Jump to content

Πόση ώρα σας παίρνει να στήσετε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως λέει και ο τίτλος: πόση ώρα χρείαζεστε για να στήσετε τρίποδο, στήριξη, τηλεσκόπιο, πολική ευθυγράμμιση, οδηγητικό & ευθυγράμμιση του, laptop & software, τροχό φίλτρων & φίλτρα, τροφοδοσία ρεύματος, dew shields & camera cooling και οτιδήποτε αλλο ξεχνάω; Έιναι το μόνιμο παρατηρητήριο μονόδρομος; :shock:

Για να δούμε τι χρόνους θα βγάλει η δημοσκόπηση!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως λέει και ο τίτλος: πόση ώρα χρείαζεστε για να στήσετε τρίποδο, στήριξη, τηλεσκόπιο, πολική ευθυγράμμιση, οδηγητικό & ευθυγράμμιση του, laptop & software, τροχό φίλτρων & φίλτρα, τροφοδοσία ρεύματος, dew shields & camera cooling και οτιδήποτε αλλο ξεχνάω; Έιναι το μόνιμο παρατηρητήριο μονόδρομος; :shock:

Για να δούμε τι χρόνους θα βγάλει η δημοσκόπηση!

 

Ο σωλήνας μου μαζί με hub, υπολογιστη, καλωδια, OAG, τροχο, καμερα, dew heaters είναι πάντα έτοιμος μεσα στην βαλιτσα. Απλά τον βαζω πάνω στο dovetail. Για πολικη εχω το polemaster.

 

Με αφοσίωση και χωρίς καθυστερήσεις κάνω 15-20 λεπτά.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μόνιμο παρατηρητήριο σίγουρα είναι μονόδρομος !

Εμένα μου παίρνει γύρω στη μία ώρα , στήσιμο ζύγισμα , ευθυγράμμιση , οδήγηση , αναγνώριση πεδίου , ξεκίνημα λήψεων. Αν είμαι κουρασμένος κάνω λάθη και μπορεί να φτάσω 1μιση ώρα.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για αστροφωτογράφηση μου παίρνει περίπου μια ώρα για κουβάλημα, στήσιμο εξοπλισμού, πολική ευθυγράμμιση ... και όλα να είναι έτοιμα για την πρώτη λήψη. Άλλη μια ώρα για ξεστίσιμο εξοπλισμού...

και αν έχω προβλήματα στη διάρκεια των λήψεων και άλλος χρόνος χαμένος να δω τι φταίει..

 

Για οπτική παρατήρηση θέλω γύρω στο ένα τέταρτο για να ξεκινήσω και όλα δουλεύουν ρολόι μετά.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν κουβαλούσα εξοπλισμό για αστροφωτογράφηση έκανα γύρω στα 15 λεπτά για ξεφόρτωμα, στήσιμο, πολική και άλλο κανά τέταρτο το πολύ, για (συνήθως) 1 star alignment, εντοπισμό στόχου, καλιμπράρισμα του PHD και προγραμματισμό των λήψεων στο nebulosity.

 

Όλα αυτά βέβαια με συγκεκριμένη τυποποίηση στο πακετάρισμα και στο ξεπακετάρισμα του εξοπλισμού για το που βρίσκεται τι και με κάποια πράγματα ήδη συναρμολογημένα.

 

Πλέον αφήνω τον εξοπλισμό στημένο μόνιμα στο σπίτι και απλά τραβάω έξω τον πυλώνα. Η όλη διαδικασία έχει περιοριστεί στο τέταρτο για να τραβήξω το πρώτο frame.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στη ταράτσα που τα έχω μόνιμα, απλά ελέγχω αν δεν εχει φύγει η πολική (συνηθως μετα απο καμια εβδομαδα κατι χανω) , αλλά και να έχει είναι ένα λεπτό.

 

Μετα να στησω Laptop, να ανοιξω προγραμματα, να κανω star alignment, να βρω στοχο, να κεντραρω και να φτιάξω οδήγηση συνήθως από 15-20 λεπτά.

 

 

Τη μονη φορά που τα πηρα αλλού, στην Άνδρο, έκανα μιαμιση ώρα από τη στιγμή που ξεκίνησα να ξεφορτώνω το αμάξι, μαζί όμως με το χρόνο που μου πήρε να φτιαξω αυτοσχέδια αντίβαρα αφού είχα ξεχάσει τα δικά μου και ήταν σίγουρα 45 λεπτά

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπως λεει και ο Νικολας πιο πανω (σε ταρατσα) δινεις ρευμα , ανεβαινεις πανω , ανοιγεις τους διακοπτες

και εισαι ετοιμος. Εννοειται οτι ολα ειναι πανω στον σωληνα.

 

Βεβαια , βρηκα και αλλη μια λυση και για να μην κουβαλας λαπτοπ , να βαζεις καλωδια κ.α

 

Ανεβασα στην ταρατσα ενα small factor desktop , ενα καλωδιο ρευματος απο το μπαλκονι μου (με μονωση) , και ενα καλωδιο ethernet απο το ρουτερ του σπιτιου , ειναι ολα συνδεδεμενα πανω στον υπολογιστη , συνδεω το ρευμα , ανεβαινω πανω , βγαζω την κουκουλα , ανοιγω τους διακοπτες του ρευματος , και μετα ολα τα υπολοιπα γινονται με teamviεwer απο το σπιτι. συνολο 2 λεπτα...συν ο χρονος που θα χρειαστω για staralignment , ψυξη καμερας, καδραρισμα , εστιαση......

 

Τελος , ενας φιλος , μου εδειξε και κατι πολυπριζα ρευματος usb οποτε μαλλον ενα βημα λιγοτερο με την προυποθεση οτι το πισι θα εχει συνεχεια παροχη ρευματος απο πριζα στο μπαλκονι μου.

 

Οποτε , οπως καταλαβες , ειναι μονοδρομος.

 

Ελπιζω να βοηθησα

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το παρατηρητήριο στην ταράτσα το σκέφτομαι για τον φόβο κλοπής καθώς η πρόσβαση πρέπει να είναι πάντα ελεύθερη, (ξεκλείδωτη πόρτα) για λόγους ασφαλείας, π.χ. σεισμός ή φωτιά, που σημαίνει οτι οποιοσδήποτε έχει πρόσβαση και όχι μόνο οι ένοικοι, αλλά και λόγω της έκθεσης του εξοπλισμού στα καιρικά φαινόμενα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα καιρικά φαινόμενα λύνεται ... τώρα για το άλλο, όντως είναι δύσκολο αμα είναι συνεχώς ελευθερη η πρόσβαση

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βέβαια, η τελετουργία του στησίματος και της ρύθμισης του εξοπλισμού έχει τη μαγεία της και είναι κάτι που πάντα απολαμβάνω, απλά δεν είναι λίγες οι φορές που ξεκίνησα να στήνω με όρεξη και καθαρό ουρανό, για να διαπιστώσω μια ώρα μετά ότι έχει συνεφιάσει... ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε diorip σε καταλαβαινω απολυτα. Σε μια πολυκατοικια ειναι δυσκολα τα πραγματα.

Στην δικια μου περιπτωση το θεμα ελευθερης προσβασης λυθυκε πριν το σεισμο και την φωτια πριν ακομα φτιαξω μονιμο πυλωνα στην ταρατσα.

Καλοκαιρι και σε ανυποπτη στιγμη σχολωντας απο την δουλεια , εχοντας ραντεβου με υδραυλικο για ενα θεμα στον ηλιακο , μερα μεσημερι ανεβηκαμε στην ταρατσα. Δυο γυφτοι νεαρης ηλικιας ηδη ειχαν ανεβει πανω.........Την συνεχεια την καταλαβαινεις.....

Στην επομενη συνελευση ολοι ψηφισαν να ειναι κλειδωμενη η πορτα και ολοι να εχουν ενα αντικλειδι.

Φυσικα οταν ανεβασα τον εξοπλισμο τους ενημερωσα ολους για να μην υπαρξει θεμα και ακομα και σημερα κανενας δεν μου εχει δημιουργησει προβλημα.

 

Τελος , σκεφτομαι μιας και εχω ιντερνετ στην ταρατσα , να τοποθετησω και μια ip καμερα καθαρα για τυπικους λογους (και να βλεπω τον εξοπλισμο το βραδυ οταν δουλευει).

 

ελπιζω να βοηθησα

Γιωργος

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 10 μήνες αργότερα...
Εξαρταται αν παω μονη, που θελω ενα μισαωρο η αν παω με παρεα με σκοπο να κατασκηνωσουμε κιολας....Εκει παει αναλογα με τις μπυρες που κουβαλαμε \:D/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης