thumb.jpg.b20f498838daa418aa60720f6601b7b0.jpg

Κουτιά και κουτάκια

 

IMG_20180817_224535.thumb.jpg.35a2cb73df0a75c33ce2f0a9f8a214e4.jpg

Η κούτα

 

1796771022_IMG_20180818_113320_HHT3.thumb.jpg.ca13efe1352bf608f73cfb78bca12348.jpg

Κάποια από τα εξαρτήματα

1637124920_IMG_20180818_1126122.thumb.jpg.07390ea51e8a8bf78fd90f2c54085b58.jpg

705623103_IMG_20180817_2246352.thumb.jpg.b897f880d678b248326ffcc63b677e9f.jpg

sig.png
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και καλορίζικο!

Σου εύχομαι κάθε βράδυ να έχει ξαστεριά ώστε να το χρησιμοποιείς όσο δυνατόν το περισσότερο!

Θέλω όμως πριν ξεκινήσεις την παρατήρησή σου να σου πω μερικά πραγματάκια

 

1) Μην αμελήσεις την Πολική ευθυγράμμιση. Η πρώτη φορά θα είναι η πιο δύσκολη, παρόλα αυτά μη την προσπεράσεις. Θα σε βοηθήσει αργότερα στην παρατήρηση των στόχων σου.

 

2) Άσε το τηλεσκόπιο τουλάχιστον 30 λεπτά πριν την παρατήρηση έξω για να κρυώσει το κάτοπτρο. Θα δεις μεγάλη βελτίωση στην εικόνα από το προσοφθάλμιο.

 

3) Τέλος να σου πω ότι αν προσπαθήσεις να εστιάσεις σε μεγάλες μεγεθύνσεις (χ100 και πιο πάνω) να περιμένεις ο στόχος στο προσοφθάλμιό σου να ταλαντεύεται για 1-2 δεύτερα, είναι απόλυτα φυσιολγικό.

 

Και πάλι καλορίζικο και καθαρούς ουρανούς! :D :D

 

Υ.Σ. Οι φώτο σου παραπάνω μου θύμισαν τότε που το έστησα και γω για πρώτη φορά (έχω και γω το ίδιο τηλεσκόπιο).

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και καλορίζικο!

Σου εύχομαι κάθε βράδυ να έχει ξαστεριά ώστε να το χρησιμοποιείς όσο δυνατόν το περισσότερο!

Θέλω όμως πριν ξεκινήσεις την παρατήρησή σου να σου πω μερικά πραγματάκια

 

1) Μην αμελήσεις την Πολική ευθυγράμμιση. Η πρώτη φορά θα είναι η πιο δύσκολη, παρόλα αυτά μη την προσπεράσεις. Θα σε βοηθήσει αργότερα στην παρατήρηση των στόχων σου.

 

2) Άσε το τηλεσκόπιο τουλάχιστον 30 λεπτά πριν την παρατήρηση έξω για να κρυώσει το κάτοπτρο. Θα δεις μεγάλη βελτίωση στην εικόνα από το προσοφθάλμιο.

 

3) Τέλος να σου πω ότι αν προσπαθήσεις να εστιάσεις σε μεγάλες μεγεθύνσεις (χ100 και πιο πάνω) να περιμένεις ο στόχος στο προσοφθάλμιό σου να ταλαντεύεται για 1-2 δεύτερα, είναι απόλυτα φυσιολγικό.

 

Και πάλι καλορίζικο και καθαρούς ουρανούς! :D :D

 

Υ.Σ. Οι φώτο σου παραπάνω μου θύμισαν τότε που το έστησα και γω για πρώτη φορά (έχω και γω το ίδιο τηλεσκόπιο).

Ευχαριστώ πολύ!

Και έλεγα να μην κάνω την πολική ευθυγράμμιση τώρα στην πρώτη δοκιμή 😝.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Το αστείο είναι πως την δεύτερη την έχει και το manual που ήρθε παρέα με το τηλεσκόπιο.

sig.png
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εεε Dim. Petros! Τι έγινε. Το δοκίμασες;

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εεε Dim. Petros! Τι έγινε. Το δοκίμασες;

 

Το δοκίμασα μόνο το βράδυ που το συναρμολογησα. Δυστυχώς τις επόμενες μέρες είχε πολύ συννεφιά ή έβρεχε, ενώ χθες που είχε ξαστεριά είχα κάποιες υποχρεώσεις και δεν πρόλαβα να το βγάλω...

Όσο αναφορά το πρώτο φως.: Ξεκίνησα με τον Αρη, αλλά καθώς πήγα να τοποθετήσω το Barllow μπήκε ένα σύννεφο από μπροστά ( ναι ακόμα και το Σάββατο είχε σύννεφα, αλλά δεν ήταν πολλά). Έτσι συνέχισα με το φεγγάρι το οποίο ετοιμαζόταν να "κρυφτεί" πίσω από τα βουνά. Μπορώ να πω ότι η εικόνα ήταν πολύ καλή. Η αντίθεση καλή, η ευκρίνεια εντυπωσιακή και η μεγένθυση τέτοια ώστε να φαίνονται με λεπτομέρεια και οι μικρότεροι κρατήρες. Μετά που κρύφτηκε το φεγγάρι, αποφάσισα να δω τον Κρόνο. Εδώ χρησιμοποίησα εξαρχής Barllow, στην αρχή με τον 20mm για να τον βρω και έπειτα με τον 10mm για να τον δω από "κοντά". Η εικόνα δεν ήταν κάτι εκπληκτικό, αλλά μπορούσα να δω τον Κρόνο και τα δακτυλίδια του (νομίζω πως είδα και κάποιους δορυφόρους του, υποθέτοντας ότι ήταν τα μαύρα σημεία από μπροστά του). Απλά το περιθώριο του ήταν λίγο πολύχρωμο. Αυτό συμβαίνει λόγω του τηλεσκοπίου ?

Τέλος, γύρισα το τηλεσκόπιο προς το σμήνος Μ13, αλλά είχε ως προϋπόθεση να το μετακινήσω λίγο πιο μακριά από την αρχική μου θέση. Όμως απέναντι από το νέο σημείο υπάρχει μια κολώνα φωτισμού και έτσι χαλούσε την ορατότητα σε μεγάλο βαθμό, με αποτέλεσμα το Μ13 να φαίνεται πολύ αχνα. Λογικά θα ξαναπροσπαθήσω να το βρω στην επόμενη παρατήρηση.

Γενικώς είμαι ευχαριστημένος με την απόδοση του!

Στόχος μου είναι να το ξαναβγαλω σήμερα το βράδυ, που ο καιρός φαίνεται αίθριος. Μια ερωτηση. Πέρα από την χαρτογράφηση, πως μπορώ να αξιοποιήσω την παρατήρηση με κάποια καταγραφή δεδομένων ή θέσεων με πρακτική χρήση?

sig.png
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με γειά λοιπόν.

Για το "πολύχρωμο περιθώριο", αν εννοείς από τη μια μεριά του πλανήτη κοκκινίζει από την άλλη μπλε/μωβ, τότε είναι λόγω διάθλασης από την ατμόσφαιρα - εντονότερη όσο χαμηλότερα στον ουρανό είναι το αντικείμενο. Αν είναι ένα χρώμα (συνήθως μωβ/μπλε) γύρω γύρω, τότε μιλάμε για χρωματικό σφάλμα πιθανότατα από το barlow.

Για τις θέσεις των δορυφόρων δες το Stellarium, αλλά σε μικρά τηλεσκόπια κυρίως ο Τιτάνας διακρίνεται.

 

Εεε Dim. Petros! Τι έγινε. Το δοκίμασες;

 

Το δοκίμασα μόνο το βράδυ που το συναρμολογησα. Δυστυχώς τις επόμενες μέρες είχε πολύ συννεφιά ή έβρεχε, ενώ χθες που είχε ξαστεριά είχα κάποιες υποχρεώσεις και δεν πρόλαβα να το βγάλω...

Όσο αναφορά το πρώτο φως.: Ξεκίνησα με τον Αρη, αλλά καθώς πήγα να τοποθετήσω το Barllow μπήκε ένα σύννεφο από μπροστά ( ναι ακόμα και το Σάββατο είχε σύννεφα, αλλά δεν ήταν πολλά). Έτσι συνέχισα με το φεγγάρι το οποίο ετοιμαζόταν να "κρυφτεί" πίσω από τα βουνά. Μπορώ να πω ότι η εικόνα ήταν πολύ καλή. Η αντίθεση καλή, η ευκρίνεια εντυπωσιακή και η μεγένθυση τέτοια ώστε να φαίνονται με λεπτομέρεια και οι μικρότεροι κρατήρες. Μετά που κρύφτηκε το φεγγάρι, αποφάσισα να δω τον Κρόνο. Εδώ χρησιμοποίησα εξαρχής Barllow, στην αρχή με τον 20mm για να τον βρω και έπειτα με τον 10mm για να τον δω από "κοντά". Η εικόνα δεν ήταν κάτι εκπληκτικό, αλλά μπορούσα να δω τον Κρόνο και τα δακτυλίδια του (νομίζω πως είδα και κάποιους δορυφόρους του, υποθέτοντας ότι ήταν τα μαύρα σημεία από μπροστά του). Απλά το περιθώριο του ήταν λίγο πολύχρωμο. Αυτό συμβαίνει λόγω του τηλεσκοπίου ?

Τέλος, γύρισα το τηλεσκόπιο προς το σμήνος Μ13, αλλά είχε ως προϋπόθεση να το μετακινήσω λίγο πιο μακριά από την αρχική μου θέση. Όμως απέναντι από το νέο σημείο υπάρχει μια κολώνα φωτισμού και έτσι χαλούσε την ορατότητα σε μεγάλο βαθμό, με αποτέλεσμα το Μ13 να φαίνεται πολύ αχνα. Λογικά θα ξαναπροσπαθήσω να το βρω στην επόμενη παρατήρηση.

Γενικώς είμαι ευχαριστημένος με την απόδοση του!

Στόχος μου είναι να το ξαναβγαλω σήμερα το βράδυ, που ο καιρός φαίνεται αίθριος. Μια ερωτηση. Πέρα από την χαρτογράφηση, πως μπορώ να αξιοποιήσω την παρατήρηση με κάποια καταγραφή δεδομένων ή θέσεων με πρακτική χρήση?

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

Dim.petros χαίρομαι που σου άρεσε. Για πρώτη επαφή πιστεύω ότι είδες αρκετά. Όταν έχεις πιο πολύ χρόνο θα δεις και άλλα μην ανησυχείς :)

Μια ερωτηση. Πέρα από την χαρτογράφηση, πως μπορώ να αξιοποιήσω την παρατήρηση με κάποια καταγραφή δεδομένων ή θέσεων με πρακτική χρήση?

Όσων αναφορά την ερώτησή σου κάπου είχα διαβάσει ότι μπορείς να κάνεις μετρήσεις στις Σεληνιακές επιπροσθήσεις και να στείλεις αυτές τις μετρήσεις στην IOTA, μόλις βρω την πηγή θα σε ενημερώσω περαιτέρω

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με γειά λοιπόν.

Για το "πολύχρωμο περιθώριο", αν εννοείς από τη μια μεριά του πλανήτη κοκκινίζει από την άλλη μπλε/μωβ, τότε είναι λόγω διάθλασης από την ατμόσφαιρα - εντονότερη όσο χαμηλότερα στον ουρανό είναι το αντικείμενο. Αν είναι ένα χρώμα (συνήθως μωβ/μπλε) γύρω γύρω, τότε μιλάμε για χρωματικό σφάλμα πιθανότατα από το barlow.

Για τις θέσεις των δορυφόρων δες το Stellarium, αλλά σε μικρά τηλεσκόπια κυρίως ο Τιτάνας διακρίνεται.

 

Εεε Dim. Petros! Τι έγινε. Το δοκίμασες;

 

Το δοκίμασα μόνο το βράδυ που το συναρμολογησα. Δυστυχώς τις επόμενες μέρες είχε πολύ συννεφιά ή έβρεχε, ενώ χθες που είχε ξαστεριά είχα κάποιες υποχρεώσεις και δεν πρόλαβα να το βγάλω...

Όσο αναφορά το πρώτο φως.: Ξεκίνησα με τον Αρη, αλλά καθώς πήγα να τοποθετήσω το Barllow μπήκε ένα σύννεφο από μπροστά ( ναι ακόμα και το Σάββατο είχε σύννεφα, αλλά δεν ήταν πολλά). Έτσι συνέχισα με το φεγγάρι το οποίο ετοιμαζόταν να "κρυφτεί" πίσω από τα βουνά. Μπορώ να πω ότι η εικόνα ήταν πολύ καλή. Η αντίθεση καλή, η ευκρίνεια εντυπωσιακή και η μεγένθυση τέτοια ώστε να φαίνονται με λεπτομέρεια και οι μικρότεροι κρατήρες. Μετά που κρύφτηκε το φεγγάρι, αποφάσισα να δω τον Κρόνο. Εδώ χρησιμοποίησα εξαρχής Barllow, στην αρχή με τον 20mm για να τον βρω και έπειτα με τον 10mm για να τον δω από "κοντά". Η εικόνα δεν ήταν κάτι εκπληκτικό, αλλά μπορούσα να δω τον Κρόνο και τα δακτυλίδια του (νομίζω πως είδα και κάποιους δορυφόρους του, υποθέτοντας ότι ήταν τα μαύρα σημεία από μπροστά του). Απλά το περιθώριο του ήταν λίγο πολύχρωμο. Αυτό συμβαίνει λόγω του τηλεσκοπίου ?

Τέλος, γύρισα το τηλεσκόπιο προς το σμήνος Μ13, αλλά είχε ως προϋπόθεση να το μετακινήσω λίγο πιο μακριά από την αρχική μου θέση. Όμως απέναντι από το νέο σημείο υπάρχει μια κολώνα φωτισμού και έτσι χαλούσε την ορατότητα σε μεγάλο βαθμό, με αποτέλεσμα το Μ13 να φαίνεται πολύ αχνα. Λογικά θα ξαναπροσπαθήσω να το βρω στην επόμενη παρατήρηση.

Γενικώς είμαι ευχαριστημένος με την απόδοση του!

Στόχος μου είναι να το ξαναβγαλω σήμερα το βράδυ, που ο καιρός φαίνεται αίθριος. Μια ερωτηση. Πέρα από την χαρτογράφηση, πως μπορώ να αξιοποιήσω την παρατήρηση με κάποια καταγραφή δεδομένων ή θέσεων με πρακτική χρήση?

Νομιζω ήταν γύρω γύρω. Πρέπει να το ξανατσεκαρω για να βεβαιωθω. Ευχαριστώ για την απάντηση!

sig.png
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

Dim.petros χαίρομαι που σου άρεσε. Για πρώτη επαφή πιστεύω ότι είδες αρκετά. Όταν έχεις πιο πολύ χρόνο θα δεις και άλλα μην ανησυχείς :)

Μια ερωτηση. Πέρα από την χαρτογράφηση, πως μπορώ να αξιοποιήσω την παρατήρηση με κάποια καταγραφή δεδομένων ή θέσεων με πρακτική χρήση?

Όσων αναφορά την ερώτησή σου κάπου είχα διαβάσει ότι μπορείς να κάνεις μετρήσεις στις Σεληνιακές επιπροσθήσεις και να στείλεις αυτές τις μετρήσεις στην IOTA, μόλις βρω την πηγή θα σε ενημερώσω περαιτέρω

 

Τελεια! Περιμένω πηγες!

sig.png
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα :D

Τελικά θυμήθηκα που το είχα δει. Ήταν σε ένα βιβλίο για τη Σελήνη από τον Peter Grego που είχα πάρει από το Πλανητάριο. Περιλαμβάνει διάφορους οργανισμούς στους οποίους μπορείς να στείλεις τις παρατηρήσεις σου όπως α) στον τομέα επιπροσθήσεων της Εταιρίας Λαικής Αστρονομίας (SPA), β) στη Βρετανική Αστρονομική Εταιρεία (BAA) γ) στη Διεθνή Εταιρεία Χρονομέτρησης Επιπροσθήσεων (ΙΟΤΑ) και τέλος δ) στο Διεθνές Κέντρο Σεληνιακών Επιπροσθήσεων (ILOC).

 

Ένας οδηγός για το πως να το κάνεις αυτό είναι εδώ:

http://www.lunar-occultations.com/iota/lunarreport.htm

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα :D

Τελικά θυμήθηκα που το είχα δει. Ήταν σε ένα βιβλίο για τη Σελήνη από τον Peter Grego που είχα πάρει από το Πλανητάριο. Περιλαμβάνει διάφορους οργανισμούς στους οποίους μπορείς να στείλεις τις παρατηρήσεις σου όπως α) στον τομέα επιπροσθήσεων της Εταιρίας Λαικής Αστρονομίας (SPA), β) στη Βρετανική Αστρονομική Εταιρεία (BAA) γ) στη Διεθνή Εταιρεία Χρονομέτρησης Επιπροσθήσεων (ΙΟΤΑ) και τέλος δ) στο Διεθνές Κέντρο Σεληνιακών Επιπροσθήσεων (ILOC).

 

Ένας οδηγός για το πως να το κάνεις αυτό είναι εδώ:

http://www.lunar-occultations.com/iota/lunarreport.htm

 

Και πάλι ευχαριστώ πολύ!

sig.png
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω καποια πραγματα καθώς και να επισημάνω κάποια προβλήματα τα οποία προέκυψαν.

Καταρχάς και χθες και σημερα, προσπάθησα να δω τον Δία και τον Άρη. Το θέμα είναι πως κανένας από τους δύο πλανήτες δεν φαίνεται καλά και συγκεκριμένα εννοώ πως φαινόντουσαν θολοί ή (στη περίπτωση του Δία) πολύ φωτεινοί. Γενικώς δεν καλύπτουν μεγάλο μέρος του οπτικού πεδίου όταν έχω το Barllow και το προσοφθάλμιο των 10mm, αλλά ο Κρόνος φαίνεται με αρκετά μεγάλη ακρίβεια (μπορώ να διακρίνω τα δακτυλίδια και τα διαφορετικά χρώματα τους).

Έπειτα, βρίσκομαι σε ένα επαρχιακό χωριό και τελικά η φωτορύπανση μέσα σε αυτό μειώνει σε πολύ μεγάλο βαθμό τα ουράνια αντικείμενα που είναι ορατά. Φταίει ότι όπου και να βρεθώ στην αυλή μας έχει κάποιο φως από κολώνα της ΔΕΗ, αλλά γενικώς το τηλεσκόπιο συλλέγει πολύ ανεπιθύμητο φως.

Τελος, κάποια στιγμή εστίασα πάνω σε ένα σώμα που νομίζω ήταν ο ανταρης, αλλά αυτό λαμπύριζε γαλάζιο, κόκκινο και πράσινο χρώμα, ενώ διαβάζω πως ο ανταρης είναι διπλό άστρο με το ένα να είναι πράσινο και το άλλο να είναι κόκκινος γιγαντας. Γίνεται να λαμπυρίζει έτσι και αν ναι γιατί συμβαίνει αυτό?

sig.png
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι πλανήτες αυτήν την εποχή, αλλά και το Φεγγάρι, είναι χαμηλά στον ορίζοντα. Επομένως ακόμα και με άριστες συνθήκες τα είδωλα που παρουσιάζουν είναι πολύ υποβαθμισμένα. Άν θέλεις να τεστάρεις σε κάτι τέτοιο το τηλεσκόπιο περίμενε μέχρι να γίνει μισοφέγγαρο. Στήσε στην αυλή το τηλεσκόπιο από βραδύς. Σκεπασμένο το στόμιο με την τάπα και να κοιτά προς τα κάτω. Κατά τις 5 το πρωί βγες και απόλαυσέ το. Θα έχεις ένα τέλεια ισορροπημένο θερμικά τηλεσκόπιο. Την Σελήνη στα Ψηλά της εκλειπτικής, (Ταύρο - Δίδυμοι), κι αν είναι καλός ο καιρός, θα έχεις σχεδόν τέλειες συνθήκες παρατήρησης. (Αναζήτησε τον κρατήρα Αρίσταρχο. Είναι υπέροχος αν και δύσκολος στη θέαση. Θα γίνεται καλός όσο τον πλησιάζει η διαχωρίζουσα.)

Έγραψες:

"Τελος, κάποια στιγμή εστίασα πάνω σε ένα σώμα που νομίζω ήταν ο ανταρης, αλλά αυτό λαμπύριζε γαλάζιο, κόκκινο και πράσινο χρώμα, ενώ διαβάζω πως ο ανταρης είναι διπλό άστρο με το ένα να είναι πράσινο και το άλλο να είναι κόκκινος γιγαντας. Γίνεται να λαμπυρίζει έτσι και αν ναι γιατί συμβαίνει αυτό?"

 

 

Ο Αντάρτης υπάρχει και στον Χάρτη που σου έστειλα παρά πάνω. Είναι το α του Σκορπιού. Το χαρακτηριστικό του είναι το χρώμα του. Είναι ολόιδιο με του Άρη. Άν εστίασες σε αυτό και είδες αυτά τα πράγματα η απάντηση είναι Ναι! Μπορεί να τον βλέπεις να αλλάζει διαρκώς χρώματα. Όταν τα άστρα είναι χαμηλά στον ορίζοντα και έχει στίλβη, όλα να τα περιμένεις.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης