Jump to content

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ


PanosSky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν είχα την οικονομική άνεση να πάρω χειροποίητο τηλεσκόπιο, θα απευθυνόμουν στον συγκεκριμένο κατασκευαστή γιατί μετά από το όλο θέμα, είμαι σίγουρος ότι δεν θα ξανακάνει λάθος.

 

Αγαπητέ φίλε, σου εύχομαι να αποκτήσεις πολύ γρήγορα την οικονομική άνεση που επιζητάς και να πας στον συγκεκριμένο κατακευαστή. Ο Θεός μαζί σου......

Πάνο τα πολλά λόγια είναι φτώχια. Μετά από σένα ο Δημήτρης έχει φτιάξει τουλάχιστον 2 20" και το 24" μου. Έλα στη Κρήτη να δεις ποιότητα στο 24

 

Έλα μια βόλτα στην Αθήνα, να δεις κατασκευές από ανθρώπους που δεν τους γνωρίζει κανένας, να κινείς το τηλεσκόπιο με το μικρό σου δακτυλάκι και όπου το αφήνεις να "καρφώνεται". Αφού κάνεις αυτή τη σύγκριση με το 24αρη, τότε να μιλήσεις. Με προηγούμενη εμπειρία σε SCT, και άποψη μόνο από έργα Μανούσου, δεν μπορείς να είσαι αντικειμενικός.

 

Είναι σαν και αυτό που λέει "δεν ήσουν δυστυχισμένος όταν ζούσες στο χωριό; Δεν είχα φύγει ποτέ οπότε δεν είχα μέτρο σύγκρισης"......

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Όλοι φαντάζομαι έχουμε καταλάβει ότι εξ αρχής υπήρχε κατασκευαστική αστοχία και ανύπαρκτες δοκιμές. Τεράστιο κατασκευαστικό λάθος.

Επίσης όλοι καταλαβαίνουμε ότι αν το είχες στείλει από την αρχή δεν θα είχε προκύψει αυτό το θέμα. Αυτό φυσικά δεν ακυρώνει το κατασκευαστικό λάθος.

Το θέμα είναι τι θέλεις εσύ. Θες να φτιαχτεί το τηλεσκόπιο έτσι όπως θα έπρεπε να είναι από την πρώτη στιγμή που το έπιασες στα χέρια σου ή όχι. Αν το θέλεις πραγματικά στείλε το στον κατασκευαστή του.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμαι ο μόνος που πρόσεξε πως στη φωτογραφία που έχεις βάλει τον ερευνητή με τον telrad, ο telrad έχει μπει ανάποδα; Μήπως γι' αυτό δε χωράνε και οι 2;

 

Μάνο, όσο και να προσπαθήσεις να τα βάλεις δεν μπαίνουν σωστά. Το προσπάθησα κι εγώ ο ίδιος με τα χέρια μου, υπάρχει δυστυχώς σχεδιαστικό λάθος. Μπορεί στην φωτο να είναι λάθος εδώ αλλά επαναλαμβάνω πως βάζοντάς τα σωστά είναι αδύνατο να συνυπάρξουν, πέφτει ο ένας και σφηνώνει πάνω στον άλλον. Δοκίμασα και με ανυψωτική βάση για τον telrad. Τα ίδια δυστυχώς και χειρότερα! #-o

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν είχα την οικονομική άνεση να πάρω χειροποίητο τηλεσκόπιο, θα απευθυνόμουν στον συγκεκριμένο κατασκευαστή γιατί μετά από το όλο θέμα, είμαι σίγουρος ότι δεν θα ξανακάνει λάθος.

 

Αγαπητέ φίλε, σου εύχομαι να αποκτήσεις πολύ γρήγορα την οικονομική άνεση που επιζητάς και να πας στον συγκεκριμένο κατακευαστή. Ο Θεός μαζί σου......

Πάνο τα πολλά λόγια είναι φτώχια. Μετά από σένα ο Δημήτρης έχει φτιάξει τουλάχιστον 2 20" και το 24" μου. Έλα στη Κρήτη να δεις ποιότητα στο 24

 

Έλα μια βόλτα στην Αθήνα, να δεις κατασκευές από ανθρώπους που δεν τους γνωρίζει κανένας, να κινείς το τηλεσκόπιο με το μικρό σου δακτυλάκι και όπου το αφήνεις να "καρφώνεται". Αφού κάνεις αυτή τη σύγκριση με το 24αρη, τότε να μιλήσεις. Με προηγούμενη εμπειρία σε SCT, και άποψη μόνο από έργα Μανούσου, δεν μπορείς να είσαι αντικειμενικός.

 

Είναι σαν και αυτό που λέει "δεν ήσουν δυστυχισμένος όταν ζούσες στο χωριό; Δεν είχα φύγει ποτέ οπότε δεν είχα μέτρο σύγκρισης"......

Έχω χρησιμοποιήσει αρκετά τηλεσκόπια. Γιατί νομίζεις ότι δεν έχω; Το τηλεσκόπιο μου είναι όπως το ήθελα και ζήτησα. Όταν εγώ έκανα παρατήρηση στόχου με φύσιγμα 5 μποφόρ, 16" Έπεσε και έσπασε παραδίπλα την ίδια στιγμή που εμένα δεν κουνούσε το προσοφθαλμιο! Είμαι απέραντα ευχαριστημένος με το όργανο που έχω στην κατοχή μου.

 

Καλώ όποιον θέλει και μπορεί να έρθει στα Χανιά να κανονίσουμε παρέα παρατήρηση με το 24 μου.

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν είχα την οικονομική άνεση να πάρω χειροποίητο τηλεσκόπιο, θα απευθυνόμουν στον συγκεκριμένο κατασκευαστή γιατί μετά από το όλο θέμα, είμαι σίγουρος ότι δεν θα ξανακάνει λάθος.

 

Αγαπητέ φίλε, σου εύχομαι να αποκτήσεις πολύ γρήγορα την οικονομική άνεση που επιζητάς και να πας στον συγκεκριμένο κατακευαστή. Ο Θεός μαζί σου......

Πάνο τα πολλά λόγια είναι φτώχια. Μετά από σένα ο Δημήτρης έχει φτιάξει τουλάχιστον 2 20" και το 24" μου. Έλα στη Κρήτη να δεις ποιότητα στο 24

 

Έλα μια βόλτα στην Αθήνα, να δεις κατασκευές από ανθρώπους που δεν τους γνωρίζει κανένας, να κινείς το τηλεσκόπιο με το μικρό σου δακτυλάκι και όπου το αφήνεις να "καρφώνεται". Αφού κάνεις αυτή τη σύγκριση με το 24αρη, τότε να μιλήσεις. Με προηγούμενη εμπειρία σε SCT, και άποψη μόνο από έργα Μανούσου, δεν μπορείς να είσαι αντικειμενικός.

 

Είναι σαν και αυτό που λέει "δεν ήσουν δυστυχισμένος όταν ζούσες στο χωριό; Δεν είχα φύγει ποτέ οπότε δεν είχα μέτρο σύγκρισης"......

Έχω χρησιμοποιήσει αρκετά τηλεσκόπια. Γιατί νομίζεις ότι δεν έχω; Το τηλεσκόπιο μου είναι όπως το ήθελα και ζήτησα. Όταν εγώ έκανα παρατήρηση στόχου με φύσιγμα 5 μποφόρ, 16" Έπεσε και έσπασε παραδίπλα την ίδια στιγμή που εμένα δεν κουνούσε το προσοφθαλμιο! Είμαι απέραντα ευχαριστημένος με το όργανο που έχω στην κατοχή μου.

 

Καλώ όποιον θέλει και μπορεί να έρθει στα Χανιά να κανονίσουμε παρέα παρατήρηση με το 24 μου.

 

Σκοπευω να κατεβω χανια του χρονου το καλοκαιρι.ενα βραδυ θα το αφιερωσω στο 24αρι σου χαχα....

Περα απο την πλακα δεν ξερω τι να περιμενω να δω με ενα τοσο μεγαλο τηλεσκοπιο και μαλιστα σε σκοτεινο ουρανο...

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ότι και να πεις φίλε μου Βασίλη δεν πρόκειται να πιστέψω την ποιότητα και την πιστότητα των έργων του κ "κατασκευαστή". Παρέλαβα τηλεσκόπιο κακοβαμμένο, με λάθος κολλημένα κομμάτια, με ερευνητή και telrad να μην χωράνε, και όταν το κινούσες πηδούσε σαν λαγός.

Τι να πω;; Ανθρώπινο λάθος;;

Μπράβο σου που είσαι ευτυχισμένος και χαρούμενος με το απόκτημα σου. Να το χαίρεσαι και να καλείς κόσμο να τους δείχνεις τον ουρανό.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ότι και να πεις φίλε μου Βασίλη δεν πρόκειται να πιστέψω την ποιότητα και την πιστότητα των έργων του κ "κατασκευαστή". Παρέλαβα τηλεσκόπιο κακοβαμμένο, με λάθος κολλημένα κομμάτια, με ερευνητή και telrad να μην χωράνε, και όταν το κινούσες πηδούσε σαν λαγός.

Τι να πω;; Ανθρώπινο λάθος;;

Μπράβο σου που είσαι ευτυχισμένος και χαρούμενος με το απόκτημα σου. Να το χαίρεσαι και να καλείς κόσμο να τους δείχνεις τον ουρανό.

Thanks.

 

Το τηλεσκόπιο αυτό πήρε πολλούς μήνες να φτιαχτεί και ήταν ένα project trial n error. Στην πορεία κατασκευής του πέσανε πολλές ιδέες και πρωτοποριακές πατέντες που δεν υπάρχουν πουθενά στον κόσμο. Επίσης κάποια μέρη είναι εμπνευσμένα από μάρκες όπως JP Astrocraft.

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το ποσό που μας έδειξε ο φίλος, περιμένει κανείς καλύτερη αντιμετώπιση. Δεν είναι πενταροδεκάρες που τις μαζεύει κανές εύκολα κάθε μέρα.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο αφορά για την αντιμετώπιση παραθέτω email απάντησης μου (προ 3 ετών) μετά την αναφορά του προβλήματος στην κίνηση:

 

Στις 27 Σεπτεμβρίου 2015 - 11:07 μ.μ., ο χρήστης Δημήτρης Μανούσος έγραψε:

 

Καλησπέρα Παναγιώτη,

 

Από μέρους μου δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα. Η διαδικασία δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Αν δεν έχεις λοιπόν αντίρρηση θα πρότεινα να λύσουμε το θέμα ως εξής:

 

Μου στέλνεις τη βάση του τηλεσκοπίου (έξοδα μεταφοράς δικά μου) ώστε να προβώ στις αλλαγές στη θέση των τεφλον, τόσο στο alt όσο και στο αζιμούθιο.

Σου στέλνω τη βάση πίσω διορθωμένη.

 

Δοκιμάζεις την κίνηση εκ νέου. Εάν παρόλα αυτά δεν είσαι ικανοποιημένος, μου το στέλνεις πίσω και σου επιστρέφω πίσω όλα τα χρήματα (μαζί με τα κάτοπτρα). Το μόνο που δεν θέλω σε κάθε περίπτωση είναι να εννοηθεί ότι δεν σε πρόσεξα όπως θα έπρεπε ή ότι δεν ήμουν πρόθυμος να σε βοηθήσω.

 

Καλό βράδυ,

Δημήτρης

 

Επίσης άλλο να λέμε ότι δεν έγιναν οι απαιτούμενες δοκιμές στην κίνηση και άλλο να λέμε ότι δεν έγιναν ΚΑΘΟΛΟΥ δοκιμές. Οι δοκιμές δεν αφορούν μόνο την κίνηση αλλά και πολλά άλλα πράγματα. Αλλιώς το τηλεσκόπιο ούτε θα εστίαζε ούτε θα ευθυγραμμιζόταν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο αφορά για την αντιμετώπιση παραθέτω email απάντησης μου (προ 3 ετών) μετά την αναφορά του προβλήματος στην κίνηση:

 

Στις 27 Σεπτεμβρίου 2015 - 11:07 μ.μ., ο χρήστης Δημήτρης Μανούσος έγραψε:

 

Καλησπέρα Παναγιώτη,

 

Από μέρους μου δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα. Η διαδικασία δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Αν δεν έχεις λοιπόν αντίρρηση θα πρότεινα να λύσουμε το θέμα ως εξής:

 

Μου στέλνεις τη βάση του τηλεσκοπίου (έξοδα μεταφοράς δικά μου) ώστε να προβώ στις αλλαγές στη θέση των τεφλον, τόσο στο alt όσο και στο αζιμούθιο.

Σου στέλνω τη βάση πίσω διορθωμένη.

 

Δοκιμάζεις την κίνηση εκ νέου. Εάν παρόλα αυτά δεν είσαι ικανοποιημένος, μου το στέλνεις πίσω και σου επιστρέφω πίσω όλα τα χρήματα (μαζί με τα κάτοπτρα). Το μόνο που δεν θέλω σε κάθε περίπτωση είναι να εννοηθεί ότι δεν σε πρόσεξα όπως θα έπρεπε ή ότι δεν ήμουν πρόθυμος να σε βοηθήσω.

 

Καλό βράδυ,

Δημήτρης

 

Επίσης άλλο να λέμε ότι δεν έγιναν οι απαιτούμενες δοκιμές στην κίνηση και άλλο να λέμε ότι δεν έγιναν ΚΑΘΟΛΟΥ δοκιμές. Οι δοκιμές δεν αφορούν μόνο την κίνηση αλλά και πολλά άλλα πράγματα. Αλλιώς το τηλεσκόπιο ούτε θα εστίαζε ούτε θα ευθυγραμμιζόταν.

Νομίζω αυτή είναι η καλύτερη λύση, δεδομένων των συνθηκών που δημιουργήθηκαν. Στέλνεις προσεκτικά αμπαλαρισμένο το τηλεσκόπιο στον Δημήτρη, παίρνεις τα 2295€ πίσω για να πάρεις κάτι άλλο, και ο Δημήτρης το επισκευάζει και το πουλάει στα ίδια χρήματα, άντε 100€ λιγότερο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο αφορά για την αντιμετώπιση παραθέτω email απάντησης μου (προ 3 ετών) μετά την αναφορά του προβλήματος στην κίνηση:

 

Στις 27 Σεπτεμβρίου 2015 - 11:07 μ.μ., ο χρήστης Δημήτρης Μανούσος έγραψε:

 

Καλησπέρα Παναγιώτη,

 

Από μέρους μου δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα. Η διαδικασία δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Αν δεν έχεις λοιπόν αντίρρηση θα πρότεινα να λύσουμε το θέμα ως εξής:

 

Μου στέλνεις τη βάση του τηλεσκοπίου (έξοδα μεταφοράς δικά μου) ώστε να προβώ στις αλλαγές στη θέση των τεφλον, τόσο στο alt όσο και στο αζιμούθιο.

Σου στέλνω τη βάση πίσω διορθωμένη.

 

Δοκιμάζεις την κίνηση εκ νέου. Εάν παρόλα αυτά δεν είσαι ικανοποιημένος, μου το στέλνεις πίσω και σου επιστρέφω πίσω όλα τα χρήματα (μαζί με τα κάτοπτρα). Το μόνο που δεν θέλω σε κάθε περίπτωση είναι να εννοηθεί ότι δεν σε πρόσεξα όπως θα έπρεπε ή ότι δεν ήμουν πρόθυμος να σε βοηθήσω.

 

Καλό βράδυ,

Δημήτρης

 

Επίσης άλλο να λέμε ότι δεν έγιναν οι απαιτούμενες δοκιμές στην κίνηση και άλλο να λέμε ότι δεν έγιναν ΚΑΘΟΛΟΥ δοκιμές. Οι δοκιμές δεν αφορούν μόνο την κίνηση αλλά και πολλά άλλα πράγματα. Αλλιώς το τηλεσκόπιο ούτε θα εστίαζε ούτε θα ευθυγραμμιζόταν.

Νομίζω αυτή είναι η καλύτερη λύση, δεδομένων των συνθηκών που δημιουργήθηκαν. Στέλνεις προσεκτικά αμπαλαρισμένο το τηλεσκόπιο στον Δημήτρη, παίρνεις τα 2295€ πίσω για να πάρεις κάτι άλλο, και ο Δημήτρης το επισκευάζει και το πουλάει στα ίδια χρήματα, άντε 100€ λιγότερο

Όχι φίλε δεν κατάλαβες. Δες την ημερομηνία. Αυτό το είχε πει στον Πάνο το 2015 και ο Πάνος δεν δέχτηκε (θα έδινε στον Πάνο και τα χρήματα για τα κάτοπτρα τα οποία είχε αγοράσει ο ίδιος ο Πάνος με δική του ευθύνη απο ανώνυμο πωλητή στο ebay, για να μην τον αφήσει με τα κάτοπτρα στο χέρι). Δεν είναι δυνατόν 3 χρόνια μετά να επιστραφούν χρήματα.

Η επισκευή όμως ώστε το τηλεσκόπιο να διορθωθεί πλήρως, φαντάζομαι είναι εφικτή

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως καταλαβαίνει κανεις αυτή η πρόταση του κατασκευαστή ειναι πριν 3 χρόνια!! Δεν είμαστε δικαστήριο, αλλά το παραπάνω έπρεπε να έχει γίνει πριν 3 χρόνια απο τον αγοραστή. Εφόσων ο αγοραστής ήθελε να ειναι τυπικός, να κάνει συμφωνητικό, να τηρηθεί, θα έπρεπε να το επικαλεστεί τότε και φυσικά να δεχτεί τη πρόταση του κατασκευαστή για επιστροφή με έξοδά του. Ολα τα άλλα είναι απλά ιστορίες. Ο κατασκευαστής αναγνώρισε λάθος και έξοδα για να το διορθώσει. Ο αγοραστής απλά επέλεξε άλλους δρομους επισκευής και για εμένα έχασε την εγγύηση. Η νόμιμη εγγύηση είναι 2 έτη στην Ευρώπη. Φυσικά επέλεξε και παράνομη κατασκευή χωρίς παραστατικά κλπ (αλλά με συμφωνητικό!). Ολα αυτά μπάζουν απο παντού και καλό θα ειναι να κλείσει το θέμα!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω, μπορεί να μην κατάλαβα καλά. Διαβάζοντας το ποστ του Δημήτρη θεώρησα ότι επανέλαβε την πρόταση του και μου φάνηκε λογικό. Λογικό, γιατί κι εγώ σαν επαγγελματίας σε άλλο κλάδο, δεν θα καθόμουν να βλέπω να διασύρεται το όνομα μου για δυο-τρία χιλιάρικα, από τη στιγμή κιόλας που και εγώ ο ίδιος γνωρίζω ότι δεν παρέδωσα αυτό που περίμενε ο πελάτης μου ή εγώ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω, μπορεί να μην κατάλαβα καλά. Διαβάζοντας το ποστ του Δημήτρη θεώρησα ότι επανέλαβε την πρόταση του και μου φάνηκε λογικό. Λογικό, γιατί κι εγώ σαν επαγγελματίας σε άλλο κλάδο, δεν θα καθόμουν να βλέπω να διασύρεται το όνομα μου για δυο-τρία χιλιάρικα, από τη στιγμή κιόλας που και εγώ ο ίδιος γνωρίζω ότι δεν παρέδωσα αυτό που περίμενε ο πελάτης μου ή εγώ.

Πες μου τι πουλάς να γίνω πελάτης σου αλλά θα κάνουμε και 1 συμφωνιτικό

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλεκτρολόγος Μηχανικός είμαι και σχεδιάζω αυτοματισμούς παραγωγής. Έχετε καμία καλή δουλειά κάτω να κατέβω;

=D>

Με την εγγύηση που δίνεις για επιστροφή χρημάτων ακόμα και μετά απο 3 χρόνια ή και παραπάνω, δεν θα προλαβαίνεις αν το πω σε μερικούς.

 

EDIT: Να σαι καλά παλικάρι και εύχομαι να έχεις πάντα δουλειά και να καταφέρνεις πάντα να είσαι σωστός επαγγελματίας. Μην ξεχνάμε όμως το "Παν μέτρον άριστον" για να πηγαίνουμε πάντα μπροστά 8)

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι, η εγγύηση ισχύει από την λειτουργική παραλαβή του συστήματος από τον πελάτη και εφ' όρου ζωής για την ευστάθεια του συστήματος.

Αλλά πέρα από την πλάκα έχω την εντύπωση ότι η αντιμετώπιση του θέματος από εσένα (σε βάζω σαν παράδειγμα ικανοποιημένου πελατη) και του Πάνου θα ήταν η εντελώς αντίθετη αν είχατε ο ένας την τύχη ή την ατυχία του άλλου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι, η εγγύηση ισχύει από την λειτουργική παραλαβή του συστήματος από τον πελάτη και εφ' όρου ζωής για την ευστάθεια του συστήματος.

Αλλά πέρα από την πλάκα έχω την εντύπωση ότι η αντιμετώπιση του θέματος από εσένα (σε βάζω σαν παράδειγμα ικανοποιημένου πελατη) και του Πάνου θα ήταν η εντελώς αντίθετη αν είχατε ο ένας την τύχη ή την ατυχία του άλλου.

Ε ναι θα το είχα γυρίσει για επισκευή ολόκληρο. Θα είχα φάει την παπάρα μια μέρα να το στείλω αλλά αυτό θα έκανα. Αν και μετά δεν ήταν όπως το θέλω, θα έπαιρνα τα χρηματάκια πίσω εφ όσον προσφέροταν χωρίς φασαρίες και χωρίς την ανάγκη έντονης απαίτηση μου. Μαχ 1 3μηνο με τα πήγαινε/έλα της μεταφορικής θα το είχα κλείσει, με ή χωρίς χειροποίητο τηλεσκόπιο. Μάλιστα θα αγόραζε και τα κάτοπτρα μου βγαζοντάς με εντελώς απο τη δύσκολη θέση να είμαι αναγκασμένος για χειροποίητο απο άλλον κατασκευαστή.

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ' ότι κατάλαβα, το ίδιο ήθελε να κάνει και εκείνος...

και γιατί δεν το έκανε;

Εσύ έχεις επιστρέψει ποτέ κάτι πίσω;

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι, η εγγύηση ισχύει από την λειτουργική παραλαβή του συστήματος από τον πελάτη και εφ' όρου ζωής για την ευστάθεια του συστήματος.

Αλλά πέρα από την πλάκα έχω την εντύπωση ότι η αντιμετώπιση του θέματος από εσένα (σε βάζω σαν παράδειγμα ικανοποιημένου πελατη) και του Πάνου θα ήταν η εντελώς αντίθετη αν είχατε ο ένας την τύχη ή την ατυχία του άλλου.

Ε ναι θα το είχα γυρίσει για επισκευή ολόκληρο. Θα είχα φάει την παπάρα μια μέρα να το στείλω αλλά αυτό θα έκανα. Αν και μετά δεν ήταν όπως το θέλω, θα έπαιρνα τα χρηματάκια πίσω εφ όσον προσφέροταν χωρίς φασαρίες και χωρίς την ανάγκη έντονης απαίτηση μου. Μαχ 1 3μηνο με τα πήγαινε/έλα της μεταφορικής θα το είχα κλείσει, με ή χωρίς χειροποίητο τηλεσκόπιο. Μάλιστα θα αγόραζε και τα κάτοπτρα μου βγαζοντάς με εντελώς απο τη δύσκολη θέση να είμαι αναγκασμένος για χειροποίητο απο άλλον κατασκευαστή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι, η εγγύηση ισχύει από την λειτουργική παραλαβή του συστήματος από τον πελάτη και εφ' όρου ζωής για την ευστάθεια του συστήματος.

Αλλά πέρα από την πλάκα έχω την εντύπωση ότι η αντιμετώπιση του θέματος από εσένα (σε βάζω σαν παράδειγμα ικανοποιημένου πελατη) και του Πάνου θα ήταν η εντελώς αντίθετη αν είχατε ο ένας την τύχη ή την ατυχία του άλλου.

Ε ναι θα το είχα γυρίσει για επισκευή ολόκληρο. Θα είχα φάει την παπάρα μια μέρα να το στείλω αλλά αυτό θα έκανα. Αν και μετά δεν ήταν όπως το θέλω, θα έπαιρνα τα χρηματάκια πίσω εφ όσον προσφέροταν χωρίς φασαρίες και χωρίς την ανάγκη έντονης απαίτηση μου. Μαχ 1 3μηνο με τα πήγαινε/έλα της μεταφορικής θα το είχα κλείσει, με ή χωρίς χειροποίητο τηλεσκόπιο. Μάλιστα θα αγόραζε και τα κάτοπτρα μου βγαζοντάς με εντελώς απο τη δύσκολη θέση να είμαι αναγκασμένος για χειροποίητο απο άλλον κατασκευαστή.

ολόκληρο ή τη βάση είναι πρακτικό το θέμα. Αν έστελνα μόνο τη βάση και το πρόβλημα δεν λυνόταν, τότε τα χρήματα. Δεν εμποδίζει τη λύση αν είναι μια κούτα ή δύο αυτές που θα πήγαιναν πίσω.

 

Καταλαβαίνεις βέβαια οτι σπαμάρουμε το νήμα οι 2 μας τώρα απλά εγώ απ τη φύση μου είμαι πολυλογάς και αρκετά κοινωνικός. Έτσι κι αλλιώς το θέμα έχει ξεφύγει από πολλές σελίδες πιο πριν και εμείς απλά λέμε τη γνώμη μας χωρίς αυτό απαραίτητα να επηρεάζει μια πιθανή λύση

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το αυτονόητο πολλές φορές φαντάζει δύσκολο για κάποιους. Θα είχα πληρώσει εγώ 1000-2000 ευρώ και θα παραλάμβανα κάτι προβληματικο!? Ε... θα έκανα φασαρία αμέσως και θα το έστελνα πίσω. Δε θα περίμενα ούτε μέρα, ούτε και θα έβαζα χέρι. Άλλωστε αυτά όλα θα έπρεπε κανονικά να περιγράφονται σε ενα σωστό συμφωνητικό και να μή γράφουμε τώρα εμείς τα δικά μας!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά αμφιβάλω πάντως αν μπορεί να βρεθεί λύση από αυτό το νήμα... Οκ έγραψαν ότι θεωρούσε ο καθένας αλλά δεν βλέπω τι εξέλιξη μπορεί να υπάρξει πέρα από το να λέμε εμείς οι τρίτοι τα δικά μας.

 

Πάντως εγώ όχι 2000, 200 ευρώ να είχα δώσει για κάτι και να μην έπαιζε θα το είχα στείλει την επόμενη μέρα. Γιατί μετά κάπου χάνεται η μπάλα αρκετά ευκολα

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Guest
Αυτή η συζήτηση είναι κλειστή σε νέες απαντήσεις.

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης