Jump to content

Τι να πάρω;


delischris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με την αστρονομία περίπου 3 χρόνια.έχω ένα διοπτρικό τηλεσκόπιο, αλλά τώρα σκέφτομαι να αγοράσω ένα άλλο τηλεσκόπιο.

Τι μου προτείνεται να αγοράσω κατοπτρικό ή καταδιοπτρικό?

 

Ευχαριστώ!

Δελής Χρήστος (φεγγαρογητεμένος)

 

Μέλος της ομάδας Άρατος Παρατηρησιακή Αστρονομία Σαλαμίνας![/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να πάρεις απάντηση που να σε βοηθησει πρέπει να πεις πολλά περισσότερα:

- τι τηλεσκόπιο και τι προσοφθάλμια / αξεσουάρ έχεις τώρα και τι σου λείπει ή αλλιώς τι θα ήθελες να βλέπεις καλύτερα / πιο άνετα.

- ποιο είναι το budget σου για τηλεσκόπιο και ποιο για προσοφθάλμια και άλλα παρελκόμενα

- τι σου αρέσει να βλέπεις και πώς, πλανήτες ή αντικείμενα βαθέος ουρανού (κι αυτό θα μπορέσεις να το απαντήσεις όταν έχεις δει μέσα από διάφορα τηλεσκόπια - σε αστροπάρτυ πχ που έχει πολλά μαζεμένα)

- σου αρέσει το παιχνίδι του να ψάχνεις μέσα από χάρτες, ή θέλεις goto που να πηγαίνει μόνο του στο στόχο?

- σκέφτεσαι για αστροφωτογραφία? (πιπέρι θα μου βάλω στην κρίση που περνάμε)

- θέλεις φορητότητα, ή θα το έχεις κάπου μόνιμα οπότε μπορείς και να πας σε μεγαλύτερο?

- πόσες φορές το χρόνο κάνεις αστροπαρατήρηση και από πού? (πόλη η εξοχή / βουνό)

 

και άλλα πολλά που θα σκεφτεί να τονίσει όποιος μπει στον κόπο να σε βοηθήσει.

 

Σήμερα βέβαια με το ίντερνετ η πληροφορία είναι τόση πολλή που δεν χρειάζεσαι ιδιαίτερες συμβουλές για να καταλήξεις στα βασικά. Αλλά έτσι όπως διατυπώνεις το ερώτημα δείχνεις να μην το έχεις πολυσκεφτεί. Δλδ είναι σα να λέμε "έχω μια βάρκα και σκέφτομαι να πάρω άλλη, τι μου προτείνετε?" τι την θέλεις την καινούργια βάρκα, για ψάρεμα, για να τραβάς σκι, για να κάνεις ιστιοπλοϊα? για να βάζεις μέσα 2 άτομα ή 10? ψάξε, μείωσε τις επιλογές σου μαθαίνοντας τι θέλεις και τι μπορείς και τότε το φόρουμ θα σε βοηθήσει.

 

Φιλικά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανάλογα τι θες να παρατηρείς και με πιο τρόπο θέλεις να βρίσκεις τον στόχο σου. Επίσης αν θες αστροφωτογράφιση αλλάζουν τα δεδομένα. Πες μας δύο λόγια πριν σου απαντήσουμε.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.Αρχικά προτιμώ το τηλεσκόπιο να έχει go to.Θέλω να παρατηρώ κυρίως νεφελώματα με πιο καθαρή ανάλυση από το διοπτρικό τηλεσκόπιο που έχω.Το budget μου είναι γύρω στα 350€. Αστροφωτογράφηση σε καμία περίπτωση.

 

 

 

 

Ευχαριστώ!

Δελής Χρήστος (φεγγαρογητεμένος)

 

Μέλος της ομάδας Άρατος Παρατηρησιακή Αστρονομία Σαλαμίνας![/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επειδή τα πρώτα μου βήματα τα έκανα περίπου στην ηλικία σου, θα σου πρότεινα πρώτα από όλα

να κάνεις αρκετή υπομονή. Δεν χάθηκε ο κόσμος να πάρεις ένα καινούργιο τηλεσκόπιο μετά από 3 ή 6 μήνες. Το πιο σημαντικό είναι να γίνει μία σωστή απόφαση. Να πάρεις ένα τηλεσκόπιο το οποίο θα σου μείνει για πολλά χρόνια, θα το χρησιμοποιήσεις και θα γίνει η αφορμή να παραμείνεις στο χόμπι για πολλά χρόνια.

 

Ο χρήστης quarck έθεσε κάποια ερωτήματα στα οποία ακόμα δεν μας έχεις δώσει κάποιες πληροφορίες.

Τι τηλεσκόπιο έχεις αυτή τη στιγμή;

Τι προσοφθάλμια;

Από που θα παρατηρείς; Από το σπίτι ή θα πηγαίνεις σε κάποιο μέρος; Αν πηγαίνεις σε άλλο μέρος θα σε μεταφέρουν με αμάξι οι δικοί σου; Θα είναι διαθέσιμοι και πόσες φορές το χρόνο;

 

Με αυτά τα δεδομένα, δεν υπάρχουν αρκετές πληροφορίες.

Εάν π.χ. βλέπεις από το μπαλκόνι ή ταράτσα ή κήπο στον κορυδαλλό που βλέπω ότι έχεις δηλώσει,

υπάρχουν περιορισμοί στις επιλογές στόχων λόγω φωτορρύπανσης της πόλης (αυτή η "ασπρίλα" του ουρανού από τα φώτα). Η πόλη γενικά προσφέρεται για πλανητική παρατήρηση (φεγγάρι και δια, άρη, κρόνο, αφροδίτη κτλ) κάποια αστρικά σμήνη καιι ενδεχομένως με κάποια φίλτρα και λίγα νεφελώματα όπως θες.

 

Συνήθως στην αστρονομία ξεκινάμε να μάθουμε τον ουρανό και τους αστερισμούς και μετά προχωράμε βήμα βήμα.

 

Γνωρίζεις τους αστερισμούς; Μπορείς να βρεις ένα αντικείμενο από ένα αστροχάρτη; έχεις αστροχάρτη και αν ναι, ποιον έχεις;

 

Αυτό έχει μεγάλη σημασία και για το τηλεσκόπιο που θα κληθείς να αγοράσεις σε σχέση με τα χρήματα που θες να δαπανήσεις. Με 350 και Goto δεν θα έχεις μία ικανή διάμετρο. Δεν γνωρίζω αν το χρειάζεσαι αυτή τη στιγμή το goto, ή θα έπρεπε να αποκτήσεις μεγαλύτερη εμπειρία πρώτα. Πιο πάνω επισημάνθηκε

το πολύ σοβαρό θέμα των αστροπάρτυ. Έχεις πάει σε κάποιο να δεις μέσα από τα τηλεσκόπια;

 

Το goto ποιος είναι ο λόγος που το επιθυμείς; ίσως εδώ άνθρωποι με εμπειρία από 5ιντσα ρομποτικά εντός πόλης να μπορούν να προσφέρουν στη συζήτηση παραπάνω. Αν δηλαδή έχει νόημα το Goto σε 5ιντσο (sct?) με φωτορρύπανση.

 

Αν και μία λύση ενός dobson 6 ή 8 ιντσών καινούργιου ή μεταχειρισμένου ΦΑΙΝΕΤΑΙ να είναι η πιο ενδεδειγμένη λύση (θα μείνει περισσότερα χρόνια αφού θα μπορείς να δεις περισσότερα πράγματα), θα πρέπει να προσπαθήσεις να απαντήσεις όλα αυτά τα ερωτήματα για να πει κ ο καθένας την άποψη του. Το πρώτο μου "καλό" τηλεσκόπιο ήταν ένα 6αρι dobson περίπου στην εφηβεία μου. Με χαμηλές μεγεθύνσεις και με ένα αστροχάρτη δεν είναι δύσκολο να βρεις τα περισσότερα αντικείμενα

 

 

Έτσι όπως το βλέπω, προσπάθησε να απαντήσεις όλες τις ερωτήσεις μία μία, αλλά σε καμία περίπτωση μην βιαστείς. Καλή επιτυχία!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα!

 

Αυτή τη στιγμή έχω ένα διοπτρικό τηλεσκόπιο 70\700 της bresser.Το τηλεσκόπιο το έχω αγοράσει μαζί με τρία προσοφθάλμια.ένα 20άρι, ένα 12άρι, και ένα 4άρι. Συνήθως μαζί με την ομάδα μου (το καλοκαίρι κυρίως)κάνουμε παρατηρήσεις για τον κόσμο αλλά και βαθέως ουρανού.έχω μάθει αστρογραφία. Ξέρω τους αστερισμούς.Ξεκίνησα να μαθαίνω τους αστερισμούς με τον pocket sky atlas έναν αστροχάρτη.Ναι πηγαίνω συχνά σε αστροπάρτι .Τα νευτώνια μου φαίνονται λίγο άβολα, διότι θέλω ένα φορητό τηλεσκόπιο.

 

 

 

 

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας!

Δελής Χρήστος (φεγγαρογητεμένος)

 

Μέλος της ομάδας Άρατος Παρατηρησιακή Αστρονομία Σαλαμίνας![/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίταξε το goto δεν θα σε βοηθήσει να βλέπεις καλύτερα τα νεφελώματα αλλά να τα βρίσκεις πιο εύκολα. Για να τα βλέπεις καλύτερα θέλεις ίντσες, δηλαδή τη μέγιστη διάμετρο που μπορείς να μεταφέρεις. Εγώ θα σου πρότεινα το Skywatcher Heritage 130 το οποίο το σηκώνεις με το ένα χέρι και σου δίνει σχεδόν διπλάσια διάμετρο από το 70άρι δηλαδή περίπου 4-πλάσια φωτεινότητα!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου και από εμένα.

Μου φαίνεται οτι έχεις μπερδευτεί λίγο, γιατί ενώ το αρχικό σου ερώτημα είναι "κατοπτρικό ή καταδιοπτρικό" στη συνέχεια αναφέρεις οτι τα "νευτώνια μου φαίνονται λίγο άβολα, διότι θέλω ένα φορητό τηλεσκόπιο".

Τα νευτώνια είναι τα κατοπτρικά και αναλογα με την στηριξη τους αναφερόμαστε σε αυτά σαν νευτώνεια σε ισημερινή βαση ή dobsonian δηλαδή νευτώνεια σε βαση επινοησης του John Dobson.

Εσύ ποιο απο τα δύο παραπανω κατοπτρικά - νευτώνεια βρίσκεις άβολο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρίσκω λίγο άβολο ένα κατοπτρικό με βάση dobson.

 

 

 

 

Ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας!

Δελής Χρήστος (φεγγαρογητεμένος)

 

Μέλος της ομάδας Άρατος Παρατηρησιακή Αστρονομία Σαλαμίνας![/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή βρίσκεις πιο βολικό το νευτώνιο πάνω ισημερινή? Στο λέω γιατί η στάση που παίρνει ένα νευτώνειο πάνω σε ισημερινή πολλές φορές είναι πολύ άβολη. Βέβαια υπάρχουν λύσεις εύκολες και γι αυτό. Εκτός και αν εννοείς πως είναι άβολο στην μεταφορά.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι προβλήματα παρουσιάζει ένα νευτώνιο σε ισημερινή βάση?

 

 

Ευχαριστώ!

Δελής Χρήστος (φεγγαρογητεμένος)

 

Μέλος της ομάδας Άρατος Παρατηρησιακή Αστρονομία Σαλαμίνας![/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μερικές φορές ανάλογα με το που παρατηρείς παίρνει περίεργη θέση ο εστιαστής και είναι άβολο να πρέπει να στρίψεις τον λαιμό σου. Εχω ακούσει πως μπορεί να πάει ακόμη και προς τα κάτω. Επειδή εγώ δεν έχω ισημερινή δεν μπορώ να σου πω πόσο άβολο είναι. Αυτό βέβαια λύνεται με μία πατέντα που κάνεις στα δαχτυλίδια ώστε να στριφογυρίζεις τον σωλήνα μέσα τους, αλλά δεν ξέρω πόσο βολικό είναι. Εχω όμως μεγάλο τηλεσκόπιο σε dob βάση, και γι αυτό θα σου μιλήσω. Δεν υπάρχει τίποτε βολικότερο και γρηγορότερο στο να στήσεις απ το dob. Η θέση παρατήρησης είναι τέλεια αν και σε μικρά dob και ανάλογα το ύψος του παρατηρητη καλό είναι να το ανεβάζουμε σε κάποιο τραπεζάκι. Με τι θα το μεταφέρεις να σου πω αν είναι για σένα ή όχι
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα προβλήματα που παρουσιάζει ένα νευτώνειο σε ισημερινή στήριξη είναι πολλά. Το βασικότερο είναι ότι το προσοφθάλμιο παίρνει τις πιο "παράλογες" και αναπάντεχες θέσεις όταν περιστρέφεις το τηλεσκόπιο. Βλέπεις πχ ένα αντικείμενο και πριν αυτό να διαβεί τον ισημερινό είναι το προσοφθάλμιο σε μία βολική θέση. Περνά η ώρα και τώρα θέλεις να συνεχίσεις να το παρακολουθείς . Σε αυτήν περίπτωση πρέπει να γυρίσεις και να βάλεις τα αντίβαρα να κοιτούν δυτικά. Το κάνεις και διαπιστώνεις ότι τώρα το προσοφθάλμιο κοιτάει το χώμα!!! Το μόνο που μένει είναι να γυρίσεις χαλαρώνοντας τις βίδες στα στεφάνια τον σωλήνα κατά 180 μοίρες.

Το δεύτερο είναι η θέση ισορροπίας του τηλεσκοπίου επάνω στην στήριξη. Όταν το αγοράσεις ο ερευνητής είναι δίπλα στον εστιατή. Αυτό όμως δίνει μόνο δύο θέσεις ισορροπίας. Αυτήν που το κέντρο βάρους του ερευνητή και εστιαστή κοιτάνε τα βαρίδια, και ακριβώς την αντίθετη κατά 180 μοίρες. Μόνο σε αυτές τις 2 θέσεις το τηλεσκόπιο μπορείς να το ισορροπήσεις και να κατευθύνεις με το χέρι και να σημαδέψεις ένα αντικείμενο σε οποιοδήποτε σημείο του ουρανού και όταν αφήσεις τον σωλήνα αυτό να μείνει στο σημείο που το άφησες. Αυτό όμως έρχεται σε αντίφαση με το γεγονός ότι το προσοφθάλμιο θα έχει μόνο σε ένα από τα δύο ημισφαίρια του ουρανού βολική θέση. Αν σε βολεύει να το παρακολουθείς στο ανατολικό δεν θα σε βολεύει να παρακολουθείς στο δυτικό, και το αντίστροφο. Επομένως το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνει κάποιος κάτοχος γερμανικής ισημερινής στήριξης (όχι διχαλωτή) είναι να τοποθετήσει τον ερευνητή ακριβώς στο εκ διαμέτρου αντίθετο σημείο του του εστιαστή στον σωλήνα. Τότε το κέντρο βάρους του ερευνητή και του εστιαστή πέφτει σχεδόν στο κέντρο του σωλήνα και έτσι όπως και αν το έχεις αυτός ισορροπεί και δεν χάνεις τον στόχο.

Το μάρκετινγκ όμως δεν θέλει καθόλου ο χρήστης του τηλεσκοπίου να το γυρίζει αυτό κατά την διάρκεια παρατήρησης. Διότι:

1) Δημιουργείτε η αίσθηση στο χρήστη ότι ο συνδυασμός ισημερινής - Νευτωνείου είναι προβληματικός επομένως αν θέλει άνεση στην παρατήρηση να τον προσανατολίσει σε άλλες λύσεις. Πχ. Ισημερινής - καταδιοπτρικού ή Dob - goto που κοστίζουν περισσότερα.

2) Κρύβουν ένα κάρο βρόμα από κατασκευαστικές ατέλειες κάτω από το χαλί. Πχ τα goto αν περιστρέψεις τον σωλήνα στα στεφάνια αποδιοργανώνονται πλήρως και χάνουν την ευστοχία τους. Διότι περιστρέφοντας τον σωλήνα περιστρέφεται και ο οπτικός άξονας του τηλεσκοπίου με αποτέλεσμα να συμβούν δύο τουλάχιστον πράγματα. Να μην σημαδεύει τώρα στο ίδιο σημείο και να περιστραφεί το κωνικό σφάλμα.

Σίγουρα υπάρχουν κι άλλοι λόγοι οι οποίο υπάρχουν και οι εταιρίες τηλεσκοπίων μέσα από οδηγίες χρήσης και από τους αντιπροσώπους αποτρέπουν τον χρήστη να περιστρέφει το τηλεσκόπιο μέσα στα στεφάνια. Είναι όμως η μοναδική λύση για να έχει κανείς άνεση στη παρατήρηση.

Περισσότερα για θέση ισορροπία σε νευτώνεια επάνω σε ισημερινές στηρίξεις επιφυλάσσουμε για τον χειμώνα. Διότι αντιλαμβάνομαι ότι για να γίνουν κατανοητά τα παρά πάνω χρειάζεται κάτι το οποίο να είναι πολύ πιο εκτεταμένο και να περιέχει και φωτογραφίες.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ που με βοηθάτε!Νομίζω ότι πρέπει να ξανασκεφτώ την αγοράκα κατοπτρικού τηλεσκοπίου. Μπορείτε να μου εξηγήσετε ποια είναι η διαφορά μεταξύ ενός κοτοπτρικού και ενός καταδιοπτρικού , ως την παρατήρηση και τα αντικείμενα που θα παρατηρήσω.

 

 

Ευχαριστώ!

Δελής Χρήστος (φεγγαρογητεμένος)

 

Μέλος της ομάδας Άρατος Παρατηρησιακή Αστρονομία Σαλαμίνας![/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι πιο ακριβά από τα νευτώνεια. Από τα περισσότερα που έχω δει είναι πολύ καλά τα οπτικά. Από ένα όμως είχε κόμη και ήθελε ευθυγράμμιση από το εργοστάσιο. (Έχεις και αυτά).

Αν τώρα σου αρέσει η ισημερινή (Όπως εμένα), είναι ιδανική γι αυτά, διότι βλέπεις από πίσω σαν τα διαθλαστικά, αλλά είναι πιο κοντά από αυτά γι΄αυτό και πολύ πιο βολικά. Χρησιμοποιώ το ED120 με 900mm και όταν σημαδεύω ψηλά το προσοφθάλμιο κατεβαίνει πολύ χαμηλά. Δεν έχω πρόβλημα αλλά αν ήταν λίγο πιο μακρύ θα είχα.

Το άλλο καλό είναι με τούς προσοφθάλμιους φακούς. Λόγο του ότι είναι από F10 και πάνω, και επειδή παράλληλα έχουν μεγάλες εστιακές αποστάσεις, οι φακοί όπως οι Ploossl που είναι φτηνοί αποδίδουν πάρα πολύ καλά. Έτσι το αρχικό ποσό που είναι μεγαλύτερο στα καταδιοπτρικά κατά κάποιο τρόπο ισοφαρίζεται από από φτηνότερα προσοφθάλμια τα οποία όπως διαπιστώθηκε αποδίδουν τα μέγιστα με αυτά τα τηλεσκόπια. Αντιθέτως τα κατοπτρικά θέλουν από κάπως πιο ακριβά, έως πάρα πολύ ακριβα προσοφθάλμια για να αποδώσουν.

Ίδιας διαμέτρου κατοπτρικά είναι πιο φωτεινά από καταδιοπτρικά διότι το φως μέχρι να έρθει στο μάτι σου αντανακλάται από τρία κάτοπτρα. Το πρωτεύων το δευτερεύων και το διαγώνιο. Αυτές οι επιφάνειες αντανακλούν το 90% του φωτός. Επομένως η φθορά του φωτός πάει ως εξής: Το πρωτεύων αντανακλά το 90%. Το δευτερεύον και πάλι το 90% που παρέλαβε από το πρωτεύων και τέλος το διαγώνιο το 90% που παρέλαβε από το δευτερεύον. Γι΄αυτό πολλοί φίλοι με το που το αγοράζουν αλλάζουν το διαγώνιο με άλλο πολύ καλό από αυτά που αντανακλούν το 99% του φωτός.

Ένα μεγάλο πλεονέκτημα που έχουν είναι η διορθωτική πλάκα. Τι εννοώ. Ένας φίλος μου είχε ένα μικρό STC 5ιντσο. Έπεσε να κοιμηθεί και άφησε το τηλεσκόπιο στην στήριξη. Όταν ξύπνησε τον περίμενε μία δυσάρεστη έκπληξη. Η διορθωτική πλάκα είχε λερωθεί εσωτερικά από ένα γαλάζιο καπνό. Μου το έφερε να το καθαρίσω. Το έλυσα και πολύ εύκολα το καθάρισα. Αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση είναι ότι παρόλο που το τηλεσκόπιο το είχε χρόνια όταν το έλυσα, ούτε ένας κόκκος σκόνης δεν υπήρχε στα κάτοπτρα του.

Όσοι έχουμε νευτώνεια ξέρουμε πολύ καλά τι σημαίνει αυτό.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κ.Γιάννη πιστεύετε ότι ένα καταδιοπτρικό μου ταιριάζει καλύτερα για την χρήση που το θέλω?Γίνεται να έχω ένα καταδιοπτρικό σε αλταζιμουθιακή στήριξη?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Δελής Χρήστος (φεγγαρογητεμένος)

 

Μέλος της ομάδας Άρατος Παρατηρησιακή Αστρονομία Σαλαμίνας![/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.Αρχικά προτιμώ το τηλεσκόπιο να έχει go to.Θέλω να παρατηρώ κυρίως νεφελώματα με πιο καθαρή ανάλυση από το διοπτρικό τηλεσκόπιο που έχω.Το budget μου είναι γύρω στα 350€. Αστροφωτογράφηση σε καμία περίπτωση.

Φίλέ μου όσο και να μην το θέλεις το μόνο τηλεσκόπιο που μπορείς να αγοράσεις με τα χρήματα που διαθέτεις και να ικανοποιεί και τα 2 απ τα τρία σου θέλω είναι αυτό. https://www.planitario.gr/dobsonian-8-pyrex.html

Απ έξω θα το βρεις φθηνότερο άλλα δεν ξέρω για μεταφορικά τι γίνεται. Μεταχειρισμένα και σε πολύ καλή κατάσταση θα το βρεις γύρο στα 300€. Αν σου φαίνεται πως είναι μεγάλο για μεταφορά τότε να πάρεις αυτό. https://www.planitario.gr/dobsonian-truss-130mm.html

Οτιδήποτε με go-to και ικανή διάμετρο να σου δείξει νεφελώματα είναι πολύ πάνω από αυτά που θες να δώσεις

Σε ρώτησα και πιο πάνω με τι θα το μεταφέρεις και δεν μου απάντησες.

 

Το άλλο καλό είναι με τούς προσοφθάλμιους φακούς. Λόγο του ότι είναι από F10 και πάνω, και επειδή παράλληλα έχουν μεγάλες εστιακές αποστάσεις, οι φακοί όπως οι Ploossl που είναι φτηνοί αποδίδουν πάρα πολύ καλά. Έτσι το αρχικό ποσό που είναι μεγαλύτερο στα καταδιοπτρικά κατά κάποιο τρόπο ισοφαρίζεται από από φτηνότερα προσοφθάλμια τα οποία όπως διαπιστώθηκε αποδίδουν τα μέγιστα με αυτά τα τηλεσκόπια. Αντιθέτως τα κατοπτρικά θέλουν από κάπως πιο ακριβά, έως πάρα πολύ ακριβα προσοφθάλμια για να αποδώσουν.

Γιάννη συμφωνώ σε όλα. Απλά να προσθέσω πως λόγο της μεγάλης εστιακής τα καταδιοπτρικά έχουν μικρό πεδίο. Οπότε οι περισσότεροι αγοράζουν ακριβά μεγάλου πεδίου προσοφθάλμια κι έτσι χάνουν το πλεονέκτημα του φθηνού προσοφθάλμιου.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακόμα και εγώ που δε βολεύομαι καθόλου με dobsonian, με τα χρήματα που διαθέτεις και αυτά που ζητάς, περιγράφεις ακριβώς τα χαρακτηριστικά των dobsonian.

Το καταδιοπτρικό έχει χαρακτηριστικά που δε σε ενδιαφέρουν, με πολλαπλάσια τιμή, οπότε δε σε αφορά.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης