Jump to content

Οταν κολλανε οι Ανταπτορες !!!!


pilot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι να κανω ρε παιδια.....δεν ξεβιδωνουν με τιποτα !!!! ](*,)

 

Μονο με χρηση πολυεργαλειου/δαγκανας !!!!

 

....Και γεμιζουν γρατζουνιες....

 

Μηπως να τους βαζω γρασσο ???

 

Νικος.

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαλτα στην καταψυξη :) εχω ξεκολλησει ετσι ανταπτορα..
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν έχεις φαρδύ λαστιχάκι, το τυλίγεις γύρω και το ποιάνεις με ότι μπορείς. Επίσης, αν έχεις λαστιχένια επιφάνεια, αν μπορεις το πιέζεις φάτσα κάτω και ξεβιδώνεις.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για μια προεκταση που εχει κολλησει στην ατικ 383l+ τι να κανω; ειναι μικρο σε υψος και με δυσκολια μπορει κατι να το πιασει

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πονεμένη ιστορία. Εγώ τα κατάφερα με λάστιχο από πλαστικό γάντι (κάπου το είχα διαβάσει) και κάβουρα πιάνοντας με προσοχή. Παρ' όλα αυτά δεν απέφυγα μικρογρατσουνιές.
# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δοκίμασες κάτι τέτοιο

 

https://www.aliexpress.com/item/2-In-1-500mm-Multifunctional-Belt-Wrench-Filter-Spanner-Bottle-Opener-Hand-Tool-with-Adjustable-Rubber/32814233454.html

 

Εγώ πήρα ένα παρόμοιο από το LEROY MERLIN σε τιμή λίγων ευρώ και πιάνει αποτελεσματικά απολύτως λείες και στρογγυλές επιφάνειες χωρίς να προκαλεί κανένα σημάδι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι δύσκολο! Θα κόψεις φαρδύ λάστιχο σε λωρίδες. Θα τις απλώσεις σε μια επίπεδη επιφάνεια, θα βάλεις τη κάμερα φάτσα, κάτω θα πιέσεις ώστε το λάστιχο να κρατήσει κόντρα το δαχτυλιδι και θα τη περιστρέψειις.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για χαλασμένες βίδες υπάρχουν σε καταστήματα εργαλείων ειδικοί εξωλκείς για κάθε τύπο βίδας.

Αν έχουμε καλές βίδες αλλά κλωτσάει το κλειδί σημαίνει ότι δεν έχουμε πάρει καλό κλειδί. Για αυτό τον λόγο βρίσκουμε το ίδιο κατσαβίδι από 1 έως και 40 ευρώ. Ότι πληρώνεις παίρνεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαλτα στην καταψυξη :) εχω ξεκολλησει ετσι ανταπτορα..

Κι εγώ χρησιμοποιώ το ίδιο κόλπο, και επίσης βοηθάει στο ξεμπλοκάρισμα το να το σφίξεις ακόμα περισσότερο (έστω και απειροελάχιστα) πριν το ξεβιδώσεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείτε επίσης να το ζεσταίνετε με μπιστολακη μαλλιών ωστε να κάνει διαστολή.....δοκιμασμένο.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε ναι! Γενικά οι ανταπτορες κολλάνε όταν υπαρχουν διαφορετικά μεταλλα σε επαφή...λαμβάνει χώρα τότε η λεγόμενη ανοδιωση. Δηλαδή μικρα ασθενή ρεύματα απο το ενα μεταλλο στο άλλο λόγο της διαφορας φορτίου. Ίσως κάποιο στέρεο λιπαντικό...π.χ βαζελίνη...πριν το βιδωμα να βοηθούσε κάπως.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης