Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα!

 

Με λένε Γιάννη, είμαι 41 ετών και μένω ατην Αθήνα (Καλλιθέα).

 

Από την εφηβεία μου με γοήτευε ο ουρανός και τα άστρα, αλλά δυστυχώς δεν ασχολήθηκα ενεργά με την αστροπαρατήρηση. Από φέτος αποφάσισα να ασχοληθώ πιο ενεργά - όσο ο χρόνος μου το επιτρέπει - και ξεκίνησα με την αγορά του Nightwatch και τα κυάλια της Celesteon DX 8x56 Sky Master.

 

Σκοπός μου είναι να καταπιαστώ ενεργά με την αστροπαρατήρηση και σε δεύτερο χρόνο - αν όλα πάνε καλά - να προχωρήσω και στην αγορά ενός τηλεσκοπίου.

 

Θα χαρώ να τα λέμε από εδώ και να γνωριστούμε απο κόντα σε κάποια ομαδική αστροπαρατήρηση!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιάννη καλως ήρθες στην αστροπαρέα μας. Τα πρώτα σου βήματα είναι ολόσωστα. Φαίνεται πως μελέτησες το φορουμ πριν προβείς σε άσκοπες αγορές.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συνονόματε καλώς ήρθες κι από εμένα. Εκτός από αυτό, συνέβη κι εγώ κάποτε στα 41 ξεκίνησα το άθλημα.

Όσο για το ξεκίνημα σου, τα είπε ο Παναγιώτης.

Τώρα όσο αφορά γι κάποια ομαδική παρατήρηση παίζει το παρακάτω.

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=258166#258166

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ όλους για το καλωσόρισμα.

 

Ναι, διάβασα αρκετά θέματα στο φόρουμ σχετικά με προβληματισμούς νέων αστροπαρατηρητών, αγόρασα για αρχή το βιβλίο, διάβασα κάποιοα πράγματα και εκεί και εν συνεχεία πήρα τα κυάλια. Υπάρχει ήδη 3ποδο και 1ποδο και θα δω στην πορεία ποιό θα με βολέψει πιο πολύ.

 

Σχετικά με την ομαδική αστροπαρατήρης από το Σούνιο, έχω διαβάσει το σχετικό πόστ και είμαι ενήμερος. Μόλις οριστεί η μέρα και αν ο χρόνος μου το επιτρέψει, εννοείται ότι θα έρθω!

 

Να ‘μαστε καλά να χαζεύουμε τ’ αστέρια :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήλθες!

Κάπως έτσι είχα ξεκινήσει και εγώ, διάβασμα πολύ εδώ, μετά το Nightwatch και παρατήρηση με κάποια κυάλια Olympus του πατέρα μου και αργότερα το πρώτο τηλεσκόπιο μου.

 

Καλή αρχή!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης