Jump to content

Αγορά λάπτοπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά. Ασχετο με το φόρουμ μας, αλλά προτιμώ την δική σας συμβουλή που σας γνωρίζω, παρά κάποιου άγνωστου σε φόρουμ για υπολογιστές. Λοιπόν θέλω ένα λάπτοπ για την γυναίκα μου, 13 έως 15" (όσο μικρότερο καλύτερα) τουλάχιστον Ι3, και με πολύ καλή αυτονομία. Γενικά λάπτοπ με αυτά τα χαρακτηριστικά υπάρχουν να φάνε και οι κότες. Απλά δεν ξέρω με σιγουριά ποια έχουν καλή μπαταρία και καλή ποιότητα κατασκευής. Μακριά από HP και όποια άλλη δίνει μόνο 1 χρόνο εγγύηση. Επίσης ιδεατό θα ήταν αν εχει ssd ή 8GB ram αλλά αυτά είναι δευτερεύων σημασίας. Το κυριότερο είναι η μπαταρία του και η ποιότητα κατασκευής. Και μέχρι 600 €. Οποιος έχει ιδέα ας την καταθέσει.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη έχω το Lenovo Ideapad 100-15IBD(80QQ),με επεξεργαστή i3-5005U(πολύ καλό και εξοικονομεί ενέργεια),4GB RAM,και 500GB(HDD).Πολύ καλή ποιότητα για τα λεφτά του(τον είχα πάρει πριν 2 χρόνια 349€-με windows 10 home-δεν κολλάει παρά πολύ σπάνια,δεν ζεσταίνεται,η μπαταρία κρατάει 4 ώρες και 20 λεπτά,υπάρχει δυνατότητα παράκαμψης της φόρτισης μπαταρίας όταν τον έχεις στη μπρίζα-πράγμα που μειώνει δραματικά τον κύκλο φορτίσεων και άρα την διάρκεια ζωής της μπαταρίας.Τώρα έχει βγεί και ο 6ης γενιάς i3-6000U,καθώς και ο i3-7020U(στον Κωτσόβολο είναι σε προσφορά στα 369€).

Πρίν αγοράσω το λάπτοπ είχα ψάξει για μήνες,κριτικές και φόρουμ και κατέληξα σε αυτόν σαν καλύτερο value for money,ήπιου κόστους.Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος και στον συστήνω!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα σ ευχαριστώ πολύ αλλά 4 ώρες δεν φτάνουν. Το θέλει για ένα μεταπτυχιακό, και σήμερα που μίλησε με γραμματεία της είπαν πως το μάθημα θα διαρκεί 6 ώρες. Οπότε πάμε γι άλλο. Εγώ ψάχνοντας βρήκα αυτό https://www.skroutz.gr/s/13709340/Lenovo-IdeaPad-520s-14IKB-i3-7130U-8GB-256GB-FHD-No-OS.html Τα reviews το δίνουν 10 ώρες.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη αν σε ενδιαφέρει κάτι σε refurbished, ρίξε μια ματιά και εδώ:

 

https://www.luxnote-hannover.de/

 

Πρόσφατα πήρα έναν i5 για αστρολάπτοπ, 8GB μνήμη, αναβαθμισμένη οθόνη (14άρα 1600Χ900), 500GB δίσκο στα 300 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά. Το notebook ήλθε με προβλήματα (ελαττωματική οθόνη, μικρότερο δίσκο και γερμανικά windows) αλλά η διαδικασία επιστροφής και αντικατάστασης ήταν στον αυτόματο με μηδενικό κόστος από μέρους μου (αποστολή με ΕΛΤΑ στην DHL με δικα τους εξοδα και από εκεί με αυτοματοποιημένη διαδικασία επιστροφή στον πωλητή παλι με έξοδα δικά του). Αν είσαι διατεθειμένος να δεις μια τέτοια λύση, ρίξε μια ματιά. Δυστυχώς αντίστοιχα refurbished notebook στην Ελλάδα ήταν 150 με 200 ευρώ ακριβότερα..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγγελε μου αρέσουν πολύ τα asus γενικά, αλλά νομίζω πως δεν έχει αντιπροσωπεία η asus εδώ Ελλάδα για τα λαπτοπ της. Ασε που σε λογικές τιμές vivobook δεν ε΄χει κάτι καλό στο σκρουτζ. Θα το ψάξω και λίγο καλύτερα να δω και τα υπόλοιπα μοντέλα της αν τελικά έχει επίσημη αντιπροσωπεία.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιωτη, τα Asus έχουν επίσημο επισκευαστικό κεντρο στην Αθήνα την CPI στον Ταύρο.

Φιλικά,

 

Θοδωρής Ψιλόπουλος

SW evostar 72ED Heq5 pro Synscan

http://tpsilopoulos.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη όσο αφορά την διάρκεια της μπαταρίας,υπάρχουν και τα powerbanks,άνω των 20000mAh (καλύτερα με φορτιστή Quick Charge 3.0),που μπορούν να φορτίσουν laptop.Τα πιο ακριβά (πάνω απο 50€),εκτός απο την μεγαλύτερη χωρητικότητα (που μπορεί να είναι και 30000-50000mAh),είναι σημαντικά ελαφρύτερα και φορητότερα.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Sattor σ ευχαριστώ. Μόλις είχα ξεκινήσει να ψάχνω. Οπότε βάζω και τα asus στις επιλογές μου. Κώστα κάντο λίγο εικόνα. Γυναίκα συν καλώδια συν έξτρα φορτιστή συν φόρτιση και του power bank ίσων πολύ μουρμούρα.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα κάντο λίγο εικόνα.

Εγώ την έχω "ζωντανά" κάθε 6 μήνες χαλάει ο φορτιστής της ταμπλέτας, "τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε"

#-o

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Sattor σ ευχαριστώ. Μόλις είχα ξεκινήσει να ψάχνω. Οπότε βάζω και τα asus στις επιλογές μου. Κώστα κάντο λίγο εικόνα. Γυναίκα συν καλώδια συν έξτρα φορτιστή συν φόρτιση και του power bank ίσων πολύ μουρμούρα.

Ώχ,κατάλαβα... :) Εντάξει,οι περισσότερες γυναίκες "δεν το έχουν"με τα τεχνικά,πλην ελαχίστων εξαιρέσεων,αν και μάλλον δεν θέλουν να ασχοληθούν-όχι οτι δεν καταλαβαίνουν,αν κρίνω απο τις επιδόσεις τους στον χειρισμό των smartphones,που πολλές είναι εξπέρ στο "άθλημα" :)

Εν πάσει περιπτώσει το Lenovo που είδες με επεξεργαστή i3-7ης γενιάς,8GB ram,και 256GB SSD σκληρό δίσκο,με 10 ώρες αυτονομία μπαταρίας(!!!) φαίνεται πολύ καλή περίπτωση!Εκτός βέβαια οτι πρέπει να βάλεις εσύ windows 10 home(+30€ περίπου).Η Lenovo είναι κορυφαία εταιρία και στις πωλήσεις,και εγγύηση στην λειτουργικότητα,ποιότητα κατασκευής και service(όλα αυτά λογιζόμενα σαν σχέση ποιότητας πρός τιμή)!

Επίσης η Asus που σου πρότειναν οι φίλοι πιο πάνω είναι επίσης πολύ καλή,κορυφαία και αυτή,έχει η αδερφή μου χρόνια τώρα Asus,και είναι πολύ ευχαριστημένη!

Τέλος για έναν μέσο χρήστη,να τρέχει εφαρμογές και για multitasking στο ίντερνετ,τα 4GB ram,και 500GB HDD σκληρός,είναι μια χαρά,δεν χρειάζεται κάτι περισσότερο.Εγώ ανοίγω (με 4GB ram) μέχρι και 15-16 παράθυρα και δεν κολλάει...Δεν ξέρω βέβαια αν έχει η γυναίκα σου κάποιες ιδιαίτερες απαιτήσεις,για να πάτε σε 8GB ram και 256GB SSD σκληρό.Το κόστος ανεβαίνει σημαντικά...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι Κώστα τι απαιτήσεις να έχει? Word excel internet. Απλά στην αναζήτηση μεγάλης μπαταρίας έφτασα σε αυτό το μοντέλο. ΝΑ είναι ψιλοελαφρύ γιατί θα κάνει πολύ περπάτημα και πολύ καλή μπαταρία χρειάζεται. Ο ssd της είναι ψιλοάχρηστος, και τα 8 gb μνήμη είναι υπερβολή. Απλά δεν έχω βρει τίποτε φθηνότερο με τόσο καλή μπαταρία. Επίσης σκέφτηκα πως αυτόν λόγο μνήμης θα τον έχει και περισσότερα χρόνια. Τώρα για τα asus που έκανα μία πρόχειρη ερεύνα σε λογική τιμή κανένα δεν έχει τόσο μεγάλη μπαταρία. Αν όμως βρω θα το καταθέσω να υπάρχει.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης