Jump to content

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ


PanosSky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

PanosSky, εν ολίγοις, θες από ατυχία, θες από καλοσύνη, θες απ'ό,τιδήποτε, έχουν περάσει πια δυο χρόνια που έχεις ένα προβληματικό όργανο στα χέρια σου. Το κακό έγινε, και τα λάθη ήταν και από τις δύο πλευρές, από σένα που αργούσες και είχες τόση υπομονή κι ελπίδα, και από τον Μανούσο για αστοχία κατασκευής. Τι μπορεί να γίνει τώρα, έχεις κάποια σκέψη; Με τι θα ήσουν ευχαριστημένος; Πρέπει να βρεθεί μια λύση, και αυτή πρέπει να την επιλέξεις εσύ. Φαντάζομαι ότι ακόμη και μετά από όλα αυτά, ο Μανούσος θα προθυμοποιηθεί να βοηθήσει, οπότε πρέπει να τα βρείτε με κάποιον τρόπο και να λήξει η ταλαιπωρία σου πια.

 

Αγαπητέ Μενέλαε σε χαιρετώ. Απαντώντας σου, νομίζω ότι λύνω τις απορίες και άλλων φίλων, καθώς ο κ «κατασκευαστής» κατάφερε έως τώρα να μπερδέψει τα πράγματα, να παρουσιάσει το όλο θέμα σαν «προσωπική παρεξήγηση» και όχι σαν άθλια συμπεριφορά ενός επαγγελματία χομπίστα έστω, ο οποίος πληρώθηκε για εργασίες που δεν έκανε. Κάτι το οποίο έχει παραδεχθεί και γραπτώς άλλωστε.

 

Εδώ και πολύ καιρό λοιπόν, έχω ζητήσει την κατασκευή ενός κουτιού βάσης από κόντρα πλακέ θαλάσσης, με ελάχιστα μεγαλύτερες διαστάσεις από αυτό που έχω, για να έχει απόσταση από το κουτί του πρωτεύοντος ώστε να μην «κολλάει» η κίνηση (φωτ 4 βελάκι). Πρόκειται για ένα σκέτο κουτί με 5 κομμάτια κόντρα πλακέ θαλάσσης και μελαμίνη από κάτω (όπως βλέπετε στη φωτογραφία 3). Επίσης ζήτησα και μια τετράδα από μεγαλύτερα τεφλόν καθώς η κίνηση στο ALT είναι πολύ σφιχτή. Αυτά έχω ζητήσει. Χωρίς μεταφορές τηλεσκοπίων, χωρίς τους πιθανούς κινδύνους του οποίους θα υποστώ μόνο εγώ…...

 

Και όμως αρνήθηκε. Κάντε ένα πρόχειρο κοστολόγιο αυτών που ζητώ, σε σχέση με αυτά που έχω πάθει και θα δείτε περί τίνος πρόκειται. Αν αυτού θέλει να του στείλω με δικά μου έξοδα τα 30 από τα 35 κιλά του τηλεσκοπίου, να το ελέγξει, ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΑΥΤΟΣ αν είναι δίκη του δουλειά ή πρόβλημα φύλαξης. Κατά αρχήν το ψεύδος φαίνεται όταν επικαλείσαι θέμα φύλαξης και θερμοκρασιακές μεταβολές, μιλώντας για κόντρα πλακέ θαλάσσης. Γνωρίζει πάρα πολύ καλά ότι το συγκεκριμένο υλικό δεν σκεβρώνει όπως έγινε στην κατασκευή του (φωτ 6). Όπως δήλωσαν και άλλα μέλη του φόρουμ που το έχουν δει, το μέρος που φυλάσσεται το τηλεσκόπιο είναι ΚΑΤΟΙΚΙΣΙΜΟ, ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΜΕ ΜΟΝΩΣΗ, ΣΤΟ ΟΠΟΊΟ ΦΥΛΑΣΣΟΝΤΑΙ ΤΡΟΦΙΜΑ ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΑ (θα ανεβάσω φωτογραφίες τις επόμενες μέρες). Εκεί φιλοξενούνταν επί χρόνια, SW με κινέζικες μελαμίνες, που δεν έπαθαν ποτέ τίποτα. Θα ζητήσω από παλιό μέλος του φόρουμ, που το έχει αγοράσει να το επιβεβαιώσει. Μετά από 2 χρόνια ταλαιπωρίας εξ αιτίας του, τόσων ευχαριστιών εκ μέρους του για το ότι δεν δημοσιοποιώ το πρόβλημα, «φοβάται» ότι θα του χρεώσω ένα κουτί, ......άκουσον - άκουσον ένα κουτί, για την αστοχία του οποίου φταίω εγώ και οι ανυπόστατες δικαιολογίες για εναλλαγές κρύου – ζέστης…. Λες και τα τηλεσκόπια δεν φτιάχνονται για αυτές τις συνθήκες…….

Σημειωτέον ότι τα ξύλα είχαν περαστεί και με Βερνίκι πολυουρεθάνης 2 συστατικών για αδιαβροχοποίηση και αντοχή στις καιρικές συνθήκες. Παρακάτω απόσπασμα από την προσφορά του που ήταν επισυναπτόμενη του συμφωνητικού :

Φινίρισμα

Βερνίκι πολυουρεθάνης 2 συστατικών για αδιαβροχοποίηση και αντοχή στις καιρικές συνθήκες. Βάψιμο στο χρώμα του ξύλου.

Κόστος: 15Ευρώ

 

Μετά από όλα αυτά τολμάει σε δημόσιο διάλογο, να μιλήσει για φθορές λόγω φύλαξης. Με τι εμπιστοσύνη θα το στείλω για να αποφασίσει για την τύχη μου, ο ΒΑΣΙΚΟΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ αυτής της τρελής ιστορίας;;;

 

Πόσοι από εσάς θα το κάνατε αν ήσασταν στη θέση μου;; Να στέλνατε το τηλεσκόπιο σε κάποιον που έχει φερθεί έτσι, ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΣΊΣΕΙ ΑΝ ΕΊΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΚΟ ΤΟΥ Η ΟΧΙ. Και αν αποφασίσει ότι δεν είναι θέμα δικό του, θα μου ζητάει επιπλέον χρήματα για να κάνει τη δουλειά που δεν έκανε 2 χρόνια πριν. Το μόνο που θα καταφέρω είναι να πηγαινοέρχομαι , να αμπαλάρω και να κουβαλάω.

 

Τι λέτε κύριοι και κυρίες. Για στοχαστείτε λιγάκι και βάλτε τον εαυτό σας στη θέση μου. Μετά από τέσσερεις σελίδες νήμα και ακόμα κάποιοι δεν κατάλαβαν ε;;;………..

 

Επειδή θα ακούσετε πολλά, όπως το « αν δεν το δω εγώ, που είμαι τεχνικός, δεν γνωρίζω αν είναι αυτό το πρόβλημα» δηλώνω ότι και αυτός ο οποίος πρότεινε τις λύσεις αυτές ειναι τεχνικός , ή «δεν μπορώ να φτιάξω κάτι από απόσταση» θυμίζω ότι έχει όλες τις διαστάσεις από δικές του μετρήσεις και ένα σωρό άλλες δικαιολογίες, δηλώνω ότι όταν παραλάβω τα παραπάνω δεν θα έχω απολύτως καμία απαίτηση ανεξαρτήτου αποτελέσματος, θα κάνω ένα αναλυτικότατο υποστηρικτικό Review και θα ζητήσω από τη διαχείριση του φόρουμ, να σβηστεί το συγκεκριμένο νήμα ως μη γενόμενο.

 

Ορίστε η δική μου οπτική……

6.thumb.jpg.858050981e147eb4a71fc3e632c62e41.jpg

4.thumb.jpg.abe059b6e8230cd39fb15251949905c1.jpg

1015531862_3(1).thumb.JPG.64b54874794f81da24fb0c6aeaab0c5c.JPG

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορώ να πω, σε καταλαβαίνω... και η αλήθεια είναι ότι πράγματι δε ζητάς πολλά, ύστερα από τα όσα έχεις τραβήξει... Ελπίζω και σου εύχομαι ειλικρινά η μικρή σου απαίτηση να εισακουστεί και να ικανοποιηθεί άμεσα. Μένει να απαντήσει κάποια στιγμή και ο Μανούσος ώστε να δούμε όλοι μας τι θα γίνει πια. Μία μικρή απορία μόνο, σε αυτό που λες ότι δηλώνεις: Πες ότι ο κατασκευαστής τελικά ικανοποιεί την απαίτησή σου, και σου στέλνει αυτό που θες, αλλά πάλι προβληματικό! Δεν θα έχεις πράγματι απολύτως καμία απαίτηση "ανεξαρτήτου αποτελέσματος" όπως γράφεις;...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορώ να πω, σε καταλαβαίνω... και η αλήθεια είναι ότι πράγματι δε ζητάς πολλά, ύστερα από τα όσα έχεις τραβήξει... Ελπίζω και σου εύχομαι ειλικρινά η μικρή σου απαίτηση να εισακουστεί και να ικανοποιηθεί άμεσα. Μένει να απαντήσει κάποια στιγμή και ο Μανούσος ώστε να δούμε όλοι μας τι θα γίνει πια. Μία μικρή απορία μόνο, σε αυτό που λες ότι δηλώνεις: Πες ότι ο κατασκευαστής τελικά ικανοποιεί την απαίτησή σου, και σου στέλνει αυτό που θες, αλλά πάλι προβληματικό! Δεν θα έχεις πράγματι απολύτως καμία απαίτηση "ανεξαρτήτου αποτελέσματος" όπως γράφεις;...

 

Γι αυτό εγώ του προτείνω να του φτιάξει αυτός ο τεχνικός που ξέρει τη βάση και ο Δημήτρης αν θέλει του πληρώνει τα ξύλα.

 

Δεν είναι δυνατόν χωρίς έλεγχο να φτιάξει ο Δημήτρης κάτι που λέει κάποιος άλλος.

 

Αν ανταποκριθεί Δημήτρης μετά από 2 χρόνια ενώ η διαδικασία επιστροφής δεν έγινε σωστά, του κάνει μεγάλη χάρη του Πάνου.

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορώ να πω, σε καταλαβαίνω... και η αλήθεια είναι ότι πράγματι δε ζητάς πολλά, ύστερα από τα όσα έχεις τραβήξει... Ελπίζω και σου εύχομαι ειλικρινά η μικρή σου απαίτηση να εισακουστεί και να ικανοποιηθεί άμεσα. Μένει να απαντήσει κάποια στιγμή και ο Μανούσος ώστε να δούμε όλοι μας τι θα γίνει πια. Μία μικρή απορία μόνο, σε αυτό που λες ότι δηλώνεις: Πες ότι ο κατασκευαστής τελικά ικανοποιεί την απαίτησή σου, και σου στέλνει αυτό που θες, αλλά πάλι προβληματικό! Δεν θα έχεις πράγματι απολύτως καμία απαίτηση "ανεξαρτήτου αποτελέσματος" όπως γράφεις;...

 

Καμία απολύτως απαίτηση. Από τη στιγμή που ίδιος δεν αποφάσισε τους τρόπους επέμβασης, αλλά εγώ του ζήτησα συγκεκριμένα πράγματα, --παρόλο που στη δική μας περίπτωση δεν είχαμε ορθή λειτουργία ποτέ--, αν τα υλοποιήσει την ευθύνη θα την έχω εγώ.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορώ να πω, σε καταλαβαίνω... και η αλήθεια είναι ότι πράγματι δε ζητάς πολλά, ύστερα από τα όσα έχεις τραβήξει... Ελπίζω και σου εύχομαι ειλικρινά η μικρή σου απαίτηση να εισακουστεί και να ικανοποιηθεί άμεσα. Μένει να απαντήσει κάποια στιγμή και ο Μανούσος ώστε να δούμε όλοι μας τι θα γίνει πια. Μία μικρή απορία μόνο, σε αυτό που λες ότι δηλώνεις: Πες ότι ο κατασκευαστής τελικά ικανοποιεί την απαίτησή σου, και σου στέλνει αυτό που θες, αλλά πάλι προβληματικό! Δεν θα έχεις πράγματι απολύτως καμία απαίτηση "ανεξαρτήτου αποτελέσματος" όπως γράφεις;...

 

Καμία απολύτως απαίτηση. Από τη στιγμή που ίδιος δεν αποφάσισε τους τρόπους επέμβασης, αλλά εγώ του ζήτησα συγκεκριμένα πράγματα, --παρόλο που στη δική μας περίπτωση δεν είχαμε ορθή λειτουργία ποτέ--, αν τα υλοποιήσει την ευθύνη θα την έχω εγώ.

Πάνο αγόρι μου δεν έχω τίποτα μαζί σου αλλά λες ότι δεν είχες ορθή λειτουργία ποτέ και παρ όλα αυτά δεν μπόρεσες να τεκμηριώσεις μια απλή , πολύ απλή διαδικασία επιστροφής. Μωρό ήσουνα πριν 2 χρόνια;

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν ανταποκριθεί Δημήτρης μετά από 2 χρόνια ενώ η διαδικασία επιστροφής δεν έγινε σωστά, του κάνει μεγάλη χάρη του Πάνου.

 

Τι λες ρε φίλε Βασίλη;;; Τι πίνετέ εκεί στη Κρήτη και δεν μας δίνετε;;

Υπάρχει διαδικασία επιστροφής;;;;......ορίζεται πουθενά η διαδικασία επιστροφής;;;;

Λοιπόν θα σου πω εγώ τι δεν έγινε σωστά. Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ αγαπητέ Βασίλη. Η οποία διαδικασία κατασκευής ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΕΣ φίλε Βασίλη. ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΠΟΤΕ, αγαπητέ Βασίλη…..

Μεγάλη η χάρη μου αγαπητέ Βασίλη, δεν σου εύχομαι να την ζήσεις…….

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν ανταποκριθεί Δημήτρης μετά από 2 χρόνια ενώ η διαδικασία επιστροφής δεν έγινε σωστά, του κάνει μεγάλη χάρη του Πάνου.

 

Τι λες ρε φίλε Βασίλη;;; Τι πίνετέ εκεί στη Κρήτη και δεν μας δίνετε;;

Υπάρχει διαδικασία επιστροφής;;;;......ορίζεται πουθενά η διαδικασία επιστροφής;;;;

Λοιπόν θα σου πω εγώ τι δεν έγινε σωστά. Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ αγαπητέ Βασίλη. Η οποία διαδικασία κατασκευής ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΕΣ φίλε Βασίλη. ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΠΟΤΕ, αγαπητέ Βασίλη…..

Μεγάλη η χάρη μου αγαπητέ Βασίλη, δεν σου εύχομαι να την ζήσεις…….

Πάνο έχω γυρίσει πολλά πράγματα πίσω από αγορές PayPal και ebay. Πολλά όμως. Οπότε σαν σωστή διαδικασία επιστροφής θεωρώ αυτήν του PayPal.

 

Και εγώ και πολλοί άλλοι εδώ μέσα έχουμε φάει πικρές με συναλλαγές και δεν είσαι ο μόνος. Θα σου πω και 2 πράγματα που από την αρχή του νήματος δεν τα έχεις σκεφτεί.

1. Δεν παίρνουνε το κεφάλι του πωλητή/ κατασκευαστή επειδή στράβωσε /εξαπάτησε με τη συναλλαγή.

2. Αν ήσουν στη θέση του Δημήτρη και αντιμετωπίζεις τον εαυτό σου στην άλλη άκρη, θα ήθελες να σε σκοτώσουν;

 

Πάντα φιλικά και συζήτηση κάνουμε. Προσωπικά θα ήθελα να φτιαχτεί το τηλεσκόπιο σου από χθες κιόλας.

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη καλησπέρα,

 

Πραγματικά σε καταλαβαινω γιατί έχω πάθει και εγώ ένα παρόμοιο περιστατικό με διαφορετικό προιόν, είμαι σίγουρος όμως ότι στο τέλος προς χάριν συναδελφικότητας και φιλότίμου που μας διέπει όλους τους ερασιτέχνες αστρονόμους , θα βρεθεί μια λύση.

 

Στό δικό μου χειροποίητο τηλεσκόπιο που παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα με την τριβή στο rocker box, λόγo ότι δεν είχα τα κατάλληλα εργαλεία και τα κοψίματα μου δεν ήταν καλά, το αντιμετώπισα με τρίψιμο με τριβέιο των πλαινών τις βάσης και μετά πάλι βερνικι με απότέλεσμα να μην βρίσκει πια.

 

φυσικά στην περιπτωση σου θα έπρεπε να είναι ελεγμένο και πιστοποιημένο για την καλη λειτουργία.

 

Φιλικά και στους δύο σας

 

Γιάννης

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στό δικό μου χειροποίητο τηλεσκόπιο που παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα με την τριβή στο rocker box, λόγo ότι δεν είχα τα κατάλληλα εργαλεία και τα κοψίματα μου δεν ήταν καλά, το αντιμετώπισα με τρίψιμο με τριβέιο των πλαινών και μετά πάλι βερνικι με απότέλεσμα να μην βρίσκει πια.

 

Μήπως όπως λέει ο Γιάννης θα μπορούσε να λυθεί το πρόβλημα με αυτό τον τρόπο; Αν τελικά βρίσκει, θα θέλει είτε λίγο φάγωμα το rocker box είτε ελαφρώς μεγαλύτερο κουτί βάσης. Εναλλακτικά, θα μπορούσε ίσως ο Δημήτρης να αναλάβει την κατασκευή ενός κουτιού ή να μετατρέψει το υπάρχον και να λυθεί το θέμα;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω λίγο να περιγράψω τη διαδικασία που ακολούθησα όσο αφορά την κατασκευή της βάσης. Τα θηλυκά της βάσης που κάθονται οι καμπύλες κόβονται με βάση τη διάμετρο των καμπυλών που υπολογίζεται από το κέντρο βάρους του τηλεσκοπίου. Το κέντρο βάρους του τηλεσκοπίου δεν το υπολογίζω στη θεωρία (όσες φορές το έκανα έβγαινε λάθος σε σχέση με την πράξη) αλλά βάζοντας το κυρίως σώμα σε οριζόντια θέση και βάζοντας πάνω βάρη προσομοιώνοντας το κάθε εξάρτημα/αξεσουάρ (οπτικά, εστιαστής κτλ) και με ελαφρά σηκωμένο το κυρίως σώμα βρίσκω το κέντρο βάρους, το σημείο δηλαδή που το τηλεσκόπιο ισορροπεί σε οριζόντια θέση. Έτσι λοιπόν οι διαστάσεις για τις καμπύλες και μετέπειτα για τα πλαϊνά θηλυκά της βάσης υπολογίζονται στο εργαστήριο on-the-fly και κόβονται επιτόπου. Αυτές τις διαστάσεις δεν τις έχω τώρα οπότε αν υποθέσουμε ότι φτιάχνω καινούρια βάση χρειάζεται να έχω την παλιά ούτως ή άλλως.

 

Όσο αφορά την κίνηση που είναι σκληρή, δεν παραδέχτηκα ποτέ ότι δεν είναι Πάνο και ζήτησα άμεσα να μου επιστρέψεις τη βάση με το κουτί του πρωτεύοντος για να κάνω εγώ τις δοκιμές και να μην τις χρεωθείς εσύ όπως λες. Τώρα το ότι εσύ προτίμησες να τις κάνεις ο ίδιος γιατί δεν ήθελες να μπεις στη διαδικασία να το στείλεις πίσω έχω κάποια ευθύνη σε αυτό; Παραδέχομαι ότι εκείνο τον καιρό 1) για λόγους προσωπικούς και 2) γιατί είχε καθυστερήσει πολύ η κατασκευή ίσως να μην έκανα τις απαιτούμενες δοκιμές όσο αφορά την κίνηση.

 

Αυτό που θέλω να πω για την κίνηση είναι ότι μπορεί μεν να οφείλεται στο ότι ακουμπάει ελαφρά το κουτί στα πλαϊνά της βάσης αλλά μπορεί και να μην οφείλεται σε αυτό αλλά στο ότι οι καμπύλες είναι μεγάλες και συνεπώς έχουν ροπή. Υπάρχει excel στη βιβλιογραφία που το δείχνει αυτό και μπορώ να το αναρτήσω. Σε αυτή την περίπτωση και μεγαλύτερο κενό να έχεις πάλι η κίνηση θα είναι σκληρή και το πρόβλημα δεν θα λυθεί παρά μόνο αν αντικαταστήσουμε τα 2 από τα 4 τεφλον με ρουλεμάν. Από τη φωτογραφία βλέπω ότι η απόσταση που έχει το κουτί του πρωτεύοντος από τη βάση είναι μεν μικρή αλλά δεν βλέπω σημάδια τριβής. Αν έβρισκε λογικά δεν θα υπήρχε σημάδι τόξου που να ακολουθεί την τροχιά του Alt στο κουτί ή στο πλαϊνό της βάσης; Υπάρχει τέτοιο σημάδι; Αν υποθέσουμε ότι φτιάχνω καινούρια βάση μεγαλύτερη θα πρέπει να φτιαχτούν και πιο παχιές καμπύλες. Αυτό προσθέτει επιπλέον βάρος στο κυρίως σώμα του τηλεσκοπίου και μετά χαλάει όλη η ισορροπία και το ζύγισμα που έχει.

 

Αφού δεν μπορείς να μου στείλεις πίσω τη βάση μαζί με το κουτί του πρωτεύοντος και τις καμπύλες για να κάνω εγώ τις δοκιμές, στείλε μου τουλάχιστον μόνο τη βάση και πες μου τουλάχιστον τις διαστάσεις του κουτιού του πρωτεύοντος αν μπορείς με ακρίβεια χιλιοστού για να δω τι κενό υπάρχει ώστε αν χρειαστεί να τρίψω τα πλαϊνά για να δημιουργήσουν περισσότερο κενό. Επίσης θα σου πρότεινα να προστεθούν 2 ρουλεμάν. Όλα αυτά φυσικά χωρίς επιβάρυνση. Το να φτιαχτεί μια βάση από την αρχή και χωρίς να έχω τις διαστάσεις όπως σου είπα και πριν δεν μπορώ να το κάνω και φυσικά δεν μπορώ να εγγυηθώ ότι θα λύσει το πρόβλημα της κίνησης.

 

Πάνο, το ότι δεν απάντησα στο mail που μου έστειλες άμεσα εντός 24 ωρών δεν σημαίνει ότι είμαι «αγενής». Επίσης αυτό που θα ήθελα να σε παρακαλέσω είναι σταματήσουν οι χαρακτηρισμοί και τα ειρωνικά σχόλια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα . Ειλικρινά εύχομαι να βρεθεί

μια λύση στο πρόβλημα που έχει παρουσιαστεί με το

τηλεσκόπιο του Πάνου. Επειδή στο νήμα αναγκαστικά γίνεται λόγος και για κάποιες κατασκευαστικές λεπτομέρειες, θέλω να σταθώ λίγο στο προηγούμενο σχόλιο του Δημήτρη αναφορικά με τον υπολογισμό του κέντρου βάρους ενός τηλεσκοπίου. Θα διαφωνήσω ότι ο θεωρητικός υπολογισμός δεν μπορεί να δώσει αξιόπιστα αποτελέσματα. Τουλάχιστον και στις δύο κατασκευές

που έχω κάνει το τελικό αποτέλεσμα, βάσει των θεωρητικών υπολογισμών των ροπών, στην κίνηση του τηλεσκοπίου ήταν πολύ ικανοποιητικό. Μπορούν να γίνουν και με χαρτί και μολύβι, αλλά και με τη βοήθεια προγράμματος όπως το SOLIDWORKS για των υπολογισμό των μαζών των επιμέρους μερών. Βασική προϋπόθεση

ένα πολύ ακριβές σχεδιάγραμμα XY με τις θέσεις των βασικότερων αντικειμένων πάνω στο τηλεσκόπιο ως προς ένα σημείο αναφοράς. Απλά, προσωπικά, η μέθοδος της ζύγισης, ειδικά όταν μιλάμε για τηλεσκόπια 16" και παραπάνω, μου φαίνεται λίγο ριψοκίνδυνη και δύσκολα εφαρμόσιμη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τουλάχιστον και στις δύο κατασκευές που έχω κάνει το τελικό αποτέλεσμα, βάσει των θεωρητικών υπολογισμών των ροπών, στην κίνηση του τηλεσκοπίου ήταν πολύ ικανοποιητικό. Μπορούν να γίνουν και με χαρτί και μολύβι, αλλά και με τη βοήθεια προγράμματος όπως το SOLIDWORKS για των υπολογισμό των μαζών των επιμέρους μερών. Βασική προϋπόθεση ένα πολύ ακριβές σχεδιάγραμμα XY με τις θέσεις των βασικότερων αντικειμένων πάνω στο τηλεσκόπιο ως προς ένα σημείο αναφοράς. Απλά, προσωπικά, η μέθοδος της ζύγισης, ειδικά όταν μιλάμε για τηλεσκόπια 16" και παραπάνω, μου φαίνεται λίγο ριψοκίνδυνη και δύσκολα εφαρμόσιμη.

 

Φίλε Γιάννη όντως είναι δύσκολη η διαδικασία ζύγισης αλλά δυστυχώς με το Solidworks δεν μπορείς να υπολογίσεις σωστά το κέντρο βάρους για 2 λόγους. Ο πρώτος είναι ότι το database του προγράμματος δεν έχει πληροφορίες για το κόντρα πλακέ θαλάσσης επειδή το υλικό δεν είναι ομοιογενές όπως τα μέταλλα και τα πλαστικά. Μπορείς να προσθέσεις υλικά και να δώσεις density αλλά δεν είναι σίγουρο ότι αυτό που θα βρεις στο διαδίκτυο ή αυτό που θα υπολογίσεις εσύ ότι είναι το σωστό και ότι θα δουλέψει στην πράξη. Ο δεύτερος λόγος είναι ότι θα πρέπει να γνωρίζεις το σωστό κωδικό του ΚΑΘΕ υλικού που θα χρησιμοποιήσεις. Για το αλουμίνιο πχ υπάρχουν πάρα πολλοί κωδικοί που αντιστοιχούν σε κράματα με διαφορετικά χαρακτηριστικά και θα πρέπει να ξέρεις τον κωδικό ακόμη και για την κάθε ροδέλα που θα βάλεις στα σχέδια. Θα μπορούσε φυσικά να γίνει κάτι τέτοιο με έρευνα και ρωτώντας τον προμηθευτή σου αλλά πολλές φορές και ο προμηθευτής ο ίδιος δεν ξέρει τον κωδικό του κράματος για σωλήνες πχ αλουμινίου. Άστο είναι πονεμένη ιστορία. Επίσης ακόμη και να ήξερες τους κωδικούς πρέπει να βάλεις τα πάντα στο σχέδιο και ο σχεδιασμός μόνο θα κρατούσε μήνες για να γίνει. Το λέω αυτό γιατί έχω κάνει τα σχέδια στο 24άρι του Βασίλη με αυτό τον τρόπο και με όση περισσότερη λεπτομέρεια γίνεται αλλά δυστυχώς το κέντρο βάρους είχε απόκλιση από την πραγματικότητα. Δυστυχώς στα μεγάλα τηλεσκόπια και το γραμμάριο δημιουργεί θέμα. Εδώ όμως το θέμα μας δεν είναι αυτό οπότε σταματώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τουλάχιστον και στις δύο κατασκευές που έχω κάνει το τελικό αποτέλεσμα, βάσει των θεωρητικών υπολογισμών των ροπών, στην κίνηση του τηλεσκοπίου ήταν πολύ ικανοποιητικό. Μπορούν να γίνουν και με χαρτί και μολύβι, αλλά και με τη βοήθεια προγράμματος όπως το SOLIDWORKS για των υπολογισμό των μαζών των επιμέρους μερών. Βασική προϋπόθεση ένα πολύ ακριβές σχεδιάγραμμα XY με τις θέσεις των βασικότερων αντικειμένων πάνω στο τηλεσκόπιο ως προς ένα σημείο αναφοράς. Απλά, προσωπικά, η μέθοδος της ζύγισης, ειδικά όταν μιλάμε για τηλεσκόπια 16" και παραπάνω, μου φαίνεται λίγο ριψοκίνδυνη και δύσκολα εφαρμόσιμη.

 

Φίλε Γιάννη όντως είναι δύσκολη η διαδικασία ζύγισης αλλά δυστυχώς με το Solidworks δεν μπορείς να υπολογίσεις σωστά το κέντρο βάρους για 2 λόγους. Ο πρώτος είναι ότι το database του προγράμματος δεν έχει πληροφορίες για το κόντρα πλακέ θαλάσσης επειδή το υλικό δεν είναι ομοιογενές όπως τα μέταλλα και τα πλαστικά. Μπορείς να προσθέσεις υλικά και να δώσεις density αλλά δεν είναι σίγουρο ότι αυτό που θα βρεις στο διαδίκτυο ή αυτό που θα υπολογίσεις εσύ ότι είναι το σωστό και ότι θα δουλέψει στην πράξη. Ο δεύτερος λόγος είναι ότι θα πρέπει να γνωρίζεις το σωστό κωδικό του ΚΑΘΕ υλικού που θα χρησιμοποιήσεις. Για το αλουμίνιο πχ υπάρχουν πάρα πολλοί κωδικοί που αντιστοιχούν σε κράματα με διαφορετικά χαρακτηριστικά και θα πρέπει να ξέρεις τον κωδικό ακόμη και για την κάθε ροδέλα που θα βάλεις στα σχέδια. Θα μπορούσε φυσικά να γίνει κάτι τέτοιο με έρευνα και ρωτώντας τον προμηθευτή σου αλλά πολλές φορές και ο προμηθευτής ο ίδιος δεν ξέρει τον κωδικό του κράματος για σωλήνες πχ αλουμινίου. Άστο είναι πονεμένη ιστορία. Επίσης ακόμη και να ήξερες τους κωδικούς πρέπει να βάλεις τα πάντα στο σχέδιο και ο σχεδιασμός μόνο θα κρατούσε μήνες για να γίνει. Το λέω αυτό γιατί έχω κάνει τα σχέδια στο 24άρι του Βασίλη με αυτό τον τρόπο και με όση περισσότερη λεπτομέρεια γίνεται αλλά δυστυχώς το κέντρο βάρους είχε απόκλιση από την πραγματικότητα. Δυστυχώς στα μεγάλα τηλεσκόπια και το γραμμάριο δημιουργεί θέμα. Εδώ όμως το θέμα μας δεν είναι αυτό οπότε σταματώ.

 

Φίλε Δημήτρη, το θέμα εδώ όντως δεν ειναι ποιος ειναι ο ενδεδειγμένος τρόπος υπολογισμού του ΚΒ, αν

και το αποτέλεσμά του καθορίζει την διάμετρο των bearings και επομένως και την δύναμη ανύψωσης του τηλεσκοπίου (η οποία όπως γνωρίζεις εξαρτάται και από την γωνιακή απόσταση των τεφλόν μεταξύ τους) και κατ'επέκταση την αίσθηση σκληρότητας ή μαλακότητας στην κίνηση. Διαβάζοντας και εγώ αυτό το νήμα, και δεδομένης της όποιας εμπειρίας μου στην κατασκευή, αναρωτιέμαι τι μπορεί να φταίει. Για να μην βγούμε τελείως off topic όσον αφορά το KB, οι πυκνότητες των υλικών που δουλεύεις με το χέρι, (κόντρα πλακέ, αλουμίνιο κλπ.) ακόμα και αν δεν γνωρίζεις τον κωδικό ή τα στοιχεία από τον προμηθευτή, μπορούν να υπολογιστούν εμμέσως από την μάζα και τον όγκο ενός κομματιού συγκεκριμένων διαστάσεων.

 

Επί της ουσίας, συμφωνώ με τις 2 λύσεις που προτείνεις, αν και εφόσον υπάρχει όντως πρόβλημα έλλειψης διάκενου μεταξύ του mirror box και των εσωτερικών τοιχωμάτων του rocker box. Από την φωτογραφία που ανέβασε ο Πάνος, προσωπικά αντιλαμβάνομαι ότι όντως υπάρχει θέμα. Και όπως καταλαβαίνεις Δημήτρη από την στιγμή που υπάρχει επαφή, έστω και σε 1-2 τοπικές περιοχές οποιαδήποτε κρίση για την μαλακότητα ή σκληρότητα της κίνησης δυστυχώς...πάει περίπατο. Σε περίπτωση που επιχειρηθεί τρίψιμο για την δημιουργία διάκενου, η γνώμη μου είναι οτι αυτό καλύτερα να γίνει στις δύο πλευρές του mirror box και όχι του rocker box, για λόγους καλύτερης προσβασιμότητας και για να μην εξασθενήσει το πάχος των θυληκών καμπυλών του rocker box ( το οποίο υποθέτω από την φωτογραφία ειναι 18 ή 20 mm άραγε?). Το τρίψιμο ίσως θα πρέπει να εξαφανίσει την εξωτερική στοιβάδα του κόντρα πλακέ έτσι ώστε να εξασφαλιστει ένα διάκενο 1 mm εκατέρωθεν τουλάχιστον. Βέβαια κάτι τέτοιο υποθέτω ότι θα φέρει πιο μέσα και τα bearings ως προς τα πλαϊνά ντακάκια τεφλόν-αλουμινίου στο rocker box που εμποδίζουν το μπαλαντζάρισμα του τηλεσκοπίου όταν κινείται, που σημαίνει ότι και εκεί μάλλον πρέπει να υπάρξει μια μικρή τροποποίηση. Άποψή μου είναι ότι πρέπει πρώτα να δοκιμαστεί αυτή η σχετικά αναίμακτη διαδικασία, για να έχουμε, εφόσον απεμπλοκαριστεί το mirror box μια εκτίμηση της αίσθησης της κίνησης του τηλεσκοπίου, με τα τεφλόν στις αρχικές τους θέσεις όπως το έστειλε ο Δημήτρης και βλέπουμε. Η λύση της ανακατασκευής ίσως μπορει να περιμένει λίγο, αν και συμφωνώ απόλυτα ότι άμα χρειαστεί, ίσως να ήταν καλύτερα παχύτερα bearings και αντίστοιχα θυληκές καμπύλες. Καλή και θεμιτή η μείωση του βάρους αλλά πολλές φορές μπορει να δημιουργήσει θέματα ανθεκτικότητας. Και εξάλλου μιλαμε για τηλεσκόπιο με αποσπώμενα μέρη που δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ να μεταφερθεί ολόκληρο, ακόμα και οι καμπύλες που όντως είναι αρκετά μεγάλες μεταφέρονται ξεχωριστά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Όσο αφορά την κίνηση που είναι σκληρή, δεν παραδέχτηκα ποτέ ότι δεν είναι Πάνο και ζήτησα άμεσα να μου επιστρέψεις τη βάση με το κουτί του πρωτεύοντος για να κάνω εγώ τις δοκιμές και να μην τις χρεωθείς εσύ όπως λες. Τώρα το ότι εσύ προτίμησες να τις κάνεις ο ίδιος γιατί δεν ήθελες να μπεις στη διαδικασία να το στείλεις πίσω έχω κάποια ευθύνη σε αυτό; Παραδέχομαι ότι εκείνο τον καιρό 1) για λόγους προσωπικούς και 2) γιατί είχε καθυστερήσει πολύ η κατασκευή ίσως να μην έκανα τις απαιτούμενες δοκιμές όσο αφορά την κίνηση.

 

 

Κατ' αρχήν καλή η προσπάθεια σου, συνέχεια να φαίνεσαι αυτός που θέλει να δώσει λύση και για κάποιο περίεργο λόγο, εγώ που έχω υποστεί όλα αυτά, να μην τη θέλω.](*,)

 

Εξ αρχής να πούμε ξανά, γιατί δεν εννοείς να το καταλάβεις, ότι η κίνηση δεν ήταν σκληρή, αλλά απαράδεκτη και μη λειτουργική. Το ανέφεραν ευτυχώς και άλλοι και φαντάσου ότι είδαν το τηλεσκόπιο βελτιωμένο. Επίσης συζητώντας μεταξύ μας για το πρόβλημα, είχα ενημερωθεί ότι ήταν απλό και αφορούσε ΜΟΝΟ μετακίνηση ή αλλαγή των τεφλόν, για αυτό κράτησα, -με σύμφωνη γνώμη σου- το τηλεσκόπιο εδώ. Τελικά αποδεικνύεται ότι όπου και να βάλεις τα τεφλόν το πρόβλημα δεν λύνεται. Τώρα επίσης εμφανίζονται, θέματα παράπλευρων τριβών και υπολογισμού των ροπών. Εμφανίζονται θέματα μεγάλων και λεπτών καμπύλων που μπορεί να έχουν στρεβλώσεις……

 

Δεύτερο και βασικό, το "ίσως να μην έκανα απαιτούμενες δοκιμές" επιβεβαιώνει το συμπέρασμα μου, ότι συνεχώς θολώνεις τα νερά. Τι "ίσως" είναι αυτό ;; Παραθέτω τμήμα παρελθούσης γραπτής επικοινωνίας, όπου αναφέρεις :

 

"Σε κάθε περίπτωση θα το λύσουμε το πρόβλημα. Δεν ειχα το χρονο να κανω τις δοκιμες που επρεπε (για προσωπικούς λόγους) και το τηλεσκόπιο έφυγε έτσι με μόνο 1 δοκιμή. Υπεθεσα όμως ότι επειδή και τα άλλα τηλεσκόπια που είχα φτιάξει ήταν ακριβώς με τους ίδιους υπολογισμούς ότι δεν θα είχε πρόβλημα. Έκανα λάθος. Τελικά χρειάζεται σε κάθε τηλεσκόπιο να γίνονται εκτεταμένες δοκιμές."

Εσύ τα έγραψες αυτά. Τρομερό συμπέρασμα. Φτιάχνεις χειροποίητο τηλεσκόπιο και αφού με έχεις "κρεμάσει", εκ των υστέρων συνειδητοποιείς ότι κάθε τηλεσκόπιο θέλει εκτεταμένες δοκιμές. Είσαι απίστευτος.... Ακόμα και τώρα δεν μπορώ να πιστέψω ότι έκανες τέτοιο πράγμα.

Εγώ όμως θα το πάω ακόμα παραπέρα. ΔΕΝ ΕΚΑΝΕΣ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΗ. ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΗΤΑΝ ΙΚΑΝΗ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ......

 

Επιφυλάσσομαι να απαντήσω για την τελευταία λύση που προτείνεις, αφού χρειάζεται να αποκτήσω κάποιες πληροφορίες από ανθρώπους που γνωρίζουν. Δεν έχω άλλο χρόνο για χάσιμο πια……

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ' αρχήν καλή η προσπάθεια σου, συνέχεια να φαίνεσαι αυτός που θέλει να δώσει λύση και για κάποιο περίεργο λόγο, εγώ που έχω υποστεί όλα αυτά, να μην τη θέλω.](*,)

 

 

συνεχώς θολώνεις τα νερά.

 

Εσύ τα έγραψες αυτά. Τρομερό συμπέρασμα.

 

Είσαι απίστευτος.... Ακόμα και τώρα δεν μπορώ να πιστέψω ότι έκανες τέτοιο πράγμα.

Εγώ όμως θα το πάω ακόμα παραπέρα. ΔΕΝ ΕΚΑΝΕΣ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΗ. ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΗΤΑΝ ΙΚΑΝΗ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ......

 

Επιφυλάσσομαι να απαντήσω για την τελευταία λύση που προτείνεις, αφού χρειάζεται να αποκτήσω κάποιες πληροφορίες από ανθρώπους που γνωρίζουν. Δεν έχω άλλο χρόνο για χάσιμο πια……

 

 

Παραθέτω εδώ κάποιους βασικούς κανόνες του φόρουμ:

 

Β. Συμπεριφορά των χρηστών

 

Οι εγγεγραμμένοι χρήστες στο φόρουμ καλούνται να επιδεικνύουν αλληλοσεβασμό, αξιοπρέπεια, κοινή λογική και ψυχραιμία κατά τη συμμετοχή τους στο AstroVox. Μερικοί βασικοί κανόνες είναι οι εξής:

 

1. Η ευγένεια και η καλή προαίρεση αποτελούν αρετές

2. Δεν επιτρέπονται περιφρονητικά σχόλια και ειρωνικές υποδείξεις προς άλλα μέλη

3. Δεν επιτρέπονται οι προσωπικές επιθέσεις και έριδες

4. Απαγορεύονται οι υβριστικές εκφράσεις, οι προσβολές μελών και το χυδαίο λεξιλόγιο

5. Απαγορεύεται η χρήση του site με κακόβουλο τρόπο

 

 

Περιμένω τους moderators να κάνουν συστάσεις και να καθαρίσουν το νήμα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ' αρχήν καλή η προσπάθεια σου, συνέχεια να φαίνεσαι αυτός που θέλει να δώσει λύση και για κάποιο περίεργο λόγο, εγώ που έχω υποστεί όλα αυτά, να μην τη θέλω.](*,)

 

 

συνεχώς θολώνεις τα νερά.

 

Εσύ τα έγραψες αυτά. Τρομερό συμπέρασμα.

 

Είσαι απίστευτος.... Ακόμα και τώρα δεν μπορώ να πιστέψω ότι έκανες τέτοιο πράγμα.

Εγώ όμως θα το πάω ακόμα παραπέρα. ΔΕΝ ΕΚΑΝΕΣ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΗ. ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΗΤΑΝ ΙΚΑΝΗ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ......

 

Επιφυλάσσομαι να απαντήσω για την τελευταία λύση που προτείνεις, αφού χρειάζεται να αποκτήσω κάποιες πληροφορίες από ανθρώπους που γνωρίζουν. Δεν έχω άλλο χρόνο για χάσιμο πια……

 

 

Παραθέτω εδώ κάποιους βασικούς κανόνες του φόρουμ:

 

Β. Συμπεριφορά των χρηστών

 

Οι εγγεγραμμένοι χρήστες στο φόρουμ καλούνται να επιδεικνύουν αλληλοσεβασμό, αξιοπρέπεια, κοινή λογική και ψυχραιμία κατά τη συμμετοχή τους στο AstroVox. Μερικοί βασικοί κανόνες είναι οι εξής:

 

1. Η ευγένεια και η καλή προαίρεση αποτελούν αρετές

2. Δεν επιτρέπονται περιφρονητικά σχόλια και ειρωνικές υποδείξεις προς άλλα μέλη

3. Δεν επιτρέπονται οι προσωπικές επιθέσεις και έριδες

4. Απαγορεύονται οι υβριστικές εκφράσεις, οι προσβολές μελών και το χυδαίο λεξιλόγιο

5. Απαγορεύεται η χρήση του site με κακόβουλο τρόπο

 

 

Περιμένω τους moderators να κάνουν συστάσεις και να καθαρίσουν το νήμα.

+1

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά η συζήτηση αρχίζει να αποκτά ενδιαφέρον, παρόλη τη διαφωνία και την «αγανάκτηση» κάποιων. Ίσως βέβαια ευθύνομαι και εγώ για τον τρόπο που τέθηκαν τα θέματα, αλλά όταν έχεις υποστεί όλα αυτά και ο άλλος σε αγνοεί, τότε χάνεις σε ένα βαθμό τον έλεγχο. Ευχαριστώ το φίλο Γιάννη για την παρέμβαση του, γιατί ως αδαείς έχουμε ανάγκη να μάθουμε κάποια πράγματα για να αρχίσουμε να υποπτευόμαστε και άλλες πτυχές του προβλήματος.

 

Επειδή επίσης, σε κάποιους δεν αρέσει η αλήθεια και αυτά που λέγονται, αλλά κρύβονται πίσω από τους τύπους και τις διατυπώσεις, επειδή δεν έχουν να προσθέσουν τίποτα στην ουσία των πραγμάτων αλλά θέλουν να αποπροσανατολίσουν το θέμα, ας δούμε λίγο κάποια πράγματα ουσίας για το τι τηλεσκόπιο παρέλαβα :

 

Ποιότητα κατασκευής - Φινίρισμα (Φωτ 1). Θαυμάστε εργασία και παρακαλώ υπολογίστε ότι το τηλεσκόπιο τελείωσε σε υπερδιπλάσιο χρόνο από τον συμφωνημένο, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα εκ μέρους μου. Υπάρχουν και άλλα σημεία, αλλά βαριέμαι πια τις φωτογραφίες…….

 

Κακοτεχνίες 1(Φωτ 2) : Κατά τη διάρκεια της κατασκευής του δακτυλίου του 2ντος, γλίστρησε η κόλληση του ξύλου που φιλοξενεί τον εστιαστή, τον telrad και τον ερευνητή. Βεβαίως για να είμαι δίκαιος, ενημερώθηκα κατά τη διάρκεια της κατασκευής και ζήτησα να αλλαχθεί, αλλά επικαλέστηκε ότι δεν υπάρχει στην ουσία πρόβλημα. Έτσι είναι, αλλά εγώ αν έφτιαχνα κάτι για κάποιον και είχα τέτοια αστοχία θα το ξαναέκανα από την αρχή. Όπως βλέπεται στη φωτό στη μια πλευρά ο εστιαστής για να έχει ευθυγράμμιση με το οπτικό μονοπάτι, στηρίζεται σε ροδέλες……..

 

Κακοτεχνίες 2 (Φωτ 3.1 & 3.2): Αυτό είναι κάτι που αποδεικνύει ότι δεν έκανε καμιά δοκιμή και όχι μόνο στη κίνηση. Ο οπτικός Ερευνητής και ο Telrad δεν χωράνε μαζί. Βάζεις ή το ένα ή το άλλο. Μιλάμε για απίστευτα πράγματα…..

 

Σοβαρό πρόβλημα κίνησης(Φωτ 4) : Εδώ τα πράγματα είναι τραγικά. Rocker box σουρωτήρι. Τα τεφλόν με πληροφόρησαν είναι σε λάθος θέση, ΑΛΛΑ είναι στη ΜΟΝΗ θέση που το ALT μπορεί να κινηθεί. Και από ότι κατάλαβα από τη συζήτηση με το Γιάννη πιο πάνω, ίσως να είναι και πολύ σοβαρότερα τα πράγματα και να αφορούν πρόβλημα σχεδιασμού. Εγώ είχα ενημερωθεί ότι το πρόβλημα ήταν απλό και αφορούσε ΜΟΝΟ μετακίνηση ή αλλαγή των τεφλόν, για αυτό κράτησα, -με σύμφωνη γνώμη- το τηλεσκόπιο εδώ. Τώρα εμφανίζονται θέματα παράπλευρων τριβών και υπολογισμού των ροπών. Εμφανίζονται θέματα μεγάλων και λεπτών καμπύλων που μπορεί να έχουν στρεβλώσεις……

Κάποιοι με κατηγόρησαν για απρεπείς χαρακτηρισμούς απέναντι του. Για ακούστε αυτό. Με διαβεβαίωσε προφορικώς και γραπτώς ότι το δοκίμασε και «παρακολουθούσε» το Δια με 500x. Όταν εγώ πήρα το τηλεσκόπιο και το έστησα δεν μπορούσα να κεντράρω το οποιοδήποτε αστεράκι στο φακό με λιγότερες από 15 κινήσεις και αν. Το τηλεσκόπιο είχε απίστευτες ταλαντώσεις και όταν το «πίεζες» ανατρέπονταν. Τι λέτε;; Ψέμα ή αλήθεια;; Για όποιον θέλει να βεβαιωθεί μπορούμε να συναντηθούμε, να το στήσω όπως το παρέλαβα και να το δει. Πληροφορίες με π.μ.

Μετά βέβαια, έμαθα ότι το Δία δεν τον παρακολουθούσε με το δικό μου τηλεσκόπιο αλλά με άλλα που έφτιαξε πριν…… Εδώ εξαντλείται η ευγένεια κάποιων........φίλων και κολλητών......

 

Αστοχία υλικού 1 (Φωτ 5) :

 

Μπορεί να μην φτιάχνει λειτουργικά τηλεσκόπια, αλλά σίγουρα φτιάνει χαμογελαστά (φωτ.5.). Θεωρεί ότι το συγκεκριμένο «χαμόγελο» μπορεί να είναι θέμα «κακής φύλαξης». Έχω αναφερθεί εκτενώς σε προηγούμενο μήνυμα αλλά θα επαναλάβω κάποια πράγματα. Όπως δήλωσαν και άλλα μέλη του φόρουμ που το έχουν δει, το μέρος που φυλάσσεται το τηλεσκόπιο είναι ΚΑΤΟΙΚΙΣΙΜΟ, ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΜΕ ΜΟΝΩΣΗ, ΣΤΟ ΟΠΟΊΟ ΦΥΛΑΣΣΟΝΤΑΙ ΤΡΟΦΙΜΑ ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΑ (φωτ ….)). Εκεί φιλοξενούνταν επί χρόνια, SW με κινέζικες μελαμίνες, που δεν έπαθαν ποτέ τίποτα. Θα ζητήσω από παλιό μέλος του φόρουμ, που το έχει αγοράσει να το επιβεβαιώσει. Μετά από 2 χρόνια ταλαιπωρίας εξ αιτίας του, τόσων ευχαριστιών εκ μέρους του για το ότι δεν δημοσιοποιώ το πρόβλημα, «φοβάται» ότι θα του χρεώσω ένα κουτί, ......άκουσον - άκουσον ένα κουτί, για την αστοχία του οποίου φταίω εγώ και οι ανυπόστατες δικαιολογίες για εναλλαγές κρύου – ζέστης…. Λες και τα τηλεσκόπια δεν φτιάχνονται για αυτές τις συνθήκες…….

Σημειωτέον ότι τα ξύλα είχαν περαστεί και με Βερνίκι πολυουρεθάνης 2 συστατικών για αδιαβροχοποίηση και αντοχή στις καιρικές συνθήκες. Παρακάτω απόσπασμα από την προσφορά του που ήταν επισυναπτόμενη του συμφωνητικού :

Φινίρισμα

Βερνίκι πολυουρεθάνης 2 συστατικών για αδιαβροχοποίηση και αντοχή στις καιρικές συνθήκες. Βάψιμο στο χρώμα του ξύλου.

Κόστος: 15Ευρώ

Και τώρα κάνω μια ερώτηση. Αυτό το «χαμόγελο» που είναι κάθετο στις 2 πλευρές που «εφάπτονται» με το κουτί του πρωτεύοντος, δεν μπορεί να «έφαγε» το 1 ή 2mm και να είναι η αιτία που κόλλησαν τα 2 κουτιά;;

 

Έγραψα τα παραπάνω και ανέβασα αυτές τις φωτογραφίες, για να αποδείξω ότι αυτός που έφτιαξε το τηλεσκόπιο δεν ΑΦΙΕΡΩΣΕ ΤΟΝ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟ ΧΡΟΝΟ. ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΔΟΚΙΜΕΣ. Και τώρα είναι τουλάχιστον άτιμο να έρχεται και να μιλάει για 2 ή τρία ή δεκαπέντε χρόνια.

 

Επιφυλάσσομαι να απαντήσω για την τελευταία λύση που προτείνει, αφού χρειάζεται να αποκτήσω κάποιες πληροφορίες από ανθρώπους που γνωρίζουν. Δεν έχω άλλο χρόνο για χάσιμο πια……

5.thumb.jpg.d9730a12f5ef606439c0e54816379914.jpg

4.thumb.JPG.409a162b7b93da0d1a1f52aae620be10.JPG

3.2.thumb.JPG.4d8c96fd631e36b3f6c4cc99147c7706.JPG

3.1.thumb.JPG.511f44873db7cb570dd6742ab5cbcb81.JPG

2.thumb.JPG.57ff3c7f0a3ff285237f32fa4b64fdcf.JPG

1.thumb.JPG.c1daa967e1fa593fd6b45873fbf8d25a.JPG

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειλικρινά κατάντησε κουραστικό! Είναι πλέον χαζό το κυρίαρχο θέμα στο φόρουμ να είναι το δικό σου πρόβλημα!

Ξόδεψες τόσες σελίδες λες κι άλλοι θα λύσουν το πρόβλημα που έχεις με κάποιον άλλο. Δεν είσαι καθόλου σοβαρός! Ακόμα και τη στιγμή που δείχνει ο άλλος πρόθυμος να δει/λυσει το πρόβλημα εσύ το συνεχίζεις παραπέρα.

Τουλάχιστον εγώ, πλέον δεν σημερίζομαι το πρόβλημά σου κι επ' ουδενή την καθόλα άξεστη δημόσια συμπεριφορά σου στο φόρουμ. Το παρατράβηξες!

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Επιφυλάσσομαι να απαντήσω για την τελευταία λύση που προτείνει, αφού χρειάζεται να αποκτήσω κάποιες πληροφορίες από ανθρώπους που γνωρίζουν. Δεν έχω άλλο χρόνο για χάσιμο πια……

 

Να εκφρασω μια απορια χωρις να παρεξηγηθω?

 

Μιας που ειναι προφανες πως δεν εμπιστευεσαι τον συγκεκριμενο κατασκευαστη μετά απο όλα αυτα που έχεις καταγγείλει, και αφου δεν έχειε χρόνο για χασιμο, γιατί δεν απευθύνεσαι σε κάποιον από αυτους που λες οτι γνωριζουν να λύσεις το πρόβλημα σου και να χαρείς τους καρπούς των χρημάτων που έχεις δαπανήσει ?

 

Υποθέτω πως το βασικό σου ζητούμενο θα πρέπει να είναι στην τελική να λειτουργήσει ο εξοπλισμός σου και να χαρείς την παρατήρηση σου, τουλαχιστον εμενα αυτο θα ήταν

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Επιφυλάσσομαι να απαντήσω για την τελευταία λύση που προτείνει, αφού χρειάζεται να αποκτήσω κάποιες πληροφορίες από ανθρώπους που γνωρίζουν. Δεν έχω άλλο χρόνο για χάσιμο πια……

 

Να εκφρασω μια απορια χωρις να παρεξηγηθω?

 

Μιας που ειναι προφανες πως δεν εμπιστευεσαι τον συγκεκριμενο κατασκευαστη μετά απο όλα αυτα που έχεις καταγγείλει, και αφου δεν έχειε χρόνο για χασιμο, γιατί δεν απευθύνεσαι σε κάποιον από αυτους που λες οτι γνωριζουν να λύσεις το πρόβλημα σου και να χαρείς τους καρπούς των χρημάτων που έχεις δαπανήσει ?

 

Υποθέτω πως το βασικό σου ζητούμενο θα πρέπει να είναι στην τελική να λειτουργήσει ο εξοπλισμός σου και να χαρείς την παρατήρηση σου, τουλαχιστον εμενα αυτο θα ήταν

 

Φίλε Νίκο, όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά. Θα εξαρτηθεί από την πορεία της συζήτησης. Αν το πρόβλημα τελικά της κίνησης είναι πιο πολύπλοκο και θέμα σχεδιασμού, τότε δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να το φτιάξω σε κάποιον άλλο........

Αρκετά χρήματα έδωσα......

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρκετά χρήματα έδωσα......

 

Πες μας, μια και όλα πια μας τα έχεις πει (εκτός κι αν δε θέλεις για κάποιον λόγο...), και πόσο πήγε το μαλλί. Έτσι, για να έχουμε μία εικόνα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ δε θα εμπιστευόμουν τα χρήματά μου (και κυρίως αν είχα απαιτήσεις, όλα να δουλεύουν ρολόι) σε κάποιον ερασιτέχνη κατασκευαστή. Οπως και το αυτοκίνητό μου σε μηχανικό χωρίς άδεια.

Αλλο να ασχοληθείς και να φτιάξεις κάτι δικό σου επειδή ξέρεις και άλλο να πληρώσεις ερασιτέχνη και να έχεις και αξιώσεις. Νομίζω 2-3 κατασκευές ειχε κάνει, πόση εμπειρία ειχε για να βγούν όλα "εργοστασιακά".

Προφανώς το έπαιξες λίγο για να φτιάξεις κάτι αρκετά οικονομικότερο του επώνυμου, αλλά στο τέλος τα χαλάσατε στα μεταφορικά για να το επισκευάσει. Επρεπε να τα καλύψει και να το στείλεις αμέσως. Δεν έπρεπε να επέμβεις εσύ, γιατί και κατασκευαστής δεν εισαι και δεν έχεις ευθύνη των "στραβών" του άλλου. Απλά ο χειρισμός ειναι λιγο λάθος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Guest
Αυτή η συζήτηση είναι κλειστή σε νέες απαντήσεις.

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης