Jump to content

Τι είναι αυτό; Blinking star?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το βράδυ της Παρασκευής κατά τη διάρκεια της Πανελλήνιας Συνάντησης στον Πάρνωνα ο φίλος Αλ. Χονδρογιάννης κατέγραψε ένα αναβόσβημα κάπου μέσα στη καρδιά του αστερισμού του Περσέα. Το φαινόμενο συνέβη γύρω στις 2:20 π.μ . Ο φακός που χρησιμοποιήθηκε ήταν ROKINON 14mm με χρόνο έκθεσης 30'' δευτερόλεπτα. Αν θα δείτε στο gif που επισυνάπτω φαίνεται ότι ανάμεσα στον ψ και στον σ του περσέα εμφανίζεται κι εξαφανίζεται ένα αστέρι με μέγεθος περίπου 4,8 mag . Τι θα μπορούσε να είναι;

 

1) Διάττοντας; Όχι γιατί με έκθεση 30'' δεν θα ήταν σημειακό αντικείμενο.

 

2) Iridium ; Όχι για τον παραπάνω λόγο αλλά και γιατί δεν υπήρχε καμιά προγραμματισμένη διέλευση.

 

3) Αεροπλάνο με πορεία κάθετη στο φακό; Όχι γιατί θα φαίνονταν 2 φώτα και θα είχε και κάποιο μικρό ιχνος και δε θα εξαφανιζόταν στο επόμενο καρέ...

 

4) Έκλαμψη γεωστατικού δορυφόρου; Όχι γιατί αυτό το αντικείμενο φαίνεται οριακά ότι κάνει ελάχιστο trail και ως γνωστό οι γεωστατικοί δεν αφήνουν κανένα trail.

 

4) Σφάλμα του φακού; Δύσκολο να εμφανίζεται μόνο σε εκείνο το σημείο

 

5) Τεχνητός δορυφόρος με στροβοσκοπική κίνηση ; Όχι γιατί παραμένει σταθερό για 30''

 

και τέλος

 

6) Nova ; Όχι γιατί δεν υπάρχει κάποιο καταγεγραμμένο εκρηκτικό μεταβλητό αστρο σε εκείνη τη περιοχή. Παραδίπλα υπάρχει ο V O396 o οποίος είναι εκλειπτικός μεταβλητός με μικρή πτώση της λαμπρότητάς του.

 

7) Supernova; Όχι γιατί θα υπήρχε απομεινάρι. :D

 

Δείτε πρώτα τη φώτο που υποδεικνύω το σημείο και μετά δείτε και το gif.

 

Τι είναι λοιπόν; Ακούω υποθέσεις.

a.thumb.jpg.d3feed2489f26dfc129b2d3ecae635dc.jpg

output_at5Zdm.thumb.gif.ff26f4bc278ce528c99934c27e6dc554.gif

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα διαδοχικά καρέ ήταν με ιντερβαλόμετρο; Και αν ναι, με τι χρόνο ρυθμισμένο μεταξύ των καρέ; Εγώ πχ αφήνω 2 sec. Είναι ενδεχομένως αρκετός για ένα μετέωρο να μη φανεί στο επόμενο καρέ αν από σύμπτωση καταγράφηκε ακριβώς στο τέλος του προηγούμενου.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελπίζω να δωθεί μια εξήγηση.Ισως μπορει να ηταν κατι το καινούριο............

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα υποπτευόμουν διάττοντα που έρχεται προς εμάς.

 

Ο Giorgio Tsoukalos από την άλλη:

 

CMjQlGSUYAAFVUL.jpg

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα υποπτευόμουν διάττοντα που έρχεται προς εμάς.

 

Ο Giorgio Tsoukalos από την άλλη:............

 

Μπορούμε να συζητήσουμε χωρίς εξυπνάδες;

 

Τα διαδοχικά καρέ ήταν με ιντερβαλόμετρο; Και αν ναι, με τι χρόνο ρυθμισμένο μεταξύ των καρέ; Εγώ πχ αφήνω 2 sec. Είναι ενδεχομένως αρκετός για ένα μετέωρο να μη φανεί στο επόμενο καρέ αν από σύμπτωση καταγράφηκε ακριβώς στο τέλος του προηγούμενου.

 

Ανδρέα , οι λήψεις ήταν χωρίς ιντερβαλλόμετρο αλλά τα καρέ είχαν 2" χρονική καθυστέρηση. Το πιθανότερο να είναι διάττοντας μιας και τα βράδια της πανελλήνιας ήταν πλούσια σε μετέωρα αλλά φαίνεται πολύ σημειακό και είναι στα όρια να κάνει ίχνος όπως και όλα τα γειτονικά αστρα . Συμπεριφέρεται δηλ σαν σταθερή πηγή φωτός που στα 30'' πάει να αφήσει ιχνος.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορούμε να συζητήσουμε χωρίς εξυπνάδες;

 

Καλά, το χιούμορ είναι υποκειμενικό, αλλά σε σου άρεσε το σοβαρό σκέλος της απάντησής μου;

.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ πιστεύω ότι είναι μετέωρο το οποίο έβαλε πλώρη για τον φακό αλλά δεν πρόλαβε και κάηκε στην ατμόσφαιρα. Κάπου μέσα στις φωτογραφίες μου από την παλιά φιλμάτη εποχή έχω και εγώ ένα τέτοιο. Το παράδοξο είναι ότι και το δικό μου αν θυμάμαι καλά στον Περσέα είναι.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πριν μερικές μέρες παρακολουθισα εναν δορυφόρο που άφηνε ανα τακτά χρονικά διαστήματα έντονη λάμψη (καθε 1 λεπτό περιπου ) ενο ο ιδιος δεν φενοταν παρα μονο στις λάμψεις ,θεωρώ οτι καπιο πανελ που περιστρέφετε γυρο απο τον δορυφόρο σε καθορισμένο χρόνο οφείλετε για αυτο το "αναβοσμισμα", μαλών κατι τετιο πρέπει να ειταν και σε σένα
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκείνη τη στιγμή, απο το συγκεκριμένο σημείο πέρασε το Iridium 40. Ισως ειναι αυτο.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ecuador φυσικά ναι στο χιούμορ αλλά όχι σ αυτό που υπονοείται...όσο για το σοβαρό κομμάτι όπως υποστηρίζει και ο giannis60 κι εγώ αυτό νομίζω ότι είναι δηλαδή διάττοντας αλλά πάλι έχω τους ενδοιασμούς μου γιατί έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με τα διπλανά αστέρια.

 

antreas αυτό που λες συμβαίνει και το έχουμε συζητήσει στο παρελθόν.Επίσης κοίταξα όλες τις διελεύσεις τεχνητών δορυφόρων κι εκείνη τη στιγμή δεν ήταν καμία προγραμματισμένη διέλευση. Διάβασε παρακάτω.

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=22930

 

Φυσικά παιδιά δεν υπονοώ ότι είναι UFO και άλλες χαζομάρες απλά ζητάω γνώμες και προσωπικές σας εμπειρίες για το αν έχει συμβει και σε εσάς.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκείνη τη στιγμή, απο το συγκεκριμένο σημείο πέρασε το Iridium 40. Ισως ειναι αυτο.

 

Έχεις δίκιο αλλά δεν έκανε flare απλά πέρασε και μάλιστα νωρίτερα από τη στιγμή που ανέφερα . Σ ευχαριστώ πάντως για τη γνώμη σου.

PassSkyChart2.thumb.png.53e0a277d959a2b57106ffb948be7bf1.png

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 έτη αργότερα...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης