Jump to content

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ


PanosSky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από αυτά που καταλαβαίνω το νήμα εγινε απλά και μόνο για να εκφράσει τη δυσφορία του ο Πάνος

και να "ξεμπροστιάσει" όπως θεωρεί τον Μανούσο (δεν γνωριζω κανεναν απο τους δυο προς ενημερωση)

 

Δεν μου φαινεται πως εχει κανένα νοημα πλέον ... ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματα του.

 

Για μένα το λογικό θα ήταν το θέμα να είχε σαν στόχο να λειτουργήσει το τηλεσκόπιο (και ευχομαι ειλικρινά για τον Πάνο να καταφέρει με οποιονδήποτε τρόπο να το λειτουργήσει και να το χαρεί, όσο και αν θεωρώ άστοχο το παρον topic και την τροπή που πήρε) αλλά τελικά νιώθω πως αυτός ο στόχος δεν υπήρξε εξ αρχής ...

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μα...στην αρχή δέχτηκε να επισκευάσει το τηλεσκόπιο, αρκεί να το πήγαινες στη μεταφορικη. Μετά απο 3 χρόνια όμως ... ούτε η νόμιμη εγγύηση δε σε καλύπτει. Εδειξες κι εσύ αδιαφορία στις οδηγίες του κατασκευαστή. Κι εκείνος φυσικά δεν έκανε τις δοκιμές που έπρεπε.

 

Ξαναλέω μήπως και γίνει κατανοητό. Από κοινού αποφασίσαμε να κάνω εγώ τις αλλαγές των τεφλόν μιας και με διαβεβαίωσε ότι το θέμα ήταν απλό και υπήρχε θέμα πιθανής φθοράς κατά τη μεταφορά. Το πρόβλημα τελικά δεν ήταν απλό και τώρα που πέρασε ο χρόνος δεν αναγνωρίζει καμιά υποχρέωση.

 

 

Προσωπικά αν με βγάζανε στη σέντρα....μετά απο 3 χρόνια δε ξέρω τί θα έκανα. Επίσης δε βλέπω να μπορούν να συνεννηθούν μεταξύ τους απο τη 1η κιόλας ημερα που παρέλαβε το τηλεσκόπιο.

 

Δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα συνεννόησης εξ΄ αρχής. Το παρόν θέμα έγινε, αφού σε μήνυμα μου να του στείλω το τηλεσκόπιο να το διορθώσει, η απάντηση του ήταν, ότι τώρα πια δεν αναγνωρίζει καμιά υποχρέωση του να καλύψει τα μεταφορικά , γιατί πέρασε πολύς καιρός και δεν έχει υποχρέωση μακρόχρονης συντήρησης .

 

Ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματα του. Βαρέθηκα να επαναλαμβάνω συνέχεια τα ίδια. Δεν έχω να πω τίποτα άλλο.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη καλησπέρα.

 

Όχι δεν υπήρξε καμιά εξέλιξη, καθώς ό κ Μανούσος με την παρέλευση μεγάλου χρονικού διαστήματος, δεν θεωρεί πια ότι έχει την παραμικρή υποχρέωση, η οποία είναι να παραλάβει με δικά του έξοδα και δική του ευθύνη το τηλεσκόπιο, να διορθώσει όλες τις κακοτεχνίες και να το επιστρέψει. Όπως έχει τοποθετηθεί γραπτώς : "δεν έχει κάποια μακροχρόνια δέσμευση συντήρησης" :shock: .

 

Για μένα δεν τίθεται οικονομικό θέμα αλλά ηθικό. Τα παραπάνω είναι η ελάχιστη υποχρέωση κάποιου, ο οποίος παίρνει ένα τεράστιο ποσό να ετοιμάσει κάτι και με δική του αποκλειστική ευθύνη (ή και γνώση) το στέλνει προβληματικό.

 

Αλλά επειδή όπως έγραψε ο φίλος μας ο Γιάννης :

 

Παναγιώτη καλησπέρα,

Πραγματικά σε καταλαβαινω γιατί έχω πάθει και εγώ ένα παρόμοιο περιστατικό με διαφορετικό προιόν, είμαι σίγουρος όμως ότι στο τέλος προς χάριν συναδελφικότητας και φιλότίμου που μας διέπει όλους τους ερασιτέχνες αστρονόμους , θα βρεθεί μια λύση.

Γιάννης

 

Θα ήθελα λοιπόν, μέσα από την καρδιά μου να ευχαριστήσω τρεις ερασιτέχνες αστρονόμους (ναι τρεις :D ), μέλη της κοινότητας μας με εμπειρία στη κατασκευή, οι οποίοι μέσα από το νήμα ευαισθητοποιήθηκαν και θέλησαν να με βοηθήσουν. Χωρίς καμιά υποχρέωση :oops: ήρθαν στο σπίτι μου (οι δύο ήδη), έκαναν έλεγχο και θα μου προτείνουν λύση ή λύσεις. Τελικά φίλε Γιάννη, είχες δίκιο για το φιλότιμο των ερασιτεχνών αστρονόμων, απλά αστόχησες στο «όλοι».

 

Θα ενημερώσω την κοινότητα για την εξέλιξη των συζητήσεων. Ήδη προκύπτουν πολύ ωραία κατασκευαστικά θεματάκια που μπορεί να βγάλουν «λαβράκι».

 

Παναγιώτη σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.........

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κρίμα ρε Παναγιώτη. Νόμιζα πως θα δοθεί αίσιο τέλος γιατί κι εγώ είμαι στο ίδιο μήκος κύματος με τον ioannisb. Ελπίζω τελικά να βρεις την λύση έστω με άλλους κατασκευαστές και να ευχαριστηθείς το θηρίο.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ Παναγιώτη για το ενδιαφέρον και την καλή διάθεση. Σε αυτό το θέμα, είναι ελάχιστοι οι άνθρωποι που έγραψαν και καυτηρίασαν τα προφανή..... Ίσως να φταίει και ο τρόπος ανάπτυξης της κουβέντας, αλλά μερικά πράγματα δεν καταπίνονται.

 

Και επειδή πολλά πράγματα υπονοούνται ή αφήνονται να εννοηθούν θέλω να καταθέσω και επιπλέον φωτογραφίες από το χώρο φύλαξης του τηλεσκοπίου.

DSC_0044.thumb.JPG.5a6f94e4ce0a3e05429f315152d6d6b2.JPG

DSC_0032.thumb.JPG.830b1b472c4c34c9e5ac17bdb40b16cc.JPG

DSC_0030.thumb.JPG.7965d390e50101eb65b2690637ffca0f.JPG

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά τι αλλαγές κάνατε, και πως είναι τώρα η κίνηση του;

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

«Τα μαθηματικά σας είναι σωστά αλλά η φυσική σας φρικτή»

Ζορζ Λεμέτρ, για τον Αϊνστάιν

 

Πάνο όλοι κάνουμε σφάλματα, ακόμη κ ο κος Σχετικότητα.

Είναι λάθος η διαπόμπευση του Μανούσου, ενός αστροβοξίτη που έχει προσφέρει πολλά στο μαστροβόξ. Μπορεί ο Μανούσος να φτιάξει ένα καλό truss dobsonian; Βέβαια και μπορεί. Τότε πως κ το δικό σου βγήκε προβληματικό; Ετυχε. Ναί έσφαλε αλλά αυτό διορθώνεται. Ο τίτλος - θέμα στο κύριο νήμα είναι προσβλητικός για οποιονδήποτε αστροβοξίτη. Προσφέρω δωρεάν το βιβλίο the dobsonian telescope που θα σου λύσει το πρόβλημα εαν πιάνουν λίγο τα χέρια σου. Ο ίδιος δεν θα είχα φτιάξει ενα truss dob εαν δεν είχε ξεκινήσει τα κατασκευαστικά αρθρονήματα ο Μανούσος. Αυτή είναι η μοναδική σχέση μου με αυτον. Το αναφέρω για να μην κατηγορηθώ οτι τα 'παίρνω' απο τον Μανούσο.

too many stars
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ stellar26 δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να διαβάζει κάποιος και να καταλαβαίνει αυτά που θέλει. Εκτός αν υπάρχουν άλλες σκοπιμότητες.

 

Το θέμα ανοίχθηκε όταν ο κ "κατασκευαστής" αρνήθηκε επί της ουσίας να παραλάβει και να διορθώσει το τηλεσκόπιο μετά την παρέλευση μεγάλου χρονικού διαστήματος. Ασφαλώς ο καθένας κάνει λάθη, όποιος εργάζεται κάνει λάθη, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση ΔΕΝ έγιναν εργασίες τις οποίες πλήρωσα.

 

Έτσι λοιπόν, η εντιμότητα κάποιου έγκειται στο να αναλαμβάνει την ευθύνη και όχι στο να πετά καπνό…… αν υπήρξε ή όχι πρόβλημα…. ή αν δημιουργήθηκε λόγω της παρέλευσης του χρόνου …..ή αν φταίει ο χώρος αποθήκευσης. Από κοινού συμφωνήσαμε (υπάρχει αλληλογραφία), να κάνω εγώ τις τροποποιήσεις για να αποφύγουμε τυχόν ζημιές κατά τη μεταφορά. Συγνώμη που άργησα, είχα και εγώ προσωπικά προβλήματα όπως και αυτός , που δεν έκανε τις δουλειές για τις οποίες τον πλήρωσα.

 

Καιρός είναι λοιπόν, μετά από τόση συζήτηση να τελειώσει η «καραμέλα» περί διαπόμπευσης. Αυτός που έχασε σχεδόν δυόμιση χιλιάδες ευρώ, αυτός που δεν έχει εδώ και 2 χρόνια τηλεσκόπιο, αυτός που έχασε τον ύπνο του και την ηρεμία του ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ. ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ;;;

 

Και δεν θα ανεχτώ να υπάρξω και δεύτερη φορά θύμα. Φτάνει πια.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλε μου φιλε Panossky,

κατανοω τον καημο σου και ευχομαι να αποκτησεις συντομα ενα καλο και λειτουργικο τηλεσκοπιο. Αλλα, θελω να σε ρωτησω τι θα κανεις μετα τοσα χρονια, αν (το απευχομαι ειλικρινα) τα οπτικα σου μερη αποδειχθουν κατωτερα των προσδοκιων σου?

καλη επιτυχια...

 

Δημητρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί το λες αυτό φίλε Δημήτρη;; Είναι ελεγμένα και άριστα.

 

Άλλωστε, από ότι γνωρίζω, μπορείς εύκολα να τα αντικαταστήσεις.......

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

>> Και δεν θα ανεχτώ να υπάρξω και δεύτερη φορά θύμα. Φτάνει πια

 

Μα είσαι ήδη "θύμα", για δεύτερη φορά.

Εαν είχες ανοίξει ένα θέμα στο μαστροβοξ, με περιγραφή του προβλήματος και μόνο, όλοι θα είχαμε δώσει ενα χέρι βοηθείας και αργά ή γρήγορα το πρόβλημα θα λυνόταν. Με αυτό το post το θέμα θα σέρνεται χωρίς λύση για καιρό κ όσοι μπορούν να βοηθήσουν δεν θα το κάνουν. Φιλότιμο υπάρχει σε αυτό τον χώρο, νομίζω, όμως κανένας δεν θέλει να είναι δακτυλοδεικτούμενος (διαπόμπευση) σε περίπτωση στραβής.

Αυτό είναι το τελευταίο μου post σε αυτό το θέμα. Καλή τύχη στην επισκευή.

too many stars
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το να επιμένεις ότι η "διαπόμπευση" που θεωρείς ότι έγινε, αφορά ένα κατασκευαστικό λάθος και όχι μια συμπεριφορά ερασιτέχνη προς ερασιτέχνη, ή άνθρωπο προς άνθρωπο, δείχνει ότι δεν κατάλαβες τίποτα ή ότι δεν σε ενδιαφέρει αυτό που συνέβη ή ότι έχεις άλλα κίνητρα. Ούτε διάβασες το θέμα, ούτε και σε ενδιαφέρει τι έγινε. Επίσης μάθε, ότι πλήρωσα πάρα πολλά λεφτά σε μεροκάματα στον κ Μανούσο, ώστε να καταλήξω να λύσω το πρόβλημα του τηλεσκοπίου με μαστροβοξιές και προσωπική εργασία. Για αυτό πλήρωσα άλλον να μου το φτιάξει, επειδή δεν πιάνουν τα χέρια μου. Ο μοναδικός υπεύθυνος για την ύπαρξη αυτού του νήματος είναι ο ίδιος.

 

Ευχαριστώ πολύ αγαπητέ και για το δωρεάν δανεισμό του βιβλίου σου και για την καλή τύχη.

 

Το συγκεκριμένο νήμα απέδειξε ότι υπάρχει φιλότιμο και διάθεση προσφοράς στην ερασιτεχνική κοινότητα και έχει ήδη εκδηλωθεί με πράξεις προσφοράς. Αλλά ούτε αυτό το διάβασες.........

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εμένα με ενοχλεί ο τίτλος και δεν χαίρομαι που κάθε λίγο και λιγάκι ανεβαίνει στον κατάλογο των πρόσφατων δημοσιεύσεων, γνωρίζω ωστόσο πως αυτό δεν θα κρατήσει για πάντα. Δεν θα τον ονόμαζα ακριβώς διαπομπευτικό, αλλά θυμωμένο και υπερβολικό, καθώς περιέχει γενίκευση και διπολική σκέψη, άσπρο- μαύρο. Η πραγματικότητα είναι πως, εάν έχω μετρήσει σωστά, ο κατασκευαστής διαθέτει 75% ικανοποιημένων πελατών, ποσοστό που πρέπει να αξιολογείται λαμβάνοντας υπ' όψιν πως n=4 και μόνο, άρα η τιμή δεν είναι και τόσο αξιόπιστη. Αλλά ούτε και τον μετατρέπει σε "κατ' όνομα κατασκευαστή", το αντίθετο.

Από την άλλη πλευρά, όταν κάποιος ανοίγεται στην αγορά, θα πρέπει να είναι έτοιμος να αξιολογηθούν τα προϊόντα του και οι υπηρεσίες του. Εάν τα χρήματα που λαμβάνεις δεν είναι λειψά, τα προϊόντα και οι υπηρεσίες που προσφέρεις δεν επιτρέπεται να είναι λειψές. Εάν είναι, θα αξιολογηθείς αρνητικά, η ζήτηση θα ελαττωθεί, η αξία σου θα εκπέσει.

Όλοι μας χτίζουμε το όνομά μας με τα προϊόντα μας και τις υπηρεσίες μας, ειδικά οι ιδιώτες, επαγγελματίες και ημιεπαγγελματίες, οι οποίοι συνήθως δεν βασίζονται στις ψεύτικες υποσχέσεις της διαφήμισης για μία καταναλωτική Εδέμ, αλλά η επιτυχία τους επαφίεται αποκλειστικά στον ιδρώτα τους, το φιλότιμό τους και τη δεξιοτεχνία τους.

Όπως έχω ξαναπεί, είναι ένα ζήτημα τιμής.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά όλα καλά τα λέτε. Κι εγώ όταν είχα διαβάσει τον τίτλο είχα ξενερώσει. Αλλά ενώ όλοι καυτηριάζετε (μαζί κι εγώ) τον τίτλο, κανείς δεν έχει αναφερθεί στο γεγονός πως ο panosky έχει αδικηθεί κατάφωρα. Ολοι έχετε πέσει να τον φάτε γιατί έχει διασύρει τον κατασκευαστή και κανείς δεν λέει τίποτα για την πλημμελή απόδοση του Δημήτρη. Κι εγώ σαν ερασιτέχνης αστρονόμος και με το πνεύμα που διακατέχει το φόρουμ έχω απογοητευθεί από την στάση του Δημήτρη.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από την άλλη πλευρά, όταν κάποιος ανοίγεται στην αγορά, θα πρέπει να είναι έτοιμος να αξιολογηθούν τα προϊόντα του και οι υπηρεσίες του. Εάν τα χρήματα που λαμβάνεις δεν είναι λειψά, τα προϊόντα και οι υπηρεσίες που προσφέρεις δεν επιτρέπεται να είναι λειψές. Εάν είναι, θα αξιολογηθείς αρνητικά, η ζήτηση θα ελαττωθεί, η αξία σου θα εκπέσει.

 

Ήμουν σαφής νομίζω.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΝΑι Κώστα ήσουν σαφής. Δεν πήγαινε σ εσένα το σχόλιο αλλά σε όσους δεν βλέπουν την ουσία.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο συγκεκριμένο θέμα δεν ήθελα να επέμβω καθώς υπάρχει μια οικονομική παράμετρος και μια διαφορά σε οικονομική συναλλαγή και δεν είμαι αρμόδιος (ούτε κάποιος άλλος). Ωστόσο είναι αλήθεια πώς το θέμα έχει εξαντληθεί, έχει στενοχωρηθεί κόσμος και κλειδώνεται προς το παρόν, καθώς δεν έχουμε κάποιο νέο στοιχείο. Θα επικοινωνήσω με τις δύο πλευρές για να δω αν μπορώ να βοηθήσω σε μια λύση.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Guest
Αυτή η συζήτηση είναι κλειστή σε νέες απαντήσεις.

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης