Jump to content

Ποιο απ τα 2 τηλεσκοπια;


Panagiotisss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας. Ενδιαφερομαι για την αγορα ενος τηλεσκοπιου καθως ειμαι κ εγω ενας απ τους νεους στο χωρο που προσπαθουν να τα μαθουν ολα σε 3 μερες! Ενδιαφερομαι να ασχοληθω μονο με οπτικη παρατηρηση προς το παρον, μενω στην επαρχια με αρκετα χαμηλη φωτορυπανση και θα θελα να μην περιοριστω μονο σε σεληνη και πλανητες! Σκεφτομαι για το dobsonian truss heritage 130 για το οποιο εχω διαβασει καλες κριτικες καθως και για το bressel polux 150/1400 σε eq2. Στο δευτερο με ενθουσιαζει η διαμετρος του φακου σε σχεση με την τιμη αλλα με προβληματιζει το γεγονος οτι εχει πολυ μεγαλυτερη εστιακη αποσταση σε σχεση με το 1ο. Ειναι δηλαδη ενα «αργο» τηλεσκοπιο σε σχεση με το 1ο και δε ξερω αν αυτη η μεγαλη διαφορα επηρεαζει την παρατηρηση. Σας ευχαριστω προκαταβολικα για το χρονο σας!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το δεύτερο ειναι σχεδίασης bird - jones των οποίων οι "αρετές" έχουν σχολιαστεί σε πολλά threads.

Μεταξύ των δύο.... απέφυγε το δεύτερο. :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι τόσο εύκολο να απαντήσει κάποιος σε αυτό; Υπάρχουν πολλά αυτά που πρέπει να λάβεις υπόψιν.

Μερικά από αυτά είναι:

 

1. Έχεις δει από κοντά τηλεσκόπιο;

2. Έχεις κοιτάξει μέσα από τηλεσκόπιο; Τι έχεις δει; Αν έχεις δει Σελήνη ή/και 1-2 πλανήτες ΔΕΝ έχεις δει τίποτα.

3. Μπορείς να αναγνωρίσεις 4-5 αστερισμούς στον ουρανό;

4. Μπορείς να μεταφέρεις το τηλεσκόπιο με αυτοκίνητο σε σκοτεινό μέρος;

5. Γνωρίζεις τα βασικά χαρακτηριστικά των τηλεσκοπίων;

 

Επίσης επιπλέον θεωρώ ότι πρέπει πρώτα να διαβάσεις κάποια πράγματα πριν αποφασίσεις και αυτό δεν μπορείς να το κάνεις σε 3 μέρες. Γιατί τόση βιασύνη;

 

Και για να σου απαντήσω, αν ήταν να επιλέξω ανάμεσα σε αυτά τα 2 θα σου πω ότι προτείνω το Heritage 130. Αν θέλεις μεγαλύτερη διάμετρο πάρε ένα 6" σε στήριξη Dobsonian. Η eq2 στήριξη δεν είναι καθόλου σταθερή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας. Μανουσο :

Εχω δει αρκετες φορες απο το διοπτρικο που έχουν στο αστεροσκοπείο Πεντελης και μπορω να το μεταφερω σε σκοτεινα μέρη που βρισκονται σε πολυ μικρες αποστασεις καθως διαμενω στον Παρνασσο. Με έχει βοηθησει πολυ ο αστροχαρτης του Stellarium και προσπαθω να εφαρμοζω του αστερισμους στον ουρανο. Γενικα ναι γνωρίζω αλλα μονο θεωρητικα, αλλα δυστυχως η θεωρια απο την πραξη απεχει αρκετα, γι αυτο και ψαχνω μια πρακτικη συμβουλη (οπως αυτη που μου ανεφερες για την στηριξη που δεν ηξερα) για κατι συγκεκριμενο (οπτικη παρατηρηση). Ξερω πως η αστροφωτογραφιση θα με ανεβασει πολυ σε προυπολογισμο γι αυτο θελω να ξεκινησω μονο με την παρατηρηση σε χαλαρα και ευχαριστα πανω απολα πλαισια! Το 6αρι σε dob ξεφευγει αρκετα στην τιμη. 8-[

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω δει αρκετες φορες απο το διοπτρικο που έχουν στο αστεροσκοπείο Πεντελης και μπορω να το μεταφερω σε σκοτεινα μέρη που βρισκονται σε πολυ μικρες αποστασεις 8-[

Θα ήθελα να ξέρω τι όχημα έχεις!!!; :wink: :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα δεν μου το δάνειζαν όσο και αν προσπαθούσα να τους πείσω ότι η eq3 μου το σηκώνει για πλάκα και ότι θα ήταν απολύτως ασφαλές.

Καλές παρατηρήσεις σου εύχομαι με το τηλεσκόπιο που θα πάρεις!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα δεν μου το δάνειζαν όσο και αν προσπαθούσα να τους πείσω ότι η eq3 μου το σηκώνει για πλάκα και ότι θα ήταν απολύτως ασφαλές.

Καλές παρατηρήσεις σου εύχομαι με το τηλεσκόπιο που θα πάρεις!

 

 

 

 

:lol: :lol: Σε ευχαριστω. Μένει μονο να αποφασισω τι θα παρω.. :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν έχεις μεταφορικό και το επιτρέπει το budget σου τότε πάρε κάτι με μεγαλύτερη διάμετρο. Καλό είναι το heritage 130 δε λέω, αλλά για να κάνεις οπτική παρατήρηση με αξιώσεις θες ίντσες. Θα σου πρότεινα να πας σε 8" σε Dobsonian στήριξη. Πριν αποφασίσεις πάντως καλό είναι να πάρεις τον απόλυτο οδηγό για αρχάριους. Είναι το βιβλίο Nightwatch το οποίο απαντά σε όλα τα ερωτήματα που μπορεί να έχει ένας αρχάριος όσο αφορά εξοπλισμό. Επίσης σε βοηθάει να κάνεις τα πρώτα σου βήματα στην παρατήρηση με χάρτες μαθαίνοντας να εντοπίζεις αντικείμενα.

 

https://www.planitario.gr/nightwatch-enas-praktikos-odhgos-gia-na-deite-to-sumpan-new.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σου πρότεινα και εγώ το κλασικό 8’’ Dob. Μπορείς να το βρεις από αγγελία αρκετά οικονομικά και θα μείνεις πολύ ευχαριστημένος. Στο Golf θα σου χωράει η βάση στο πορτμπαγκάζ και ο σωλήνας στο πίσω κάθισμα. Εγώ έχω Passat και τα βάζω ανάποδα ,λόγο ύψους του πορτμπαγκάζ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου όπως είπαν και οι προηγούμενοι αυτό είναι το τηλεσκόπιο που σκιαγραφείς από μόνος σου. Εγώ απλά σου παραθέτω την χαμηλότερη τιμή χωρίς να ξέρω πόσα μεταφορικά χρεώνει. https://www.firstlightoptics.com/beginner-telescopes/skywatcher-skyliner-200p-dobsonian.html
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης