Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To dvd στην παρακάτω φωτογραφία ήρθε μαζί με το διοπτρικό τηλεσκόπιο μου πριν από 1 χρόνο. Μπορείτε να μου πείτε τι είναι;

41934635_1892407294184491_2748777793834713088_n.thumb.jpg.a0b02d77379d475712053261516c5fcf.jpg

Δελής Χρήστος (φεγγαρογητεμένος)

 

Μέλος της ομάδας Άρατος Παρατηρησιακή Αστρονομία Σαλαμίνας![/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λογικά θα περιέχει τους γνωστούς αστρονομικούς χάρτες cartes du ciel

 

Δεν υπάρχει λόγος να τους βάλεις από το DVD γιατί θα είναι παλιά έκδοση. Μπορεις να κατεβάσεις τους καινούργιους από εδώ. Το χρησιμοποιούν πάντως πολλοί χρήστες και είναι και δωρεάν.

 

https://www.ap-i.net/skychart/el/start

 

Για τα δικά μου γούστα είναι δύσχρηστο. Αλλοι είναι κατευχαριστημένοι.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ!!!

Δελής Χρήστος (φεγγαρογητεμένος)

 

Μέλος της ομάδας Άρατος Παρατηρησιακή Αστρονομία Σαλαμίνας![/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλά δωρεάν αστρονομικά προγράμματα,πιο φιλικά για έναν αρχάριο,είναι τα: Stellarium,και Hallo Nothern Sky(HNSky).Το Cartes du Ciel έχει περισσότερες δυνατότητες,αλλά και αδυναμίες.Εγώ τα χρησιμοποιώ και τα 3 συμπληρωματικά,αφού όλα έχουν αρετές και αδυναμίες!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Cartes du Ciel έχει περισσότερες δυνατότητες,αλλά και αδυναμίες

Φιλικά-Κώστας

 

Χαιρετώ :)

Θα ήθελα να πληροφορηθώ τις αδυναμίες, επειδή με έχει βολέψει (προσωπική άποψη) χωρίς να το έχω “ξεζουμίσει”.

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει για οδήγηση τηλεσκοπίου.

Ευχαριστώ.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ το Cartes du Ciel χρησιμοποιώ. Τα υπόλοιπα και ειδικά το Stellarium έχουν δώσει έμφαση στο αισθητικό τμήμα με το αποτέλεσμα να είναι τόσο μη ρεαλιστικό που πολλές φορές να μην μπορείς ν' αντιστοιχήσεις αυτό που βλέπεις στην οθόνη με αυτό στο προσοφθάλμιο.

Πολύ καλό είναι και το TheSkyX αλλά είναι ακριβό.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι παραπάνω δυνατότητες έχει το Cartes du ciel από το stellarium;

 

 

Ευχαριστώ

Δελής Χρήστος (φεγγαρογητεμένος)

 

Μέλος της ομάδας Άρατος Παρατηρησιακή Αστρονομία Σαλαμίνας![/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απάντηση στον sevax για τις αδυναμίες του CdC:

Να διευκρινήσω οτι δεν εννοώ οτι έχει περισσότερες αδυναμίες απο τα άλλα,απλώς έχει και αδυναμίες!Αυτές κατά την εμπειρία μου είναι η κακή αισθητικά απεικόνιση του ουρανού,και η μη εύκολη και γρήγορη αλλαγή κάποιων παραμέτρων πχ.πλήθος άστρων,μέγεθός τους και πυκνότητά τους,ορισμός του μέγιστου mag των αντικειμένων,ακινητοποίηση του αστρικού υποβάθρου,για να φανεί καλύτερα η ολίσθηση αστεροειδών,κομητών,νάνων πλανητών κλπ.σε σχέση με τα άστρα του υποβάθρου,κλπ.

Σε όλα αυτά θεωρώ πολύ καλύτερο το HNSKY.Βέβαια ο καθένας χρησιμοποιεί το πρόγραμμα που ταιριάζει καλύτερα στις ανάγκες του.

Όπως είπα και σε προηγούμενο πόστ τα χρησιμοποιώ και τα 3 (Stellarium,HNSky,Cartes du Ciel)συμπληρωματικά,ώστε να χρησιμοποιώ τα διαφορετικά πλεονεκτήματά τους συνδυαστικά.πχ.αν κάνω ένα πλάνο παρατήρησης,θα το δώ-μελετήσω στο Stellarium,μετά στο HNSky και τα αστροάλματα θα τα σχεδιάσω και τυπώσω στο Cartes du Ciel.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι παραπάνω δυνατότητες έχει το Cartes du ciel από το stellarium;

 

 

Ευχαριστώ

Μπορείς να ρυθμίσεις πολύ περισσότερες παραμέτρους,να σχεδιάσεις με μεγάλη ακρίβεια αστροάλματα,να τυπώσεις με καλύτερη ποιότητα αστροχάρτες,να δείς ακινητοποιώντας τους,με μεγαλύτερη ακρίβεια και ευκρίνεια τις φάσεις και τις λεπτομέρειες στην επιφάνεια των πλανητών κλπ.Θέλει πολύ περισσότερο ψάξιμο απο το Stellarium,πάντως...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

Δελής Χρήστος (φεγγαρογητεμένος)

 

Μέλος της ομάδας Άρατος Παρατηρησιακή Αστρονομία Σαλαμίνας![/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απάντηση στον sevax για τις αδυναμίες του CdC:

Να διευκρινήσω οτι δεν εννοώ οτι έχει περισσότερες αδυναμίες απο τα άλλα,απλώς έχει και αδυναμίες!Αυτές κατά την εμπειρία μου είναι η κακή αισθητικά απεικόνιση του ουρανού,και η μη εύκολη και γρήγορη αλλαγή κάποιων παραμέτρων πχ.πλήθος άστρων,μέγεθός τους και πυκνότητά τους,ορισμός του μέγιστου mag των αντικειμένων,ακινητοποίηση του αστρικού υποβάθρου,για να φανεί καλύτερα η ολίσθηση αστεροειδών,κομητών,νάνων πλανητών κλπ.σε σχέση με τα άστρα του υποβάθρου,κλπ.

Σε όλα αυτά θεωρώ πολύ καλύτερο το HNSKY.Βέβαια ο καθένας χρησιμοποιεί το πρόγραμμα που ταιριάζει καλύτερα στις ανάγκες του.

Όπως είπα και σε προηγούμενο πόστ τα χρησιμοποιώ και τα 3 (Stellarium,HNSky,Cartes du Ciel)συμπληρωματικά,ώστε να χρησιμοποιώ τα διαφορετικά πλεονεκτήματά τους συνδυαστικά.πχ.αν κάνω ένα πλάνο παρατήρησης,θα το δώ-μελετήσω στο Stellarium,μετά στο HNSky και τα αστροάλματα θα τα σχεδιάσω και τυπώσω στο Cartes du Ciel.

Φιλικά-Κώστας

 

1 Ποια έκδοση του προγράμματος έχεις;

2 Για την δική σου την αισθητική φίλε fotodekti πιο πρόγραμμα έχει αισθητικά καλή απεικόνιση του ουρανού; Και γιατι;

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απάντηση στον sevax για τις αδυναμίες του CdC:

Να διευκρινήσω οτι δεν εννοώ οτι έχει περισσότερες αδυναμίες απο τα άλλα,απλώς έχει και αδυναμίες!Αυτές κατά την εμπειρία μου είναι η κακή αισθητικά απεικόνιση του ουρανού,και η μη εύκολη και γρήγορη αλλαγή κάποιων παραμέτρων πχ.πλήθος άστρων,μέγεθός τους και πυκνότητά τους,ορισμός του μέγιστου mag των αντικειμένων,ακινητοποίηση του αστρικού υποβάθρου,για να φανεί καλύτερα η ολίσθηση αστεροειδών,κομητών,νάνων πλανητών κλπ.σε σχέση με τα άστρα του υποβάθρου,κλπ.

Σε όλα αυτά θεωρώ πολύ καλύτερο το HNSKY.Βέβαια ο καθένας χρησιμοποιεί το πρόγραμμα που ταιριάζει καλύτερα στις ανάγκες του.

Όπως είπα και σε προηγούμενο πόστ τα χρησιμοποιώ και τα 3 (Stellarium,HNSky,Cartes du Ciel)συμπληρωματικά,ώστε να χρησιμοποιώ τα διαφορετικά πλεονεκτήματά τους συνδυαστικά.πχ.αν κάνω ένα πλάνο παρατήρησης,θα το δώ-μελετήσω στο Stellarium,μετά στο HNSky και τα αστροάλματα θα τα σχεδιάσω και τυπώσω στο Cartes du Ciel.

Φιλικά-Κώστας

 

1 Ποια έκδοση του προγράμματος έχεις;

2 Για την δική σου την αισθητική φίλε fotodekti πιο πρόγραμμα έχει αισθητικά καλή απεικόνιση του ουρανού; Και γιατι;

Φίλε sevax,καλησπέρα! :)

Έχω την τελευταία έκδοση του CdC,και θεωρώ οτι απέχει πολύ απο την ρεαλιστική απεικόνιση του ουρανού,όχι για την ακρίβεια των χαρτών του βέβαια-που είναι πάρα πολύ καλή- αλλά για την αισθητική-"φωτογραφική"του.Βλέποντας το Stellarium,το οποίο είναι χάρμα οφθαλμών,έχω πολύ πιο έντονη την αίσθηση του πραγματικού νυχτερινού ουρανού,και το χρησιμοποιώ για να μάθω τον ουρανό καλύτερα,να "παρατηρήσω" όταν δεν μπορώ να είμαι έξω.

Επειδή χρησιμοποιώ ένα dob τελείως χειροκίνητα,χρειάζομαι να έχω μια όσο γίνεται πιστότερη εικόνα του πραγματικού ουρανού,όταν κάνω ένα πλάνο παρατήρησης,για να μπορώ να αναγνωρίσω στα αστροάλματα τα "μονοπάτια" των άστρων,όχι απλά μεταπηδώντας απο αναγνωρίσιμο άστρο σε άστρο,αλλά κάνοντας την διαδρομή σ υ ν ε ι δ η τ ά.Βλέπεις εγώ δεν έχω έντυπους χάρτες,όπως οι παλαιότεροι στο χόμπυ και πήγα κατευθείαν στους ηλεκτρονικούς(χωρίς να βγάζω το laptop έξω,για λόγους ασφαλείας).Έτσι χρειάζομαι την οπτική προεργασία στο πρόγραμμα,να χαραχτεί στην μνήμη μου όσο γίνεται καλύτερα το αστρικό πεδίο,και μετά βγαίνω για παρατήρηση έχοντας τυπωμένη στο CdC μόνο την "διαδρομή"των αστροαλμάτων (με κύκλους Telrad ή κύκλου ερευνητή).

Συμπληρωματικά χρησιμοποιώ(ιδιαίτερα για κομήτες,αστεροειδείς,νάνους πλανήτες) το πολύ καλό HNSKY,που έχει επίσης εξαιρετική απεικόνιση του ουρανού,πολύ καλή βάση δεδομένων,και εξαιρετική ε υ χ ρ η σ τ ί α,την δε ακρίβεια των χαρτών του την έχω ελέγξει,άστρο προς άστρο ιδιαίτερα σε παρατηρήσεις αμυδρών κομητών.

Απο την άλλη όπως έγραψα σε προηγούμενο πόστ το CdC έχει περισσότερες δυνατότητες,ρυθμίσεις περισσότερων παραμέτρων,γενικά μεγαλύτερη βάση δεδομένων και καλύτερη ποιότητα εκτύπωσης χαρτών.

Συνεπώς για μένα αυτά τα 3 προγράμματα λειτουργούν συμπληρωματικά και όχι ανταγωνιστικά! :D

Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και για το Sky Safari,αλλά δεν είναι δωρεάν,θα το σκεφτώ πάντως να το αγοράσω για να εγκατασταθεί στο πρόσφατα αποκτηθέν android tablet μου (μαζί με χάρτες πχ.Triatlas σε pdf,που είναι μια πολύ καλή πρόταση).

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα οι χάρτες δεν συγκρίνονται σε απλότητα. Δεν χρειάζεται να κάνεις καμία προετοιμασία εκτός από ένα πλάνο για το τι θα παρατηρήσεις. Καλώς κάνεις ότι κάνεις για κομήτες και παρόμοιους στόχους, αλλά για βαθύ ουρανό πρέπει να πάρεις την ουρανομετρία. Με όσα περιγράφεις εγώ αγχώθηκα. Αν θες μπορώ και να στην στείλω σε εκτυπώσιμη μοεφή. Είναι βολικότερο να έχεις ένα χαρτί επάνω στον σωλήνα του τηλεσκοπίου δίπλα απ τον ερευνητή παρά ένα βιβλίο στο τραπέζι.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη συμφωνώ για την απλότητα των χαρτών.Βλέπω χάρτες σε pdf και καταλαβαίνω αυτό που λες.Τώρα εγώ μάλλον θα προτιμήσω στο τάμπλετ τέτοιους χάρτες,νομίζω οτι παρέχουν πολύ μεγαλύτερη ευχρηστία και ευελιξία απο ένα "βιβλίο" τυπωμένων χαρτών.Τυπώνω και εγώ τα πλάνα παρατήρησης σε δύσκολα αντικείμενα,όπως κομήτες σε περιβάλλον φωτορύπανσης όπου φαίνονται αμυδρά.

Ωστόσο μου αρέσει να "κατανοώ" οπτικά την διαδρομή,έστω και αν κάνω ουσιαστικά αστροάλματα.Η διαδρομή μέσα απο τα "μονοπάτια" των άστρων,απομνημονεύοντας και αναγνωρίζοντας δομές γεωμετρικές των άστρων,έστω και αν είναι ο δύσκολος τρόπος,σχεδόν μαζοχιστικός για κάποιους ίσως,έχει μεγάλο ενδιαφέρον για μένα και η ευχαρίστηση βρίσκοντας τελικά τον στόχο,πολλαπλασιάζεται!

Έτσι βρήκα τον πρώτο μου κομήτη πριν 7 χρόνια και η μεγάλη χαρά που είχα διάρκεσε 3-4 μέρες!Η διαδικασία δεν μου προκαλεί άγχος,χρειάζεται συστηματική έρευνα και υπομονή.'Ετσι και αλλιώς παρατηρώ ελάχιστους στόχους την βραδιά,οπότε δεν βιάζομαι να φτάσω στον στόχο.

Όταν προσπάθησα να βρώ τον Πλούτωνα,που ήταν τότε στο Μ24,έμαθα όλη την γειτονιά του σμήνους που ήταν ορατή στο τηλ.μου.Τελικά ενώ αναγνώρισα την διαδρομή που θα έκανε στη διάρκεια μιας εβδομάδας,μέσω του HNSKY,δεν τον είδα(αν και παρατηρούσα κάθε μέρα),λόγω φωτορύπανσης...Δεν πήγε χαμένος ο κόπος όμως γιατί έμαθα το Μ24 λεπτομερώς.Κάθε φορά που περνάω απο αυτήν την αστρική γειτονιά,μου είναι οικεία και "φιλική",όπως και άλλες αστρικές περιοχές.Ίσως το ταξίδι για την "Ιθάκη" να αξίζει πιο πολύ για τον μακρύ του δρόμο,παρά για τον ίδιο τον στόχο...μπορεί κάποτε να το βαρεθώ,και να βιάζομαι για τον στόχο,ίσως.

Πάντως η "Ουρανομετρία" σε pdf,θα ήταν ενδιαφέρουσα.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης