Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. Ήθελα λίγο να μοιραστώ τη χαρά μου μαζί σας. Ξημερώματα της 16ης παρατήρησα τον εν λόγω κομήτη. Ήταν η πρώτη φορά που έβλεπα κομήτη. "Έκλεψα" λίγο για να είμαι ειλικρινής. Με το Stellarium πρόσεξα ότι την συγκεκριμένη βραδιά ήταν κοντά στο 1 Gemini. Είδα τον αριθμό του στον κατάλογο SAO (0772915 αν θυμάμαι καλά) και έβαλα το goto να μου το βρει. Μετά με λίγη κίνηση χειροκίνητα το εντόπισα. Αν πήγαινα άλλες βραδιές θα το εντόπιζα ευκολότερα (π.χ μέσω του θ Ηνιόχου ή του Μ35) αλλά τα παιδιά με έβγαζαν νοκ-άουτ. Ξεχώριζε από τα άλλα αστέρια διότι δεν ήταν μονόχρωμο και δεν λαμπύριζε με τον ίδιο τρόπο. "Αφροδίτιζε" λίγο με την έννοια ότι έβλεπα λίγο μπλε,λίγο άσπρο και λίγο καφέ/κόκκινο αλλά για αυτό έφταιγαν τα θερμά ανοδικά ρεύματα από την ταράτσα. Με βολεύει όμως η άτιμη λόγω ευκολίας. Αυτό που σκέφτομαι είναι από εδώ και πέρα να στήνω το τηλεσκόπιο καμιά ώρα πριν την παρατήρηση να αφήνω το κάτοπτρο να "κρυώνει". Πάντως όμορφος ήταν. Ελπίζω να περάσει σύντομα και κανένας άλλος από την γειτονιά να γουστάρουμε!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πράγματι οι κομήτες είναι απο τα πιο ενδιαφέροντα αντικείμενα για παρατήρηση!Ο συγκεκριμένος φαίνεται καλύτερα μετά τις 3 το πρωΐ.Αυτή την ώρα αν υπάρχει κανονικότητα στην συμπεριφορά της ατμόσφαιρας,τα θερμικά ρεύματα έχουν μειωθεί λόγω ψύξης εδάφους και ατμόσφαιρας τις προηγούμενες ώρες.Όμως πάντα έκτακτα περιστατικά εισβολής θερμών αέριων μαζών μπορεί να συμβούν...Αυτό το καλοκαίρι ο καιρός δεν ήταν στα "καλά" του-σε συμπεριφορά που θεωρούμε κανονική-η ατμόσφαιρα έκανε διάφορα "περίεργα" και το seeing δεν ήταν καλό τις περισσότερες φορές.

Είναι χρήσιμο να αφήνεις το τηλεσκόπιο να αποκτά την θερμοκρασία του περιβάλλοντος αρκετά πρίν την παρατήρηση,να κάνεις έλεγχο στην διαύγεια της ατμόσφαιρας(όσο πιο μαύρος ο ουρανός,τόσο καλύτερα),και έλεγχο του seeing με την μέθοδο του αφεστιασμένου άστρου,όπως περιέγραψα στο θέμα "Παρατήρηση Άρη,Σελήνης,πλανητών,Διαύγεια και Seeing".Έτσι θα ξέρεις τί ουρανό έχεις για παρατήρηση,ώστε να μην απογοητεύεσαι αν είχες καλλιεργήσει περισσότερες προσδοκίες.

Βοηθάει πολύ και ένα φίλτρο μείωσης φωτορύπανσης όπως το Baader Moon & Skyglow,που αυξάνει το κοντράστ χωρίς να μειώνει ιδιαίτερα το φως,με έχει βοηθήσει πολύ να βρώ-χειροκίνητα εντελώς-κομήτες που αλλιώς θα χάνονταν στην γκριζάδα του ουρανού,και να αναδειχθεί καλύτερα η δομή τους (παρατηρώ με dob 10").Βοηθάει πολύ και στην παρατήρηση του Άρη,διότι αυξάνει σημαντικά το κοντράστ του!

Μετά τον Οκτώβριο,θα γίνει πιο ορατός (θα πέσει σε mag=+10.5,και σε +9 ίσως το Νοέμβριο) ο κομήτης 38P/Stephan-Oterma.Επίσης τέλη Οκτωβρίου ο 64P/Swift-Gehrels,και απο Νοέμβριο ο 46P/Wirtanen.

Να τονίσω οτι οι φαινόμενη λαμπρότητα των κομητών,μεταβάλλεται συνεχώς καθώς πλησιάζουν-απομακρύνονται απο τον Ήλιο,και δε μπορεί να γίνει ασφαλής πρόβλεψη του mag τους.Οπότε "κρατάμε μικρό καλάθι" για το πόσο λαμπροί μπορούν να γίνουν,και αναμένουμε...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πράγματι οι κομήτες είναι απο τα πιο ενδιαφέροντα αντικείμενα για παρατήρηση!Ο συγκεκριμένος φαίνεται καλύτερα μετά τις 3 το πρωΐ.Αυτή την ώρα αν υπάρχει κανονικότητα στην συμπεριφορά της ατμόσφαιρας,τα θερμικά ρεύματα έχουν μειωθεί λόγω ψύξης εδάφους και ατμόσφαιρας τις προηγούμενες ώρες.Όμως πάντα έκτακτα περιστατικά εισβολής θερμών αέριων μαζών μπορεί να συμβούν...Αυτό το καλοκαίρι ο καιρός δεν ήταν στα "καλά" του-σε συμπεριφορά που θεωρούμε κανονική-η ατμόσφαιρα έκανε διάφορα "περίεργα" και το seeing δεν ήταν καλό τις περισσότερες φορές.

Είναι χρήσιμο να αφήνεις το τηλεσκόπιο να αποκτά την θερμοκρασία του περιβάλλοντος αρκετά πρίν την παρατήρηση,να κάνεις έλεγχο στην διαύγεια της ατμόσφαιρας(όσο πιο μαύρος ο ουρανός,τόσο καλύτερα),και έλεγχο του seeing με την μέθοδο του αφεστιασμένου άστρου,όπως περιέγραψα στο θέμα "Παρατήρηση Άρη,Σελήνης,πλανητών,Διαύγεια και Seeing".Έτσι θα ξέρεις τί ουρανό έχεις για παρατήρηση,ώστε να μην απογοητεύεσαι αν είχες καλλιεργήσει περισσότερες προσδοκίες.

Βοηθάει πολύ και ένα φίλτρο μείωσης φωτορύπανσης όπως το Baader Moon & Skyglow,που αυξάνει το κοντράστ χωρίς να μειώνει ιδιαίτερα το φως,με έχει βοηθήσει πολύ να βρώ-χειροκίνητα εντελώς-κομήτες που αλλιώς θα χάνονταν στην γκριζάδα του ουρανού,και να αναδειχθεί καλύτερα η δομή τους (παρατηρώ με dob 10").Βοηθάει πολύ και στην παρατήρηση του Άρη,διότι αυξάνει σημαντικά το κοντράστ του!

Μετά τον Οκτώβριο,θα γίνει πιο ορατός (θα πέσει σε mag=+10.5,και σε +9 ίσως το Νοέμβριο) ο κομήτης 38P/Stephan-Oterma.Επίσης τέλη Οκτωβρίου ο 64P/Swift-Gehrels,και απο Νοέμβριο ο 46P/Wirtanen.

Να τονίσω οτι οι φαινόμενη λαμπρότητα των κομητών,μεταβάλλεται συνεχώς καθώς πλησιάζουν-απομακρύνονται απο τον Ήλιο,και δε μπορεί να γίνει ασφαλής πρόβλεψη του mag τους.Οπότε "κρατάμε μικρό καλάθι" για το πόσο λαμπροί μπορούν να γίνουν,και αναμένουμε...

Φιλικά-Κώστας

 

Λοιπόν,η ειρωνεία είναι Κώστα ότι αυτό το φίλτρο που αναφέρεις Κώστα έχω στοχοποιήσει για μελλοντική αγορά αφού αρχικά αμφιταλαντεύτηκα μεταξύ αυτού και ενός solarsmart ηλιακού φίλτρου της Celestron. Προτίμησα όμως το πρώτο για να κλείσω σταδιακά τους λογαριασμούς μου με τη νύχτα. Δεν θα το αγοράσω πάντως άμεσα. Τον Stephan-Oterma νομίζω τον αναφέρει σε κάποιο προηγούμενο θέμα κάποιος. Αν απόψε ξεμπερδέψουμε νωρίς από κάποιο παιδικό πάρτι θα δοκιμάσω να δω την Εστία. Έχω κρατήσει Sao για τον 63 Oph και τον 5 Sgr που βρίσκονται κοντά σε αυτόν τον αστεροειδή. Τα βασικά αστέρια στους περισσότερους αστερισμούς-εφόσον δεν είναι πολύ αχνά-τα βρίσκω εύκολα. Επειδή όμως είναι η πρώτες μου παρατηρήσεις κομητών/αστεροειδών/μετεωριτών προτιμώ να πηγαίνω εκ του ασφαλούς αν και πάντα τσεκάρω μετά με τον starpointer αν βρίσκεται το ποθητό αντικείμενο εκεί που περίπου το περιμένω. Μια φορά από υψόμετρο 800μ θα ορκιζόμουν ότι είδα τον Ceres με γυμνό μάτι στον αστερισμό του Λέοντα,δυτικά. Εστίασα στο stellarium mobile και θεωρώ ότι δεν έβλεπα κάποιο αστέρι του Λέοντα,όμως κρατάω πάντα μια επιφύλαξη λόγω απειρίας. Εγώ με το 8ιντσό μου,απ'ότι μου είπαν σήμερα (ο φίλος και συνάδελφος maroon 5),επειδή έχει κλειστό κάτοπτρο έχω ένα λόγο παραπάνω να το αφήνω να πάρει θερμοκρασία. Την μέθοδο που αναφέρεις νομίζω ότι την έχω διαβάσει στο παρελθόν. Εν ολίγοις λέει ότι όσο μεγαλύτερο το σπινθηροβόλημα του άστρου τόσο πιο κακό το seeing σωστά;Ιδανικά θα έπρεπε να το βλέπουμε στρογγυλό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δια γυμνού οφθαλμού βλέπεις τα άστρα να τρεμοπαίζουν,τότε είναι πολύ κακό το seeing!Ωστόσο κακό seeing έχεις και χωρίς να το "βλέπεις".Αυτό θα το δείς με σιγουριά με το τέστ που σου είπα στο προηγούμενο πόστ.Μπορείς μάλιστα έτσι να δείς και αν είναι σε μεγάλο ή μικρό ύψος το πρόβλημα με τα θερμικά ρεύματα.Με την φωτοσυλλεκτικότητα και διακριτική ικανότητα του 8" τηλεσκοπίου σου,μπορείς να δείς και την δομή των θερμικών ρευμάτων,όχι βέβαια οτι είναι ευχάριστο το αποτέλεσμά τους,αλλά και η μελέτη της ατμόσφαιρας έχει ωφέλεια στο να κατανοήσει κανείς τις στρεβλώσεις που κάνει στο φως των ουράνιων αντικειμένων.Και να αποφασίσεις τί θα παρατηρήσεις και σε τί μεγέθυνση.

Με ένα κακό seeing,δεν μπορείς να πάς σε μεγάλες μεγεθύνσεις,οπότε μπορείς να δείς σε μικρές μεγεθύνσεις μεγαλύτερα αστρικά πεδία.Εκεί ένα τηλεσκόπιο μικρής εστιακής πχ 500mm,δίνοντας μεγάλα πεδία με τον κατάλληλο προσοφθάλμιο,είναι καταλληλότερο για παρατήρηση.Φέτος χρησιμοποίησα πιο πολύ το 102/500,παρά το dob 10",γιατί το seeing,έκανε παιχνίδια συχνά,πολύ "ανώμαλο" το φετινό καλοκαίρι....

Καλές παρατηρήσεις!

Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δια γυμνού οφθαλμού βλέπεις τα άστρα να τρεμοπαίζουν,τότε είναι πολύ κακό το seeing!Ωστόσο κακό seeing έχεις και χωρίς να το "βλέπεις".Αυτό θα το δείς με σιγουριά με το τέστ που σου είπα στο προηγούμενο πόστ.Μπορείς μάλιστα έτσι να δείς και αν είναι σε μεγάλο ή μικρό ύψος το πρόβλημα με τα θερμικά ρεύματα.Με την φωτοσυλλεκτικότητα και διακριτική ικανότητα του 8" τηλεσκοπίου σου,μπορείς να δείς και την δομή των θερμικών ρευμάτων,όχι βέβαια οτι είναι ευχάριστο το αποτέλεσμά τους,αλλά και η μελέτη της ατμόσφαιρας έχει ωφέλεια στο να κατανοήσει κανείς τις στρεβλώσεις που κάνει στο φως των ουράνιων αντικειμένων.Και να αποφασίσεις τί θα παρατηρήσεις και σε τί μεγέθυνση.

Με ένα κακό seeing,δεν μπορείς να πάς σε μεγάλες μεγεθύνσεις,οπότε μπορείς να δείς σε μικρές μεγεθύνσεις μεγαλύτερα αστρικά πεδία.Εκεί ένα τηλεσκόπιο μικρής εστιακής πχ 500mm,δίνοντας μεγάλα πεδία με τον κατάλληλο προσοφθάλμιο,είναι καταλληλότερο για παρατήρηση.Φέτος χρησιμοποίησα πιο πολύ το 102/500,παρά το dob 10",γιατί το seeing,έκανε παιχνίδια συχνά,πολύ "ανώμαλο" το φετινό καλοκαίρι....

Καλές παρατηρήσεις!

Κώστας

 

Ναι Κώστα,να σου πω και το αρνητικό της υπόθεσης. Εχθές προσπάθησα ανεπιτυχώς να δω την Εστία. Ο λόγος ήταν ο αέρας.Ήταν οριακά τόσος όσος χρειαζόταν ώστε να μου κουνάει τα είδωλα όταν μεγάλωνα τις μεγεθύνσεις. Θερμοκρασιακά ήμουν καλά κρίνοντας από αυτά που έβλεπα. Αλλά το αεράκι με καθήλωνε στο 80Χ. Μπορεί θεωρητικά να την έβλεπα. Κάποια στιγμή εστίασα σε ένα αντικείμενο,όταν έγινε μια σύντομη παύση του αέρα στην περιοχή που περίπου θεωρητικά ήταν και είδα ένα αντικείμενο που δεν λαμπύριζε ιδιαίτερα και το χρώμα του μου θύμιζε τον Αντάρη ή τον Αρκτούρο σε πολύ χαμηλότερη φωτεινότητα. Δεν είμαι βέβαιος όμως αν ήταν αυτή οπότε δεν ισχυρίζομαι ότι την είδα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο αέρας είναι επίσης άλλος ένας παράγοντας που εμποδίζει τις μεγαλύτερες μεγεθύνσεις!Όμως είναι πρόβλημα που λύνεται σχετικά εύκολα: θα πρέπει να βάλεις γύρω απο το τηλ.σε κάποια σχετική απόσταση-όχι πολύ κοντά-στην κατεύθυνση που φυσάει ο αέρας ένα παραβάν,που να έχει ύψος μεγαλύτερο απο το τηλεσκόπιο(όταν κοιτάει στο ζενίθ),πχ.ένα σεντόνι,χοντρό χαρτόνι,μουσαμά καλύτερα,να το στερεώσεις π ρ ο σ ε κ τ ι κ ά,φτιάχνοντας ίσως κάποιες βάσεις,ώστε να μην πέσει πάνω στο τηλεσκόπιο με την δύναμη του αέρα #-o,και αυτό ήταν!Μ'αυτόν τον τρόπο μπορείς να κόψεις και ένα μέρος της φωτορύπανσης,ιδιαίτερα τα φώτα των δρόμων και γειτονικών σπιτιών,το φως των οποίων πέφτει κατευθείαν στα μάτια σου και στο τηλεσκόπιο.

Επίσης θα σε βοηθήσουν πολύ και αστρονομικά προγράμματα που διατίθενται δωρεάν:Stellarium,Hallo Nothern Sky-(HNSky),Cartes du Ciel.Το HNSky είναι πολύ καλό στην εύρεση και παρακολούθηση της πορείας κομητών,αστεροειδών κλπ.

Στη διάθεσή σου για οτιδήποτε μπορώ να βοηθήσω!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης