Jump to content

APM HDC 20mm 100° - γνώμες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε Παναγιώτη δεκτές οι ενστάσεις σου. Μονάχα δύο διευκρινήσεις στο πως τουλάχιστον λειτουργώ εγώ.

Όσο αφορά την μεγάλη μεγέθυνση ακόμα και σε μεγάλους στόχους. Χρησιμοποιώ το νευτώνειο.

Όσο αφορά τώρα την μεταφορά στον τόπο παρατήρησης. Εδώ τα πράγματα είναι λήγω παράξενα. Διότι όταν είναι να πάω κοντά (Στην περιοχή του Σουνίου που μένω) η αλήθεια είναι ότι τραβάω ζόρι στο να αποφασίσω να πάρω πάνω από ένα τηλεσκόπιο. Επιλέγω ή το ένα ή το άλλο. Όταν όμως πάω στο βουνό πρόσεξε σε παρακαλώ να δεις τι με μεγάλη μου χαρά κουβαλάω!

Το σετ απ με το νευτώνειο. Το ΕD 120 του αδερφού μου. Το ΕD80 το δικό μου + την μικρή ισημερινή. Την φωτογραφική μηχανή, το λαπ τοπ. Όλα τα προσοφθάλμια κλπ. Την σκηνή. Δύο πάνινες πολυθρόνες. Δύο σκαλίτσες σαν αυτήν που με βλέπεις να κάθομαι. Διότι αυτές οι σκαλίτσες γίνονται και τραπέζι. Την γυναίκα μου, και τα τελευταία δύο χρόνια και την Νάλα. Όλα αυτά στο Ματίζ των 800 ολοκλήρων κυβικών! Ακόμα κι αν ο προορισμός είναι στην κορυφή του Χελμού. Έχουμε πάει 7 φορές.

Στην κάτω φωτογραφεία.

Η Μαρία η Νάλα η μια από τις δύο σκαλίτσες που στο συγκεκριμένο στιγμιότυπο εκτελεί χρέη τραπεζιού. Πίσω από το έλατο φαίνεται το νευτώνειο στην κόκκινη θήκη. Επάνω στο καφάσι (ξέχασα να σου πω ότι κουβαλάω πάντα κι ένα καφάσι. Χρησιμότατο στις ερημιές) που επάνω του έχει το ξύλινο βαλιτσάκι με τους προσοφθάλμιους. Τα υπόλοιπα είναι στημένα ή βρίσκονται στο αυτοκίνητο εκτός φωτογραφίας. Αυτά.

Εκδρομές Παναγιώτη να γίνονται και τι στον κόσμο.

572287316_IMG_2028.jpg.0dbd471b4597aac69e667219121e5522.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χα χα χα χα ωραίος ο Γιάννης. =D> =D> =D> =D>

Εγώ με το που βάζω το 14" και την βάση του τέλος. Πρέπει να ρίξω τα πίσω καθίσματα να μπει κάθετα ο Σωλήνας να βάλω την βάση δίπλα του και κάπου εκεί ανάμεσα τους και μέσα στην βάση να χωρέσω όλα τα άλλα. Εννοείται πως στο συνοδηγό δεν χωράει άνθρωπος γιατί το κάθισμα πάει τέρμα μπροστά. Για κοντινές αποστάσεις εντάξει. Για Πάρνωνα με τίποτα.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραίος ο Γιάννης! =D>

Και προσυπογράφω: εκδρομές να γίνονται! :)

Παναγιώτη τα ίδια τράβαγα κι εγώ και χειρότερα. Το 16άρι skywatcher απλά ήθελε βανάκι για να κουνηθεί ή κανονική εκστρατεία. Γι αυτό είχα το 10άρι orion optics για τις εξορμήσεις μέχρι που έδωσα και αυτό και το 16άρι και πήρα ένα ES 16". Τώρα το τηλεσκόπιο χωράει ολόκληρο στη θέση του συνοδηγού - εντάξει, το κουτί της βάσης πάει στο πορτ μπαγκάζ αλλά χωράνε άλλα πράγματα μέσα σε αυτό). Βέβαια βάλε και τραπεζάκι, σκηνή, βαλιστάκι με προσοφθάλμια, καρεκλάκια κλπ γέμισε το Focus... Αλλά αυτό το έργο φαντάζομαι το έχουν δει όλοι!

 

Σχετικά με την κουβέντα για τα προσοφθάλμια, κι εγώ πιστεύω ότι είναι ωραία η κατάταξη που έκανε ο Κώστας παραπάνω: 30μμ, 13-11 και 7,8μμ + barlow. Εκτός πια κι αν κάποιος βολευτεί με έναν 20-21μμ/100 και αντικαταστήσει τον 31-31μμ/82: στα πλην το ελαφρώς μικρότερο πεδίο, στα συν η μεγαλύτερη μεγέθυνση και κατά συνέπεια το σκοτεινότερο υπόβαθρο, ερωτηματικό το ποσοστό του καθαρού από παραμορφώσεις πεδίο, η πρόσληψή του και φυσικά το κόστος του..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ, όπως έχεις διαπιστώσει Ηλία και Γιάννη, που έχουμε παρατηρήσει μαζί, έκανα όλη τη δουλειά στα DOB με τους ES 100 20 και 9, μέχρι που σφήνωσε ο Ethos 13. Ο 31 Aspheric εστιάζει με τον τροχό φίλτρων και δίνει μεγάλη κόρη εξόδου, κρατώντας χαμηλά το βάρος στον εστιαστή. Για υψηλότερες μεγεθύνσεις βοηθούν οι ES82 6.7 & 4.7, που ουδέποτε αντικατέστησα με τον ES100 5.5 όπως ήταν το αρχικό σχέδιο καθώς σπανίως χρησιμοποιούνται και η εστιακή αυτή παράγεται με τον 9 + Proxima Barlow. Όλα αυτά δεν με ικανοποιούν στα καταδιοπτρικά, όπου προτιμώ τους Nagler T4, Delos και Radian, ενώ ένα σετάκι ES68 24 & Baader Zoom κάνει δουλειά στα υπερελαφρά. Όπως είπα, η αλληλεπίδραση των οπτικών είναι αυτή που μετρά και όχι ο απομονωμένος φακός. Οι 100 μοίρες στα DOB είναι σωτήριες.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σχετικά με την κουβέντα για τα προσοφθάλμια, κι εγώ πιστεύω ότι είναι ωραία η κατάταξη που έκανε ο Κώστας παραπάνω: 30μμ, 13-11 και 7,8μμ + barlow. Εκτός πια κι αν κάποιος βολευτεί με έναν 20-21μμ/100 και αντικαταστήσει τον 31-31μμ/82:

ΚΙ εγώ συμφωνώ απόλυτα με όλα αυτά. Προσωπικά έχω 22 LVW, 11 nagler, 7 pentax, 5 takahashi και 2,5Χ powermate. Αυτά που χρησιμοποιώ περισσότερο κατά σειρά είναι ο 11, 7, για DSO, 22 για εντοπισμό και εκτεταμένα αντικείμενα, και ελάχιστα ο 5. Έμεινα στον 22 LVW γιατί ο 31 nagler που ήθελα είναι 2" και θα έπρεπε να έχω και 2" φίλτρα, συν που έπρεπε να αλλάζω και τον 1,25" αντάπτορα, συν η τιμή του που είναι απαγορευτική.

Αν με ρωτούσες ποια μεγέθυνση θα ήθελες περισσότερο θα σου έλεγα οι 150 του 11άρη.

Επίσης να τονίσω για όσους εισέρχονται στον χώρος πως ότι έχω πέρα απ το τηλεσκόπιο είναι μεταχειρισμένο. Μη φοβάστε τα προσοφθάλμια σπάνια παθαίνουν κάτι. Θα κερδίσετε πολλά χρήματα.

Και κάτι ακόμη gια τους ντοψονάδες. Σταματήστε την πάλη με το τηλεσκόπιο και πάρτε ή φτιάξτε μία equatorial platform. Η δύο μοτεράκια στις δύο κινήσεις για απλό τράκιν.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και κάτι ακόμη gια τους ντοψονάδες. Σταματήστε την πάλη με το τηλεσκόπιο και πάρτε ή φτιάξτε μία equatorial platform. Η δύο μοτεράκια στις δύο κινήσεις για απλό τράκιν.

Ενδιαφέρουσα ιδέα για equatorial platform,Παναγιώτη!Βέβαια έχω το ερώτημα για το αν η κίνησή της μπορεί να είναι αρκετά ομαλή(χωρίς τριξίματα)-γιατί αυτό θα επηρεάσει την οξύτητα των ειδώλων σε μεγάλες μεγεθύνσεις.Έχεις κάνει τέστ σε μεγάλες μεγεθύνσεις?Υπάρχουν κάπου οδηγίες κατασκευής?

Ευχαριστώ-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι Κώστα η κίνηση της είναι ομαλή, και με πρόχειρη ευθυγράμμιση (απλά η πυξίδα στον βορά) έχεις μέσα στο προσοφθάλμιο τον στόχο σου για όση ώρα παρατηρείς. ψηλώνει και το τηλεσκόπιο 15 πόντους περίπου (απ όσο θυμάμαι). Σε λίγα λεπτά την έχεις στήσει, και ταιριάζει απόλυτα με το σκεπτικό του dob. Στήνω σε λίγα λεπτά και ξεκινώ παρατήρηση. Μοναδικό μειονέκτημα είναι πως προσθέτει κραδασμούς όταν πας να εστιάσεις. Μη φανταστείς τίποτα σεισμούς 6 ρίχτερ. Απλά εκεί που δεν είχες καθόλου ακόμη και οι λίγοι είναι ενοχλητικοί. Βέβαια όσο ανεβάζουμε μεγεθυνση γίνεται πιο αισθητό και εκνευριστικό, αλλά αν εστιάσεις ηρεμεί αμέσως και είσαι απρόσκοπτος να παρατηρήσεις. Η λύση που προτείνω αν και δεν το έχω δοκιμάσεο είναι ο ηλεκτρονικός εστιαστής. Αυτο ή κάτι παρόμοιο είναι η επόμενη αγορά μου. https://www.firstlightoptics.com/astronomy-cables-leads-accessories/skywatcher-auto-focuser.html?currency=2.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ Παναγιώτη για τις πληροφορίες!Αν αποφασίσω να αγοράσω,θα ψάξω το θέμα κυρίως στα μεταχειρισμένα,γιατί καινούργιες είναι πολύ ακριβές.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η πολυπλοκότητα έχει και τα μειονεκτήματά της. Εγώ πρόσφατα το τερμάτισα, έπεσα στα 18mm διαμέτρημα (58 γραμμάρια μάζα) με ορθοσκοπικό προσοφθάλμιο 40 μοιρών. Είχα και μικρότερο, αλλά το χρησιμοποιώ περισσότερο σαν μικροσκόπιο. Φυσικά ο πυρετός της διαμέτρου μπορεί να υποτροπιάσει ανά πάσα στιγμή.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στα μεταχειρισμένα δύσκολα θα βρεις. Καλύτερα να φτιάξεις. https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=7488&postdays=0&postorder=asc&start=0 Αν ψαχτείς θα βρεις και άλλα σχέδια. Αν το πάρεις απόφαση να μου πεις να φωτογραφίσω την δική μου γιατί έχει κάποιες λύσεις πολύ έξυπνες.

Κώστα εύχομαι να υποτροπιάσεις γρήγορα.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα πρέπει πρώτα να υποβιβαστώ στην πρωινή μου δουλειά ή να με παρατήσει ο κόσμος στην απογευματινή, ή να πάρω σύνταξη, ό,τι συμβεί πρώτο. Τα κιάλια και τα μονοκιάλια τα κουβαλώ μαζί μου συνέχεια και τα μπουμπουνίζω με κάθε ευκαιρία.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στα μεταχειρισμένα δύσκολα θα βρεις. Καλύτερα να φτιάξεις. https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=7488&postdays=0&postorder=asc&start=0 Αν ψαχτείς θα βρεις και άλλα σχέδια. Αν το πάρεις απόφαση να μου πεις να φωτογραφίσω την δική μου γιατί έχει κάποιες λύσεις πολύ έξυπνες.

Κώστα εύχομαι να υποτροπιάσεις γρήγορα.

Παναγιώτη ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!Αν και μου αρέσουν οι κατασκευές,αυτήν την περίοδο δεν έχω την διάθεση και τον χρόνο,ίσως αργότερα.Είναι καλή ιδέα η ισημερινή πλατφόρμα!Πάντως ψάχνοντας και μαθαίνοντας πάντα κερδίζεις απο την αναζήτηση!Όπως και την διαπίστωση για τον ενθουσιασμό,την φλόγα και την "αθωότητα" του ερασι-τέχνη αστρονόμου που ένωνε τα μέλη του forum πριν 10 χρόνια...Πώς έχουμε μιζερέψει ρε παιδιά τα τελευταία χρόνια?

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι είναι λίγο άτονα τα τελευταία χρόνια. Οποιος συμμετέχει από παλιά στο φόρουμ καταλαβαίνει απόλυτα τι εννοείς. Δεν είναι πως σταμάτησαν να γράφουν οι παλιοί. Απλά οι νέοι δεν έχουν όπως είπες "την φλόγα και την "αθωότητα""
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι Παναγιώτη κι Κώστα. Τώρα θίξατε ένα μεγάλο θέμα. Μια πρόχειρη εξήγηση είναι η εξής.

Όταν ξεκινήσαμε, τότε στην ουσία και σε μαζική κλίμακα ξεκίνησε κι η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα. Το άθλημα όπως το αποκαλούμε, μιας κι ο όρος ερασιτέχνης αστρονόμος επιδέχεται πάνω από μία ερμηνεία, και δημιουργεί εντάσεις κι ενστάσεις. Εγώ πχ ζώντας στην Σαρωνίδα χωρίς κανένα σύλλογο ή ίντερνετ, ήμουν τελείως αποκομμένος και μόνο εγώ ήξερα το και τι δεν θα έδινα για να μιλήσω με κάποιον για να λύσω τις απορίες μου και να μοιραστώ τα «κατορθώματα» μου.

Έτσι λοιπόν οι περισσότεροι από εμάς μόνοι μας ανακαλύψαμε και δημιουργήσαμε την παραπάνω τέχνη της παρατήρησης και την χρήση του εξοπλισμού μας. Και φυσικά με τον ίδιο ενθουσιασμό όλη η παραπάνω εμπειρία σπυρί – σπυρί καταγραφότανε στο Forum. Τώρα για κάποιον που ξεκινά δεν έχει παρά να την διαβάσει. Επίσης στην περίπτωση που θέλει να γράψει κι αυτός κάτι έχει ενδοιασμούς διότι μπροστά μας αισθάνεται κάτι σαν να είναι μαθητής κι εμείς οι βλοσυροί κριτές του. Αυτό το τελευταίο το ένοιωσα πολύ έντονα φέτος στην Πανελλήνια στον Δρυμώνα. Νομίζω ότι αυτό το τελευταίο όσο κι αν μας κολακεύει, πρέπει να το λάβουμε πολύ στα σοβαρά υπόψη. Προσωπικά δεν ξέρω το πως, αλλά πρέπει. Διότι αν ο άλλος με αισθάνεται Δάσκαλο, οφείλω να γίνω. Κι όλοι ξέρουμε ότι ο καλός ο δάσκαλος δεν είναι αυτός που έχει πολλές γνώσεις αλλά αυτός που μπορεί εύκολα κι απλά να μάθει στον άλλον κάτι τι.

Επίσης τα μέγιστα αρνητικά μας τα έχει παίξει η κρίση. Μας έχει κάνει το βίο αβίωτο. Οι νέοι λοιπόν στον χώρο, έχουν πλην από το να μάθουν, πρώτιστος να αγοράσουν και τον εξοπλισμό, που στην πράξη σημαίνει ότι πρέπει να δουλέψουν πολύ περισσότερο από εμάς για να τον αποκτήσουν.

Εγώ είμαι από αυτούς που ουδέποτε είχαν οικονομική ευχέρεια. Όμως ποτέ μου τότε που αγόραζα δεν ένοιωσα ενοχές για αυτό που έκανα. Τώρα τα πράγματα δεν είναι έτσι. Σήμερα όταν κάποιος αγοράζει τηλεσκόπια, πανάκριβα ευρυγώνια προσοφθάλμια κλπ, κατά κανόνα στερεί κάτι άλλο ή από την οικογένεια του ή από τον ίδιο του το εαυτό. Για την συντριπτική πλειοψηφία των συμπολιτών μας, η ενασχόληση με το άθλημα έχει γίνει ένοχη ενασχόληση πολυτέλειας.

Αν προσέξετε το 90% αυτών που γράφονται πια στο forum πλην του ψευδωνύμου τους, δεν γράφουν τίποτε άλλο. Ούτε το μικρό τους όνομα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ισχύουν αυτά Γιάννη.

Κατά τη γνώμη μου και την προσωπική μου εμπειρία εδώ ωστόσο, το forum κατά μεγάλα διαστήματα υπήρξε σχετικά αποθαρρυντικό για αρκετούς από τους νέους για διάφορους λόγους που δεν θέλω να θίξω. Νομίζω πως ευθυνόμαστε και εμείς. Αυτό είναι θετικό κατά τη γνώμη μου, καθώς μας δίνει τη δυνατότητα να αλλάξουμε και να αναστραφεί η καθοδική πορεία, εφόσον το θέλουμε.

Μιλώ για τη συμπεριφορά μας στο forum και όχι στις παρατηρήσεις και τις εκδηλώσεις, όπου ο κανόνας είναι η φιλικότητα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη θα συμφωνήσω σε πολλά από αυτά για να μην πω σε όλα. Απλά κατά τη γνώμη μου δεν είναι μόνο αυτά. Γενικά επειδή διδάσκω 21 χρόνια απλά να προσθέσω πως βλέπω μεγάλες αλλαγές στους νέους. Οι λόγοι πολλοί και σύνθετοι. Ενα από αυτά που είναι για μένα πολύ σημαντικό είναι τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Κυριολεκτικά ξεζουμίζουν την ενέργεια των πιτσιρικάδων και όχι μόνο.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ισχύουν αυτά Γιάννη.

Κατά τη γνώμη μου και την προσωπική μου εμπειρία εδώ ωστόσο, το forum κατά μεγάλα διαστήματα υπήρξε σχετικά αποθαρρυντικό για αρκετούς από τους νέους για διάφορους λόγους που δεν θέλω να θίξω. Νομίζω πως ευθυνόμαστε και εμείς. Αυτό είναι θετικό κατά τη γνώμη μου, καθώς μας δίνει τη δυνατότητα να αλλάξουμε και να αναστραφεί η καθοδική πορεία, εφόσον το θέλουμε.

Μιλώ για τη συμπεριφορά μας στο forum και όχι στις παρατηρήσεις και τις εκδηλώσεις, όπου ο κανόνας είναι η φιλικότητα.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τα λεγόμενά σου Κώστα!Αυτό κυρίως εννοούσα όταν έλεγα "μιζερέψει":την συμπεριφορά κάποιων στο forum...έχοντας πέσει και οι δύο θύματα τρολλαρίσματος,αλλά και γενικότερα βλέποντας την έλλειψη ήθους,φιλικότητας και "συναδελφικότητας"μεταξύ κάποιων μελών,μιας και έχουμε το ίδιο χόμπυ!

Όσοι διανύουμε την μέση ηλικία,έχουμε μεγαλώσει με αξίες και ιδανικά,που χαρακτήριζαν την συμπεριφορά μας στην κοινωνία γενικά.Τώρα κάποιοι με υψηλό IQ αλλά χαμηλό EQ(συναισθηματική νοημοσύνη λέγεται για όσους δεν καταλαβαίνουν...)τα θεωρούν "γραφικότητες".Και αυτό βέβαια δεν αφορά μόνο το forum,αλλά και ολόκληρη την κοινωνία...Κάποτε ήμουν έτοιμος,λόγω απογοήτευσης και αγανάκτησης,να ανοίξω το θέμα "Ήθος και συμπεριφορά σε δημόσιο forum",αλλά το άφησα για να μην πετάμε "λάδι στη φωτιά"...

Ίσως δεν είναι κακή μια "μεταξύ μας" κουβέντα.Πολλά μέλη έχουν απογοητευτεί απο την έλλειψη "πολιτισμού" σε επίπεδο συμπεριφοράς...Και επιβεβαιώνεται μεταξύ άλλων και ο Πλάτωνας που είπε:

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται"...

Ελπίζω να προβλημάτισα τους καλοπροαίρετους,"δημιουργικά"!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη θα συμφωνήσω σε πολλά από αυτά για να μην πω σε όλα. Απλά κατά τη γνώμη μου δεν είναι μόνο αυτά. Γενικά επειδή διδάσκω 21 χρόνια απλά να προσθέσω πως βλέπω μεγάλες αλλαγές στους νέους. Οι λόγοι πολλοί και σύνθετοι. Ενα από αυτά που είναι για μένα πολύ σημαντικό είναι τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Κυριολεκτικά ξεζουμίζουν την ενέργεια των πιτσιρικάδων και όχι μόνο.

 

Παναγιώτη Χαίρομαι που το έθιξες κι αυτό.

Όταν έγραφα ότι η ενασχόληση με το άθλημα έχει καταντήσει ένοχη ενασχόληση πολυτέλειας, παράλληλα σκεφτόμουν το εξής. Ότι κάποιος νέος (κι όχι μόνο) αισθάνεται έτσι όταν δίνει 400 με 450 ευρώ για να αγοράσει ένα 8ιντσο Dob, αλλά δεν έχει καμία απολύτως ενοχή ή έστω αναστολή στο να δώσει ακόμα περισσότερα (τα διπλά), για να πάρει ένα τηλεφωνάκι smartphon πως λέγονται, για να τον κρατά πάντα συνδεδεμένο με το φέις μπουκ κλπ.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τα λεγόμενά σου Κώστα!Αυτό κυρίως εννοούσα όταν έλεγα "μιζερέψει":την συμπεριφορά κάποιων στο forum...έχοντας πέσει και οι δύο θύματα τρολλαρίσματος,αλλά και γενικότερα βλέποντας την έλλειψη ήθους,φιλικότητας και "συναδελφικότητας"μεταξύ κάποιων μελών,μιας και έχουμε το ίδιο χόμπυ!

Κώστα και Κώστα δεν νομίζω πως φταίει αυτό. Εσείς δεν τα παρατήσατε από το "τρολάρισμα". Αν διαβάσετε το φόρουμ πριν το 2010 θα δείτε πως οι αντιπαραθέσεις ήταν εντονότατες. Οι προσβολές έδιναν κι έπαιρναν. Ακόμη και ζήλια θα μπορούσα να πω πως υπήρχε. Αυτό τώρα πια δεν υπάρχει. Τα πράγματα είναι πολύ πιο ήρεμα και πολιτισμένα. Απλά τώρα πια οι νέοι εκφράζονται με άλλους τρόπους. Το φατσοβιβλίο και το ινσταγκραμ τους παίρνει πολύ απ τον χρόνο τους και τους ρουφάνε όλη την ενέργεια τους. Συν ένα σορό άλλοι παράγοντες, που να βρουν χρόνο και κέφι για να γράψουν εδώ ή κάπου αλλού? Βλέπω τους αστροφωτογράφους που είναι πολυπληθέστεροι από παλιά, και το επίπεδο είναι πολύ ανεβασμένο. Κι όμως κανείς τους δεν γράφει. Ρωτάνε οι νέοι στο χώρο για φωτογραφικό εξοπλισμό, και απαντάω εγώ και κάποιοι άλλοι σαν εμένα που δεν έχουμε ιδέα από αστροφωτογραφία. Το φταίει? Το ήθος τους? Το τρολάρισμα που έχουν δεχτεί? Δεν νομίζω. Η αδιαφορία τους από κάπου αλλού πηγάζει.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υποθέτω πως υπάρχουν και άλλοι παράγοντες. Blogs και forums φαίνονται ήδη παρωχημένα μπροστά στα νεότερα μέσα. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν υποχρεούμεθα να προσέχουμε τη συμπεριφορά μας. Και αν έμειναν δύο και έφυγαν 98, μάλλον το αντίθετο αποδεικνύεται ως προς το τρολλάρισμα. Ο μέσος άνθρωπος θέλει να ψυχαγωγείται, όχι να του ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι όταν συμμετέχει εδώ. Και κάποιος που έχει εργαστεί στο ψυχιατρείο, τη φυλακή, τον ΟΚΑΝΑ και το ΚΕΕΔ, δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα μέσου ανθρώπου, όπως και να το κάνουμε, είναι αρκετά τρελάρας για να τον αποθαρρύνουν κάτι τέτοια. Τέλος πάντων, τ’ αστέρια μας κυττάζουν αφ’ υψηλού και γελούν μαζί μας, μου φαίνεται. Χαίρομαι πάντως που επανήλθες εσύ.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη και Κώστα θα συμφωνήσω και με τους δυο σας!Συμπληρώνετε στα γραφόμενά σας ο ένας τον άλλον.Φταίνε πολλοί παράγοντες,πιθανότατα και η οικονομική κρίση που επιδείνωσε την κατάσταση της απομόνωσης,του εγωισμού και ατομισμού.Προηγήθηκε όμως κρίση ηθών και ανθρώπινων αξιών τις προηγούμενες δεκαετίες...

Θυμάμαι(είμαι ήδη 53)τις παλαιότερες γενιές που στις κρίσεις,οι περισσότεροι ενώνονταν και βοηθούσαν ο ένας τον άλλον,υπήρχε πολύ περισσότερος σεβασμός στην ανθρώπινη αξιοπρέπεια κλπ.

Εν πάσει περιπτώσει "είμαστε ακόμα ζωντανοί",πιστεύω αρκετοί κρατάμε ένα επίπεδο σεβασμού στην επικοινωνία μεταξύ μας σε αυτό το forum,και αξίζει να το διατηρήσουμε!

Να ενθαρρυνθούν και οι νέοι,να συμμετάσχουν σε ένα πολιτισμένο forum,όπως το astrovox,να δείξουν ήθος και διάθεση προσφοράς,ώστε να πολλαπλασιαστεί η χαρά της ενασχόλησής τους με την ευγενή αστρονομία!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 μήνες αργότερα...
Ξυπνώντας λίγο το αρχικό θέμα ξανά, ήρθε η ώρα να πω και γω πως τελικά "δοκίμασα" τη σειρά της APM. Αλλά όχι -καλώς ή κακώς, θα φανεί- τα 20χιλ, αλλά πήγα στον 9άρη φακό. ΟΚ είναι μεγάλος. Δίπλα σε έναν 11άρη (82μοιρ) ES ή έναν 10αρη XW φαίνεται διπλάσιος σε ύψος :Ρ Αν και το προσοφθάλμιο είναι 1.25" στη συσκευασία έχει και έναν αντάπτορα που βιδώνει στο σπείρωμα των φίλτρων και το κάνει 2" (ίσως για λόγους ευκολίας αφού ο 20άρης τους είναι 2", όπως και οι 30άρηδες). Αυτό που έχω να πω είναι πως αν και με λίγο χρόνο παρατήρησης, νομίζω είναι μια πολύ καλή και ποιοτική επιλογή. Τις 100 μοίρες είναι λίγο δύσκολο να τις δω βέβαια χωρίς να χρειαστεί να κοιτάξω διαγώνια μέσα στο φακό, αλλά δεν νιώθω ότι ενοχλεί αυτό. Το αίσθημα ειδικά μετά από λίγη ώρα παρατήρησης είναι πράγματι πολύ ευχάριστο. Χάνονται τα όρια τηλεσκοπίου - ουρανού. Το eyecup είναι βολικό, αν και έχουν υπάρξει φορές που με έκανε να θέλω να το "κατεβάσω" ώστε να έρθω πιο κοντά στο φακό για να έχω πιο μεγάλο πεδίο ορατό (η διαφορά και πάλι να είναι γύρω στις 5 μοίρες εκατέρωθεν -δεν έχω κάνει κάποια μέτρηση). Αντανακλάσεις δεν υπάρχουν, το δοκίμασα βάζοντας φωτεινά αστρα σε κάθε θέση από το κέντρο μέχρι και έξω από το πεδίο και δεν ενόχλησε τίποτα (δεν έχω κάνει ακόμα καμία "βελτίωση" στο τηλεσκόπιο τύπου flocking-light shield κλπ). Δυστυχώς δεν μπορώ να το συγκρίνω με κάποιο άλλο φακό 100μοιρών ή έναν ethos πχ, αλλά σίγουρα με έκανε να νιώσω ότι δεν θέλω να ξαναχρησιμοποιήσω τον ES 11mm 82dg. Μου δίνουν το ίδιο tfov με μεγαλύτερη μεγέθυνση ο νέος και καλύτερος σχεδόν σε όλα. Πιο ωραία χρώματα, μεγαλύτερη άνεση στην παρατήρηση και τέλεια διαύγεια. Blackouts-kidney beaning δεν είδα σχεδόν σε όλες τις "λογικές" θέσεις παρατήρησης. Δυστυχώς ακόμα δεν τον έχω δουλέψει σε πλανητική. Χρησιμοποιώντας τον με barlow της TV παρουσιάζει αντανακλάσεις σε φωτεινά σώματα, κάτι νομίζω αναμενόμενο σε ένα βαθμό, όταν μιλάμε για 11-12 στοιχεία στη σειρά πλέον. Επίσης, έγινα το κωμικό στοιχείο της βραδιάς, όταν οι άνθρωποι γύρω μου άρχισαν να παρατηρούν την αποσταση απο το τηλεσκόπιο στην οποία με ανάγκασε να κάθομαι το comboQ: αντάπτορας 2-1,25 της sw + barlow + ep... Σε σημείο που άρχισα να αναρωτιέμαι αν θα το αντέξει ο εστιαστής... Που να είχα μέσα και διορθωτή κόμης! Πάντως καταλήγω να πιστεύω πως πρόκειται για ένα πραγματικά άξιο φακό, που με βάζει σε σκέψεις και για τους υπολοιπους της σειράς (αχ αυτά τα 20 τι θα χωράνε άραγε με τις 100μοίρες; ). Από ότι διαβάζω, η APM έχει βάλει στόχο πλέον πέραν αυτής της σειράς, στην οποία ίσως προστεθούν κ άλλες εστιακές (ως τώρα εχει νομιζω 3.5-110μοιρ-, 5-110μοιρ-, 9, 13, 20), τα νέα της "ultra flat field EPs" των 84μοιρών.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε konstasd ευχαριστώ για το πόστ,χάρη σε σένα έμαθα για την σειρά APM!Καλορίζικος ο φακός και χαίρομαι που σου άρεσε!Πολύ δελεαστικά τα χαρακτηριστικά και οι τιμές της σειράς APM!

Μια και έχουμε το ίδιο τηλεσκόπιο SW 10", f/4.7,με ενδιαφέρει το πώς συμπεριφέρεται στα άκρα του πεδίου.Αναφέρθηκε απο άλλους φίλους,για τον συγκεκριμένο φακό οτι μετά τις 70ο,αρχίζει το θόλωμα...Εσύ τί είδες με το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο,όσο αφορά το θόλωμα?Απο χρωματικό σφάλμα στα άκρα?

Ευχαριστώ-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συνονόματε φωτοδεκτη να σαι καλα... Συγνώμη για την καθυστέρηση, ήμουν στο εξωτερικό... Ενδιαφέρθηκα κυρίως για την APM γιατί την έπιανε συχνά το μάτι μου στο CN και σιγά σιγά άρχισα να την ψάχνω και με έψησε. Νομίζω πως ως τώρα δεν έχω δει καμία αρνητική κριτική τουλάχιστον για τη σειρά HDC. Για τους δε High eye relief - Ultra Flat Field (84 μοιρ) έχουν ξεκινήσει επίσης πολύ ενθουσιώδη σχόλια... Οι τιμές τους είναι πραγματικά VFM! Δυστυχώς δεν βρηκα ακόμα μια καλή ευκαιρία για σοβαρή μελέτη -καθόμουν και χάζευα το Μ42 με ενα uhc...- και ήμουν κι ακόμα στις γλύκες με το νέο φακό οπότε δεν μπορώ να μιλήσω σοβαρά για αυτά που με ρωτάς. Μια λίγο πρώιμη άποψη: χρωματικό σφάλμα όχι. Δεν φοράω CC, περίμενα σε έντονο βαθμό θόλωμα/κόμη κ όλα τα ωραία που λένε για τα 100αρια προσοφθ. σε 4.7, αλλά τι είδα: κοιτώντας ένα αντικείμενο στο κέντρο του πεδίου, μπορώ να δω γύρω γύρω μέχρι ένα σημείο λεπτομερώς με την περιφερειακή όραση, απο κει και πέρα, το μάτι μου πιάνει πχ το φως ενός αστεριού αλλά δεν μπορώ να αντιληφθώ δομή ή πληροφορία. Το θόλωμα του φακού, ήταν υπαρκτό από αυτό το σημείο και έπειτα, άρα μη ορατό από εμένα.Επίσης, για να δω το άκρο του πεδίου, έπρεπε να βγω και να κοιτάξω υπό πολύ μεγάλη γωνία -κατι που δεν νομιζω να χρειαστει να κάνω ποτέ όταν παρατηρώ- αλλά και πάλι νομίζω δεν είδα κάτι άσχημο. Επίσης, από όσους έχω δει να έχουν τη σειρά αυτή, δεν έχω δει να προτίθενται να πουλήσουν, εκτός αν έχουν ethos, θελουν lightweight setup, ή δεν θέλουν τόσο μεγάλο aFov.

 

Αυτό που δεν ξέρω είναι τι αξία έχουν στην πλανητική οι 3,5 και 5 mm με τόσα στοιχεία στο light path.....

 

Επίσης η APM έχει και έναν 30άρη (80dgr) στα 100ευρώ αλλά δεν έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια για εμάς τους |γρήγορους"..... (κάποιος έγραφε για θέαση από "warp speed" αναφορικά με αστρα στα άκρα :Ρ )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα ευχαριστώ για την απάντηση,δεν πειράζει καθόλου για την καθυστέρηση! :)

Απο ό,τι έχω δεί,τα ορατά προβλήματα με το θόλωμα και ίσως χρωματικό σφάλμα,παρατηρούνται συνήθως σε φακούς είτε μέτριας ποιότητας γενικά,είτε UWA μεγάλης εστιακής απόστασης πχ.30mm.Εγώ ενδιαφέρομαι για φακούς 30-32mm,οπότε θα το ψάξω,αν γνωρίζεις και εσύ πες μας.Επειδή οι ποιοτικοί φακοί 30mm και άνω με AFOV>80ο είναι πανάκριβοι (~1000€ :shock: ),η σειρά APM είναι εξαιρετικά δελεαστική!Το ψάχνουμε λοιπόν...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης