AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - The Backyard astronemer 's guide Μισή Τιμή
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
The Backyard astronemer 's guide Μισή Τιμή

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Αστρονομικές Εκδόσεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
catserts2Offline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 27 Ιούν 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 74
Τόπος: Κιλκίς
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/11/2017, ημέρα Παρασκευή και ώρα 13:18    Θέμα δημοσίευσης: The Backyard astronemer 's guide Μισή Τιμή Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα σας,

στο πλαίσιο της black friday, το πλανητάριο θεσσαλονίκης έχει το συγκεκριμένο βιβλίο στη μισή τιμή (24,50€).

Είναι ευκαιρία για όποιον το έχει βάλει στο πρόγραμμά του να το αγοράσει τώρα.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
stellar82Offline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 30 Μαϊ 2017
Σύνολο δημοσιεύσεων: 72
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/11/2017, ημέρα Παρασκευή και ώρα 15:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγώ το τσίμπησα πάντως! Smile
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
tbilliouOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 04 Ιούν 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 60
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/11/2017, ημέρα Κυριακή και ώρα 20:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

και εγώ... ευχαριστούμε πολύ
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ted1977Offline
Ένταξη: 02 Απρ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 392
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/11/2017, ημέρα Κυριακή και ώρα 23:41    Θέμα δημοσίευσης: Book Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κάποιες εντυπώσεις από κάποιον? Έχω το nightwatch το οποίο περιεκτικό.μεν αλλά λίγο επιφανειακό.
View user's profile Αποστολή email 
stellar82Offline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/11/2017, ημέρα Δευτέρα και ώρα 7:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

@ted1977 Από όσο έχω διαβασει σε κριτικες, θεωρητικα ειναι και για τον amateur, αλλα και για τον πιο προχωρημενο, σε αντιθεση με το nightwatch, που κανει focus στον ερασιτεχνη.
Ξαναλεω οτι μεταφερω κριτικες που εχω διαβασει, κι οχι προσωπικη αποψη Smile
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
DIMITRIS K.Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Ιούλ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 322
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/11/2017, ημέρα Δευτέρα και ώρα 7:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα σας το θέσω ως εξής: Το Nightwatch είναι μια "περίληψη" του Backgyards Astronomers Guide. Είναι ένα βιβλίο, που, ακόμα και τώρα, δεν χορταίνω να διαβάζω. Πιστεύω όμως ότι ήρθε καιρός για κάποιες αναθεωρήσεις, μιας και μερικά είναι out of date και άλλα δεν τα θίγει καθόλου, όπως η βιντεοαστρονομία (η ΕΑΑ)!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
peacefulOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 02 Φεβ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 222
Τόπος: Μυτιλήνη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/11/2017, ημέρα Δευτέρα και ώρα 7:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Θοδωρή χτύπα το ανεπιφύλακτα. Βέβαια έχει κυκλοφορήσει και ποιο καινούριος εξοπλισμός π.χ. προσοφθάλμια κ.τ.λ., από αυτά που αναφέρονται στο βιβλίο, αλλά θεωρώ ότι είναι πολύτιμος οδηγός και προχωράει σε πολύ περισσότερο βάθος από το Nightwatch.

TS GSO 10'
Επιστροφή στην κορυφή
ted1977Offline
Ένταξη: 02 Απρ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 392
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/11/2017, ημέρα Δευτέρα και ώρα 8:27    Θέμα δημοσίευσης: Backyard Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα.... στα πρώτα βήματα που έκανα στην αστρονομία ομολογώ πως το nightwatch δεν μου πρόσφερε και κάποια σημαντική βοήθεια, θεωρώ πως προσπερνά τα θέματα σύντομα και στέκεται ποιο πολύ σε αναφορές χωρίς να εμβαθύνει ιδιαίτερα.Στο κομμάτι τις φωτογραφίας δε, το θεωρώ ξεπερασμένο μιας και αφιερώνει μεγάλο μέρος στο φίλμ ενώ στις ψηφιακές, cmos και ccd παρέχει μόνο κάποιες αρχές, γενικά είναι ένα βιβλίο για εντελως entry level αναγνώστη ωστόσο καλό για την βιβλιοθήκη. Στη φάση που είμαι τώρα θα ήθελα κάτι ασφαλώς ποιο περιεκτικό μιας και ο Terence D. Έχει τρομερή εμπειρία οπότε θα μπορούσε να την μεταδωση. Παρόλα αυτά, όπως και να το κάνουμε στο τεχνικό κομμάτι σύντομα οτιδήποτε και να γραφτεί θα ξεπεραστεί. Αυτό που θα ήθελα να δω είναι ένα βιβλίο το οποίο θα εμβαθύνει σε διάφορες τεχνικές και αρχές περισσότερα στο κομμάτι της παρατήρησης και γενικά οργάνωσης που πρέπει να έχει ένας σοβαρός ερασιτέχνης,ενα ενχειριδιο δηλαδή το οποίο θα έχεις σαν οδηγό πάντα παρά ένα βιβλίο γενικών γνώσεων. Θα ήθελα να μπορεί να διαβαστεί και μετά από 5 χρόνια από τον γιό μου. Ίσως να μην το εξέφρασα σωστά. Γενικά θα ήθελα να είναι ένα βιβλίο με βάθος ,περιεκτικό και όσο το δυνατόν να αντέχει στο χρόνο.
maroonedOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 03 Νοέ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 68
Τόπος: Αθήνα-Σητεία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 02/12/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 16:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπερα,

Το βιβλιο ειναι παλι σε εκπτωση απο το Πλανηταριο (24,5 ευρω) λογω της εβδομάδας ηλεκτρονικού εμπορίου...

Στην αρχη το ειχα απορριψει επειδη θεώρησα οτι θα ειναι απλα μια συγκεντρωση οσων -λιγο πολυ- γνωριζα καποια πραγματα (ή μπορουσα να βρω ευκολα απο αλλες πηγες) αλλα αφου λετε οτι δεν απευθυνεται μονο στους εντελως αρχαριους θα το ξανασκεφτω..
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
stellar82Offline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 04/12/2017, ημέρα Δευτέρα και ώρα 10:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα κι απο εμένα. Μια σημείωση να αφήσω μόνο, σε περίπτωση που φανεί χρήσιμη σε κάποιον.
Αγόρασα το βιβλίο στο black friday που έκανε το πλανητάριο. Είναι πολύ προσεγμένη και πολυτελής η έκδοση.
Αυτό που μου φάνηκε μονάχα μειονέκτημα είναι ότι επειδή έχει το σκληρό εξώφυλλο, είναι αρκετά βαριά, οπότε διάβασμα μόνο σε γραφείο!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
DaDiRaOffline
Νέος
Άβαταρ

Ένταξη: 08 Σεπ 2018
Σύνολο δημοσιεύσεων: 5
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/09/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 18:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η ξένη έκδοση του συγκεκριμένου βιβλίου είναι έτσι και αλλιώς στη μισή σχεδόν τιμή στο bookdepository. Από άποψη ορολογιών κλπ καλύτερα δεν είναι να την προτιμήσω αν δεν έχω πρόβλημα με τα Αγγλικά; Ή να περιμένω και εγώ το Black Friday για να πάρω την ελληνική;
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Αστρονομικές Εκδόσεις Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης