Jump to content

Sky-Watcher Skyliner 300P FlexTube Dobsonian


ChristosP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε όλους του φίλους

 

Προσανατολίζομαι για αυτην την αγορα ... Βγαινει με μεταφορικα κατω απο 1000 ευρω απο flo . Η ερωτηση μου ειναι αν κάνω τωρα την αγορα θα μπορεσω αργοτερα να το κάνω goto ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων ...

 

Τον τελευταιο ενα χρονο και σαν πρωτα βηματα εχω ενα ζευγαρι κυαλια και το heritage 130p απλα ειπα να κανω ενα μεγαλυτερο βήμα μιας και μου αρέσει πολύ τελικα το χομπι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλε

 

Ναι, θα μπορέσεις αργότερα να το κάνεις goto, η βάση η λευκή αλλάζει ολόκληρη αλλά με όχι χαμηλό κόστος, τουλάχιστον από Ελλάδα (Πλανητάριο Θεσσαλονίκης), υπολόγιζε πάνω από 700 ευρώ...δεν είναι μικρό το ποσό..

 

https://www.planitario.gr/dobsonian-12-goto-upgrade-kit.html

 

Δες μήπως το πάρεις εξαρχής με το goto..και πάλι ανεβαίνεις σημαντικά όμως στο κόστος.

 

Δεν ξέρω αν έχεις δει βάρος και μέγεθος όμως...40 κιλά και με το goto λίγο βαρύτερο. Σκέψου τα αυτά και αν δεν το έχεις δει από κοντά προσπάθησε να το δεις κάπου...χωράει στο αμάξι σου; Μην βρεθείς προ εκπλήξεως αν έχεις μικρό αυτοκίνητο..

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πασατ εχω λες να μην χωρεσει? ...απο οτι εψαξα χωραει αλλα με ενδιαφερει η γνωμη σου μια και ξερεις

.... απο πλανηταριο φιλε μου το εψαξα και εχει μεγαλη διαφορα απο flo αλλιως θα το επερνα απο εκει

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ το χωράω άνετα σε Hyundai Matrix και Dacia Duster, ο σωλήνας στον καναπέ και η βάση στον χώρο αποσκευών με αφαίρεση της εταζέρας.

Αγόρασα και εγώ το 12" προ αρκετών ετών (πρέπει να πέρασαν κιόλας 5 χρόνια) με σκοπό να αναβαθμίσω σε GOTO, κάτι που ουδέποτε έπραξα, καθώς με τον καιρό εξοικειώθηκα αρκετά με τη χειροκίνητη εύρεση αντικειμένων. Αυτό έγινε χωρίς να το επιδιώξω, αλλά από μόνο του, μέσω συσσωρευμένης εμπειρίας. Φυσικά με το GOTO έρχεται και η παρακολούθηση αντικειμένων, κάτι που μου λείπει. Δεν μου λείπει όμως η εξάρτηση από καλώδια, μπαταρίες, χειριστήρια, iPhone κλπ (ξεκίνησα βλέπεις με GOTO Nexstar). Κάθε τι έχει υπέρ και κατά.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ για την απαντηση ... απλα ειπα να παω σε κατι που να με καλυψει για χρονια ... αρα δεν εχουμε προβλημα χωρου με το αυτοκινητο ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν σου είπα για το τηλεσκόπιο από το Πλανητάριο, στο goto upgrade kit αναφέρθηκα και απλά έβαλα το link για να πάρεις μια ιδέα πως είναι...σίγουρα να το πάρεις απέξω αν σε συμφέρει, δεν το συζητάω!!

Δυστυχώς είναι πάντα σχεδόν πιο ακριβά από το Πλανητάριο.

 

Το Passat το χωράει σίγουρα ΟΚ.

 

Το μόνο που έχεις να σκεφτείς τώρα είναι το βάρος και αν μπορείς να φορτώνεις/ξεφορτώνεις τηλεσκόπια 40 κιλών στα βουνά και στα σκοτάδια. Εκτός αν το παρκάρεις σε κανένα εξοχικό ή χωριό μόνιμα.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

20 ο σωλήνας, 20 η βάση (η goto είναι + 2-3 κιλά παραπάνω)

 

Θα έχεις και ένα σωρό άλλα συμπράγκαλα μαζί..τραπεζάκια, καρεκλάκια, βαλιτσάκια...

 

Δεν μας λες πολλά όμως, τι θες να δεις, να κάνεις, παρατήρηση οπτική αποκλειστικά ή και άλλα στο μέλλον; Θα μπορείς να οδηγείς χλμ αρκετά μακριά από την πόλη ή ζεις στην επαρχία;

 

Δώσε πληροφορίες ΠΩΣ φαντάζεσαι αυτό το χόμπυ και θα σου απαντήσουμε καταλλήλως...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οπτικη ..ξεκινησα πριν περιπου ενα χρονο με διαβασμα εδω μεσα και με αγορα κυαλια και το τηλεσκοπιο που ανεφερα πιο πανω και 2 βιβλια.. μπορω να κανω και χιλιομετρα για παραδειγμα καποια ΣΚ τον χρονο και σιγουρα στις διακοπες .. Ειπα αντι να παω σε κατι οπως 8 η 10 ιντσες να παω κατευθειαν στις 12 ..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλύτερα να το πάρεις τώρα παρά να πας σε αναβάθμιση αργότερα. Δες περίπου τιμές που έχει το kit με μία πρόχειρη αναζήτηση.

https://www.opticscentral.com.au/skywatcher-12-dobsonian-goto-upgrade-kit.html?___SID=U

https://tavcso.hu/en/product/SWD300upg

https://www.ozscopes.com.au/skywatcher-12-dobsonian-upgrade-kit-for-goto.html

 

Ενώ αν το πάρεις τώρα

https://www.firstlightoptics.com/dobsonians/skywatcher-skyliner-300p-flextube-goto.html

Επίσης αν δεν σε φτάνουν τα χρήματα μπορείς να πάρεις και το 10"

https://www.firstlightoptics.com/dobsonians/skywatcher-skyliner-250px-flextube-goto.html

 

Αν και κατά τη γνώμη μου εφόσον έχεις το heritage ξέρεις από χειροκίνητο τηλεσκόπιο. Οπότε καλύτερα να πάρεις το μεγαλύτερο που μπορείς να μεταφέρεις και άσε το goto. Παρακολούθηση μπορείς να κάνεις και με μία πλατφόρμα. Την φτιάχνεις και μόνος σου αν πιάνουν τα χέρια σου. https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=7488&postdays=0&postorder=asc&start=0

Επειδή δεν είναι τα πράγματα τόσο απλά και όπως όλα τα πράγματα έχουν θετικά και αρνητικά μελέτα το θέμα πλατφόρμα και βλέπεις τι θα κάνεις. Εγώ προσωπικά χωρίς πλατφόρμα δεν πάω πουθενά.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πρωτον να πω ρε φιλε τι εφτιαξες ...μπραβο

Δευτερον δεν το εχω καθολου με κατασκευες

 

Σε ευχαριστω παντως για τις πληροφοριες

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και μια-δυο φορές τον χρόνο να πηγαίνεις σε σκοτεινό ουρανό, πάλι αξίζει κατά τη γνώμη μου. Το τηλεσκόπιο κοστίζει όσο ένα Σαββατοκύριακο σε καλό ξενοδοχείο σε ένα νησί με το αμόρε σου (συχνά αυτό μπορεί να κοστίσει πολύ περισσότερο στη Santa Marina, το Blue ή το Costa Navarino ας πούμε). Ή όσο κάνει σήμερα ένα μεσαίο laptop ή ένα high end κινητό. Γνωρίζω ανθρώπους που έχουν δώσει περισσότερα για να αγοράσουν τηλεόραση!

Η εμπειρία των σκοτεινών ουρανών όμως θα σου χαρίσει ανεκτίμητες αναμνήσεις, οι οποίες θα κρατήσουν για πάντα. Φυσικά δεν σε εμποδίζει τίποτε να το χρησιμοποιήσεις και από την ταράτσα σου, για να δεις τους πλανήτες ή ό,τι φαίνεται από εκεί. Το έχω κάνει, αν και προτιμώ να χρησιμοποιώ κάτι ελαφρύτερο, αλλά γίνεται και αυτό. Και θα το έχεις για χρόνια. Μπορεί να το κληρονομήσει το παιδί σου ή το ανήψι σου. Ή το πουλάς εδώ για τα 2/3-1/2 της τιμής, αναλόγως της κατάστασής του. Τα αξίζει τα λεφτά του.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης