Jump to content

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ


PanosSky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά αμφιβάλω πάντως αν μπορεί να βρεθεί λύση από αυτό το νήμα... Οκ έγραψαν ότι θεωρούσε ο καθένας αλλά δεν βλέπω τι εξέλιξη μπορεί να υπάρξει πέρα από το να λέμε εμείς οι τρίτοι τα δικά μας.

 

Πάντως εγώ όχι 2000, 200 ευρώ να είχα δώσει για κάτι και να μην έπαιζε θα το είχα στείλει την επόμενη μέρα. Γιατί μετά κάπου χάνεται η μπάλα αρκετά ευκολα

 

Σωστος!

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μάλλον έχετε χάσει τη μπάλα δω πέρα. Όταν κανονίζεις μ' έναν ερασιτέχνη να φτιάξεις κάτι, σχεδόν πάντα θα χρειαστούν διορθώσεις και λύνονται με συνεννόηση των συμβαλομένων. Προφανώς οι αδημονούντες που με το που θα έβρισκάν κάτι (και στα 200 ευρώ!!!) θα το έστελναν πίσω, καλό θα ήταν να κατφύγουν στα έτοιμα από καταστήματα αφού εκεί έτσι δουλεύουν τα πράγματα.

Ας μην ξεφύγουμε άλλο από το ζητούμενο, το να βρει το δικιο του ό άνθρωπος που ξόδεψε χιλιάρικα για τηλεσκόπιο που έχει κάποιο πρόβλημα και που μετά από τόσο καιρό δεν έχει λυθεί ακόμα.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον έχετε χάσει τη μπάλα δω πέρα. Όταν κανονίζεις μ' έναν ερασιτέχνη να φτιάξεις κάτι, σχεδόν πάντα θα χρειαστούν διορθώσεις και λύνονται με συνεννόηση των συμβαλομένων. Προφανώς οι αδημονούντες που με το που θα έβρισκάν κάτι (και στα 200 ευρώ!!!) θα το έστελναν πίσω, καλό θα ήταν να κατφύγουν στα έτοιμα από καταστήματα αφού εκεί έτσι δουλεύουν τα πράγματα.

Ας μην ξεφύγουμε άλλο από το ζητούμενο, το να βρει το δικιο του ό άνθρωπος που ξόδεψε χιλιάρικα για τηλεσκόπιο που έχει κάποιο πρόβλημα και που μετά από τόσο καιρό δεν έχει λυθεί ακόμα.

 

Δεν εχουμε χασει καμια μπαλα φιλε. Δηλαδη φτασαμε στο σημειο να λεμε τα 200 ευρω ευτελες ποσο? Υπαρχει καποιο οριο πανω απο το οποιο επιστρεφουμε κατι που το πληρωσαμε καινουριο και το παραλαβαμε ειτε σπασμενο ειτε κακοφτιαγμενο ειτε ειτε ειτε οτιδηποτε αλλο περα απο αψεγαδιαστο γιατι ξαναλεω το πληρωσαμε ως ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ? Μην τρελαθουμε τελειως, σιγα μην πουμε και ευχαριστω.

 

Και περα απο εραιστεχνες κατασκευαστες ποσα και ποσα καταστηματα οταν επιστρεφεις κατι που το παρελαβες χαλασμενο και μαλιστα ακομα και μεσα στο doa του προιοντος σου λενε παπατζες και κανουν τους κινεζους? Γι αυτο υπαρχουν οι κανονισμοι, γι αυτο υπαρχει το pay pal Και για αυτο υπαρχει και ο συνηγορος του καταναλωτη σε τραβηγμενες περιπτωσεις ως εσχατη λυση.

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον έχετε χάσει τη μπάλα δω πέρα. Όταν κανονίζεις μ' έναν ερασιτέχνη να φτιάξεις κάτι, σχεδόν πάντα θα χρειαστούν διορθώσεις και λύνονται με συνεννόηση των συμβαλομένων. Προφανώς οι αδημονούντες που με το που θα έβρισκάν κάτι (και στα 200 ευρώ!!!) θα το έστελναν πίσω, καλό θα ήταν να κατφύγουν στα έτοιμα από καταστήματα αφού εκεί έτσι δουλεύουν τα πράγματα.

Ας μην ξεφύγουμε άλλο από το ζητούμενο, το να βρει το δικιο του ό άνθρωπος που ξόδεψε χιλιάρικα για τηλεσκόπιο που έχει κάποιο πρόβλημα και που μετά από τόσο καιρό δεν έχει λυθεί ακόμα.

 

Δεν εχουμε χασει καμια μπαλα φιλε. Δηλαδη φτασαμε στο σημειο να λεμε τα 200 ευρω ευτελες ποσο? Υπαρχει καποιο οριο πανω απο το οποιο επιστρεφουμε κατι που το πληρωσαμε καινουριο και το παραλαβαμε ειτε σπασμενο ειτε κακοφτιαγμενο ειτε ειτε ειτε οτιδηποτε αλλο περα απο αψεγαδιαστο γιατι ξαναλεω το πληρωσαμε ως ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ? Μην τρελαθουμε τελειως, σιγα μην πουμε και ευχαριστω.

 

Και περα απο εραιστεχνες κατασκευαστες ποσα και ποσα καταστηματα οταν επιστρεφεις κατι που το παρελαβες χαλασμενο και μαλιστα ακομα και μεσα στο doa του προιοντος σου λενε παπατζες και κανουν τους κινεζους? Γι αυτο υπαρχουν οι κανονισμοι, γι αυτο υπαρχει το pay pal Και για αυτο υπαρχει και ο συνηγορος του καταναλωτη σε τραβηγμενες περιπτωσεις ως εσχατη λυση.

 

Άστο καλύτερα! Είναι προφανές πως δεν έχεις αγοράσει ούτε τσίχλα από ερασιτέχνη κατασκευαστή! Άσε τα μαγαζιά και το paypal και τις χαζομάρες περι DOA. Άλλο πράγμα παίζει εδω.

 

(Πάντως αυτό με το συνήγορο του καταναλωτή, καλό ανέκδοτο, να σαι καλά!)

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον έχετε χάσει τη μπάλα δω πέρα. Όταν κανονίζεις μ' έναν ερασιτέχνη να φτιάξεις κάτι, σχεδόν πάντα θα χρειαστούν διορθώσεις και λύνονται με συνεννόηση των συμβαλομένων. Προφανώς οι αδημονούντες που με το που θα έβρισκάν κάτι (και στα 200 ευρώ!!!) θα το έστελναν πίσω, καλό θα ήταν να κατφύγουν στα έτοιμα από καταστήματα αφού εκεί έτσι δουλεύουν τα πράγματα.

Ας μην ξεφύγουμε άλλο από το ζητούμενο, το να βρει το δικιο του ό άνθρωπος που ξόδεψε χιλιάρικα για τηλεσκόπιο που έχει κάποιο πρόβλημα και που μετά από τόσο καιρό δεν έχει λυθεί ακόμα.

 

Δεν εχουμε χασει καμια μπαλα φιλε. Δηλαδη φτασαμε στο σημειο να λεμε τα 200 ευρω ευτελες ποσο? Υπαρχει καποιο οριο πανω απο το οποιο επιστρεφουμε κατι που το πληρωσαμε καινουριο και το παραλαβαμε ειτε σπασμενο ειτε κακοφτιαγμενο ειτε ειτε ειτε οτιδηποτε αλλο περα απο αψεγαδιαστο γιατι ξαναλεω το πληρωσαμε ως ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ? Μην τρελαθουμε τελειως, σιγα μην πουμε και ευχαριστω.

 

Και περα απο εραιστεχνες κατασκευαστες ποσα και ποσα καταστηματα οταν επιστρεφεις κατι που το παρελαβες χαλασμενο και μαλιστα ακομα και μεσα στο doa του προιοντος σου λενε παπατζες και κανουν τους κινεζους? Γι αυτο υπαρχουν οι κανονισμοι, γι αυτο υπαρχει το pay pal Και για αυτο υπαρχει και ο συνηγορος του καταναλωτη σε τραβηγμενες περιπτωσεις ως εσχατη λυση.

 

Άστο καλύτερα! Είναι προφανές πως δεν έχεις αγοράσει ούτε τσίχλα από ερασιτέχνη κατασκευαστή! Άσε τα μαγαζιά και το paypal και τις χαζομάρες περι DOA. Άλλο πράγμα παίζει εδω.

 

(Πάντως αυτό με το συνήγορο του καταναλωτή, καλό ανέκδοτο, να σαι καλά!)

 

Θα'πρεπε να ντρεπομαι που δεν εχω αγορασει κατι απο ερασιτεχνη?δεν καταλαβα? Και τι σε νοιαζει εσενα τι εχω κανει εγω αρχικα?

 

Και οσα ανεφερα παραπανω τα εχω χρησιμοποιησει, δεκαδες φορες το paypal για επιστροφη χρηματων και 1 τον συνηγορο. Δεν τα λεω απλα για να τα πω.

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον έχετε χάσει τη μπάλα δω πέρα. Όταν κανονίζεις μ' έναν ερασιτέχνη να φτιάξεις κάτι, σχεδόν πάντα θα χρειαστούν διορθώσεις και λύνονται με συνεννόηση των συμβαλομένων. Προφανώς οι αδημονούντες που με το που θα έβρισκάν κάτι (και στα 200 ευρώ!!!) θα το έστελναν πίσω, καλό θα ήταν να κατφύγουν στα έτοιμα από καταστήματα αφού εκεί έτσι δουλεύουν τα πράγματα.

Ας μην ξεφύγουμε άλλο από το ζητούμενο, το να βρει το δικιο του ό άνθρωπος που ξόδεψε χιλιάρικα για τηλεσκόπιο που έχει κάποιο πρόβλημα και που μετά από τόσο καιρό δεν έχει λυθεί ακόμα.

 

Δεν εχουμε χασει καμια μπαλα φιλε. Δηλαδη φτασαμε στο σημειο να λεμε τα 200 ευρω ευτελες ποσο? Υπαρχει καποιο οριο πανω απο το οποιο επιστρεφουμε κατι που το πληρωσαμε καινουριο και το παραλαβαμε ειτε σπασμενο ειτε κακοφτιαγμενο ειτε ειτε ειτε οτιδηποτε αλλο περα απο αψεγαδιαστο γιατι ξαναλεω το πληρωσαμε ως ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ? Μην τρελαθουμε τελειως, σιγα μην πουμε και ευχαριστω.

 

Και περα απο εραιστεχνες κατασκευαστες ποσα και ποσα καταστηματα οταν επιστρεφεις κατι που το παρελαβες χαλασμενο και μαλιστα ακομα και μεσα στο doa του προιοντος σου λενε παπατζες και κανουν τους κινεζους? Γι αυτο υπαρχουν οι κανονισμοι, γι αυτο υπαρχει το pay pal Και για αυτο υπαρχει και ο συνηγορος του καταναλωτη σε τραβηγμενες περιπτωσεις ως εσχατη λυση.

 

Άστο καλύτερα! Είναι προφανές πως δεν έχεις αγοράσει ούτε τσίχλα από ερασιτέχνη κατασκευαστή! Άσε τα μαγαζιά και το paypal και τις χαζομάρες περι DOA. Άλλο πράγμα παίζει εδω.

 

(Πάντως αυτό με το συνήγορο του καταναλωτή, καλό ανέκδοτο, να σαι καλά!)

 

Θα'πρεπε να ντρεπομαι που δεν εχω αγορασει κατι απο ερασιτεχνη?δεν καταλαβα?

 

Και οσα ανεφερα παραπανω τα εχω χρησιμοποιησει, δεκαδες φορες το paypal για επιστροφη χρηματων και 1 τον συνηγορο. Δεν τα λεω απλα για να τα πω.

 

Αυτό κατάλαβες εσύ; Αν ναι, αμα σου λέω άστο... Άστο.

 

Όσο για το paypal, ακόμα και το μανάβη με paypal τον πληρώνεις; Εγώ δεν ξέρω κανένα εδώ που να δέχεται πληρωμές με paypal έστω και με δικά σου έξοδα (χώρια που το paypal δεν σε καλύπτει για οτιδήποτε και οπουδήποτε). Όσο για τον συνήγορο, τι θα κάνει δηλαδή; Χώρια που ειδικά αν το τραβούσες τόσο κι αν ήμουν εγώ ο κατασκευαστής, θα αντιπαράθετα σαν πρόφαση τ' ότι έβαλες υλικά δικά σου πάνω στη δική μου κατασκευή και δεν σε καλύπτω. Στη χειρότερη (για μένα) θα σου αποζημίωνα το κόστος των υλικών και όχι τα εργατικά πάνω σε αυτό και μόνο με την επιστροφή της κατασκευής.

 

Τέλος το offtopic για μένα. Ο καθένας κάνει ότι του κατέβει.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προφανως μιλησα για το τι μπορει να γινει γενικοτερα σε μια αγορα. Στη συγκεκριμενη περιπτωση και επειδη διαβαζω απο την αρχη ολο το νημα, αν δεν κατσουν οι 2 ακρες να μιλησουν δεν θα λυθει το προβλημα με καποιο απο αυτα που ανεφερα.

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα μπλέκετε όλα μαζι. Η παραπάνω περίπτωση ειναι ερασιτεχνική κατασκευή με επαγγελματικές απαιτήσεις και απο τις 2 πλευρές. Με συμφωνητικά, αλλά χωρίς παραστατικά, με εγγυήσεις αλλά χωρίς επιστροφή για επισκευή και με αμοιβή αν και ερασιτεχνική δουλειά. Οπως λες παραπάνω σε κάτι ερασιτεχνικό υπάρχουν ανοχές για τη κατασκευή και συννενόηση κλπ. Αυτό σημαίνει οτι ξέρεις να φτιάχνεις κάτι και θές να το κάνεις, δε θα πάρεις χρήματα για εργασία, θα σου φέρουν τα υλικά και θα φτιάξεις - βοηθήσεις και τον άλλο ερασιτέχνη να το φτιάξει. Πχ είδη μοντελισμού (αεροπλανα κλπ), οι χομπίστες δεν αποσκοπούν στο κέρδος. Ο παραπάνω εμφανίζεται σαν κατασκευαστής και αμείβεται.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλοι οι ερασιτέχνες πληρώνονται για την δουλειά που κάνουν. Έχεις δει ποτέ πόσο πουλάνε τα έτοιμα μοντέλα μιας και το ανάφερες;

Ναι, δεν είναι σωστό. Ναι, είναι παράνομο. Ναι, το κάνουν όλοι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε τέτοιου είδους συναλλαγές , στην ουσία παράνομες (χωρίς παραστατικά) δεν μπορεί να υπάρχει καμία υποχρέωση και καμία απαίτηση, νομικά πάντα. Όλα αυτά υπάρχουν όταν υπάρχει καλή διάθεση και συνεννόηση μεταξύ των δυο πλευρών. Στην προκειμένη περίπτωση δεν βλέπω κάτι τέτοιο, οπότε δεν βλέπω πως θα καταφέρει ο Πάνος να αποκτήσει το λειτουργικό όργανο που πλήρωσε.

Αν το είχε δοκιμάσει σωστά ο κατασκευαστής. Αν το είχε στείλει πίσω από την αρχή. Αν το πάει σε τρίτο κατασκευαστή.

Με τα αν δεν έχει τηλεσκόπιο. Πρέπει κάτι να αποφασίσει να κάνει. Με το να εκθέτει τον κατασκευαστή, που μπορεί να έχει δίκιο μέχρι ένα σημείο, και να έχει αρνητική αντίδραση στην μόνη σωστή πρόταση, το να το στείλει σε αυτόν που το έφτιαξε και ξέρει το σκεπτικό της κατασκευής, το μόνο που καταφέρνει είναι να μην έχει όργανο παρατήρησης.

Νομίζω ότι το κουράσαμε πολύ το θέμα λέγοντας ο καθένας την άποψη μας. Είναι στο χέρι των δύο εμπλεκόμενων να βρούνε λύση όπως αυτοί νομίζουν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο diorip έγραψε:

 

Φαντάζεσαι να έχει βρεθεί λύση και να συνεχίζει το νήμα στον αυτόματο πιλότο;;;

Αυτό θα ήταν ευχής έργο.... [-o<

 

 

+1 :P

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανείς δεν έχει αμφιβάλλει (ούτε ο ίδιος ο κατασκευαστής νομίζω) ότι το τηλεσκόπιο σου έχει όντως πρόβλημα. ΕΠΡΕΠΕ να το στείλεις πίσω. Ναι έπρεπε να πάρεις άδεια για αυτό και να σου φύγει η μέση δυστυχώς και όλα τα άλλα που έγραψες, την επόμενη ημέρα κιόλας. Κανείς δεν διαφωνεί ούτε για το ότι θα ταλαιπωρηθείς για όλα αυτά ούτε για το ότι δεν πήρες αυτό που πλήρωσες.

 

Αν θέλεις να φτιαχτεί το τηλεσκόπιο σου , πρέπει να πάει στον κατασκευαστή. Αυτός έχει υποχρέωση να το κάνει απόλυτα λειτουργικό και να επιβαρυνθεί με το όποιο κόστος προκύψει μέχρι την παράδοση του σε τέλεια κατάσταση. Πηγαίνοντας σε τρίτους δεν γλιτώνεις το θέμα της μεταφοράς του, αυξάνεις το θέμα κόστους , και βάζεις υποψίες ότι το πρόβλημα μπορεί και να μην είναι του κατασκευαστή.

Άλλη λύση δεν υπάρχει, και όποιος δεν το αποδέχεται έχει την αποκλειστική υπαιτιότητα.

 

Πάνο, ίσως πρέπει να σκεφτείς ότι δεν είναι τυχαίο ή λανθασμένο που τόσες φωνές εδώ λένε λίγο πολύ το ίδιο πράγμα: Ο δισταγμός συνεργασίας για την επισκευή δεν ήταν η σωστότερη επιλογή, ούτε η δημόσια διαπόμπευση του Δημήτρη. .

 

Εδώ που έφτασε πια η συζήτηση κανείς μας δεν ξέρει πια τι είναι αυτό που επιθυμείς. Τι θέλεις; Να αποκατασταθεί η βλάβη στο τηλεσκόπιο; Οι περισσότεροι από εμάς αυτό υποθέσαμε και γι’ αυτό όλοι σου λέμε ότι πρέπει να το στείλεις πίσω όπως σου ζητήθηκε.

 

Στο προτελευταίο μήνυμα που αντάλλαξα με τον κ «κατασκευαστή» πριν ξεκινήσει το νήμα, του ζητούσα να του επιστρέψω το τηλεσκόπιο, ώστε να το ελέγξει και να το επισκευάσει.

 

Η απάντηση του ήταν, ότι τώρα πια δεν αναγνωρίζει καμιά υποχρέωση του να καλύψει τα μεταφορικά , γιατί πέρασε πολύς καιρός και δεν εχε υποχρέωση μακρόχρονης συντήρησης:roll: . Επίσης μου πρότεινε να του στείλω με δικά μου έξοδα τη βάση του τηλεσκοπίου, για να κάνει αυτοψία ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΥΘΥΝΗ και τι θέμα φύλαξης (παραθέτω φωτογραφία του χώρου φύλαξης). Και αφού ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ (αυτός που έκανε όλη αυτή τη καλή δουλειά:lol: ) θα μου κάνει νέα προσφορά «επιδιόρθωσης» :shock:.

 

Δυστυχώς, παρόλο που το είχαμε από κοινού συμφωνήσει(γιατί μου είχε πει ότι ήταν απλές εργασίες), άργησα να επισκευάσω τις αθλιότητες της κατασκευής του, και αφού πέρασε ο χρόνος και έληξε η «εγγύηση» #-o , δεν αναγνωρίζει πια την minimum υποχρέωση κάποιου, ο οποίος πήρε ένα σκασμό λεφτά και απέστειλε ένα τηλεσκόπιο όπως αναλυτικά το περιγράφω στη σελίδα 7 του νήματος.

 

Δεν προτίθεμαι να δώσω ούτε ένα cent, πλέον των 2.300ευρώ που συμφώνησα και πλήρωσα, με όλη την καλή διάθεση (η εξόφληση έγινε, αφού είχα αναγνωρίσει το πρόβλημα). Ακόμα και η αποσιώπηση του προβλήματος τόσο καιρό, δείχνει αυτή την καλή διάθεση και τη προσδοκία ότι θα λύνόταν το πρόβλημα.

DSC_0045.thumb.JPG.11ecae99e5d7aeca661c6279bb8e3c7a.JPG

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η απάντηση του ήταν, ότι τώρα πια δεν αναγνωρίζει καμιά υποχρέωση του να καλύψει τα μεταφορικά , γιατί πέρασε πολύς καιρός και δεν εχε υποχρέωση μακρόχρονης συντήρησης:roll: . Επίσης μου πρότεινε να του στείλω με δικά μου έξοδα τη βάση του τηλεσκοπίου, για να κάνει αυτοψία ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΥΘΥΝΗ και τι θέμα φύλαξης (παραθέτω φωτογραφία του χώρου φύλαξης). Και αφού ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ (αυτός που έκανε όλη αυτή τη καλή δουλειά:lol: ) θα μου κάνει νέα προσφορά «επιδιόρθωσης» :shock:.

 

Καλα μιλαμε για σοβαρη εταιρια! =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@Pano, Δεν προχωρά τελικά η κατάσταση; Τι γίνεται;

 

Η τελευταία επικοινωνία μας και τα αποτελέσματα της, περιγράφονται στο προηγούμενο μήνυμα μου. Όταν ένας άνθρωπος σε αντιμετωπίζει έτσι, μετά από τόσα λεφτά που πήρε, τόσο κακή δουλειά που έκανε και τόσο καλή διάθεση εκ μέρους σου, τι μπορείς να περιμένεις να προχωρήσει.......

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ήθελα να πω την γνώμη τόσο καιρό γιατί δεν μου αρέσει να μπλέκομαι σε καταστάσεις "σου είπα μου είπε του είπε , αυτός αυτή και τα μυστήρια", αλλά τελικά δεν άντεξα.

Κατ αρχάς ο χώρος που το αποθηκεύεις σε καμία περίπτωση δεν ευθύνεται για κάτι. Αυτό είναι κανονικό σπίτι. Από εκεί και πέρα.

1)Του γνωστοποίησες απ την αρχή το πρόβλημα? Αν ναι τι πάει να πει πέρασε ο καιρός. 100 χρόνια να περάσουν πρέπει να το φτιάξει.

2)Απ την άλλη όσα δίκια και να έχεις (που τα έχεις) πρέπει να αναγνωρίσεις και κάποια του Δημήτρη. Δηλαδή όσο και να φταίει δεν είναι δυνατόν να ασχοληθεί με κάτι εξ αποστάσεως χωρίς να του το στέλνεις. Καταλαβαίνω τους λόγους που δεν το έχεις στείλει, αλλά σκέψου πόσο ψυχοφθόρο θα είναι και γι αυτόν να έχει μία τέτοια εκκρεμότητα δύο χρόνια τώρα και να προσπαθεί από μακριά να λύσει κάτι το οποίο δεν λύνεται. Καταλαβαίνω πως είναι δύσκολο να χάσεις μία μέρα, κατανοώ και τους φόβους σου αλλά και τη μέρα σου πρέπει να χάσεις, και το φόβο σου να προσπεράσεις. Στείλε το πίσω λοιπόν ολόκληρο το τηλεσκόπιο με όποιον τρόπο σου υποδείξει. Η ευθύνη θα είναι δική του όπως και η μεταφορική. Αν είχες επιλέξει τον Γερμανό και πάθαινες τα ίδια πάλι δε θα έπρεπε να χάσεις μία ολόκληρη μέρα να το στείλεις πίσω με όποιο τρόπο σου πει ο κατασκευαστής?

3) Δημήτρη το τηλεσκόπιο έχει σημαντικές αστοχίες και πρέπει να αναλάβεις την ευθύνη σου. Πάρτο πίσω επισκεύασε το, φτιάξτο απ την αρχή, κανέναν δεν ενδιαφέρει πως θα το κάνεις, αλλά πρέπει να παραδώσεις ένα λειτουργικό τηλεσκόπιο όπως υποσχέθηκες. Δεν είναι δυνατόν με τόσα ωραία πράγματα που έχεις φτιάξει και θα φτιάξεις στο μέλλον να αφήνεις να διασύρεται έτσι το όνομα σου. Έσφαλες και θα πληρώσεις μεταφορικά ή ότι άλλο χρειαστεί για να το παραδώσεις όπως πρέπει. Ξέρω πως έχεις κάνει δοκιμές ξέρω πως έχεις δώσει κόπο και πως δεν είναι δουλειά του ποδαριού, αλλά σου ξέφυγε η κίνηση του και στρίμωξες ερευνητή και τέλραντ. Απλά φτιάξτα.

4) Πάνω μη με παρεξηγήσεις αλλά θα συμφωνήσω με τον giannis60. Η όλη ιστορία μοιάζει σαν να μη σε νοιάζει να φτιαχτεί το τηλεσκόπιο, αλλά απλά να τον διαπομπεύσεις. Ελπίζω να κάνω λάθος και να είναι απλά η αγανάχτηση που το κάνει να φαίνεται έτσι. Οπως και να έχει πρέπει να ρίξεις τους τόνους και να το στείλεις πίσω για επισκευή.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ήθελα να πω την γνώμη τόσο καιρό γιατί δεν μου αρέσει να μπλέκομαι σε καταστάσεις "σου είπα μου είπε του είπε , αυτός αυτή και τα μυστήρια", αλλά τελικά δεν άντεξα.

Κατ αρχάς ο χώρος που το αποθηκεύεις σε καμία περίπτωση δεν ευθύνεται για κάτι. Αυτό είναι κανονικό σπίτι. Από εκεί και πέρα.

1)Του γνωστοποίησες απ την αρχή το πρόβλημα? Αν ναι τι πάει να πει πέρασε ο καιρός. 100 χρόνια να περάσουν πρέπει να το φτιάξει.

2)Απ την άλλη όσα δίκια και να έχεις (που τα έχεις) πρέπει να αναγνωρίσεις και κάποια του Δημήτρη. Δηλαδή όσο και να φταίει δεν είναι δυνατόν να ασχοληθεί με κάτι εξ αποστάσεως χωρίς να του το στέλνεις. Καταλαβαίνω τους λόγους που δεν το έχεις στείλει, αλλά σκέψου πόσο ψυχοφθόρο θα είναι και γι αυτόν να έχει μία τέτοια εκκρεμότητα δύο χρόνια τώρα και να προσπαθεί από μακριά να λύσει κάτι το οποίο δεν λύνεται. Καταλαβαίνω πως είναι δύσκολο να χάσεις μία μέρα, κατανοώ και τους φόβους σου αλλά και τη μέρα σου πρέπει να χάσεις, και το φόβο σου να προσπεράσεις. Στείλε το πίσω λοιπόν ολόκληρο το τηλεσκόπιο με όποιον τρόπο σου υποδείξει. Η ευθύνη θα είναι δική του όπως και η μεταφορική. Αν είχες επιλέξει τον Γερμανό και πάθαινες τα ίδια πάλι δε θα έπρεπε να χάσεις μία ολόκληρη μέρα να το στείλεις πίσω με όποιο τρόπο σου πει ο κατασκευαστής?

3) Δημήτρη το τηλεσκόπιο έχει σημαντικές αστοχίες και πρέπει να αναλάβεις την ευθύνη σου. Πάρτο πίσω επισκεύασε το, φτιάξτο απ την αρχή, κανέναν δεν ενδιαφέρει πως θα το κάνεις, αλλά πρέπει να παραδώσεις ένα λειτουργικό τηλεσκόπιο όπως υποσχέθηκες. Δεν είναι δυνατόν με τόσα ωραία πράγματα που έχεις φτιάξει και θα φτιάξεις στο μέλλον να αφήνεις να διασύρεται έτσι το όνομα σου. Έσφαλες και θα πληρώσεις μεταφορικά ή ότι άλλο χρειαστεί για να το παραδώσεις όπως πρέπει. Ξέρω πως έχεις κάνει δοκιμές ξέρω πως έχεις δώσει κόπο και πως δεν είναι δουλειά του ποδαριού, αλλά σου ξέφυγε η κίνηση του και στρίμωξες ερευνητή και τέλραντ. Απλά φτιάξτα.

4) Πάνω μη με παρεξηγήσεις αλλά θα συμφωνήσω με τον giannis60. Η όλη ιστορία μοιάζει σαν να μη σε νοιάζει να φτιαχτεί το τηλεσκόπιο, αλλά απλά να τον διαπομπεύσεις. Ελπίζω να κάνω λάθος και να είναι απλά η αγανάχτηση που το κάνει να φαίνεται έτσι. Οπως και να έχει πρέπει να ρίξεις τους τόνους και να το στείλεις πίσω για επισκευή.

 

Πολύ σωστή και ψύχραιμη τοποθέτηση =D>

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

4) Πάνω μη με παρεξηγήσεις αλλά θα συμφωνήσω με τον giannis60. Η όλη ιστορία μοιάζει σαν να μη σε νοιάζει να φτιαχτεί το τηλεσκόπιο, αλλά απλά να τον διαπομπεύσεις. Ελπίζω να κάνω λάθος και να είναι απλά η αγανάχτηση που το κάνει να φαίνεται έτσι. Οπως και να έχει πρέπει να ρίξεις τους τόνους και να το στείλεις πίσω για επισκευή.

 

Φίλε Παναγιώτη η συμπεριφορά και η επί της ουσίας άρνηση να επιδιορθώσει το τηλεσκόπιο, που περιγράφω στο πιο πάνω μήνυμα μου, είναι Ο ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ που άνοιξα αυτό το νήμα. Κατά τα άλλα συμφωνώ με όλα με το μήνυμα σου.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης άλλο να λέμε ότι δεν έγιναν οι απαιτούμενες δοκιμές στην κίνηση και άλλο να λέμε ότι δεν έγιναν ΚΑΘΟΛΟΥ δοκιμές. Οι δοκιμές δεν αφορούν μόνο την κίνηση αλλά και πολλά άλλα πράγματα. Αλλιώς το τηλεσκόπιο ούτε θα εστίαζε ούτε θα ευθυγραμμιζόταν.

 

Δεν έγιναν ΚΑΘΟΛΟΥ δοκιμές στη κίνηση. Επικαλούμαι όλους του φίλους που δοκίμασαν το βελτιωμένο τηλεσκόπιο, στο ότι το κατάλαβαν με την πρώτη κίνηση, με την πρώτη επαφή. Καλώ επίσης όποιον έχει αμφιβολία, να συναντηθούμε για να το δοκιμάσει και να έχει προσωπική άποψη, στο αν ένας ειδικός θα έπρεπε να το αντιληφθεί από το πρώτο άγγιγμα.

 

Εάν τελικά έκανες έστω και μια δοκιμή, τότε τα πράγματα είναι πιο επικίνδυνα από ότι φανταζόμουν.

Ή είσαι εντελώς άσχετος αφού δεν το κατάλαβες, ή μου έστειλες το τηλεσκόπιο γνωρίζοντας ότι έχει πρόβλημα.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

4) Πάνω μη με παρεξηγήσεις αλλά θα συμφωνήσω με τον giannis60. Η όλη ιστορία μοιάζει σαν να μη σε νοιάζει να φτιαχτεί το τηλεσκόπιο, αλλά απλά να τον διαπομπεύσεις. Ελπίζω να κάνω λάθος και να είναι απλά η αγανάχτηση που το κάνει να φαίνεται έτσι. Οπως και να έχει πρέπει να ρίξεις τους τόνους και να το στείλεις πίσω για επισκευή.

 

Φίλε Παναγιώτη η συμπεριφορά και η επί της ουσίας άρνηση να επιδιορθώσει το τηλεσκόπιο, που περιγράφω στο πιο πάνω μήνυμα μου, είναι Ο ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ που άνοιξα αυτό το νήμα. Κατά τα άλλα συμφωνώ με όλα με το μήνυμα σου.

 

Δηλαδή φίλε Πάνο, επειδή ο Μανόλης σε κατ' ιδίαν συνεννοήσεις που είχατε, αρνήθηκε πλέον να σου διορθώσει το τηλεσκόπιο, έκανες το νήμα;

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα...στην αρχή δέχτηκε να επισκευάσει το τηλεσκόπιο, αρκεί να το πήγαινες στη μεταφορικη. Μετά απο 3 χρόνια όμως ... ούτε η νόμιμη εγγύηση δε σε καλύπτει. Εδειξες κι εσύ αδιαφορία στις οδηγίες του κατασκευαστή. Κι εκείνος φυσικά δεν έκανε τις δοκιμές που έπρεπε.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα...στην αρχή δέχτηκε να επισκευάσει το τηλεσκόπιο, αρκεί να το πήγαινες στη μεταφορικη. Μετά απο 3 χρόνια όμως ... ούτε η νόμιμη εγγύηση δε σε καλύπτει. Εδειξες κι εσύ αδιαφορία στις οδηγίες του κατασκευαστή. Κι εκείνος φυσικά δεν έκανε τις δοκιμές που έπρεπε.

Εχεις δίκιο. αυτό είναι το νόμιμο. Αλλά μην ξεχνάς πως ο Δημήτρης δεν είναι μία απρόσωπη εταιρία. Είναι ένας από εμάς, και δεν μπορεί να υπεκφεύγει. Γιατί όπως ξέρεις στη ζωή υπάρχει το νόμιμο, αλλά υπάρχει και το δίκαιο και το πρέπον. Και ο Δημήτρης τόσα χρόνια αν μη τη άλλο έχει δείξει το ήθος του στο φόρουμ. Οπότε ένας ηθικός άνθρωπος θα πράξει το σωστό γιατί απλά δεν μπορεί να κάνει αλλιώς. Δεν έχει άλλη επιλογή εκτός και αν τελικά είναι ανήθικος που δεν το πιστεύω.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά αν με βγάζανε στη σέντρα....μετά απο 3 χρόνια δε ξέρω τί θα έκανα. Επίσης δε βλέπω να μπορούν να συνεννηθούν μεταξύ τους απο τη 1η κιόλας ημερα που παρέλαβε το τηλεσκόπιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Guest
Αυτή η συζήτηση είναι κλειστή σε νέες απαντήσεις.

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης